הרס ריאות ירוקות לטובת שכונות חדשות – האם לא עדיף להשמיש דירות רפאים בשכונות?

נתוני הלמ"ס מדברים על מאות אלפי דירות ריקות בארץ, כשהרוב בתל-אביב, חיפה וירושלים. האם לא כדאי לאפשר מגורים בדירות אלה במקום להקים שכונות חדשות על חשבון ריאות ירוקות?מהעירייה נמסר כי מספר דירות רפאים בעיר עומד על כמה מאות יח"ד בלבד.

אחד הנעלמים הגדולים בשוק הנדל"I העירוני בחיפה, הוא כמה דירות רפאים יש באמת בעיר חיפה. על מנת לקבל מענה לשאלה זו, צריך קודם כל להסכים מהי דירת רפאים. על פי הגדרות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדובר בדירות שעומדות ריקות (וגם אם בחלק קטן מהשנה הן מאוכלסות, הן עדיין נחשבות ריקות). יש גורמים הסבורים שרק אם הדירה לא ראויה למגורים היא יכולה להיחשב כ"דירת רפאים". אבל השאלה המסקרנת באמת היא כמה דירות רפאים יש בחיפה.

דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה 2.2.2018 (צילום – ירון כרמי)

הוועדה לביקורת המדינה קיימה דיון בנושא דירות הרפאים

לפני מספר שבועות נערך דיון בכנסת בוועדה לביקורת המדינה בנושא הטיפול דירות הרפאים. דירת רפאים היא כל דירה, שלא נמצאת בשימוש. הגדרה זו רחבה יותר מ – "דירות שמצבן לא מאפשר מגורים", כך על פי הוועדה. בוועדה הוצג גם סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לפיו בישראל יש כ-158,000 דירות לא מאוכלסות. על פי נתוני הלמ"ס, רוב הדירות הריקות נמצאות בשלוש הערים הגדולות: ירושלים, תל-אביב וחיפה. יש לציין, שעיריית חיפה דוחה את הנתונים וטוענת כי בחיפה מדובר במספר של כמה מאות בודדות בלבד של דירות לא מאוכלסות. בסוף הדיון, שנערך בוועדה לביקורת המדינה, החליטה יו"ר הוועדה, שלי יחימוביץ', לבקש ממבקר המדינה דו"ח מיוחד בנושא, על מנת לנסות ולשפוך יותר אור על הבעיה ועל הסיבות לה.

דירת רפאים ברחוב עומר אל כתאב בחיפה (צילום – ירון כרמי)

10% בלבד מהדירות הריקות הן גם אטומות:

ההבדל בין נתוני הלמ"ס ונתוני העירייה נובע גם מההגדרה של דירת רפאים. הלמ"ס גורס כי דירה שגרים בה חלק קטן של השנה צריכה להיות מוגדרת גם כדירה ריקה. כלומר אם הדירה לא מאוכלסת באופן קבוע היא דירת רפאים. קשה מאוד לקבוע באיזה חלק מהשנה מתגוררים בדירה תקינה למגורים. על פי נתוני הלמ"ס רק כ-10% מהדירות הריקות הן דירות אטומות, נטושות או הרוסות, שכל אחד כמעט יכול לראות שהן לא יכולות לשמש למגורים. לקבוע שדירה תקינה שחלק קטן מהשנה מתגוררים בה זה יותר מורכב ודורש בדיקה מדוקדקת.

הניסיון לעידוד האכלוס על ידי כפל ארנונה:

לפני מספר שנים נעשה ניסיון לצמצם את מספר דירות הרפאים בארץ, כשהרשויות המקומיות קיבלו אישור לגבות ארנונה כפולה מבעלי נכסים שעומדים ריקים על מנת להביא למכירת הדירות הריקות או השכרתן. על מנת לקבוע באילו דירות בחיפה צריך לגבות ארנונה כפולה נעזרו בנתוני חברת חשמל, מתוך הנחה שצריכת החשמל אמורה להיות אפסית בדירת מגורים, לעומת דירה שמשמשת בפועל למגורים. הגבייה הכפולה הייתה לתקופה קצרה ובפועל יש עדיין דירות רבות, שלא משמשות למגורים. לוועדה הגיע גם נציג חברת חשמל, שאמר שעל פי נתוני חברת חשמל יש בחיפה כ-1,700 דירות ריקות.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה 02.02.2018 (צילום – ירון כרמי)

קריאה לאכלוס דירת רפאים לפני הרס ריאות ירוקות:

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה

טענה שנשמעת לעתים תכופות היא שאם היה ניתן לאכלס את דירות הרפאים בעיר, ייתכן שהיה פחות צורך בשכונות חדשות, אשר נבנות על שטחים ירוקים, כגון, רמת גוראל, מורדות לינקולן, תל אהרון, גבעת זמר, נאות פרס ועוד… גם אם יש בעלי קרקעות בשכונות החדשים, שרוצים שהקרקעות שלהם יהפכו ליח"ד, ניתן לנייד את הזכויות לשכונות קיימות ולא לפגוע בשטחים ירוקים אחרונים בחיפה. מהנדס העיר חיפה, אריאל וטרמן, מצהיר שוב ושוב שב-20 שנה הקרובות ייבנו בחיפה מספר רב של שכונות חדשות, שיאפשרו לעוד 200,000 תושבים להפוך לחיפה את ביתם. השאלה היא האם באמת יש הגיון בבניית יח"ד בכמויות אדירות בעיר, שבה מצבת התושבים בעשור האחרון כמעט ולא השתנתה. בנוסף, יש הערכות שכמות דירות הרפאים בעיר היא גבוהה יותר מההערכות של העירייה, ואם נשמיש את הדירות האלה נכניס לשוק עוד מאות או אולי אפילו אלפי דירות חדשות ואז נייתר עוד יותר את בניית השכונות החדשות.

 

היזמים לוחצים:

קושי נוסף הוא המעורבות של היזמים והקבלנים, שדוחפים לבניית יח"ד נוספים בעיר, ואם יש התנגדויות של חברי מועצה או גורמים אחרים הם מפעילים לכאורה לחץ וטוענים שאותם חברי מועצה מעכבים את התפתחות העיר. לעומת בעלי האינטרס הכלכלי לבנייה שדוחפים להקמת שכונות חדשות, במקום שהיום ניתן למצוא וואדיות וחורשות, נראה שאין מי שיביא את הטיעון הנגדי, שיש מספיק דירות קיימות ולא מאוכלסות בחיפה ולא כל כך הרבה אנשים, שמחפשים דירות בעיר ולא מוצאים איפה לגור, ולכן אולי כדאי לחשוב שוב האם יש צורך בבניית כל כך הרבה שכונות במקביל על חשבון עצים ושטחים פתוחים.

תגובת עיריית חיפה לפניית חי פה:

הנתונים מוכיחים כי בחיפה קיימים כמה מאות דירות ריקות ולא יותר מכך. צפי הבנייה בעיר חיפה עולה בקנה אחד עם תכנית המתאר המאושרת ועם צפי הגידול במספר תושבי העיר. בחיפה עתיד לקום פארק לוגיסטי ענק, אשר ישרת את הנמל החדש הנבנה בימים אלה, ויהיה השלישי בגודלו בים התיכון ויחד עם פתיחת חזית הים,
הם עתידים ליצור מעגלים רחבים של מגוון מקורות תעסוקה ופרנסה לתושבי חיפה והמטרופולין כולו בתחומי הכלכלה, הפיננסים, התיירות, ההייטק והמסחר, ויהוו מקור לפעילות תיירות, תרבות ופנאי, בדומה לערי נמל רבות בעולם.
העיר חיפה מתפתחת גם בתחום הדיור למגורים, הן בכיוון של התחדשות עירונית, על בסיס של בנייה קיימת, והן בשטחים המיועדים לבנייה חדשה, והריאות הירוקות, כפי שסומנו בתוכנית המתאר, יישמרו כפי שהן, ללא בנייה נוספת.

דירות רפאים – פרויקט צילום באזור אבן גבירול בחיפה

(צילום: ירון כרמי)

דירות רפאים ברחוב יהודה הלוי בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים בוואדי סליב בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים בוואדי סליב בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה 02.02.2018 (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה 02.02.2018 (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה 02.02.2018 (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב אבן גבירול בחיפה 02.02.2018 (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב יהודה הלוי בחיפה 02.02.2018 (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב יהודה הלוי בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב יהודה הלוי בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב יהודה הלוי בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב קיבוץ גלויות בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב קיבוץ גלויות בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב קיבוץ גלויות בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב קיבוץ גלויות בחיפה (צילום – ירון כרמי)
דירת רפאים ברחוב שאול בן הרוש בחיפה (צילום – ירון כרמי)
תגובה
  1. אלון אמר/ה

    בושה וחרפה שעירית חיפה משקיעה כל כך הרבה מאמצים במרדף אחרי כמה מאות אלפי או במקרה הכי טוב מליוני שקלים בודדים בשנה, כאשר תקציב העיריה השנה הוא כ4 מיליארד ! שקלים שמאות מליונים ממנו מתבזבזים על כל מיני אירועים פנימיים מיותרים, תקציבי שילוט מנופחים על הודעות ענק בנוסח 'שיפרנו לכם' או 'חיפה חוגגת עם הפנסיונרים' שיורדות אחרי שבוע והולכות לפח, במקום לעשות באמת את מה שצריך בפיתוח שכונות חלשות, שיקום הדר והשוק, ריבוד כבישים שלא נגעו בהם 30 שנה וכן הלאה.

    ברוב המקרים מדובר במבנים הרוסים, וגם אם נניח שאדם יש לו נכס ולא משתמש בו זו זכותו, ולא צריך להענש על כך.

    50 מטר מתחת לבנין העיריה מסביב לבורג' הסביבה הציבורית מטונפת, הרוסה ומוזנחת כבר עשרות שנים וזה מבחינתי אומר הכל על העיריה הזו – העיריה הכי יקרה בארץ (למעט י-ם), שרק הולכת ומכבידה על התושבים משנה לשנה.

לא ניתן להגיב