רחוב החלוץ: בין יאוש לתקווה

עשרות עסקים על סף קריסה ועשרות כבר נסגרו. בין הייאוש של בעלי העסקים ברחוב והייאוש של דיירי הרחוב שמתקשים לנהל שגרת חיים נורמלית ונטולת פחדים בשעות הערב, ישנה גם תקווה שהמצב ישתפר. מסיור שערכנו לאחרונה ברחוב החלוץ בחיפה, ניכר שינוי משמעותי. הרחוב נקי יותר ומטופח יותר, אך חסר חיים. עסקים רבים נסגרו ואלה ששרדו מתקשים להמשיך ולהתקיים ונלחמים בשיניים כדי להחזיק את העסק. התושבים שמתגוררים שם מתקשים לנהל שגרת חיים נורמלית החל משעות הערב המוקדמות וזאת בשל עבריינות ופשיעה מתמדת ברחוב.

אחת הנשים בשנות ה-40 לחייה ומורה במקצועה מספרת לחי פה: "עם רדת החשכה אני נאלצת להסתובב בליווי בן זוג או חבר כנ"ל כשמדובר בביתי המתבגרת. אם אין מי שילווה אותנו אנחנו נאלצות להסתגר בבית. נשים רבות עברו תקיפה ושוד בשעות הערב המוקדמות, והמצב דיי מפחיד כי אנחנו לא מרגישות בטוחות להסתובב בחופשיות".

תושב נוסף המתגורר ברחוב מזה שנים מספר, ממהר לספר ולהסביר כי המצב הנו תוצאה של דממה שנוצרה בעקבות עבודות העירייה. מאז שהחלה עיריית חיפה בביצוע העבודות בהדר עסקים רבים נפגעו ונסגרו, אנשים הפסיקו להסתובב ברחוב והמקום הפך למוקד פשיעה. אין תנועה ואין אנשים והעבריינים חוגגים. מהר מדיי החלו לצוץ סוחרי סמים ועסקאות אף נסגרות לאור יום. בשעות הערב הנוף שנשקף ברחוב זה נורקומנים ויצאניות.

אחד מבעלי העסקים ברחוב מוסיף ומספר כי הוא מתקשה להמשיך לנהל את העסק שבנה בעשר אצבעותיו. לאחרונה הוא נאלץ להשקיע את כל מה שנותר לו כדי להחזיק את העסק בתקווה שהרחוב יחזור לשקוק חיים ובתקווה שהעירייה תתחשב במצב הקיים ותבוא לקראת בעלי העסקים. לדבריו: "לא ייתכן שאנחנו נמשיך לשלם ארנונה שווה לעסקים באזור הכרמל ואזורים שהעסקים בהם פורחים. עיריית חיפה צריכה לעודד אותנו ולגרום לכך שלא ייסגרו עוד עסקים ברחוב, לפחות עד שהרחוב יחזור להיות "החלוץ" של פעם".

בעלי העסקים ציינו בפנינו כי הם שמחים שרחוב החלוץ עבר שיפוץ והוא
נראה הרבה יותר יפה ומטופח אך דרשו הקמת חניון כדי לעודד אנשים להגיע לאזור וכן דרשו הורדה בארנונה כדי שיוכלו להמשיך ולנהל את העסקים שלהם. הם גם דורשים מהעירייה שרחוב החלוץ יכלל באירועים ובפסטיבלים שהעירייה מקיימת כמו צובחוץ או אפילו להעתיק את "החג של החגים" לאזור שלהם.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה עוסקת באינטנסיביות רבה בשיקום פיזי וחברתי של שכונת הדר הכרמל עשרות מיליוני שקלים הושקעו ביצירת מנהרת תשתיות מתחת לרחוב החלוץ אליה יונקזו כל התשתיות ובשיפור חזותו של הרחוב שעוצב מחדש. תהליכים אורבנים הם תהליכים איטיים אך עתה נוצרה לראשונה הזדמנות להחיות את הרחוב שעסקים רבים נטשו אותו. עיריית חיפה עוקבת אחרי עלייה מתמשכת של נכסי נדל"ן ברחוב המצביעים על כך שהתושבים מצביעים ברגליים.
באשר לביטחון אישי נושא זה הוא בתחום טיפולה של המשטרה יחד עם זאת עיריית חיפה מתגברת את סיורי סיירת הביטחון ברחוב. לגבי מקומות חניה, יוקם חניון גדול ומקומות חניה ברחוב סירקין שיסייעו לרחוב החלוץ ".

ממשטרת חיפה נמסר בתגובה:
:"לאור פנייתכם תעשה הערכת מצב על מנת לבחון האם יש מקום להגברת הנכוחות והבליטות של המשטרה באזור. רחוב החלוץ זוכה לתשומת לב משטרתי באופן שגרתי. כל תלונה ודיווח על עבירה יטופל באופן מיידי במטרה להגביר את תחושת הביטחון".

לא ניתן להגיב