האסבסט שמתפורר במספר בתים ברחוב סעדיה פז שער העליה

IMG_2543.jpg

שלום ליונה יהב ראש עיריית חיפה,
רצינו לספר לך שמספיק שסיב אסבסט אחד יחדור למערכת הנשימה בכדי לגרום לסרטן ריאות קטלני. עכשיו, נשתף אותך בפנייה שהגיעה למוקד הירוק של ‘אדם טבע ודין’ ונוגעת לאלפי תושבים שגרים בעירך, חיפה.

21 בניינים בשכונת שער העלייה בחיפה, 400 משפחות, לא פחות, מתגוררות בבתים שבעבר היו שייכים למשרד השיכון. הדיירים רכשו במעט חסכונותיהם את הדירות מהמדינה והנה היום – מסתבר שהבניינים מחופים אסבסט מתפורר.

נחזור ונזכיר – מספיק שסיב אסבסבט אחד יחדור למערכת הנשימה בכדי לגרום לסרטן ריאות קטלני.

מדינה מתוקנת לא הייתה מאפשרת מכירת נכס עשוי מאסבסט ללא הבטחת התחזוקה הראויה שלו, ראש עיר אחראי היה מורה לפנות את האסבסט באופן מיידי ולהגן על בריאות התושבים.

אבל זה לא המקרה שהגיע אלינו.

התושבים שפנו אלינו, ברובם עולים חדשים שרכשו את הדיור הציבורי מהמדינה, מספרים על מכתב איום בקנסות ובהליכים פליליים שעיריית חיפה שלחה אליהם. במכתב מודיעה עיריית חיפה לתושבים שהם צריכים לפנות את הציפוי של “המפגע” שבו הם גרים בתוך 30 יום. במכתב מגדילה העירייה ומציינת שהיא פועלת מכוח חוק, אבל שוכחת לציין כמה פרטים קטנים – שהמפגע הוא אסבסט ושעל מנת לפנות אסבסט דרוש אישור של המשרד להגנת הסביבה ופינוי אסבסט ללא אישור זה הוא עבירה על החוק.

כשאנשייך כתבו את המכתב, הם גם בטח שכחו שההון הכספי הדרוש לפינוי המפגע לא מצוי בכיסם של אנשים שרכשו את ביתם מהדיור הציבורי.

מר יהב, 400 משפחות, גברים, נשים וילדים חשופים למפגע בריאותי חמור מידי יום. גם אנשים שעוברים בשכונה, מתחת לבנייני האסבסט המתפורר מסכנים את בריאותם. חלף שבוע וטרם קיבלנו מענה ענייני לפנייה ששלחנו אלייך.

מר יונה יהב, אתה אחראי לאנשים האלו – האם לא תדאג לפינוי מיידי של האסבסט?

דוד דומב הגדול

IMG_2545.jpgדוד חגי תושב שער העליה ופעיל שכונתי מסר:
“לפני כחצי שעה סיימתי ראיון בתוכנית ” יהיה בסדר ” בגלי צה”ל בנושא האסבסט בבניינים ברחוב סעדיה פז עלי לציין שהנושא הועלה כחמור ביותר ,שלחתי להם במייל את המצגת שערכתי, עורכי התוכנית ראו את התמונות ואפילו הם נבהלו מהמפגע בין היתר עלה עו”ד משפטן בשם עמית לשידור ואמר בצורה חמורה שעירית חיפה חייבת לסלק את המפגע ולאחר מכן להתדיין עם הדיירים לפי הערכה שלו עלות סילוק המפגע נע בסביבות חצי מיליון ש”ח. נשלחו מכתבים לעירית חיפה וכל הסיכויים שתהיה התדיינות משפטית. בתקווה גדולה לפתרון הבעיה…”

כתבת וידאו שפורסמה בטלוויזיה החברתית


IMG_2554.jpg

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

4 תגובות
 1. דוד דומב אמר/ה

  תגובת העירייה: פניה לתושבים לתיקון המבנים

 2. דוד דומב אמר/ה

  כתבה בידיעות חיפה

 3. דוד דומב אמר/ה

  שכונה מתפוררת ומסוכנת

 4. שלמה כ אמר/ה

  בושה וכלימה.
  זו סכנת נפשות של ממש.
  גם סכנה בריאותית מוכחת וגם סכנה של פגיעה מחלקים נופלים.
  גישת העירייה שהדיירים ישאו בהוצאות התיקון, לא הגיונית ולא סבירה.
  לא הדיירים בנו את הבית עם החיפויים האסורים.
  (מזכיר שהאסבסט הוצא משימוש ואסור להשתמש בו יותר בצורה זו)
  מי שבנה (המדינה. משרד השיכון, הקבלן) חייב לפנות ולתקן.
  ואם אין גורם כזה, על עיריית חיפה להיכנס לעובי הקורה
  ולפעול לתיקון מידי (ואח"כ לריב עם הרשיות על ההחזרים הכספיים).