פרויקט "בית ריק" – אין מצוקת דיור אמיתית בחיפה

05_-_מנגנים_בדירות_הרפאים_בחיפה.jpg

מנגנים בדירות הרפאים בחיפה

אושרית רייז, לירן נגאוקר וליביאו סיידמן מאתרים מבנים נטושים בעיר חיפה ומבצעים בהם הופעות נגינה. כך הם מעלים את מודעות הציבור לאלפי הנכסים הנטושים בעיר.

מצוקת דיור? הצחקתם אותנו


מצוקת הדיור ניראית מיותרת, כאשר בחיפה עומדות אלפי דירות ריקות ונטושות, הנקראות גם "דירות רפאים". על פי אומדנים שונים, בחיפה עומדות בין 3,000 ל-10,000 דירות ריקות (תלוי את מי שואלים). הדירות עומדות ריקות מסיבות שונות של כדאיות כלכלית. בעוד שההיגיון הבריא אומר כי יש להכביד את נטל הארנונה על בעלי הדירות הריקות, על מנת לכפות על בעליהן לפעול לאיכלוסן ולהקל על מצוקת הדיור, לחי פה נודע כי דירות אלה, ברובן, מזכות את בעליהן דווקא בפתור מארנונה.
לפני כשנתיים קיבלה מועצת העיר של חיפה, את הצעתו של חבר המועצה ירון חנן, לכפל ארנונה על דירות רפאים, אולם לחי פה נודע כי הצעה זו מעולם לא יצאה לפועל.

אלפי דירות ריקות – ההחמצה הגדולה של חיפה


לצורך השוואה, ברמת הנשיא, פרוייקט הדיור הגדול בחיפה בעשור האחרון, נבנו כ-1000 דירות. שערו בנפשכם מה היה קורה להיצע הדיור בחיפה, אילו פעלו השלטונות בסנקציות נגד בעלי דירות הרפאים ומחייבים אותם לאכלסן, על ידי שינוי חקיקת המיסוי בארנונה והכבדת נטל המס על בעליהן…
בה בשעה שאלפי הדירות עומדות ריקות, ממשיכה עיריית חיפה לקדם פרויקטים של בניה חדשה על שטחים של חורש טבעי, שכן קל יותר להרוס חלקת טבע מול הים מאשר להפשיל שרוולים ולפתור בעיות מורכבות של דירות רפאים בתוך השכונות עצמן.

אודות פרוייקט "בית ריק"


הפרויקט בית ריק עוסק בתופעת המבנים הריקים בחיפה אשר עומדים ללא שימוש ברחבי העיר חיפה כבר שנים. כל בניין לכשעצמו הוא סיפור, ומאחורי רבים מהמבנים עומדת היסטוריה עשירה.
דירות הרפאים מהוות נטל על החברה, היות שהן מחריפות את מצוקת הדיור ופוגעות בדיירים המתגוררים בשכונה.

מובילי פרויקט "בית ריק" מנגנים בחיפה – וידאו


דירות רפאים – נטל כלכלי


מבנים רבים הם מפגע פיזי, אחרים מפגע חברתי- הם משפיעים על הכלכלה בעיר, מורידים את ערך השכונות, את רמת הביטחון ברחוב, ומונעים מהעיר להתפתח. היקף התופעה נאמד במעל ל-3000 יחידות דיור בחיפה, כמות אשר הייתה נותנת מענה לצורך בדיור מבלי להקים שכונות חדשות בפאתי העיר ולרוקן את מרכזה.
הפרויקט, בעזרת מוזיקה, שפה שהיא בינלאומית, מנסה להכניס מעט חיים למבנים אלו, לשנות את חווית ההולך ברחוב ולהעלות מודעות לתופעה, בתקווה שהעלאת המודעות תביא לשיח בנושא ולשינוי במצב.

מנגנים_-_מבט_מהרחוב.JPG

מובילי הפרויקט: אושרית, לירן וליביאו


הקבוצה מונה שלושה סטודנטים מהפקולטה לארכיטקטורה בטכניון (אושרית רייז, לירן נגאוקר וליביאו סיידמן), מאתרת מבנים נטושים בעיר ומבצעת בהם הופעות נגינה במתכונת pop-up shows – הופעה של כ-30 דק' בתוך המבנים הריקים ללא התרעה מוקדמת, תולים שלט ומופיעים מהמרפסת/גג ופשוט מנגנים, האנשים ברחוב עוצרים ושמים לב, נהנים מהופעת רחוב ואנו גם מקבלים פידבקים מהם.

אשה_ונגנים.jpg

הציבור נרתם לסייע


יש לציין שההרתמות לפרויקט גדולה, אנשים פונים אלינו בהצעות לעזור בעריכת סרטים, בצילומים, בניגון ובבקשות אחרות.
הפרויקט עצמו התחיל בקורס יזמות עירונית בטכניון והמשיך גם לאחר הקורס, שכן החשיבות שלו לעיר היא גדולה , מאז הוא צבר פרסום , הופענו בכתבה בגלובס, ברדיו רבע לעירוני בגל"צ והצגנו את הפרויקט בועידת עכו לעירוניות הארצית.

מנגנים_בבית_ריק_-_מבט_מגובה_הרחוב_-_שלט_כתום.jpg

הבעיה היא באמת קשה, היזמים שהם ברוב המקרים אנשים פרטיים, לא מעוניינים או לא יכולים לשפץ או לאכלס את המבנים שלהם, הם מחכים שהשכונה תעבור שיקום וחידוש כדי שהשיפוץ שלהם יהיה רווחי, ככה יוצא מצב שיש מבנים שעומדים ריקים במשך עשרות שנים ללא כל נגיעה.

העירייה מקלה בארנונה


העיריה לא גובה מהבעלים ארנונה, הם למעשה פטורים מארנונה ולכן אין להם תמריץ אפילו להתחיל לעשות משהו עם המבנה שלהם (הפסד של כ5 מיליון שקל בשנה לעיריה), בערים שונות בעולם העיריות גובות ארנונה ואף מטילות קנסות על יזמים שמשאירים את הנכס שלהם ריק(לדוגמא ברצלונה).

מנגנים_בבית_ריק_-_מבט_לרחוב.jpg

מנגנים בבית ריק – מבט לרחוב

נגנים שונים בדירות הרפאים


בהופעות עצמן מופיעים כל מיני נגנים, בין אם זה סטודנטים מהפקולטה לארכיטקטורה ובין אם זה נגנים מלהקות מקומיות כמו שהיה בהופעה האחרונה בשוק תלפיות(אורן אמיתי הופיע).
יש לציין שכל הפרויקט הוא בהתנדבות מלאה, ללא מניעים פוליטים , אלא רק מאכפתיות לעיר, לשכונות ולתושבים.

לא ניתן להגיב