"מתרגשים ומעודדים מההתגייסות של כוחות איכותיים ואכפתיים. אלה הפנים היפות של חיפה" • בית ספר גבריאלי יישאר פתוח

בעקבות הודעת משרד החינוך אתמול (ד' 28/4/21) על המשך פעילותו של בית הספר "גבריאלי" בשנת הלימודים הבאה, חי פה – תאגיד החדשות מסכם את מאבק ההורים, הפעילים החברתיים וחברי מועצת העיר שנמשך חודשיים • יו"ר ועד ההורים גילה מזרחי, חברי מועצת העיר ועיריית חיפה מגיבים על ההחלטה של משרד החינוך

משרד החינוך הודיע אמש להורי התלמידים ב"גבריאלי", שבית הספר יישאר פתוח בשנת הלימודים הבאה. הודעה זו מסכמת מאבק שנמשך חודשיים, של ההורים מול עיריית חיפה ומשרד החינוך. בית הספר היסודי ממלכתי "גבריאלי" שוכן בדרך יד לבנים ולומדים בו תלמידים מהשכונות נווה פז ונווה יוסף, הנחשבות שכונות מוחלשות.

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

ב-21 בינואר 2021, הודיעו עיריית חיפה ומשרד החינוך במחוז חיפה, על ההחלטה לסגור את בית ספר "גבריאלי" בשנת הלימודים הבאה, לאור ירידה בכמות התלמידים בשנים האחרונות, כך לטענתם. ההחלטה עוררה זעם רב בקרב ההורים, שיצאו למאבק נגד הסגירה, אליהם הצטרפו גם חברי מועצת העיר. בתחילת חודש מרץ הפגינו ליד הבית ספר כ-100 איש, ביחד עם התנועה הישראלית. בהפגנה זו חתמו ההורים על מכתב המביע את התנגדותם למהלך, אשר נמסר לנציגי עיריית חיפה.

הפגנה נגד סגירת בית ספר גבריאלי (צילום: חי פה בשטח)
הפגנה נגד סגירת בית ספר גבריאלי (צילום: חי פה בשטח)

למחרת, קיבלו ההורים הודעה מראש עיריית חיפה עינת קליש רותם שמציעה לעשות שיקום מהותי בבית הספר, ולשם התהליך לסגור אותו למשך שנה ולבצע בו שיפוץ, לגייס צוותי חינוך וכו'. ההורים מנגד, דרשו להשאיר את בית הספר פתוח.

ב-2 במרץ קיימה מועצת העיר דיון מיוחד בנושא, אותו יזם יו"ר סיעת הירוקים אביהו האן. חברי מועצת העיר שרית גולן שטיינברג, סופי נקש, אביהו האן, נעמה לזימי, מוטי בליצבלאו, אלי בן דיין, שהירה שלבי, תמי ברק ויוסי שלום, ביטאו את דעתם הנחרצת בנושא והמועצה הצביעה נגד סגירת בית הספר.

"לא יתכן שלקהילה המורכבת מכמה שכונות, בפיזור גאוגרפי רחב וקשיי נגישות, לא יהיה בית ספר שכונתי. לבטח לא לקחת את הקיים ולשלוח אותם לשכונה אחרת", אמרה אז גילה מזרחי, יו"ר ועד ההורים של בי"ס גבריאלי. "לא יתכן לנתק מהשכונה ילדים קטנים ולשנע אותם לשכונות אחרות, בהן הם יהיו אורחים, לא בהכרח רצויים, כי הם יוסיפו עומס על זה הקיים ממילא. אנו שומעים כבר היום הדים מהורים בבתי הספר הייעודיים שאינם מרוצים מההנחתה הזו. המדיניות היום היא לשאוף לכיתות קטנות יותר ותשומת לב מרבית לכל תלמיד. המהלך הזה הוא ירייה ברגל של בתי הספר המיועדים בנווה שאנן ופיחות מעמדם של תלמידי ותלמידות גבריאלי".

את גילה מזרחי ליוו מתחילת המאבק, הפעילים החברתיים גילה לבני זמיר ודר' יריב שגיא, (שגם כותבים טורי דעה בחי פה – תאגיד החדשות). למאבק התגייסו גם חבר הכנסת אלכס קושניר ממפלגת "ישראל ביתנו", שפעל מול משרד החינוך, דר' אביהו שושנה מבית הספר לחינוך באוניברסיטת חיפה, עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה המשפטית באוניברסיטת חיפה וכן תכנית האוניברסיטה "אקדמיה וקהילה" הביעה נכונות לקחת חלק ולעזור לקהילת "גבריאלי".

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

גילה מזרחי, יו"ר ועד ההורים של בי"ס גבריאלי:

ההורים ואני מעודדים ומלאי התרגשות מההתגייסות של כוחות כל כך איכותיים ואיכפתיים, המייצגים את הפנים היפות של חיפה, הלויאליות והאכפתיות החיפאית. אני שמחה לראות שהנהגת עיריית חיפה בראשות קליש רותם, בחרה לרדת מההחלטה לסגור את בית הספר ותאפשר להזדמנות הנהדרת הזו של שילוב כוחות של אקדמיה, שטח וקהילה לתרום להזנקת בית הספר למחוזות טובים למען ילדי השכונות והדורות הבאים שיגדלו בה.

הערב, חמישי, 29/4/21, יתקיים מפגש של חברי מועצת העיר עם הורים לתלמידי בבית הספר גבריאלי
בשכונת נווה פז.

חברי מועצת העיר שהשתתפו במאבק, אמרו לחי פה – תאגיד החדשות:

אביהו האן – נגד סגירת גבריאלי (צילום: עומר מוזר)

אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, ממובילי התומכים במאבק:

המאבק כנגד סגירת בה"ס גבריאלי בנווה פז היה חשוב מאין כמוהו. לא סוגרים בתי ספר בשכונות מוחלשות בחיפה.
להיפך, מחזקים, משקיעים ומטפחים בתי ספר בשכונות אלה. ההחלטה של קליש לסגור את בית הספר היתה החלטה נוראית. בעקבות כך יזמתי עם חלק מחברי מועצת העיר דיון מיוחד ובו הצעה למנוע את סגירת בית הספר, הצעה שהתקבלה ברוב קולות חברי המועצה. למרות זאת נוצר מצב אבסורדי, שעיריית חיפה לא פתחה את ההרשמה לשנת הלימודים הבאה. המאבק ממשיך, לא ויתרנו. העלינו שאילתות ושמנו את הנושא על סדר היום הציבורי בחיפה.
גילה מזרחי, יו"ר ועד ההורים, פעלה באומץ, בחוכמה ובנחישות כדי למנוע את סגירת בית הספר ועל זה שאפו גדול.
עירבנו שרים, עירבנו חברי כנסת ופעלנו מול משרד החינוך.
אמש קיבלנו את הבשורה החשובה, בית הספר לא ייסגר, ההרשמה לשנת הלימודים הבאה תיפתח. אנו חברי מועצת העיר, נפעל כדי שבית הספר יקבל את המשאבים הנדרשים, הן בהיבט החינוכי והן בהיבט הפיזי, לצורך העצמה וחיזוק. אני גאה בהורי בית הספר, גאה ביו"ר ועד ההורים וגאה בחברי מועצת העיר שפעלו ללא שיקולי אופוזיציה קואליציה, כדי שבית הספר ימשיך לפעול. שאפו ובהצלחה!
עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

עו"ד שרית גולן שטיינברג שהגישה בפברואר שאילתה לישיבת מועצת העיר:

ההחלטה שהתקבלה הינה מתבקשת, ביקשתי שתתקבל כבר בשאילתה שהגשתי. חבל היה לטרטר את ההורים במשך תקופה ארוכה. החובה שלנו כרשות מקומית, ביחד עם משרד החינוך, היא להשקיע במשאבים של כוח אדם איכותי, בתקציבים לפיתוח סביבה לימודית, חדשנית ומתקדמת ואפילו לגייס לשם כך את האקדמיה, כדי להפוך את בית הספר 'גבריאלי' למוביל בשכונה, כזה שיאפשר למשוך אליה אוכלוסייה צעירה. כל פעולה אחרת שתוביל להמשך התדרדרות הבית ספר תפגע לא רק בהורים ובילדים, אלא ביכולת שלנו להוביל התחדשות עירונית בשכונת נווה פז.
סופי נקש (צילום: ירון כרמי)
סופי נקש (צילום: ירון כרמי)

סופי נקש, מסיעת צעירי חיפה שהייתה בקשר רציף עם הורי התלמידים בבית הספר:

מההתחלה, עוד לפני שהגיעו להחלטה שרירותית לסגירת בית הספר, היו צריכים לשבת עם ההורים ולנהל איתם שיח ולא להגיע למצב שחברי המועצה היו צריכים להילחם נגד סגירת בית הספר בישיבת מועצת העיר. כל שכונה צריכה מוסדות חינוך בשטחה, כי החינוך משמש כעוגן שכונתי. עצוב לי מאוד שראש העיר ומחזיקת תיק החינוך לא מבינות את התפיסה הזאת ומדוע הגו את הרעיון של סגירת בית הספר. אני שמחה שכל הגורמים, כולל משרד החינוך, נרתמו למאבק של ההורים, חברי המועצה והפעילים החברתיים וסגירת בית הספר בוטלה. אני מקווה שראש העיר תבין שהעמדנו בפניה דגל אדום ותפעל לשיקום בית הספר. אמנם זה יותר קשה מאשר לסגור ודורש יותר עבודה, אך התושבים הם מעל לכל. צריך לפעול לשיקום בית הספר, בתשתיות ובתכניות לימוד והעשרה ולהזרים אליו כספים תוך חיבור גורמי חוץ ולעשות הכל כדי להפוך את בית ספר 'גבריאלי' למוסד חינוכי מצטיין, מוביל וייחודי.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה:

"הנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך ועיריית חיפה שותפות להבנה עמוקה כי קיים צורך וחובה מוסרית לתת מענה חינוכי מיטבי ושוויון הזדמנויות לתלמידי "גבריאלי", וכי בית ספר זה זקוק לשיקום עמוק.
מכלול הצרכים הרחב, על כל ההיבטים הפדגוגיים, החברתיים, כמו גם התשתיות הפיזיות, מצויים בתהליכי בחינה ובדיקה סדורים בחודשים האחרונים. במסגרת התהליך, כאמור, נבדקו גם תשתיות ביה״ס ע״י מהנדס מומחה ממשרד החינוך, והתקבלה חוות דעת המחייבת חיזוק נגד רעידות אדמה ושיפוץ מקיף. לאור העובדה כי התהליך הכולל טרם הסתיים, וכן, קבלת תקציבי מדינה לבינוי מעוכבים בגלל היעדר תקציבי ממשלה, ההרשמה לביה״ס תישאר השנה פתוחה, ותעמוד האפשרות להורים לרשום את ילדיהם או לבית ספר זה, או לכל בית ספר בסביבה, לבחירתם.
משרד החינוך ועיריית חיפה ימשיכו בתהליכי הבדיקה עם הגורמים המקצועיים, בתיאום ובשיתוף פעולה מלא כנדרש, לשם הובלת מהלך רחב להתחדשות בית הספר".

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

לא ניתן להגיב