נתונים מאכזבים בגיוס בני הנוער החיפאים לצה"ל

מאגף כוח האדם בצה"ל פרסם אתמול (א' 13/03/22) את נתוני הגיוס לשנת 2022, כשחיפה אינה בין 10 הערים המובילות מבחינת אחוזי הגיוס. הנתונים מתייחסים לילידי שנת 2000 שהתגייסו ב-2018. ומפרטים את שיעור המתגייסים, שיעור החיילים שפנו לקצונה ושיעור החיילים ששירתו שירות משמעותי.

בצה"ל מחולקות ערי ישראל על פי גודלן וכשההשוואה היא בין הערים הגדולות, הבינוניות והקטנות. בנוסף, ישנה התייחסות לשיעור המתגייסים מבתי הספר הגדולים ברחבי הארץ.

הערים הגדולות

הנתונים לגבי הבנים מגלים כי חיפה כאמור, אינה בין 10 הערים המובילות בשיעור הגיוס לצה"ל. בטבלה מובילות הערים מודיעין-מכבים-רעות, הרצליה, רעננה, כפר סבא, ראשון לציון ועוד.

מבחינת שירות הבנות, חיפה נמצאת במקום התשיעי בשיעור גיוסן לצה"ל, מבין הערים הגדולות בארץ. במקומות הראשונים נמצאות אותן ערים שהופיעו בראש הרשימה המתייחסת לגיוס הבנים: מודיעין מכבים רעות, כפר סבא, רמת גן, הרצליה ועוד. שיעור הגיוס של הבנות החיפאיות עומד על כ-68%. שיעור הבנות, שמתגייסות לשירות משמעותי בעיר, עומד על 90% ושיעור הבנות החיפאיות, שממצות את יכולתן לצאת לקצונה עומד על 5.9%. באופן כללי הבנות החיפאיות קיבלו ציון של כ-75%.

נשר, קריית ים וקריית אתא – בולטות ברשימה

יש לציין שחיפה נמדדת ביחס לערים גדולות אחרות, אך בפרסום ישנה התייחסות גם לנתוני הערים הבינוניות. במדד זה מופיעות הקריות השונות והעיר נשר, מול ערים בינוניות נוספות בארץ.

נשר וקריית ים למשל, בולטות מבין הערים הבינוניות מבחינת שיעור הממשיכים למסלול קצונה מבין המתגייסים, כאשר נשר נמצאת במקום השלישי מבין הערים הבינוניות וקריית ים במקום הרביעי. מבחינת גיוס הבנות, העיר הבינונית היחידה שהצליחה להגיע לרשימת 10 הערים המובילות היא קריית אתא, שנמצאת במקום התשיעי.

בערים הקטנות מופיעה טירת כרמל במקום התשיעי בשיעור המתגייסים, אצל הבנים והבנות כאחד.

הכנה לצהל (צילום: דוברות עיריית קרית אתא)

"תעודת כבוד לנוער המצוין של קריית אתא"

מעיריית ק. אתא נמסר כי בקריית אתא קיים מודל רשותי אשר מוכיח את עצמו בהצלחה שנה אחר שנה. בבסיסו של המודל קיימת ראייה כוללת ועמוקה, תוך שיתוף פעולה מלא של כל הגורמים, הן בחינוך הפורמלי והן בחינוך הבלתי פורמלי.

לאורך השנה מתקיימת פעילות ענפה בנושא ההכנה לצה"ל בשיתוף עם משרד הביטחון, לשכת הגיוס ומשרד החינוך. בקריית אתא קיימות מגוון פעילויות נוער להכנה לגיוס, ביניהם קבוצת "אחרי", תנועות הנוער ובתי הספר המפעילים תוכנית הכנה לצה"ל מטעם משרד החינוך החל מכיתה י'. התוכנית כוללת סל פעילויות נרחב : הרצאות, סדנאות, טיולי גדנ"ע, יריד צה"ל ומרכז הכנה, הכוונה וייעוץ. כמו כן, האגף להכנה לגיוס מעודד את בני הנוער לגיוס איכותי ע"י טיפול אישי, ייעוץ ומעקב בזמן השירות למניעת שחרור מוקדם. בנוסף, קיים טיפול פרטני באוכלוסיות מיוחדות ובעולים חדשים.

יעקב פרץ ראש עיריית קרית אתא
יעקב פרץ ראש עיריית קריית אתא (צילום:עיריית ק. אתא)

ראש העיר, יעקב פרץ אמר:

ישנה חשיבות לבניית תוכנית עבודה שנתית המגדירה את היעדים עם דגש על מעקב ובקרה והמשך שיתוף פועלה פורה בין צה"ל והרשות. העובדה שאנו רואים עלייה במוטיבציה לשירות צבאי הינה תעודת כבוד לנוער המצוין של קריית אתא, המהווה מקור לגאווה. מערכת החינוך העירונית מפעילה מגוון פעילויות בנושא זה, מתוך ראיה מערכתית ,על פיה הגיוס, הינו חלק בלתי נפרד מהכשרת הנוער לאזרחות טובה.

נשר, קריית ביאליק וקריית מוצקין מככבות

מבחינת שיעור הבנות הפונות לקצונה בערים הקטנות, מככבות נשר, קריית ביאליק וקריית מוצקין. קריית מוצקין נמצאת במקום החמישי עם כ-80% נשים מתגייסות. במקום השישי – נשר עם כ-79%.

אלי דוקורסקי - ראש עיריית קריית ביאליק (צילום: אלבום אישי)
אלי דוקורסקי – ראש עיריית קריית ביאליק (צילום: אלבום אישי)

ראש עיריית קריית ביאליק, אלי דוקורסקי התייחס לנתונים:

קריית ביאליק גאה בבנותיה המתגייסות לשירות משמעותי בצה"ל וממצות את הפוטנציאל הטמון בהן. המקום ה-7 בארץ הוא הוכחה שדור ערכי גדל בעירנו.

הריאלי במקום ה-3 מבין כלל בתי הספר הגדולים בארץ

נתון נוסף המופיע בפרסום, הוא שיעור המתגייסים מבתי ספר הגדולים ברחבי הארץ. מתוך 10 בתי הספר המובילים בחיפה, ניתן למצוא בית ספר חיפאי גדול אחד – הריאלי, שתפס את המקום השלישי והמכובד, עם שיעור התגייסות של כ-96%.

יוסי בן דב, מנכ"ל הריאלי
יוסי בן דב, מנכ"ל הריאלי

יוסי בן דב, מנכ"ל הריאלי:

אנחנו גאים בבוגרות ובבוגרים שלנו שמפנימים את הערכים שאנחנו מנחילים להן ולהם בשנות התחנכותם בבית הספר, ומגשימים את חזון ביה״ס להיות ״מעורבים ומשפיעים בחברה הישראלית.

יש לציין, שבשנים האחרונות בתי הספר מושקעים מאמצים רבים על מנת להגדיל את שיעור המתגייסים מבתי הספר בעיר. בני הנוער פוגשים אנשי צבא ושומעים מהם על חשיבות השירות הצבאי. במהלך התיכון מתקיימות דיונים ומפגשים רבים בנושא, לעתים גם במסגרת סמינרים המתקיימים לאורך מספר ימים מחוץ לעיר, בהם נחשפים התלמידים לפעילויות שונות ולומדים על חשיבות השירות הצבאי, היציאה לקצונה, השירות המשמעותי והתרומה למדינה.

90% מהחיפאיות מתגייסות לשירות צבאי משמעותי

חיפה זוכה למקום מכובד בכל הקשור לשיעורי הקצונה, של גברים ונשים כאחד. בשיעור הגברים החיפאים נמצאים העיר בין 5 הערים הגדולות המובילות והנשים – בין 10 הערים המובילות בשיעור הניגשות לקצונה.

מפקד אגף כ"א, האלוף יניב עשור אמר עם פרסום הנתונים:

אנחנו פועלים בשותפות מלאה עם הרשויות המקומיות על מנת לשפר את תהליכי המיון והשיבוץ של המלש"בים ולעודד גיוס קרבי ומשמעותי, כך שיבואו בשערינו מוכנים ונכונים.
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. דני אמר/ה

    כנראה בגלל הזיהום בעיר.
    איך שראשי המדינה והפוליטיקאים מתנהגים פלה שבכלל מישהו מתגייס

  2. חיפה לא עיר מעורבת במקרה? אמר/ה

    כמה בני נוער יהודים יש בעיר בכלל? העיר מונה שיעור אוכלוסייה גדול אבל רוב הפלח היהודי הוא בגילאי 35+ וזו לא אוכלוסיה שאמורה להתגייס לצהל.ההשוואה בסקר פופוליסטית אבל לא ממש מדעית,היא היתה אמורה להשוות לא בין גודל הערים אלא מול מספר מתגייסים רלוונטים בתוך הערים אם כבר.

הגיבו כאן לכתבה