"זה בכלל לא ראוי להיקרא בית ספר" • ההורים ב'אל חיוואר' בחיפה מאיימים להשבית את הלימודים

יו"ר ועד בית הספר אל חיוואר ריצארד כארם על רקע בית הספר (צילום: אלבום פרטי)

אין ספריה, אין תשתית אינטרנט, אין חדר מחשבים, אין מגרש מקורה – זה בכלל בית ספר?

יו"ר ועד ההורים בבית הספר אל חיוואר, ריצ'ארד כארם, מיואש ממצב בית הספר אחרי יותר מעשר שנות מאבק של ההורים. לטענתו בית הספר תמיד היה במצב בעייתי, וראש העיר הנוכחית רק מוסיפה לתחזוקה הלקויה בו ולכך שהמקום לא ראוי כלל להיקרא בית ספר, כך הוא מספר.

לאחר שלא קיבלו תקציבי פיתוח עירוניים, החליטו ההורים בבית הספר לבקש סעד מבית המשפט וכצעד אחרון הם מאיימים כי לא ישלחו את ילדיהם לבית הספר עד שלא ימצא פתרון.

היום (ב' 6/12/21) התקבל מכתב מהעירייה לפיו בתאריך 22/01/22 יתקיים דיון על תקציב הפיתוח של בית הספר ולכן מצפה העירייה מוועד ההורים העירוני לבטל את הפנייה לבית המשפט.

עורכת הדין המייצגת את ההורים השיבה כי היא מעוניינת בכל פרטי הדיון, כמו פרק הזמן הצפוי עד לקבלת התקציב כך שיהיה אפשר להשתמש בו, ומה יהיה גובה התקציב וכיו"ב. זאת כתנאי להסרת התביעה. בנוסף, המכתב הגיע מדובר העירייה וההורים רוצים להיות בטוחים שראש העיר עינת קליש רותם ומנהלת מחלקת החינוך בעירייה אילנה טרוק יודעות על הדברים וזה בהסכמתן.

יו"ר ועד בית הספר אל חיוואר ריצ'ארד כארם, על רקע בית הספר (צילום: אלבום פרטי)

להשמיש את ביה"ס עכשיו!

"מזה עשור וחצי אנחנו נלחמים כדי להגדיל את בית הספר, שלא ראוי אפילו לקרוא לו בית ספר. פנינו לעירייה על מנת לקבל תקציב לפיתוח בית הספר. ראש העיר עינת קליש רותם אמרה לנו לשתף איתה פעולה על ידי זה שנרד מהעניין המשפטי, ואנחנו הסכמנו. אמרנו לה שאם נראה התקדמות, נעצור את העניין המשפטי. כל מה שאנחנו רוצים מהעירייה זה תקציב לפיתוח בית הספר, מה שלא היה ב-15 השנים האחרונות. אבל עכשיו קליש רותם העבירה את הכדור למשרד החינוך.

היא רוצה להכניס אותנו לוועדת חריגים בשביל שנקבל תקציב. כל התקציב ממשרד החינוך זה מיליון וחצי ש"ח. אמרתי לקליש רותם, שמיליון וחצי ש"ח זה גרושים לעיריית חיפה. אמרתי לה, 'תתקצבי את זה בעצמך ואחרי זה תנהלי מלחמה עם משרד החינוך'. אנחנו והילדים שלנו נשב ונחכה בשביל מיליון וחצי ש"ח? ראש העיר שלחה אלינו את הדובר למגזר הערבי פאחר ביאדסי. הוא בא אליי והבטיח לי שהוא יראה לי מסמכים סודיים. תקציב רב שנתי לשנת 2022, שיש שם 5 מיליון ש"ח לבית הספר. אנחנו רוצים תקציב מיידי ולא רב שנתי. אני לא רוצה תקציב בעוד שנה, אני רוצה עכשיו שהעירייה תשמיש את בית הספר, שיהיה ראוי ללימודים".

המאבק התחיל ב-2013

בית ספר אל חווייר הוא בית ספר יסודי עירוני, שבו לומדים תלמידים ערבים מוסלמים ונוצרים. בית הספר נמצא ברחוב קיסריה, והילדים מגיעים אליו באוטובוסים. מאבק ההורים התחיל עוד בשנת 2013, ההורים טענו שצריך לשפץ את בית הספר ולהרחיב אותו לבניין הסמוך. לאורך השנים ההורים הצליחו לקבל תקציב ונעשו שיפוצים מקומיים, אבל עד היום בית הספר קטן מדי מלהכיל את כל התלמידים. כאמור, לאחרונה ההורים גילו כי הבניין הסמוך לבית הספר, שאליו הם קיוו שבית הספר יתפתח, הוא בניין לשימור, מה שמסבך מאוד את שיפוץ הבניין.

מסתבר שהבניין הסמוך מיועד לשימור

"אנחנו בית ספר ייחודי, שמשלב מוזיקה ולימודים רגילים. סבלנו שנים מדליפות של מים בגשמים. בשנה שעברה במשך חצי שנה הכיתות המיועדות למוזיקה הושבתו בגלל הנזילות ולא למדו אצלנו מוזיקה. יש בניין סמוך לבית הספר שאנחנו רוצים שישמש כתוספת לבית הספר. יש הכרה של העירייה והובטחו לנו הבטחות. החלטנו שאי אפשר להסתמך על העירייה ולכן פנינו לארכאות משפטיות. עינת רצתה להיפגש איתנו והייתה פגישה והבטיחו לעזור לנו. יקצו תקציב להרחבת בית הספר. אחרי כמה חודשים צץ דבר חדש שהעירייה לא טרחה להגיד לנו, שהבניין הנוסף מיועד לשימור. מצאו עוד תירוץ, עוד מכשול שאי אפשר להתגבר עליו. משרד החינוך לא מתקצב בניינים לשימור. עברנו את ועדת השימור והיה תקציב שהגזבר הקודם ג'קי ואקים נתן לנו ופתאום הכול נעצר".

240 ילדים יושבים בכיתות בגשם

"אין לנו מגרש אם יורד גשם, 240 ילדים בלי מגרש מקורה. נשארים בכיתות, זה גורם לצפיפות ואלימות. הבניין כולו צריך לעבור שיפוץ. פתאום היועץ של העירייה בא ואומר לי 'תן לי חודש ימים ויהיה תקציב פיתוח', אמרתי לו – למה לחכות? אתם תעבירו תקציב, ואנחנו נרוץ אחריכם. אנחנו מתכוונים להשבית את בית הספר ואז העירייה תיתן הסברים להתנהלות שלה. אני לא מבין למה יש תקציב עוד מתקופת ראש העיר הקודם יונה יהב ולא נותנים להשתמש בו".

ילדים בכיתה ה' ישבו בכיסאות של כיתה א'

"בבית הספר אין ספריה ואין חדר מחשבים, הכיתות לא עומדות בתקן. אפילו על הכיסאות והשולחנות נלחמנו. ילדים בכיתה ה' ישבו בכיסאות של כיתה א', אני לא מבין את האטימות הזו כשמדובר ב-240 ילדים וחסר להם כל כך הרבה. אנחנו רוצים שלילדים שלנו יהיה מה שיש לילדים בכל בית ספר אחר. אין לנו תשתית אינטרנט, אין מספיק מחשבים. מה קורה פה? מה אנחנו כבר מבקשים? אנחנו גם תושבי חיפה, אנחנו גם משלמים ארנונה ומיסים.

"ראש העיר לא עשתה כלום בשביל המגזר הערבי מאז שהיא נבחרה", אומר כארם, "אנחנו כבר בייאוש, כל פעם שולחים לנו מישהו אחר שידבר איתנו ובסוף משקרים לנו. עורכת הדין שלנו סמר, גם כבר התייאשה. אפילו לקבל מידע מהעירייה אי אפשר. הגענו להחלטה סופית, אנחנו משביתים את בית הספר אחרי החגים בינואר".

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. אבי כהן אמר/ה

  מביש!
  לא ראוי!
  הרשימה המשותפת ושאר המפלגות שבחרתם, קיבלו עכשיו מלא תקציבים.. ממש מביש שמעדיפים להעביר לחמאס ולא לבוחריהם.

 2. משה וחצי אמר/ה

  אתכם במאבקכם הצודק. אין אג'נדה של חינוך בעיר הזאת.

 3. תבדקו מי בחרתם למועצה אמר/ה

  הנציגים שלכם עסוקים בהפגנות למען חמאס ומחבלים במושבה אולי תבחרו נציגים ראויים יותר למועצת העיר וחכנסת מה דעתכם?
  אמרת 15 שנה מנסים להשיג תקציבים… תבדקו מה עשו חברי המועצה שלכם 15 שנה אצל יונה יהב אוחי התעסקו רק בלהוציא תעמולה פרו-בלסטינית?? תבחרו אחרת, יהיה אחרת. אין דו קיום עם נציגים מסיתים ואלימים כמו אלו במועצה כרגע.

 4. דליה אמר/ה

  מדינת הגזענות סומכת על בתי ספר פרטיים, שאנחנו משלמים ים של כסף בכדי לקבל חינוך, אחר כך ישאלו איך יש אלימות במגזר הערבי, תתחילו להשקיע בחינוך…

הגיבו כאן לכתבה