תיק וטיקט למאבק באלימות נגד נשים • שת"פ מרגש בחיפה

טיקטים (קמפיין ויצו אלימות נגד נשים - עיצוב ג'ני)

הטיקטים יוחלפו ותיקים ימכרו בביגודיות ויצו חיפה

לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים, שמצוין מדי שנה ב-25/11/21, ויצו חיפה, בשיתוף תילתן – המכללה לעיצוב ותקשורת חזותית ורוטרי חיפה, יוצאים היום ה' 18/11/21, בקמפיין מכירות בביגודיות ויצו, במסגרתו יוחלפו הטיקטים בבגדים לטיקטים עם סימנים של סוגי אלימות, זאת במטרה להגביר את המודעות בנושא האלימות כלפי נשים, וכדי לעודד נשים לפנות לסיוע במידה שהן חוות אלימות. כן ימכרו תיקים עליהם גם כן מודפסים סימני האזהרה, אשר יהוו רמזורי מודעות במרחב הציבורי ויעודדו נשים לפנות לעזרה. המכירה תתחיל היום, חמישי 18/11/21, בשעה 18:30 בביגודית מוריה 50.

טיקטים (קמפיין ויצו אלימות נגד נשים – עיצוב ג'ני)

למעלה מ-200 אלף נשים בישראל סובלות מאלימות בכל שנה

בויצו חיפה מסבירים כי אלימות מגדרית היא תופעה חברתית קשה הפוגעת בכל שכבות האוכלוסייה, הבאה לידי ביטוי בכל מישורי החיים. תופעת האלימות כלפי נשים מושפעת מתופעת אלימות רחבה יותר שהחברה שלנו סובלת ממנה. האלימות כנגד נשים ואלימות במשפחה בכלל, זורעות הרס וחורבן בחברה הישראלית. למעלה מ-200 אלף נשים בישראל סובלות מאלימות ו-600 אלף ילדים עדים לאלימות זו מדי שנה.

18 נשים בממוצע נרצחות מדי שנה ע"י בני זוגן. השנה נרצחו עד כה, 21 נשים. כל אישה כזו שנרצחת על רקע אלימות במשפחה, היא פצע מדמם שאדוותיו משאירות חותם לדיראון עולם במשפחה הגרעינית ובקהילה כולה.

ורדית דוזלר טנג'י, מנהל ויצו חיפה

"האלימות השקטה" מסתננת תחת מפתן הדלת של בתים רבים

ורדית דוזלר טנג'י, מנהלת סניף ויצו חיפה אומרת:

לצערי לא נוכל לומר עוד כי תופעת האלימות כלפי נשים קיימת רק בשולי החברה. האלימות שזורה בחברה הישראלית כתופעה חוצה שכבות. האלימות יכולה להימצא בכל מקום ולקרות לכל אחת, ללא קשר למוצא או מגזר, השכלה, מצב סוציו כלכלי או כל גורם אחר. "האלימות השקטה" מסתננת תחת מפתן הדלת של בתים רבים בישראל, היא פחות מדוברת, פחות בולטת, כיוון שאינה נושאת צלקות פיזיות אך תעצב לעולם את זהותם של החשופים אליה.

"אלימות שקטה" ממשיכה ורדית, "היא כל אותן התנהגויות אלימות שאינן בהכרח פיזיות והעלאתן למודעות הציבורית חשובה על מנת לשיים אותן, להכיר בהן, לאתר את אותן נשים הסובלות מאלימות זו ולסייע להן. פגיעה רגשית, קנאות מופרזת, שליטה, התקפות מילוליות, אלימות כלכלית ורכושנות, כל אלה הם ביטויים של אלימות מגדרית – "אלימות שקטה".

על העיצובים של הקמפיין מספרת ורדית:

חשוב לציין כי כל העיצובים בקמפיין הן פרי עבודתה של סטודנטית יקרה שעבודתה בנושא צדה את עיננו בפגישת עבודה שערכנו בתילתן המכללה לעיצוב ותקשורת חזותית. יצרנו קשר עם הסטודנטית וביקשנו שתעצב לנו את הקמפיין. ג'ני מיד הסכימה. מכללת תלתן ורוטרי חיפה הסכימו גם הם להירתם לפרויקט. תרומתם הנדיבה של כל השותפים הולידה קמפיין הוליסטי שמעלה למודעות בחודש זה את ה"אלימות השקטה" והופך את כולנו לרמזורים ולאחראים להעלות את המודעות לסביבתנו.

דני לוי סמנכ"ל שיווק תילתן המכללה לעיצוב ותקשורת חזותית, מספר בשיחה לחי פה על שיתוף הפעולה מספר: "ורדית ויעל נציגות ויצו הגיעו לסיור בתילתן על מנת לבחון שיתופי פעולה. בדיוק התקיימה תערוכת הסיום של הבוגרים שלנו והיתה מוצגת ברחבי המכללה. במהלך הסיור נתקלו ורדית ויעל בעבודת הגמר של הסטודנטית שלנו ג'ני, עבודה שהנושא שלה היה האלימות השקטה. ג'ני עשתה פרויקט מרתק ויצרה תוצרים להגברת המודעות לנושא אלימות נגד נשים. הן התלהבו מהפרויקט ואמרו כי אלו בדיוק המסרים של הקמפיין שלהן וכי הן רוצות לרתום את הסטודנטית לקמפיין. עשינו את החיבור ביניהן ואנחנו במכללת תילתן, יחד עם רוטרי חיפה, נתנו את החסות והקצנו תקציב ליצירת התיקים שימכרו בביגודיות לשם העלאת המודעות.

זו המטרה החשובה של ויצו אבל הגאווה שלנו כי הקמפיין מבוסס על עבודת הגמר של הסטודנטית שלנו ג'ני, וזה החיבור היפה של העבודה השוטפת של הסטודנטים שלנו, שמעבירים בעבודות הגמר שלהם מסרים וערכים חשובים, שנכנסים עכשיו לתוך קמפיין אמיתי ומהווים תרומה ממשית לקהילה ולחברה. נציין כי כל הנוגעים בדבר עושים זאת בהתנדבות".

טיקטים (קמפיין ויצו אלימות נגד נשים – עיצוב ג'ני)

מיתוג "לוחמי האש"

לוי ממשיך: "תילתן כמוסד לימודים מלמד חבר'ה צעירים, ואנחנו עובדים עם גופים ללא מטרת רווח. בשנה ב ו- ג יש לנו סמסטר שנקרא סמסטר גרפי מעשי, בו אנחנו עובדים למען הקהילה. במסגרת הסמסטר אנחנו רותמים את הסטודנטים לעבוד עם גוף אמיתי ולקוח אמיתי ולעשות עבורו עבודה גרפית ובכך תורמים לסטודנט ניסיון תוך הירתמות למען הקהילה והנחלת ערכים אמיתיים. עשינו פרויקטים בנושא תאונות דרכים, אלימות במשפחה, ואחת הגאוות הגדולות שלי היא לספר שאחרי אסון הכרמל, הבינו שתדמית הכבאים היתה מצוינת והיה צריך לעשות להם מיתוג מחדש. לקחנו את הפרויקט הזה על עצמינו – עיצוב הכנפיים של היחידה והמושג "לוחמי האש" במקום "כבאים" זה פרי עבודתו של סטודנט שלנו".

"שוברות שתיקה".

חשוב לציין כי ביום 25/11/21 תתקיים צעדת מחאה בשעה 16:30 במרכז חורב תחת הכותרת שוברות שתיקה.

שוברות שתיקה" הוא הנושא שילווה השנה את הצעדה וכן את הפעילויות בחודש זה. בויצו נחושות לגרום למורות ומורים, אנשי ונשות חינוך, תושבות ותושבים, מטפלות ומטפלים, שכנות ושכנים ואף עובריי ועוברות אורך, להרים גבה, לשאול שאלה, להציע עזרה, להתייעץ, לדווח לגלות אחריות אזרחית ולעזור לאותן נשים השרויות בפחד וחרדה "לשבור שתיקה". באותה נשימה הן פונות לאותן נשים שלא תמיד מבינות שמדובר באלימות ומבקשות מהן לשתף משפחה, חברים או להיוועץ בקו סיוע, "לשבור שתיקה" לא להיאלם למול "האלימות השקטה".

טיקטים (קמפיין ויצו אלימות נגד נשים – עיצוב ג'ני)
טיקט ותיקים נגד אלימות – ויצו חיפה בשת"פ תלתן

ויצו היא תנועה עולמית של נשים ציוניות שפעילותה חובקת את מגוון הרבדים של החברה הישראלית. קידום שוויון מגדרי בכל תחומי החיים ומאבק באלימות כלפי נשים מהווה את ליבת העשייה בפעילותה המגוונת של ויצו, הנעשית באמצעות חינוך והכשרה, מתן שירותים ופעילות לשינוי מדיניות וחקיקה. כתנועה אשר פועלת למיגור תופעת האלימות במשפחה, מפעילה ויצו מערך רחב למניעה ולטיפול בנשים נפגעות אלימות וילדיהן ואף בגברים אלימים. ויצו פועלת יום יום, שעה שעה, לקידום נושאים אלה כבר למעלה ממאה שנים.

הגיבו כאן לכתבה