שישה בניינים בסכנת התמוטטות מיידית • בית המשפט קבע כי יש לפנותם לאלתר

הבניין בקריית אתא (צילום: אלבום פרטי)

בית משפט קבע: 48 משפחות נדרשות להתפנות מבתיהן עד מחר (שישי 29/10/21) בשעה 12:00. המשפחות מעוניינות במקום מגורים חלופי קבוע כתנאי להתפנותן. מהנדס העיר קבע שהבניינים בסכנת התמוטטות מיידית.

שופטת בית משפט השלום בחיפה, הדס שכטר ישראלי, קיבלה את תביעת עיריית קריית אתא וקבעה שדיירים מ-6 בניינים בקריית אתא, ברחוב שטיינברג מס' 27, 29, 31, 27א, 29א ו-31א יצטרכו להתפנות מבתיהם עד יום שישי (מחר) בשעה 12:00 בצהריים, בעקבות קביעה נחרצת של מהנדס העיר, כי הבניינים בסכנת התמוטטות. עפ"י קביעה זו, דיירי הבניינים שרויים בסכנה ממשית ויש לפנותם מאזור הסכנה לאלתר.

לפני כשבועיים שמעה דיירת מאחד הבניינים המדוברים רעש פיצוץ בבניין והתקשרה לעירייה. מהנדס העיר הגיע למקום ובדק את הבניין. שכנה נוספת טענה כי אמנם לא שמעה פיצוץ, אך הרגישה כאילו מתרחשת רעידת אדמה. יש לציין כי באותו היום אכן התרחשה רעידת אדמה, באזור יוון.

מהנדס העיר חזר לבדיקה נוספת, הפעם עם מהנדס נוסף, כדי שיבחן את מצב הבניינים ויחווה את דעתו המקצועית גם הוא. שני המהנדסים החליטו כי יש לפנות באופן מיידי את הבניינים, בשל חשש מקריסתם שתביא לאסון מחריד. כשדיירי הבניינים התבשרו כי עליהם לעזוב את בתיהם – סרבו לעשות כן. בשלב זה פנתה העירייה לבית משפט השלום על מנת לבקש סעד.

הדיירים, כאמור, לא מעוניינים להתפנות מהבתים, על אחת כמה וכמה לא לפני שימצא עבורם מקום מגורים חלופי. כזכור, כבר לפני כשבועיים ביקשו בעירייה, בהוראת מהנדס העיר, לפנות את התושבים מביתם והציעו להם לעבור זמנית למקום הנמצא לא רחוק מאזור מגוריהם. התושבים הביעו התנגדות ודרשו כי יימצא עבורם מקום קבוע, כתנאי ליציאתם מהבניינים.

אחד הבניינים שבסכנת התמוטטות (צילום: אלבום פרטי)

יש לציין שבבניינים מתגוררים זוגות קשישים רבים (וגם קשישים בודדים), שחלקם סובלים ממצב בריאותי ירוד, דבר שהופך את פינוי הבניין למורכב עוד יותר. ניכר כי התושבים אינם מתעלמים מהבעיה ומבינים את מצבו של הבניין, אך מתקשים פשוט לנטוש מאחוריהם את ביתם על כל רכושם, שצברו כל חייהם, ולצאת אל הלא נודע.

בהחלטתה התייחסה השופטת שכטר ישראלי לכך שמצבם הסוציואקונומי של חלק מהדיירים בכי רע, ולכן העירייה נערכה לאורך השנים למצוא לדיירים מקום מגורים חלופי. הדיירים התבקשו מאז שנת 2019, אז לראשונה קבע מהנדס העיר, שהמבנים מסוכנים, למצוא מקום מגורים חלופי, אך לטענת השופטת, הדיירים לא עשו דבר על מנת לקדם את הנושא.

אחת הדיירות סיפרה לחי פה, כי ישנם הרבה מאוד חתולים להם הם דואגת ואין זה פשוט כלל וכלל למצוא מקום בו תוכל להמשיך ולדאוג להם. "מה אני אמורה לעשות? להשאיר אותם מאחוריי? גם אם העירייה תיתן לנו בית מלון או משהו דומה בימים או בשבועות הראשונים, האם הם יהיו מוכנים לקחת אותי יחד עם כל החתולים?"

הגיבו כאן לכתבה

18 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  אמרתי בעבר ואני שב ומבקש ממהנדס העיר חיפה, אריאל ,לבקש מצוות מהנדס העיר לבדוק את כל הבניינים בשטח העיר חיפה, כדי שלא יקרה מה שקרה בעיר חולון.צריך לפעול מיידית.יום נפלא לכולכם.

 2. שמיל אמר/ה

  אני גר בנווה שאנן ולמזלי שהבית שלנו עבר תמ"א 38 אחרת היה מגיע למצב גרוע הבעיה שבבתים לפני 50 שנים היתה בנייה עם תקנים גרועים לא כמו היום עם תקנים יותר מחמירים לרעידות אדמה ובבתים של פעם חסכו בברזל ומה שקורה שהבטון מתייבש ונסדק אחרי 50 שנה לבתים רבים מגיעים למצב שהם לא ראויים למגורים ובסכנת קריסה לכן חייבים לעשות פינוי בינוי ולבנות בתים חדשים עם תקנים עכשווים

  1. דן אמר/ה

   לא להתפנות גורל האנשים להיות מחוסרי קורת גג איש לא ידאג להם והקבלנים ימצצו את דמם מה עוד שמדובר באוכלוסיה מבוגרת

 3. יוסי הקטן אמר/ה

  מי בעלי הבית ?

 4. מאיר אמר/ה

  שיבואו לראות בביניני הקוביה בנווה שאנן. בתחילת רחוב הגליל וחניתה , יום אחד הכל יהפוך באיזור הזה לאיי חורבות.

 5. גיא לוי אמר/ה

  גם בחיפה חייבים בדק בניינים ולהחליט מה לעשות שחלילה יום אחד לא ייקרה אסון

 6. איילת אמר/ה

  חתולי הרחוב הם באחריות העירייה:היא צריכה לדאוג להם למזון לעיקורים לטיפולים או לפחות לעזור למאכילים (זה אחד מהדרישות של המשרד להגנת הסביבה). ומה קורה כשאתה זקן וכבר קשה לך להאכיל . הרי כל אדם מת בסוף. או אדם שמאכיל שנים ורוצה לעבור מקום? המאכלים נעשים עבדים. בלי שום עזרה מהעירייה . אבל קנסות של 750 ש"ח על האכלת חתולים אין לה בעיה לתת!!!

 7. אלכסי אמר/ה

  ברעידת האדמה הרצינית בארץ ,אלפים רבים של ביניינים יתמוטטו !!!

 8. מכה אמר/ה

  מדברים מדברים ולא עושים כלום! בתקופת יהב כבר היתה החלטה לפינוי בינוי בקרית אליעזר וקליש עצרה הכל, דובר על רחוב מסויים אך קליש החליטה על רחוב אחר,העיקר שמילתה תהיה האחרונה ולא אכפת לה כלל מהמצב בשטח

 9. חופית אמר/ה

  אנשים חצופים. לא רוצים להתפנות שלא יתפנו. יש גבול

 10. אמא ל3 אמר/ה

  אין דרך לשפץ את הבניינים על מנת שלא יקרסו.. כואב לי על המשפחות שמאבדות כך את בתיהן😰
  חייבים לפחות לדאוג להם באמת למקום קבוע לגור בו..
  אני ומשפחתי חיים בשכירות וזה לא פשוט
  ואנשים שעד היום היה להם נכס משלהם, לא פייר בשבילם להתחיל לגור בשכירויות או לקבל מקום זמני..

  1. אוהד אמר/ה

   ברור שיש דרך! זאת החובה של כל בעל הדירה לדאוג לתחזוקה של הנכס שלו.
   זה בדיוק כמו להיות בעלים של רכב ולא לדאוג לתחזוקת בלמים למשל או להעברת טסט.
   זה סכנת חיים ואין אפשרות למשחקים.

 11. מוצי אמר/ה

  לזקנה עם החתולים.תתעוררי החיים שלך יותר חשובים מהחתולים

  1. בועז אמר/ה

   חיי החתולים חשובים לא פחות מחייך שלך. מי שצריך להתעורר זה אתה

 12. עופר אמר/ה

  יש אחוז גדול מאוד של מבנים שיש סכנת קריסה מוחשית, שנבנו בעיקר על יידי חב' ממשלתיות לדייור ציבורי. המדינה מכרה אותם לציבור. ועכשיו יפנו את כל התושבים. ??

 13. אא אמר/ה

  בנייני האבן הרבה יותר בטוחים מהבניינים שנבנו בשנות השבעים למרות שבנו אותם הרבה שנים לפני .

 14. אוהד צ אמר/ה

  אני לא מבין את התנהגות הזו!
  חיים עשרות שנים בבניינים מתפוררים, לא דואגים לטיפול ותחזוקה ומצפים שאיזה קבלן/יזם יעשה להם פינוי בינוי או תמ"א.
  ומה פתאום העירייה צריכה לבדוק את כל הבניינים בעיר? למה לצפות ממנה לעשות דבר כזה שאלו נכסים פרטיים שלכם?
  גלו קצת אחריות אישית, וציבורית כלפי הסביבה והשכנים.

 15. שיר אמר/ה

  לגברת עם החתולים, ראשית תדאגי לקחת איתך את אלה שגרים איתך בבית.
  שנית, תדאגי שלא יהיה אף חתול מתחת לבניין כשהורסים אותו (פני לעמותות שיעזרו בזה).
  דבר שלישי, חתולי רחוב שנשארים ברחוב, את יכולה להגיע כל יום ולטפל בהם ..
  כל הכבוד לך!

הגיבו כאן לכתבה