חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

רעות אשכנזי • ריאליזם אוטודידאקטי

אליזבט קרוגלוב היא יוצרת ויזמית מקומית בעלת גלריה לאמנות...

יוסי ברגר • מעצב מוצר, צלם וסופר חיפאי

פגישה עם יוסי ברגר עשויה לתת טעם של הימצאות...

בלב המלחמה: 41 חובלים וחובלות ציינו את סיום הקורס בטקס מרגש בבסיס זרוע הים בחיפה

בלב המלחמה: 41 חובלים מתוכם 6 חובלות חדשות • טקס סיום קורס חובלים מחזור 148 בבסיס זרוע הים בחיפה • ויש גם 2 חובלים חיפאים

ימים קשים ומאתגרים מוסיפים לעבור על כולנו, כשכבר 5 חודשים מתנהלת כאן מלחמת "חרבות ברזל". לצד זאת נמשכים גם חיי השגרה, ולראיה, אמש (6/3/24), ברחבת הפולינום שבמעגן "דרור" בבסיס זרוע הים של חיל הים בחיפה, נערך טקס סיום מרגש לקורס חובלים מחזור 148 של זרוע הים, שהוכשרו בלב המלחמה.

החובלים והחובלות החדשים – טקס סיום קורס חובלים, מחזור 148 • צפו

(צילום: דו"צ)

הטקס, שבשל המלחמה היה הפעם קצר מהרגיל, נערך במעמד הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, מפקד חיל הים, האלוף דוד סער סלמה, מפקד בה״ד זרוע הים, אלוף-משנה תמיר שמש, מפקדים, חיילים, אורחים ומוזמנים בהם משפחות המסיימים ועוד.

טקס סיום קורס חובלים – 41 מסיימים ומסיימות במחזור 148 • צפו

(צילום: יוסף הירש)

בתוך כך יש לציין כי כבוגרי קורס חובלים מחזור 148 שהסתיים אמש, התגייסו לקורס החובלים אי שם באוקטובר 2022, לא תיארו לעצמם שיתנסו בפיקוד על כלי השיט השונים בשעת מלחמה, לא מלחמה מדומה אלא אמיתית וזאת עוד לפני קבלת הדרגות. כבר בשבועות הראשונים למלחמה הם קפצו לכלי הבט"ש, הסטי"לים והצוללות, והמשיכו את ההכשרה המעשית שלהם בלב ים, במשימות מבצעיות של הגנה על המדינה. המלחמה חישלה אותם מאוד, המשכיותו של הקורס בשילוב עם לחימה בלתי פוסקת, שהציב בפני החובלות והחובלים החדשים אתגר לא קטן.

הרמטכ"ל הרצי הלוי בטקס סיום קורס חובלים • צפו

(צילום: יוסף הירש)

האלוף סלמה והרמטכ"ל הרצי הלוי – טקס סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

החובלים החדשים עשו את הביטחון השוטף האחרון שלהם אל מול חופי עזה על ספינות הסטי"ל והדבורה. בעיקר פעילותם המבצעית היתה מול סירות דייגים שיצאו משטח עזה לכיוון ישראל, כשפעילותם היתה בשיתופי פעולה עם חילות האוויר והיבשה, בחיפוי על הלוחמים וגם בירי אל עזה, ובכך סייעו רבות לתימרון היבשתי ובלחימה בעזה. הם צברו שעות ים רבות ומבצעיות – שתמיד יהיו רב הנסתר על הגלוי ! הלחימה וגם הקורס הכינו אותם בצורה טובה לתפקיד, הן והם יהיו מפקדות ומפקדים שסומכים עליהן ועליהן גם יחד.

6 חובלות מתוך 41 מסיימים – טקס סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

במהלך הטקס נחשפה סיכת "קצין הים" ל-41 בוגרי הקורס שסיימו אותו בהצלחה והוענקה להם דרגת סגן. בין המסיימים גם 6 חובלות קצינות ים חדשות. עוד נטלו חלק בטקס, תזמורת צה"ל ולהקת חיל הים, שהנעימה לקהל בשיריה הנוסטלגיים של להקת חיל הים המיתולוגית. כידוע, קורס החובלים הוא קורס קצינים התנדבותי ויוקרתי המכשיר את דור מפקדי העתיד של זרוע הים, אשר יפקדו בכלי השיט המתקדמים, ביניהם ספינות הטילים, כלי השיט של הביטחון השוטף והצוללות. כל בוגרי הקורס יוצבו ממש בימים הקרובים על כלי השיט המבצעיים של זרוע הים במגוון תפקידי פיקוד מבצעיים, ועתידים להיות חלק מהתעצמות כוללת של הזרוע בספינות המגן מדגם "סער 6", דור צוללות ה"דקר" וכלי שייט חדשים נוספים.

טקס סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

הקורס נמשך שנתיים וארבעה חודשים ומורכב משלוש מגמות, שייט, מכונה ואלקטרוניקה וכולל הכשרה לתפקיד הקצין הלוחם בים. עם סיומו, בוגריו מקבלים דרגות סגן, סיכת חובל, רישיון סקיפר וגם תואר ראשון במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה, אותו הם לומדים במהלך הקורס.

בתחילת הטקס נשא דברים מרגשים מפקד זרוע הים האלוף דוד סער סלמה, שאמר: "מיד עם פרוץ המלחמה, יצאתם אל השטח, הפלגתם על גבי ספינות הטילים והצוללות, פעלתם לביצור קווי ההגנה הימיים והנכסים האסטרטגיים של ישראל במרחבי הים. השתלבתם במאמצי ההתקפה מן הים, במבצעים מיוחדים, במלחמה המשותפת עם כוחות היבשה והאוויר. התחלתם את מסע הפיקוד שלכם מוקדם מהרגיל וצברתם ניסיון קרבי עשיר אשר לא יסולא מפז. בעיצומה של שעת מבחן היסטורית לעם ישראל, אנו מקיימים את שבועת הדורות – מדור לדור – להגן על המולדת, לשמור על חירות ישראל, להבטיח קיומו של העם.

הרמטכ"ל הרצי הלוי בטקס סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

בקבלת תפקיד נוהגים לומר – 'נכנס לתפקיד בחרדת קודש תוך הבנת גודל האחריות.' אחרי ה-7/10/23 קיבל משפט זה תוקף משמעותי הרבה יותר. החל מיום המחר – אתם שבים אל הספינות ואל הצוללות. אני סומך ובטוח כי גודל האתגר ברור, אני סמוך ובטוח כי כובדה של האחריות נוכח. גם לנו ברור האתגר. אנו לומדים, מפיקים לקחים ומשתפרים כל הזמן בכדי להמשיך ולהעניק מעטפת בטחון ימית לעם ישראל".

האלוף דוד סער סלמה, מפקד זרוע הים – טקס סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

אחריו עלה לדוכן הנואמים ונשא דברים ראש המטה הכללי, הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, שאמר: "אפשר לשאול כיצד אנחנו ממשיכים לקיים הכשרה במלחמה וּמדוע לערוך טקסים, חשיבותה של הכשרה בעת מלחמה כפולה מזו שבשגרה. צה"ל נדרש להמשיך וּלפתח את ׂשדרת הפיקוד ולבנות את כוחו להתפתחויות קדימה. אנחנו נלחמים בעוז במלחמה של היום וּבֹונים את הכוח בנחישות וּבכישרון לאתגרים בעתיד. כאן היום, עצרנו לרגע להעריך אתכם, בוגרי וּבֹוגרות קורס החובלים. התקופה הזו ממחישה יותר מכֹל את המשמעות הגדולה של המדים ואת האחריות המונחת על כתפיכם כמפקדים. אתם מצטרפים כעת ללחימה וּלשורות הפיקוד בצה"ל והופכים בפֹועל למגיני העם והארץ".

הרמטכ"ל הרצי הלוי בטקס סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

עוד הוסיף הרמטכ"ל ואמר: "לצד ההישגים הרבים במלחמה, שילמנו מחירים כבדים ואיבדנו מפקדים ולוחמים. צה"ל כולו מחויב לקיים את מורשתם של הנופלים וּלהגן על המולדת. נפעל באותה רוח של שליחות וּמסירות בה פעלו, ונבטיח בכֹל עת כי קורבנם לא יהיה לשווא – אין דרך לעשות זאת מלבד להתגייס לשירות משמעותי, ללבוש מדים ולהיות מפקדים. מכאן נאחל גם רפואה שלמה לפצועים בגוף וּבנפש ונמשיך לעשות כל שביכולתנו כדי להשיב את כל החטופים אלינו הביתה. משפחות יקרות, אתן יושבות בקהל, נרגשות וגאות בבניכן וּבבנותיכן".

סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

"על יסודות החינוך שלכן גדלו הנערים והנערות שהופכים היום לקצינים ולמפקדים. אתן יצקתן את תבנית הערכים שבה הם עוצבו והתפתחו והייתן להם למצפן וּלרוח גבית במפרשים. הערכתי הרבה נתונה לכן. בוגרים יקרים, סיום הקורס איננוּ סוף, אלא תחילתה של מלאכה קשה אשר תציב משוּכות ואתגרים. בחרתם לקחת על עצמכם את האחריות הכבדה ביותר – האחריות למשימה וּלאנשים. ענדו את סיכת החובלים בַגאווה, בצעו את משימותיכם בנחישות ושוּבו הביתה בשלום. אני גאה בכם וסומך עליכם. עלו והפליגו, עלו והצליחו!".

סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

יצוין כי אחד הקצינים החדשים החיפאים שהוכשרו בקורס, הוא סגן נדב גרשגורן ממגמת שייט, כשבתחילת הטקס אמרה בגאווה רבה לכתב החדשות של חי פה תאגיד החדשות, קרן גרשגורן, אימו של נדב מחיפה ונכדו של אהרון (ארהל'ה) גרשגורן, מי שהיה שחקן של מכבי חיפה בכדורגל: "הבן שלי, נדב, הוא אלוף העולם הפרטי שלי ושל כל בני משפחת גרשגורן, סיים היום את קורס החובלים בעיר חיפה בה נולד וגדל. כולנו גאים בו בטירוף, בעיקר בתקופה קשה ומאתגרת זו בה הצוערים נכנסו מיד ב 7/10 עם פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" ללחימה קשה ועצימה בכלים השונים של חיל הים ומיד לאחר הטקס יחזרו להגן עלינו ועל המולדת. נדב, הוא בוגר ביה"ס "הריאלי" בחיפה ובעברו היה גם אלוף עולם ראשון לישראל באקרובטיקה, אני מצדיעה לו עם הרבה גאווה, ומאחלת לו ולכל שאר הקצינים החדשים והקצינות החדשות המון בהצלחה במהלך שירותם הצבאי".

סיום קורס חובלים 6/3/24 (צילום: יוסף הירש)

לסיום, כמילות השיר המיתולוגי של להקת חיל הים: "בוא אלינו, אלינו, אלינו לים, אל הים המלהיב הפרוע, אל השמש הזאת, לרוחות העזות, כי הים לכולנו פתוח ! …״ והעיקר, כמו שאומר השיר הידוע: "שרק יהיה הים שקט!".

טקס סיום קורס חובלים – מחזור 148 • "בואו אלינו לים" (צילום: יוסף הירש)

צוות חי פה תאגיד החדשות מאחל לקצינות ולקצינים החדשים, בוגרי קורס חובלים 148 של זרוע הים של חיל הים, המון הצלחה בתפקידם החדש, אתם הטופ-של-הטופ, הטובים ביותר, הקשוחים ביותר, אנחנו גאים בכם. אנחנו סומכים עליכם. כל מדינת ישראל, מדינה שלמה סומכת עליכם. צאו, הפליגו, הנהיגו ושובו תמיד בשלום לנמל הבית!

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

אדיר יזירף
אדיר יזירף
אדיר יזירף: כתב חי פה לענייני חברה וספורט

כתבות קשורות לנושא זה

7 תגובות

 1. כל הכבוד לכולם,כבוגר קורס חובלים ,אני מקווה שיש נציגות לכלל האוכלוסיות בארץ ,כי בשנים האחרונות יש מנהלי גיבושים שפסלו בני עדות המזרח ועירוניים,בגלל אג'נדה פוליטית.

 2. איזה מרגש לראות במשפחת גרשגורן דור שני לחובלים. זוכרת את האבא כחובל גם! בהצלחה.

 3. יעל ר
  אמר הרמטכל שהוא עוזב בגמר המלחמה – רק שאת המלחמה הזו לא יסיים האחד והיחיד שמעונין בה באמת ולא מענין אותו כמה יהרגו – לא אצלנו וכמובן גם לא העזתים – האחד והיחיד שאחראי ומפחד על התחת שלו (סליחה)
  הוא ימשיך בה, בדרום בצפון.
  הבנת?!

 4. גם חיל הים פישל בענק במתקפה ב7/10. סירות רבות חדרו לישראל דרך הים והנחיתו כאן עשרות מחבלים. כל הטקסים הללו חרטה אחד גדול.

 5. בהצלחה לכל החובלים והחובלות החדשים של חיל הים בצה'ל.יישר כוח לכם.

 6. רמטכל המחדל – לא ראוי לתפקידו ולמעמדו
  אחרי מחדל 7.10 היה צריך להתפטר או להיות מפוטר באותו יום.
  אם ככה נראתה מוכנות הצבא לכל תרחיש בדרום ובצפון עליה דיברו הלוי גלנט וגנץ – שלושתם צריכים להיות בועדת חקירה.

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

שיקוע הרכבת: עיריית חיפה יוצאת למאבק על שיקוע ומינהור כתנאי לחשמול המסילות – המסמך המלא • פרשנות

עיריית חיפה פנתה במסמך מסודר המעיד על כך כי בכוונה לפעול בכל כוחה לאפשר את חשמול המסילות בסביבה החופית, רק בכפוף לתכנית סדורה, מתוקצבת...

הוקמה מפקדה משימתית: המשטרה מגבירה את הלחץ על העבריינים באזור דאליה – עיספיא

(חי פה) - בעקבות העלייה בפשיעה באזור דאליה - עיספיא, הקימה המשטרה מפקדה משימתית, אשר תבצע מגוון פעילויות אכיפה נגד משפחות פשע, עבירות של...

הודעות חשובות לתושבי קריית אתא

הפסקת מים בשכונת גבעת אלונים ובקשה שלא להחנות לאורך רחוב רמז • הלילה שבין ראשון לשני, 19-20/24 מעיריית קריית אתא נמסר לחי פה: לידיעת...

בז"ן וגדיב הורשעו בבית המשפט בחיפה ונקנסו במיליוני שקלים • "הפרות היתר פליטה והיתר רעלים"

בעקבות חקירה פלילית של המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה והגשת כתבי אישום, הרשיע היום (19/05/24) בית משפט השלום בחיפה, את חברות בז"ן וגדיב ונושא...

רעיונות לחגוג יום נישואין

חגיגות יום הנישואין שלכם היא דרך נפלאה לכבד ולהוקיר את הזמן והשנים הרבות שאתם חיים זה לצד זו, ואם אתם נשואים רק זמן קצר...