חשיפה לאסבסט פריך באזור מפרץ חיפה במהלך השרפה במפעל שמן בחיפה ולאחר השרפה • טפסר משנה בדימוס איציק שלו מסביר לקוראי חי פה

אל תתקרבו…
השרפה במפעל שמן בחיפה שחררה לאוויר כמויות גדולות של אסבסט פריך, כלומר סיבי אסבסט מיקרוסקופיים, אשר התפרקו מלוחות האסבסט, מהם היה עשוי גג המבנה. הסיבים הללו נישאו ברוח לכל הכיוונים. תחילה הם נישאו לכיוון צפון-מזרח ולאחר מכן לכיוון מזרח, כפי שמראים הצילומים שתראו בהמשך הכתבה. המשרד להגנת הסביבה בודד את האירוע והנחה על הסתגרות. אנו סוקרים כאן בהרחבה את משמעות ההנחיה הזאת, שלא תמיד כל כך מובנת לציבור.
"הסיבים נישאו למרחקים גדולים וחלקם עדיין מרחפים ברחבי מפרץ חיפה", מסביר בהרחבה, בריאיון מיוחד לחי פֹּה, טפסר משנה בדימוס איציק שלו. (טפסר שלו הוא זה שכתב את תורת הלחימה באש באירוע בו מעורב אסבסט).
נתחיל במספר ציטוטים מאת הרגולטורים

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה במהלך האירוע (ציטוט):
"יצוין, כי גג המחסן עשוי מאסבסט, ולכן בסיום השריפה ולאחר כיבויה בידי כוחות כיבוי והצלה, כונני המשרד להגנת הסביבה יעבירו הנחיות לגבי פינוי המפגע ומניעת חשיפה לאוכלוסייה”.

מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה נמסר לחי פה במהלך האירוע (ציטוט): 
“האיגוד עוקב אחר ההתרחשויות וכונן חומרים מסוכנים של האיגוד נמצא בחפ”ק האירוע. בשל השריפה במפעל ישנו חשש משריפת גגות האסבסט של המבנה. לאור זאת, מציעים באיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה לתושבים הנמצאים באזור השריפה להשאר במקומות סגורים, בעיקר ילדים, נשים בהריון וחולים במחלות נשימה. נעדכן בהתפתחויות ואם נצטרך גם בהנחיות נוספות לתושבים.

שריפה במפעל שמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
שריפה במעורבות אסבסט במפעל שמן בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

טפסר משנה בדימוס איציק שלו מחיפה מסביר לקוראי חי פֹּה אודות סכנת החשיפה לאסבסט ברחבי מפרץ חיפה אתמול והיום

רקע אישי – איציק שלו:
איציק שלו כיהן במשך 31 שנים בנציבות כבאות והצלה. בתפקידו האחרון היה איציק ראש ענף אבק מזיק ואסבסט באגף המבצעים. הוא כתב את תורת הלחימה באש באירועי אסבסט. הוא פרש בשנת 2016 והיום מנהל חברה למוכנות לשעת חירום ויעוץ בטיחות לחברות מהגדולות במשק.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
איציק שלו - טפסר משנה בדימוס (צילום: אלבום אישי)
איציק שלו – טפסר משנה בדימוס (צילום: אלבום אישי)

איציק שלו מסביר:
השרפה עצמה נמצאת כעת בשליטת הכבאים, שהתארגנו בצורה מעולה לשליטה באש עצמה. הם הקיפו את המפעל, מנעו התפשטות האש והם שולטים באירוע (גם ברגעים אלה, כשהאש טרם כבתה).
הבעיה שמאד מטרידה אותי, לנוכח ההודעה המפורשת של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים, על כך שהגג היה עשוי מאסבסט – מה היא רמת החשיפה של תושבים אשר הסתובבו ועודם מסתובבים באזור אליו ריחפו סיבי האסבסט באוויר וחלקם עדיין מרחפים ברגעים אלה במקומות הנרחבים אליהם נשאה אותם הרוח.

מה הוא אותו "אסבסט פריך" שהשתחרר לאוויר במהלך השרפה:
אסבסט שנשרף הופך ל"פריך" והוא נישא באוויר. ברגע שאסבסט מגיע למגע עם אש הצמנט, שמדביק את הסיבים ללוח, נאכל והסיבים המיקרוסקופיים הקטלניים נישאים באוויר.
אסבסט נוצר ממינרל שבעבר יובא ממדינות שונות לישראל. מפעלים שבעבר ייצרו את הלוחות האלה, קשרו את סיבי האסבסט עם צמנט בתהליך הייצור וכך נוצר לוח, המשמש לקירוי מבנה.
בעת חשיפה לחום גבוה, האש מנתקת את הסיבים מהצמנט. הסיבים המיקרוסקופיים משתחררים ומרחפים באוויר. הם אינם נראים או מורגשים ואין שום כלי ניטור בישראל שיכול לזהותם באוויר. קשה מאד לעמוד את השטחים אליהם הם נישאים ברוח, לאחר שעלו לגובה רב עם העשן והחום.
כאשר אנשים נושמים אוויר מזוהם בסיבי אסבסט, הם לא מרגישים שהם נושמים סיב אסבסט. סיב אסבסט מיקרוסקופי אחד, שנכנס לריאה, גורם להצטלקות בריאה. הגוף לא יכול לפנות אותו והוא גורם למחלות קשות ובהמשך, במקרים רבים, למוות. המחלות מתפתחות לאט וקשה לאבחן את הקשר ביניהן לבין האירוע שהתרחש בעבר.

השרפה במפעל שמן ותנועת העשן הרווי בסיבי האסבסט
במהלך השרפה, העשן נישא תחילה לכיוון צפון-מזרח (לכיוון מספנות ישראל וקריית חיים) ולאחר מכן חגה הרוח והעשן נע לכיוון מזרח (לכיוון מעגן הקישון, שדה התעופה, בית הספר הטכני וחוצות המפרץ), כפי שרואים בבירור בתמונות.
במהלך הערב והלילה שבין חמישי ושישי חגה הרוח לצפונית מערבית (אזימוט 320 מעלות) ואז פיזור הסיבים נע לעבר הצ'ק פוסט והעיר נשר (נשר די רחוקה מאזור האירוע) וגם במהלך יום שישי המשיכה האש לבעור.
את נתוני הרוח לאזור חיפה תוכלו לראות כאן בצילום הגרף שמודת התחנה המטאורולוגית המוצבת על גג המכון לחקר ימים ואגמים.

◄ קישור לדף המטאורולוגי של חי פה – נתונים בזמן אמת לאזור חיפה…

כיוון הרוח בחיפה במהלך השרפה במפעל שמן (תחנת המדידה על המכון לחקר ימים ואגמים)
כיוון הרוח בחיפה במהלך השרפה במפעל שמן (תחנת המדידה על המכון לחקר ימים ואגמים)

החום האדיר שנפלט מהאירוע, פירק לחלוטין את לוחות גג האסבסט. בכל פלטת אסבסט שנמצאה על הגג היו 10-15 אחוז של סיבי אסבסט. הסיבים עלו למעלה, עם כיוון העשן והחום ונעו באוויר לכיוון אזורי התעשייה והמגורים שבמרחב מפרץ חיפה.

עשן רווי בסיבי אסבסט מכסה את השמים באזור מפרץ חיפה בעת השרפה במפעל שמן (צילום: ירון כרמי)
תנועת העשן מזרחה בסביבות השעה 17:00, יום ה', 5/9/19 – עשן רווי בסיבי אסבסט מכסה את השמים באזור מפרץ חיפה בעת השרפה במפעל שמן (צילום: ירון כרמי)

אני מעריך שכרגע הסיבים נמצאים בכל מקום
במוקד האירוע בו מעורב אסבסט, הכבאים מרטיבים את האזור. הכבאים מתמגנים בציוד מתאים ופועלים בזהירות לפי הפרוטוקול שאני כתבתי. כבאי יודע לפנות את הציוד שלו לניקוי מיוחד בתום אירוע עם אסבסט, אבל האזרחים לא מכירים את העניין ואין להם כל הכוונה כיצד עליהם לפעול.

הסיבים מרחפים כעת ואין כלי מדידה וניטור כדי לדעת איפה הם
במדינת ישראל אין היום כלים למדידה של כמות סיבי האסבסט שמרחפים באוויר.
הסיבים מרחפים באוויר כל עוד יש עשן. ואז הסיבים נוחתים בכל מקום אליו הם נישאו עם הרוח.
עכשיו הסיבים נעים עם הרוח בכל אזור המפרץ והם מרחפים ונעים עם הרוח בחופשיות.
הם ישקעו לאט לאט על הגגות, על הצמחייה, בשדות התירס, בחלונות הבתים וישקעו באופן מוחלט רק עם בוא הגשם ואז הם ייטמעו בקרקע או יגיעו לים.

תנועת העשן צפונה, לכיוון מספנות ישראל וקריית חיים בתחילת האירוע – שריפה במפעל שמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

חשיפה מסוכנת במעגלים הקרובים:
במהלך השרפה הייתה תנועה של אזרחים בכל רחבי מפרץ חיפה, כולל תנועה חופשים באזור כביש 22, הצ'ק פוסט, נמל חיפה, הטכני ועוד. אמנם ניתנה הוראת הסתגרות בבתים, אך אני מעריך שהייתה חשיפה מסוכנת במעגלים הקרובים. בעבר פינינו שכונות שלימות. בשריפות בחיפה, בכרמל ובירושלים פינינו תושבים משכונות שלמות, גם מרמת סיכון האש וגם מסיכון האסבסט.

שרפה במעורבות אסבסט במפעל שמן בחיפה

סילוק אסבסט ממתקנים – יעדי המדינה
המשרד להגנת הסביבה קבעו יעד לסילוק אסבסט מצה"ל וממוסדות חינוך עד לשנת 2021,
אך לא נקבע כל יעד לסילוק האסבסט ממתקני תעשייה ומחסני הענק. חשוב לדעת כי גם באסון מגדלי התאומים הייתה מעורבות אסבסט, שכיסה את קליפת הבניין. במחקרים שנעשו בשנים האחרונות התברר שאחוז התחלואה שם כתוצאה מהסיבים הוא גבוה מאד.

הנחיות המשרד להגנת הסביבה לציבור
המשרד ואיגוד ערים אמנם הודיעו על הסתגרות בבתים, אבל לדעתי נעשתה טעות בהחלטה על כך שלא ניתנה הוראת פינוי והסתגרות ממושכת יותר ונרחבת יותר.

חשיפת הכבאים:
הכבאים נחשפים לחומרים מסוכנים מסוג זה בשגרה. כאשר כולם בורחים, הם באים. לצערי הרב, אחוז התחלואה בקרבם הוא גבוה וחלק מחבריי לקו במחלות קשות כתוצאה מחשיפה זו.


תגובות


תגובת המשרד להגנת הסביבה לכתבה זו
בסיום השריפה, המשרד להגנת הסביבה נתן למפעל הנחיות הכוללות תיחום המפגע בסרט (איפה שנשרף) למנוע אנשים להיכנס למפגע, איסור הוצאת חפצים וכלים מאזור השרוף (חשש לסיבי אסבסט על החפצים). על המפעל לבצע הרטבה ושילוט אזהרה מסכנת אסבסט. בתוך 7 ימים עליהם לפנות את כל מפגע האסבסט על ידי קבלן אסבסט פריך מורשה.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:
"איגוד ערים להגנת הסביבה יפעל לביצוע דיגומים לבדיקת שאריות אסבסט באיזורים אליהם הגיע העשן מהשריפה.״

ראש העיר, עינת קליש – רותם מסרה לחי פה:
"כך זה נראה כאשר הפטרוכימיה וחומרים מסוכנים יושבים בלב עיר. כדי שהמציאות הזו תשתנה, נדרשת עבודה עיקבית לטווח הארוך. בלי התלהמויות, בלי סיסמאות, עבודה שקטה אך נחושה. בדיוק מה שבכוונתי לעשות."


איציק שלו - טפסר משנה בדימוס - יואץ לארגונים ומומחה לשרפות במעורבות אסבסט
איציק שלו – טפסר משנה בדימוס – יואץ לארגונים ומומחה לשרפות במעורבות אסבסט
6 תגובות
 1. אור צפוני אמר/ה

  אסבסט נוצר ממינרל שבעבר "יובע" ממדינות שונות לישראל. נא לתקן ל"יובא".

  1. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

   תוקן בתודה

 2. אזרח דלת אמר/ה

  נתוני כיוון ועוצמת הרוח מהתחנה המטאורולוגית על גג בנין המכון לחקר ימים ואגמים אינם רלוונטיים ולא מיצגים את נתוני הרוח במפרץ באזור חוף שמן בגלל מיסוך הר הכרמל. יתכן שיש נתונים מהתחנה המטאורולוגית בנמל חיפה, אם עדיין פועלת, אך נתוניה לא מפורסמים

 3. אחלה אמר/ה

  אחלה ה"כך בכוונתי לעשות "שלך
  מתי? אחרי שאלפים ימותו?

 4. ירון חנן אמר/ה

  כן עינת קליש, "את תפעלי מול הממשלה בעבודה שקטה, בלי התלהמות וכך תצליחי מול התעשייה הפטרו-כימית במפרץ"…מעניין מאד להיכן נעלמה הגיבורה עם החגורה השחורה שאיימה "לבעוט" בשרים שלא סופרים את ראש עיריית חיפה..
  מה קרה?
  ניסית לפעול כמו אריה ולא הצלחת, ואז גילית שאת בקושי שפן?
  או קי. רק תאמרי לנו מתי נשמע סוף סוף שיוצא איזה משהו טוב ומשמעותי מהפעילות "השקטה והלא מתלהמת" שלך?

 5. אלי אמר/ה

  איפו אתם חיים ? איכות הסביבה ??? הצחקתם אותי.אני חי זמן רב בשכנות למפעל שמן ששורף ומבעיר את תוצר הלוואי של הפקת השמן שמלווה בריחות איומים ופליטת מזהמים .למרות כל התלונות במשך השנים לא נעשה כלום וזאת התוצאה

לא ניתן להגיב