שינויים בתנועת הרכבות • לא תתאפשר נסיעה רציפה בין חיפה לת"א

שינויים זמניים בתנועת הרכבות באזור עתלית ביום שישי 5/7/24...

"יצאתי מהמים כולי כחולה" • בילוי בבריכה בחיפה

(חי פה) - מתרחצים בבריכת "גלי חיפה" גילו בצאתם...
באנר גורדון 240624
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 230624

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

הילדים לקראת כיתה א'? • אלה בתי ספר היסודיים בחיפה

בקרוב תיפתח ההרשמה לכיתות א'. הורים לילדים בני 6 יצטרכו לבחור בין בית ספר פרטי לבית ספר ציבורי, בין בית ספר הקרוב לבית או בי"ס על אזורי וייחודי. לא תמיד זו משימה פשוטה לבחור בית ספר לילדים הרכים, וגם כשבוחרים, לא תמיד מתקבלים… אולי נצליח להקל עליכם במידה מסוימת באמצעות מידע על בתי הספר היסודיים בעיר, המוגש לכם כאן.

חשוב לזכור שהחוויה של כל ילד היא אינדווידואלית וכל ילד וילדה זקוקים לדברים שונים כדי לעבור חוויה טובה בביה"ס. גם בבתי ספר הנחשבים כפחות מוצלחים, לא פעם מדווחים תלמידים כי עברו בהם תקופות נהדרות ומשמעותיות. בסופו של דבר, כל בחירה טומנת בחובה גם לא מעט סימני שאלה, אך ללא ספק שכדאי להכיר ולדעת עד כמה שניתן.

בתי ספר ייחודיים

בית הספר "עין הים" – למידה במרחב משחקי

את בית הספר "עין הים" מנהל ברוך יעקובי, והוא עושה זאת בדרך מיוחדת במינה. יעקובי כתב ספרים על החיבור החיובי בין משחק ללמידה, וגם מבצע את הגישה הזו בשטח. ההורים בבית הספר מעידים על שביעות רצון גדולה מאוד מכך שבכל מקצועות הלימוד מתקיים שילוב אמיתי בין משחקים ולימודים, והדרך היא יצירתית ושונה מזו שאנו מכירים בדר"כ. מיקומו של בית הספר בעין הים תורם אף הוא לדרכי הלימוד הייחודיות, כשהקרבה לשפת הים מאפשרת לעתים קרובות ללמוד מחוץ לחללי הכיתות ולהפוך גם את המיקום הפיזי לחלק מהאטרקטיביות בלמידה. התלמידים יודעים שכשהם מגיעים לבית הספר יכולות לצפות להם הרבה הפתעות משמחות.

ההצגה "דירה להשכיר", הצגת סוף השנה בבית הספר עין הים חיפה (צילום: ניצה שחף)

בית הספר זכה לחשיפה גדולה בתקשורת הארצית והמקומית. אנשי חינוך רבים מגיעים אליו כדי לראות "איך עושים את זה" – לומדים וגם נהנים. הטענה היא שההנאה היא לא רק של התלמידים, אלא גם כי המורים נהנים לצד ההשקעה העצומה שנדרשת מהם – ללמד בעזרת משחקים.

בית הספר הדמוקרטי (פיכמן)

בית הספר נמצא בשכונת רמות רמז ונחשב מאוד מבוקש, ההוכחה הכי טובה לכך היא הקושי הרב להתקבל אליו. הורים ותלמידים מדווחים על שביעות רצון מאוד גדולה מביה"ס, מצד אחד הילדים מעורבים בלמידה ומקבלים יותר החלטות עצמאיות לעומת בית ספר רגיל, מצד שני כשהם מגיעים לחטיבת הביניים נראה כי אינם חווים כל קושי להשתלב. בבית הספר מונהגות שיטות הוראה שונות מאלה של בתי ספר רגילים, ועפ"י הדיווחים, כמעט כל התלמידים מוצאים את מקומם ונהנים משהותם בו.

בית ספר פיכמן חיפה (צילום: אתר ביה"ס)
בית ספר פיכמן חיפה (צילום: אתר ביה"ס)

בית הספר האנתרופוסופי (עלייה)

בית הספר "עלייה" בבת גלים הפך בשנת 2017 לבית ספר אנתרופוסופי, כשגישות הלמידה והחינוך בו הן ברוח הגישה האנתרופוסופית, הכוללות יחס אישי מאוד לכל תלמיד, עיצוב שונה מאוד מזה ל בתי הספר הרגילים, שלצד הלימודים הרגילים, עיסוק ולמידה של תחומים נוספים ושונים כמו לוליינות, נגרות, חקלאות ועוד, הנכללים במערכת הלימודים.

בית הספר "עלייה" היה לקראת סגירה עד שהפך לבי"ס אנתרופוסופי. בכל בית הספר, מכיתה א' עד ו' היו כ-80 תלמידים בלבד. מהרגע שנפתח כבית ספר אנתרופוסופי, כמות התלמידים גדלה משמעותית ובית הספר הפך למבוקש מאוד, גם עבור תלמידים שגרים בשכונות מרוחקות בעיר ואף לכאלה שמגיעים אליו מחוץ לחיפה. תלמידים שגרים באחוזה ובכרמל התחילו להגיע מדי בוקר לשכונת בת גלים על מנת ללמוד בבית הספר הייחודי. גם העובדה שהמנהל הראשון של בית הספר התפטר ואת מקומו החליף מנהל אחר, לא פגעה בהצלחת בית הספר. בת גלים עוברת שינוי לטובה בשנים האחרונות וכוחות חזקים יותר מגיעים לגור בה, גם בזכות בית הספר.

בית הספר "עליה" - בת גלים (צילום: מנשה שמש)
בית הספר האנתרופוסופי "עליה" – בת גלים (צילום: מנשה שמש)

בית הספר הפתוח (נווה שאנן)

בית הספר הפתוח בנווה שאנן עבר טלטלות במהלך בשנים האחרונות. זה התחיל כשהורים ההתארגנו כדי לגרום להחלפתה של מי שניהלה את בית הספר, כשהשביתו את הלימודים לשם כך, והצליחו. לאחר שהוחלפה המנהלת ונראה היה כי הרוחות נרגעות, עדיין נשמעות טענות של הורים על כך שביה"ס הפתוח כבר לא מתנהל ברוח כ"כ "פתוחה". לטענת הורים, בית הספר הפתוח אמור להתנהל כדיאלוג בין מורים לתלמידים, וכיום הדיאלוג הזה לא ממש מתקיים. רוב הביקורת, כך נראה, נשמעת מהורים שילדיהם הבוגרים למדו בשנים קודמות בביה"ס ורואים את השינויים שחלו בו מאז. הטענה הכללית היא שביה"ס הופך יותר ויותר דומה לבתי ספר אחרים, ונקודת האור היחידה היא המורים הוותיקים, שבשיעורים שלהם כן מקפידים על עקרונות ביה"ס כפי שראוי מבחינת ההורים.

בית ספר שלהבות חב"ד

ביה"ס שלהבות חב"ד הוקם ב-2018 במרכז הכרמל, ע"י רב חב"ד יהודה גינזבורג, מכרמל צרפתי. ביה"ס נפתח עם עשרות בודדות של תלמידים, ומאז הביקוש רק הולך וגדל וביה"ס מתרחב בהתאם. בביה"ס ניתנים דגשים על יחס אישי לכל תלמיד ותלמידה, תוך יצירת חוויות של הצלחה עבורם. בית הספר דוגל בחדשנות חינוכית שמותאמת לעידן המודרני, תוך שילוב של חינוך לערכים, דרך ארץ ויהדות מכילה ומקבלת.

בית ספר שלהבות חב"ד – מרכז הכרמל (חי פה)

הורים רבים סבורים שטוב עבור ילדיהם ללמוד ערכים ומסורת ושמחים לשלוח את ילדיהם לבית הספר וכן מדווחים על שביעות רצון גבוהה ממנו וכך גם הילדים.

בתי ספר פרטיים

הריאלי

על אף העלות הגבוהה, אין זו דבר משימה קלה להתקבל לסניפי היסוד של הריאלי: הדר, מטו"ס ואחוזה. בכל סניף קיימים דגשים אחרים. בדרך כלל תלמידים מחוץ לחיפה מגיעים לסניף הדר והשאר מתפזרים בין סניף אחוזה לסניף מרכז הכרמל. העלות הגבוהה, כאמור, קיימת כבר משנת הלימוד הראשונה – בכיתה א', ולא מרתיעה הורים רבים, שמאמינים מאוד ביתרונותיו של ביה"ס, זו גם הסיבה שכה קשה להתקבל אליו. היתרונות הברורים של הריאלי מתבטאים בכמות פחותה משמעותית בבעיות אלימות ומשמעת לעומת בתי הספר הציבוריים ובנוסף, קיים פער אדיר בבין מרחבי הלימוד ומבני בתי הספר, כשהריאלי מושקע מאוד, לעומת המרחבים בבתי הספר הציבוריים.

תלמידים בבית הספר הריאלי בחיפה

ליאו באק

לליאו באק יש בית ספר יסודי שלאחר מכן ניתן לעבור ממנו לחטיבת הביניים של ביה"ס. מי שלא לומד ביסודי בליאו באק, יתמודד על מקום בכיתת ספורט או בכיתה מדעית, וגם כאן הסיכוי להתקבל אינו גבוה, בשל הביקוש הרב.

בית הספר נמצא בשכונת כרמל צרפתי וההורים והתלמידים מדווחים על שביעות רצון מאוד גבוהה ממנו. מעבר לתוכנית הלימודים, בית הספר משקיע רבות בפעילויות חברתיות מגוונות, פעילויות ערכיות הכוללות התנדבות, מפגשים עם קבוצות אוכלוסייה שונות, תחומי דעת מיוחדים ומקפיד על יחס אישי לכל תלמיד ותלמידה.

בית ספר יסודי ליאו באק (צילום נגה כרמי)

נזירות

במגזר הערבי בחיפה ניתן לבחור בין בית ספר פרטי לציבורי. לעומת האוכלוסייה היהודית, בקרב המגזר הערבי בעיר ישנה העדפה רחבה לחינוך הפרטי. טענה שחוזרת בקרב בציבור הערבי בעיר שהיו שמחים לילדיהם ילמדו בחינוך הציבורי, אם היה איכותי כמו זה הפרטי. העירייה הודפת את הטענות ואומרת שבשנים האחרונות השקיעה רבות בחינוך הציבורי הערבי. כך או כך, בית הספר הנזירות מתפוצץ מתלמידים שהוריהם אפילו לא שוקלים להעבירם לחינוך הציבורי בשל הסיבה שהוזכרה.

בתי ספר ציבוריים

בית הספר נופים

בית ספר נופים נחשב במשך שנים רבות לבית הספר הטוב ביותר בבעיר. מספר התלמידים בכיתה עומד על 27. המורות מחויבות בו מאוד ומתקיימת בתחומיו הרבה פעילויות מעבר לתכני הלימוד. את בית הספר מובילה ביד רמה בשנים האחרונות אסתי גרינבוך וישנה הסכמה כללית בקרב המורות, ההורים והתלמידים, שהיא עושה עבודה מעולה. המחויבות שלה להצלחת בית הספר מחלחלת למורות ולהורים, שמרגישים שותפים לעשייה.

מעולם לא סיקרתי בעיית משמעת או בעיה חברתית רצינית בבית הספר. כשרבים ההוריןם שהעתיקו את מגוריהם לרמת בגין כדי שילדיהם ישתייכו לבית הספר. אין ספק שקרנה של השכונה עלתה בזכות בית הספר, שמושך אליו משפחות צעירות.

בית הספר נופים. (צילום: אלבום פרטי)

בית הספר זיכרון יוסף (אחוזה)

בית הספר נמצא בשדרות סיני באחוזה. לבית הספר הייתה בעבר מנהלת מיתולוגית, אסתי שחר, וכשעזבה, התקשו ההורים לעכל תחילה את החלפתה, אך לאחר מיני התרחשויות והתקוממויות, כיום ההורים כבר מרוצים ממנהלת ביה"ס והשקט חזר. הורים ותלמידים מדווחים על שביעות רצון מהעשייה החינוכית והחברתית בו.

בית הספר זיכרון יוסף (צילום: מיכל ירון)

בית הספר נאות פרס

בית הספר, שהוקם לפני 5 שנים, יד ביד עם הקמת השכונה, זכה לאחרונה בפרס החינוך של משרד החינוך. בביה"ס לומדים 500 תלמידים המתגוררים בסמיכות לו, ויש בו מנהלת וצוות מורות מאוד מחויבות, שמלמדות קצת אחרת. המנהלת אסתי אזולאי והמורות, מלמדות בעזרת ימי שיא, חדרי בריחה ושיעורים ב-4 רמות במקביל, וזה עובד. קהילת ההורים מאוד מחויבת לבית הספר ומרגישה חלק מהעשייה הבית ספרית. התלמידים נשאבים לתוך החוויה הייחודית והעשייה הבלתי פוסקת.

בית ספר נאות פרס. (צילום: אלבום פרטי)

בית הספר ניגונים רוממה

אני תמיד אהיה משוחדת, כי בבית הספר הזה למדו בנותיי, אבל גם ללא קשר, אין ספק שדפנה בוננה מנהלת את בית הספר בהצלחה. בוננה נכנסה לפני 5 שנים לנעליים גדולות, כשלפניה ניהלה את בית הספר סיגל אזולאי, שקידמה אותו בהצלחה רבה, אך גם בוננה עושה עבודה נהדרת ובית הספר מצליח מאוד ומספק חוויה נהדרת לתלמידים. החוזקה של בית הספר היא שהוא קטן יחסית ומגיעים אליו ילדי רוממה החדשה וגבעת אורנים, כך הילדים לומדים בכיתות קטנות וזוכים ליחס אישי.

בית ספר ניגונים רוממה. צילום: אלבום פרטי

בית ספר בן גוריון

בכל השנים שלי ככתבת חינוך, מעולם לא שמעתי ביקורת על בית הספר בן גוריון. מדובר בבית ספר שכונתי, אליו מגיעים ילדים משכונת רוממה הישנה. ההורים מרוצים מצוות המורים, אין בעיות משמעת או אלימות חריגות, ובסך הכול ישנה שביעות רצון מבית הספר לאורך השנים.

בית ספר בן גוריון (חי פה)

בית הספר אהוד

לבית הספר מגיעים תלמידים משכונת ורדיה ושמבור. בית הספר מנוהל ביד רמה על ידי המנהלת סיגל אזולאי, שמשקיעה בכל דרך אפשרית במורים ובתלמידים. ההורים מרוצים מאוד וכך גם התלמידים נהנים לרוב להגיע לביה"ס. בית הספר מקיים פעילויות רבות ומיוחדות מעבר להעברת תכני הלימוד, התחום החברתי והאישי זוכים גם הם להשקעה מרובה וכך גם הנראות שלו מרשימה מאוד.

בית ספר אהוד ע"ש שלמה תל
בית ספר אהוד. צילום: אלבום פרטי

בית ספר הבונים

בית הספר נמצא בשכונת רמות רמז ומרכז אליו ילדים מהשכונות בסביבה – רמות ספיר, רמת חן וכמובן רמות רמז. "הבונים" הוא בית ספר ותיק, דורות של ילדים למדו והתחנכו בו. הורים רבים מספרים כי הם עצמם למדו בביה"ס לפני שנים, וכעת שולחים אליו את ילדיהם. ההורים והילדים שבעי רצון מהבונים ומשבחים את צוות המורות המסורות שמעניקות מעצמן מכל הלב לתלמידים.

בית ספר טשרניחובסקי

בית הספר נמצא ברחוב טשרניחובסקי בכרמל צרפתי. התלמידים עוברים בסיום הלימודים לחטיבת הביניים ליאו באק, שנמצאת בהמשך הרחוב. הורים טוענים שבשנים האחרונות מורות איכותיות עזבו את בית הספר אחת אחרי השנייה. ועדיין ההורים והתלמידים בסך הכול מרוצים מבית הספר ואיכות ההוראה.

בית ספר טשרניחובסקי (צילום: ירון כרמי)

בית ספר נירים

בית הספר נמצא בנווה דוד. מי שלקח את בית הספר קדימה והראה שעם רצון, יכולת והשקעה גדולה אפשר לעשות הכול, הוא ד"ר עודד הרשקו. הרשקו הגיע לבית הספר כמינוי זמני ונשאר בו 7 שנים. כשהוא הגיע לבית הספר, הוא היה על סף סגירה. הרשקו האמין בלימוד בשילוב טיפול בבעלי חיים וכך התמלא בית הספר בבעלי חיים בהם מטפלים הילדים. לאט לאט בית הספר הפך למרכז השכונה וכמות התלמידים גדלה בהתאם.

שילוב בעלי החיים בלימודים משך תקשורת מקומית וארצית שבאו לראות את הבן של זוכה פרס הנובל, פרופ' אברהם הרשקו, עושה את הבלתי ייאמן – לוקח בית ספר נכשל והופך אותו לסיפור הצלחה. בסופו של דבר משרד החינוך החליט לא להאריך את החוזה של הרשקו והוא סיים את תפקידו.

בית ספר נירים ממשיך לתת מענה ראוי לתושבי נווה דוד. מצבת התלמידים לא השתנתה ובית הספר ממשיך בפעילות מעבר ללימודים הפדגוגיים הרגילים. ההורים והתלמידים שבעי רצון והפעילות בבית הספר מתנהלת על הצד הטוב ביותר. את הרשקו החליפה הילה מימון, שהיא בעלת ניסיון רב בחינוך רגיל ובחינוך מיוחד.

ד”ר עודד הרשקו - מנהל בית הספר נירים בחיפה
ד”ר עודד הרשקו – מנהל בית הספר נירים לשעבר

בית ספר יזרעאליה

בית הספר נמצא בשכונת נווה שאנן והוא בית ספר קטן ומשפחתי. המורות בבית הספר עובדות קשה על מנת לספק לתלמידים חוויה טובה ומעשירה. אישית מעולם לא נתקלתי בהורה שהילד שלו למד בבית הספר ואינו מרוצה מהעשייה הפדגוגית או החברתית בו.

בית ספר יזרעאליה (חי פה)

בית ספר דינור

בית הספר נמצא בשכונת נווה שאנן. בבית הספר דינור המנהלת רונית ברזני עובדת קשה מאוד בעזרת צוות המורות, על מנת לחדש ולהלהיב את התלמידים. לצד למידת תחומי הדעת, בבית הספר דינור רוקדים, שרים ונהנים מפעילות מגוונת שמעשירה את הלימודים. בית הספר הוא מאוד גדול והיו לו שנים פחות מוצלחות עם מצבת תלמידים מדלדלת. בשנים האחרונות הוא עלה על דרך המלך.

בית ספר תל חי

בית הספר נמצא בנווה שאנן, לא רחוק מבית הספר השש שנתי עירוני ג'. בית הספר עובד מאוד קשה על מנת לתת לתלמידים חוויה מעשירה מעבר ללימוד תחומי הדעת. בית הספר צמוד למחנה של תנועת הנוער "מחנות העולים" ובקרבתו תנועות נוער נוספות, ותלמידים רבים מוצאים את עצמם אחר הצהריים מעבירים שעות רבות בתנועה, כמו לפני שנים.

בית ספר גבריאלי

בית הספר נמצא ברחוב החשמל בשכונת חטיבת כרמלי. במהלך השנה שעברה התכוונה העירייה לסגור את בית הספר, בטענה שחלה ירידה בכמות התלמידים בו ויעיל יותר יהיה לסגור אותו. הדבר היה מאלץ את התלמידים להתפזר בין בתי ספר אחרים בעיר, המצויים בשכונות רחוקות יחסית, ודאי עבור תלמידי יסודי צעירים. ההורים בשכונה הופתעו מאוד ותוך זמן קצר החלו לארגן מחאות נגד רוע הגזרה ויצאו בהפגנות עקשניות, תוך שהם מגייסים לטובת המאבק חברי מועצה ואנשים נוספים בעלי השפעה. בסופו של דבר ההורים השיגו את מבוקשם ובית הספר נשאר.

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

אחת הטענות המשמעותיות שהובעו במהלך המחאה, היא כי מעבר לכך שזהו ביה"ס היסודי היחיד בשכונה, הוא גם משמש בית שני ומקום למגשים חברתיים עבור הילדים, שגם כך סובלים מקיפוח מצד העירייה שאינה משקיעה בשכונה, הנחשבת מוחלשת, לטענתם.

המבנה המוזנח של ביה"ס גבריאלי בנווה פז (צילום: גילה מזרחי)
המבנה המוזנח של ביה"ס גבריאלי בנווה פז (צילום: גילה מזרחי)

ממשיכים…

המאבק נמשך כאשר דרשו ההורים, בליווי חברי מועצה במטרה לחייב את העירייה לשפץ את בית הספר שמבנהו מוזנח ומתפרק. עד כה לא נעשתה פעולה משמעותית בכיוון. אין ספק שקהילת בית הספר מתמודדת עם קשיים, ולצד זה, ישנה אוכלוסייה של הורים אכפתיים, שמוכנים להילחם על על בית הספר ועל קיומו ולא מוכנים לקבל את המצב שילדיהם יזכו לפחות מאשר ילדים באזורים אחרים בעיר.

בית ספר איינשטיין

בית הספר נמצא בסוף רחוב אינשטיין באחוזה. ללא ספק, יש בבית הספר מנהלת עם כוונות טובות, שמנסה להביא את בית הספר להצלחה. ועדיין מדובר בעבודה לא פשוטה. בית הספר מצד אחד מצליח מאוד מבחינה פדגוגית, מצד שני מתמודד עם בעיות אלימות.

בית ספר הרצל

בית ספר עם כמות תלמידים גדולה מאוד ביחס לבתי ספר יסודיים אחרים, כיון ששכונת כרמליה היא שכונה גדולה מאוד והיא רק הולכת וגדלה בגלל כל התמ"אות והפרויקטים של ההתחדשות העירונית. באופן כללי ההורים והילדים שבעי רצון מבית הספר והביקורת היחידה, שאין לה שום קשר לבית הספר, היא על החזירים, שהילדים פוגשים, כשהם יוצאים מבית הספר.

לאורך השנים היו הורים, שהתלוננו על אופן הלימוד של מקצועות כאלה או אחרים ועל הצפיפות במסדרונות בגלל ריבוי התלמידים, אך הדברים לובנו בתוך בית הספר ונבנה אגף נוסף על מנת להתמודד עם הצפיפות.

בית ספר חופית

בית הספר נמצא ברחוב החיננית בשכונת שער עלייה. בית ספר חופית עלה לכותרת, כשההורים בבית הספר ותושבי שער עליה יצאו לרחוב להפגין נגד הוספת מסלול דו לשוני לבית הספר. ההורים חששו משינוי צביון בית הספר. מאז שנפתחה שנת הלימודים והתלמידים לומדים זה לצד זה, יש שקט מוחלט מכיוון בית הספר. על פניו נראה, שהחששות נבעו מחוסר היכרות, אבל עכשיו כשלומדים בפועל ביחד, אין טענות לאף אחד, להיפך. אין ספק, שיפה לראות את שתי האוכלוסיות נהנות מקורת הגג המשותפת. יחד עם זאת, ההורים מהמסלול הדו לשוני עדיין מבקשים מבנה משלהם בגלל הביקוש הגדול, שלא ניתן להיענות לו, כל עוד לומדים בתוך בית הספר קיים.

בית הספר ממלכתי יסודי חופית חיפה
בית הספר ממלכתי יסודי חופית חיפה

בית ספר רמות

אחד הדברים היפים בעיניי בחיפה ובפער מהשאר הוא שילדים שגרים בשפרינצק, שמבחינה סוציואקונומית נחשבת שכונה במצב בינוני, ממשיכים אל חטיבת הביניים ליאו באק. בכל פעם שאני כותבת את זה, אני מקבלת תלונות מתושבי שפרינצק שטוענים שמצבם הכלכלי טוב בסה"כ, ועדיין קיים פער בין שכונת שפרינצק לבין ההליכה האוטומטית לחטיבה ולתיכון של ליאו באק.

בסך הכול בית הספר עושה עבודה טובה עם התלמידים, אין תלונות מיוחדות מצד ההורים או התלמידים וגם החריקות הקלות שהיו עם כניסתו של המנהל לפני כמה שנים, פסקו וכעת נראה שקיימת שביעות רצון מביה"ס.

בית ספר רמב"ם

בית ספר ששייך לחינוך הממלכתי דתי. בית הספר נמצא בלב ליבה של נווה שאנן וילדים דתיים לומדים בו לצג בית ספר חדש יותר במושבה הגרמנית. בעבר היו סיפורים לא פשוטים על אלימות בבית הספר, לעתים מצד קרובי משפחה של התלמידים, אבל בשנים האחרונות יש שקט מכיוון בית הספר ונראה שכולם מרוצים מהעשייה הפדגוגית במוסד החינוכי.

בית הספר רמב"ם בנווה שאנן בחיפה
בית הספר רמב"ם בנווה שאנן בחיפה

בית ספר אלון

כל התלמידים בשכונת רמת אלון לומדים בבית הספר אלון. ההורים והתלמידים שבעי רצון מבית הספר. לאורך שנים הייתה בעיה קבועה בבית הספר – לא היה אולם ספורט. בסופו של דבר האולם נבנה והבעיה נפתרה.

בית ספר אלון

בית ספר דגניה

לפני הכול בית הספר נמצא ברחוב דגניה בקריית חיים מערבית, קרוב מאוד לתש"ן, אז לפני המילה הראשונה על הפדגוגיה בבית הספר, חייבים לדבר על זה שעשרות רבות של תלמידים נמצאים ליד זיהום כל כך מסוכן לכאורה. הרבה מחאות התארגנו סביב מיקומו של ביה"ס והשכונה כולה למעשה, הנמצאים בסמיכות כה גדולה למכלים המזהמים, אך פתרונות שהוצעו כדוגמת פיזור הילדים בבתי ספר אחרים או מציאת מרחבי למידה ארעיים שונים זכו להתנגדות ההורים שטענו כי אין מדובר בפתרונות של ממש אלא בטלאים זמניים בלבד שיגרמו יותר נזק מתועלת.

מבחינת הפדגוגיה ישנו בבית הספר צוות מורים מסור, שמשקיע הרבה מאוד בתלמידים. גם הורים וגם תלמידים מביעים שביעות רצון מלאה ממה שקורה בבית הספר.

בית הספר דגניה בקריית חיים (צילום: ירון כרמי)

בית ספר מגינים

בית הספר נמצא בקריית חיים. לפני כמה חודשים בית הספר עלה לכותרות בעקבות אירוע אלימות קשה. ניתן היה לראות כתוצאה מהאירוע את המחוייבות של המנהלת וצוות המורים והתמיכה המלאה של הנהגת ההורים בבית הספר בצוות הניהולי והפדגוגי. בית הספר גדול יחסית עם כ-650 תלמידים וייחודו הוא בכך שהוא בית ספר לאמנויות הבמה וגם בית ספר ירוק, ששם דגש על איכות סביבה.

בית הספר מגינים (צילום: ירון כרמי)
בית הספר מגינים (צילום: ירון כרמי)

בית ספר ארלוזורוב

בית הספר נמצא בקריית חיים. בית הספר שם דגש על מצוינות לצד תחושת שותפות של כל אחד מהתלמידים. גם בארלוזרוב, שהוא בית ספר ותיק מאוד, יש דגש על קיימות ואיכות סביבה.

בית ספר אחווה

בית הספר נמצא ברחוב קיסריה בוואדי ניסנאס ויש בו כיתות מ-א' עד ח'. בסיום הלימודים הילדים עוברים לתיכון, שיש כיתות ט' עד י"ב, כמו שהיה בעבר בכלל בתי הספר. בית הספר ותיק יחסית (הוקם בשנת 1970) ויש בו בממוצע מספר קטן של תלמידים בכיתה – 19.

בית ספר דוד ילין

בית ספר דוד ילין עבר בתחילת השנה ממיקומו ברחוב מגידו במרכז הכרמל, למבנה בית ספר חוגים הישן שעבר שיפוץ כללי. בית הספר גם עבר חיזוק למקרים של רעידות אדמה ואסונות נוספים וכן שיפוץ חיצוני מרשים, מבפנים ומבחוץ. התלמידים נכנסו בתחילת השנה לבית הספר צבעוני מאוד ומושקע. מעבר לכך, רוב ההורים מגלים שביעות רצון ממנו, לצד מעט תלונות על אי סדר בהתנהלות הכללית, אך ייתכן שמדובר בעניינים זמניים שיסתדרו בסופו של דבר.

בבית הספר קיים גם מסלול למחוננים. המבחן לאיתור מחוננים נערך בכיתה ב' ולכן המסלול עצמו מתחיל בכיתה ג'. בכיתה ז' התלמידים ממשיכים את המסלול בחטיבת הביניים ליאו באק. עפ"י הדיווחים לא קל להיות מחונן ולא קל להיות מורה בכיתת מחוננים עם 30 ילדים שיודעים יותר טוב ממך, או לפחות חושבים כך, בכל מקרה, הכיתה הזו מבוקשת מאוד והילדים זוכים להרבה פעילויות העשרה מעבר לתוכנית הלימודים.

בית ספר יבניאלי

בית הספר נמצא בשכונת קריית אליעזר. בבית הספר יש מאמץ גדול לקיים עשייה שתעודד למידה והנאה מעבר לתוכנית הלימודים. זה לא יכול היה לקרות ללא מורים מחויבים שמשקיעים מאמצים רבים. בית הספר יבניאלי מקבל בשנים האחרונות עולים רבים מחבר העמים לשעבר ומשקיע רבות בקליטתם בצורה המיטבית.

קבלת ספר תורה – בי"ס יבניאלי (צילום: מלי מסיקה)

בית הספר נתיב אליעזר כרמל

בית הספר נמצא באחוזה והוא שייך לזרם הממלכתי דתי. בית הספר עוסק בקיימות לאור המקורות והתחום של איכות הסביבה מקבל בו דגש מיוחד. תלמידים דתיים בעיר יכולים לבחור בין בית הספר רמב"ם בנווה שאנן לבית הספר נתיב אליעזר.

בית ספר גורדון

בית הספר נמצא בקריית חיים. בית הספר מאמין מאוד בקיום מעגלי שיח ונותן מקום לביטוי האישי ורגשי של כל ילד וילדה. בית הספר עבר שיפוץ על מנת לתת מענה מלא לתלמידים. ההנהלה והמורים מאמינים שבית הספר אמור להיות חלק מהקהילה ולכן יש פעילויות משותפות של התלמידים ותושבי השכונה.

בי"ס גורדון קריית חיים (צילום מעמוד הפייסבוק של ביה"ס)

בית ספר דרור

בית הספר נמצא בקריית אליעזר. מגיעים אליו הרבה עולים מחבר המדינות לשעבר, חלקם לא דובר עברית. המורות עושות עבודה טובה מאוד ועוזרות לתלמידים בקליטה בארץ. בחלק מהמקרים גם ההורים לא מדברים עברית ואז הקושי הוא כפול. בבית הספר אין אולפן, אבל יש מורים עולים, שמסייעת בקליטת התלמידים ובמעקב ותמיכה בהם. את בית הספר מנהלת גלית כהן והיא מצליחה לקדם את בית הספר ולהציע לצד הלמידה היומיומית שפע של פעילויות נוספות.

בית ספר אל חוויאר

בשנים האחרונות העירייה עושה מאמץ גדול לתת לאוכלוסייה הערבית בעיר בתי ספר ברמה גבוהה, שיכולים להתחרות בבתי הספר הפרטיים ולהוות אלטרנטיבה. בית הספר עלה לכותרות בעקבות מאבק ההורים לשפץ אותו ולקבל מבנה סמוך על מנת שלא תהיה צפיפות. לטענת ההורים הם קבלו הבטחות רבות בשנים האחרונות, אבל בפועל הם לא רואים, שמשהו קורה.

בית ספר עבד אלרחמן אלחאג'

בית ספר נמצא בשכונת חליסה במורדות נווה שאנן. מדובר במיזם של עמותת תובנות בחינוך, שמפעילה את בית הספר על מנת שהוא יהיה מעורב בקהילה המקומית. המיזם מלווה את מנהל בית הספר על מנת שהוא יהפוך להיות מנהיג מקומי ויסחוף איתו את תלמידי בית הספר והקהילה בתוכה הם חיים.

בית ספר יוחנן הקדוש

בית הספר נמצא ברחוב יוחנן הקדוש בוואדי ניסנאס, כיתות א-ח, בית ספר גדול יחסית עם מעל 500 תלמידים. בבית הספר יש בממוצע 34 תלמידים בכל כיתה, 2 כיתות בשכבה והוא חדש יחסית (הוקם בשנת 1994).

בית הספר אילנות

בית הספר אילנות שוכן בכרמל מערבי. במרכז אידיאולוגיית ביה"ס מוצבת מטרת יצירת מנהיגות דיאלוגית. שמשמעותה היא שהתלמידים והמורים ינהלו שיח ישיר ותהיה ביניהם שקיפות ופתיחות. מבנה בית הספר גדול, אבל יש כרגע בנייה חדשה בחלק המערבי של העיר ולא ברור האם בית הספר יוכל לתת מענה לכל התלמידים החדשים, שעתידים לעבור לגור באיזור הרישום של בית הספר. בית ספר שם לו למטרה פיתוח מנהיגות צעירה. יש השקעה יומיומית על מנת להשיג את המטרה.

בית הספר אחמדיה

בית הספר נמצא בשכונת כבביר ולומדים בו תושבי השכונה. במשך כמה שנים המסלול הדו לשוני היה חלק מבית הספר, אבל לא היה מקום בבית הספר לארח את הכיתות הנוספות, ולכן המסלול הדו לשוני עבר לבית הספר בשער העלייה.

בית הספר אחמדיה בשכונת כבביר בחיפה

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

  1. ומה עם בית הספר ליאו בק בהדר עליון? לא מוזכר כלל והוא בי"ס ציבורי.

  2. ליאו בק הדר אחלה בית ספר צוות שמשקיע הרבה בילדים מומלץ בחום כבר 4 שנים היילדה שם ומצויין

  3. גברת מיכל ירון, מי שמך לקבוע איזה בתי ספר טובים ואיזה לא.
    האם יש בידך את כל הנתונים הרלוונטים או סתם אוסף של רכילויות?

  4. חבל שלא הזכרתם את בית ספר שלווה במושבה הגרמנית …אנחנו מאוד מרוצים שם במיוחד מצוות בית הספר והמנהל שלנו .

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית • התמונה שלי משתתפת בתחרות צילום של הנשיונל ג'יאוגרפיק • אשמח להצבעה ושיתוף

שלום לכולם, אחרי אינסוף תיעודים מיוחדים מתחת למים בריף בת גלים, בחרתי את התמונה של מסרקנית טורפת שטרפה מסרקנית זהרורית לתמונה המשתתפת בתחרות של...

כדורגל: קבלו את המדים החדשים של האדומים לעונת 2024/25

מועדון כדורגל הפועל לאוס מדיה חיפה חשף בראשון 23/06/24 את מדי המשחק שלו לעונה הקרובה. בנוסף צולם קמפיין תלבושות בהשתתפות ילדות וילדים שאוהדים את...

פרוטקשן בחיפה • בעלי עסקים נסחטו באיומים במשך חודשים

(חי פה) - בעלי עסקים נסחטו באיומים ונדרשו לשלם עשרות אלפי שקלים. נגד 4 חשודים הוגש כתב אישום בבית המשפט בחיפה. פרקליטות מחוז חיפה...

מנוע מקרר עלה באש בדירה בחיפה • האישה הספיקה להימלט

(חי פה) - שריפה פרצה בדירה בחיפה לאחר שמנוע המקרר נידלק. מכבאות והצלה נמסר לחי פה: שריפה פרצה בדירה ברחוב ציון שבחיפה אמש (שני 24/6/24)...

עונת הנחשים • גבר עם סימני הכשה פונה לביה"ח בחיפה

(חי פה) - בן 60 במצב קשה פונה לביה"ח כרמל עם סימני הכשה. ממד"א נמסר לחי פה: בשעה 08:45 התקבל דיווח במוקד 101 של...