מרכז עדאלה: "עיריית חיפה מפלה בין תלמידים ערבים לתלמידים יהודים"

אילוסטרציה - כיתה (צילום: משרד החינוך)

דורשים קריטריונים ברורים ושוויוניים לתקציבי העירייה שמופנים לחינוך מוכר שאינו רשמי

הבוקר (ד' 23/3/2022) פנה עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, אל ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם ואל עו"ד ימית קליין היועצת המשפטית בעירייה, בדרישה לפעול לתקצוב שוויוני של מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי (המוכש"ר) הערביים בעיר. חלק גדול מבתי הספר הערביים בעיר שייכים לחינוך המוכר שאינו רשמי (בבעלות גופים פרטיים), משרד החינוך מפקח על פעילותם ומממן אותם באופן חלקי.

ללא קשר לטענות הארגון, לאורך שנים מתלוננים הורי תלמידים מהמגזר הערבי בחיפה שבתי הספר העירוניים הערביים בעיר אינם טובים דיים, ולכן הם נאלצים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר של הכנסייה (פרטיים) כדי שילדיהם יזכו בחינוך איכותי. לטענת הורים רבים הם היו שמחים שילדיהם ילמדו בבתי ספר עירוניים לו היו מספקים לימודים ברמה נאותה, אך לעומת בתי הספר היהודיים הציבוריים, שמציעים אלטרנטיבה ראויה, לקהל הערבי אין חלופה טובה לבתי הספר הפרטיים.

לטענת מרכז עדאלה, האופן שבו תלמיד יהודי ותלמיד ערבי המתגוררים בחיפה מתוקצבים על ידי העירייה אינו זהה, כשבאופן קבוע התלמיד היהודי מקבל סכום גבוה יותר מהעירייה. יותר מכך, לטענת עדאלה, בשנת 2021 פעמיים קרה שעיריית חיפה מימנה מכספה הסעות לתלמידים חרדים, אך לא מימנה הסעות לתלמידים ערבים. לטענת הארגון גם תלמידים ערבים לומדים לעתים קרובות מחוץ לשכונות מגוריהם ויכלו לצאת נשכרים מהסעות במימון עירוני, אך עיריית חיפה אינה דואגת לכך.

לאחר שנודע כי בתי הספר הערביים אינם נהנים כלל מהתקציבי הצטיידות, וכי העירייה מממנת הסעות רק עבור תלמידים חרדים, דרשו ממרכז עדאלה שייקבעו בעירייה קריטריונים ברורים ושוויוניים לתקציבים שהיא מפנה לחינוך המוכר שאינו רשמי.

פניית עדאלה מגיעה בעקבות מענה לשתי שאילתות שהוגשו על ידי חברי מועצת העיר, מהן עלה כי בתי הספר הערביים אינם נהנים כלל מתקציבים עירוניים המופנים למוסדות המוכש"ר. בתשובות ראש העיר התברר כי מתוך התקציב העירוני להצטיידות של מוסדות חינוך אלה, שעמד בשנת 2021 על 555,015 ₪, לא זכו בתי הספר הערביים למימון כלשהו. עוד נודע, כי העירייה מימנה בשנת 2021 הסעות לתלמידי מוסדות המוכש"ר בשני בתי ספר חרדיים בלבד, וזאת חרף המרחקים הארוכים שנאלצים לנסוע תלמידים ערבים בהיעדר בתי ספר בקרבת מקום מגוריהם.

במכתב שהועבר באמצעות עו"ד סלאם ארשייד ממרכז עדאלה, צוין כי חלוקת משאבים בלתי סבירה זו, אינה עולה בקנה אחד עם הצהרותיה של ראש העיר בדבר הצורך בצמצום פערים בשל הזנחה מתמשכת בת עשרות שנים של החינוך הערבי בעיר.

ממרכז עדאלה נטען כי אופן חלוקת התקציבים עומד בניגוד למטרות חוק חינוך ממלכתי, שנועדו בין היתר להביא לכך שרשויות מקומיות תשתתפנה במימון של מוסדות מוכש"ר על פי קריטריונים ברורים ושוויוניים. כמו כן, הצביע מרכז עדאלה, כי עקרון זה משתקף גם מתוך ההמלצות של דו"ח מבקר המדינה בנושא משנת 2021. עוד נטען כי הקריטריונים שהוזכרו בתשובת ראש העיר לשאילתה בדבר תקציב ההצטיידות הם עמומים ביותר, מותירים שיקול דעת רחב לרשות ומעוררים חשש להיותם בלתי ענייניים.

לנוכח חלוקת תקציבים עירוניים בניגוד לעקרונות שנקבעו בחוק ובפסיקה העליונה, דרש מרכז עדאלה כי עיריית חיפה תפעל להבטיח שוויון מלא בתקציבים שהיא מעניקה למוסדות החינוך המוכש"ר הערביים בעיר, ושתקבע קריטריונים ברורים, אחידים ושוויוניים לחלוקתם.

רג'א זעאתרה (צילום: יואב איתיאל)
רג'א זעאתרה (צילום: יואב איתיאל)

רג'א זעאתרה, יו"ר סיעת חד"ש במועצת העיר חיפה הגיב על הדברים:
"מדובר במקרה חמור, צועק לשמיים ממש, של אפליית תלמידים ערבים, הן בהצטיידות והן בהסעות, בתקציבים ייעודיים כביכול שהפכו ל-"יהודיים" בפועל. לפני כחודש העברנו החלטה במועצת העיר שמגנה את המדיניות הזו של קליש וקוראת להחליפה במדיניות שוויונית ושקופה לכל תמיכה, ישירה או עקיפה, במוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים. לאחרונה נודע לי כי גם בתי ספר חרדיים מסוימים לא קיבלו שום תמיכה, כנראה מתוך שיקול פוליטי. זו שערוריה!
אני מקווה שהעירייה תתעשת ותתקן את העוול, אחרת ניאלץ לפנות לערכאות משפטיות כדי לבלום את הקיפוח הזה".

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. דוד אמר/ה

    אני נכה צה"ל, הילדים שלי עתידים להתגייס, הרבה חרדים כאן מתנדבים בהצלה, זק"א, עזר מציון, משא"ז ועוד. הילדים שלנו לומדים בחניון תת קרקעי בקריית שמואל כי עד היום העיריה לא מתקצבת ילדים חרדים. גם עכשיו הועברה בכנסת החלטה להעביר כסף לשכ"ל למוכש"ר הערבי ולא לחרדי. אגב, כל ילד עולה לי 350 ש"ח בחודש שכ"ל. הלוואי וישוו את הזכויות שלי לשל ערבי. כרגע אני אזרח סוג ב'.

  2. […] דורשים קריטריונים ברורים ושוויוניים לתקציבי העירייה ש…. הבוקר (ד' 23/3/2022) פנה עדאלה – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, אל ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם ואל עו"ד ימית קליין היועצת המשפטית בעירייה, בדרישה לפעול לתקצוב שוויוני של מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי (המוכש"ר) הערביים בעיר… לאורך שנים מתלוננים הורי תלמידים מהמגזר הערבי בחיפה שבתי הספר העירוניים הערביים בעיר אינם טובים דיים, ולכן הם נאלצים לשלוח את ילדיהם לבתי הספר של הכנסייה (פרטיים) כדי שילדיהם יזכו בחינוך איכותי…", מיכל ירון, חי פה, 23.3.22 ♦ […]

הגיבו כאן לכתבה