בהוסטל לנשים שורדות זנות בחיפה – 4 תפקידים מרכזיים לא מאוישים

(אילוסטרציה - ירון כרמי)

אופק נשי, הוסטל לנשים וטרנסג'נדריות שורדות זנות, שנאבקות לצאת ממעגל הסמים והזנות, נמצא בקשיים בימים אלו עקב כך ש-4 תפקידים מרכזיים בו אינם מאוישים, כשהבעיה המרכזית היא שתפקיד מנהלת אופק נשי, אותו מילאה העו"סית ביאטריס רוזן-כץ, אינו מאויש כבר מספר חודשים.

מתוך אתר האינטרנט של 'אופק נשי':

"אופק נשי" הוקם בשנת 2008 במטרה להעניק סיוע לנשים שורדות רחוב הלכודות במעגל הזנות והסמים, ולסייע בשיקומן. "אופק נשי" הוא בית, מיטה חמה וארוחה. הוא מקום שכל אישה הנמצאת במעגל הזנות מעוניינת לפתוח דף חדש בחייה, תוכל למצוא בו מקום לעצמה.

אנחנו מבינות שנסיבות חיים שונות הובילו נשים למעגל הסמים והזנות, ומאמינות שכל אחת, עם תמיכה, ליווי וסיוע, יכולה להתחיל דף חדש, התחלה חדשה לחיים בטוחים, טובים ובריאים עבורה.

אם את זקוקה למקום לינה בטוח, למנוחה, או לארוחה חמה,
אם את מעוניינת בתמיכה, בסיוע במיצוי זכויותייך, בעזרה בשיקום,
אם את צריכה אוזן קשבת, שיחה או חיבוק
אם אתם מכירים מישהי הלכודה במעגל הזנות,
"אופק נשי" הוא המקום בשבילך או בשבילה".

נעמה לזימי, מירה דנה, אורית כהן וביאטריס כץ
נעמה לזימי, מירה דנה, אורית כהן וביאטריס כץ

עד לפני 3 חודשים ניהלה את 'אופק נשי' ביאטריס רוזן כץ, שפרשה לגימלאות. תפקידה של רוזן כץ לא אויש על ידי עו"סית אחרת. בנוסף, מנהלת דירת החירום עברה לעבוד בתחום הרווחה במקום אחר, וגם במקומה לא גויסה עובדת. עו"סית ההוסטל התקדמה לתפקיד אחר ואם הבית של ההוסטל פרשה.

כלומר, 4 עובדות מרכזיות מאוד פרשו ואיש אינו ממלא את תפקידיהן. בפועל מה שקרה הוא שמנהלת מרכז היום נשארה להתמודד לבד עם כל העבודה ללא איש צוות נוסף. ברור כי יש השלכות קשות לכך שבמקום כל כך חיוני לאוכלוסייה כה מוחלשת כשבעלי תפקידים משמעותיים חסרים, התוצאה היא שכבר למעלה מחודש אין קליטה וקבלה של נשים חדשות למרכז ואיכות הטיפול נפגעת משמעותית.

יש לציין כי גורמים המקורבים להנהלת אופק נשי מדווחים כי מנהלת אגף הרווחה בעירייה מאירה קיפרמן, מתאמצת בימים אלו לאייש את התפקידים החסרים, אך הבעיה היא שהנשים שנמצאות בתוכנית חשות את הפגיעה כבר זמן מה, ועל אף שחלקן כבר התקדם והגיע להישגים, יש בהן כאלה ששוקלות לעזוב את הבית ואת התוכנית. היות שאין ממש חלופות לתוכנית 'אופק נשי' בעיר, מי שעוזבת עלולה להתקשות להסתדר בכוחות עצמה בשלב זה, וחלילה למצוא את עצמה בחזרה במעגל הזנות.

תגובת העירייה:
מינהל הרווחה של עיריית חיפה רואה במיזם "אופק נשי" שירות חשוב ומרכזי לטיפול בנשים בקצה הרצף ועל כן פועל מזה תקופה לטובת גיוס צוות חדש לתפקידים הנדרשים. עד לאיוש כלל המשרות, התגייסו עובדי המינהל ובכלל זה ראש המינהל, מנהלת המחלקה ומנהלת בכירה נוספת, באופן אישי, על מנת לסייע לעובדי התוכנית וללוותם באופן סדיר. יש לציין, כי המחסור הזמני בכח האדם שנוצר אינו פוגע כלל בתפקודה של התוכנית והיא ממשיכה לפעול כסדרה, 24/7, כך שכל הנשים המטופלות במסגרתה ממשיכות להיות מלוות על-ידי אנשי המקצוע וזוכות לקבל את המענה הנדרש להן. הנהלת מינהל הרווחה נמצאת כל העת בקשר עם משרד הרווחה, על מנת להבטיח את המשך תפקודו הרציף של מיזם חשוב זה.

הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. יזהר אמר/ה

  איפה כולם הרי זה לא קרה מהיום למחר ?
  למה אם ידוע מראש על פרישת של באטריס למה לא מצאו מחלקה?

 2. Viki אמר/ה

  חרות של ממשלה לא רואים כלום חוץ מעצמם חושבים שכולם חיים על גנבת מיסים כמוהם יש נשים שאין להם מה לאכול אין איפה לישון ממשלה שמנווולים כל אחד יותר מניאק מהשני גועל נפש של ממשלה וכנסת וכל מי שמעלים עין !!!!

 3. שרון תדהר אמר/ה

  נשים כאלו חייבות את הבטחון ואת הרצף הטיפולי..
  כואב לשמוע
  לפני שנים רבות הייתי עובדת סוציאלית וביאטריס קלטה אותי לעבודתי הראשונה …
  כיום אני יועצת ארגונית ואשמח לסייע לצוות החדש להתארגן
  וגם לחשוב על תוכנית ביניים עם מי שאפשר
  בהתנדבות
  כי נושאים אלו קרובים לליבי .אסור לנו כחברה לאפשר מצב שכל מה שנעשה במקום הזה ירד לטמיון

 4. דין דין אמר/ה

  מדינה שהתנהלה ללא תקציב ועכשיו התוצאות.

 5. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  ח"כ נעמה לזימי תעלי את הענין בכנסת ישראל.שבוע טוב

 6. אילן אמר/ה

  ידעו מראש שמנהלת המקום עוזבת – אחריות שלהן למצוא מחליפה. מה זה ההתנהגות המזחלת הזאת כלפי הנשים שמטופלות שם וסומכות על המקום ועל הצוות שם ??? התנהגות מחפירה!
  אוי למקום שככה התנהל ומתנהל והגיע למצב כה עגום. מצב שמסכן את הנשים שביקשו סיוע בכך שעלולות לחזור לעיסוק בזנות ולחיים ברחוב.
  ניתן היה לצפות ממנהלות המקום שימצאו לעצמן מחליפות לפני שהן הולכות לדרכן ולא משאיר אחרייהח עיי חורבות.
  מראה שהזילזון של החברה בנשים בזנות נמצא גם אצל מי שאמורות לעזור להן לשקול את חייהם.
  ממש מזעזע.
  שיתביישו בעצמן.

 7. זהבה אמר/ה

  היי. מבקשת להתנדב במרכז פעם בש,וע.

הגיבו כאן לכתבה