הבנייה לגובה בחיפה עלתה לדיון בוועדה המחוזית – ומי שוב לא הגיע?

צילום מסך של מהדיון בוועדה המחוזית לתכנון ובניה (צילום: שרית גולן שטיינברג)

על אף שנדחתה בוועדה המקומית, הגיעה התוכנית של קליש רותם לדיון בוועדה המחוזית – קליש רותם וסגניה דווקא לא הגיעו

אתמול (ב' 27/6/22) ערכה הוועדה המחוזית דיון במסמך המדיניות בנושא הבנייה לגובה בחיפה. את המסמך הביאה ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם בפני מועצת העיר והוא נדחה על ידה.

בדיון לא השתתפו ראש העירייה קליש רותם, וכן לא נכחו ממלא מקומה נחשון צוק, או מי שעומד בראש הוועדה המחוזית – מיכי אלפר. הישיבה, אגב, התקיימה דרך הזום.

לא נכחו בישיבת הזום – מיכי אלפר, עינת קליש ונחשון צוק (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

להחזיר את הדיון לוועדה המקומית

מסמך המדיניות לגבי הבנייה לגובה לפני שכונות בחיפה נדחה, כאמור, על ידי הוועדה המקומית ולטענת חברי המועצה לא ניתן לדון בו בוועדה המחוזית לאחר שנדחה בוועדה המקומית, אלא יש להחזירו לדיון בוועדה המקומית.

עו"ד שרית גולן שטיינברג, חברת מועצת העיר (אלבום אישי)

"לא ייתכן לעקוף את הוועדה המקומית, שדחתה את מסמך המדיניות"

חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג, שהשתתפה בדיון, אמרה כי לא ייתכן לעקוף את הוועדה המקומית שלא אישרה את המסמך ולהעבירו לדיון עליו בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה: "הוועדה המקומית דחתה מסמך שהביאה ראש העיר לאישור, בנימוקים שהוא שטחי, נעדר התייחסות להיבטים רבים ומתעלם מתוכניות קיימות. המסמך הגיע לדיון בוועדה המחוזית למרות דחיית המסמך. מצער היה לגלות שנחשון צוק, יו"ר הוועדה המקומית, לא נמצא בדיון על דמותה של העיר הזו. הבטיחו חזון? קיבלנו חזון שווא. תודה לראש הוועדה המחוזית איתמר בן דוד, שמנסה לסייע לוועדה הלא מתפקדת שלנו".

לטענתה של גולן שטיינברג תפקידה של הוועדה המחוזית הוא לא לדון במסמכי מדיניות שיעצבו את חיפה, זהו תפקידה של הוועדה המקומית. בוועדה המקומית משתתפים חברי המועצה והם אלה שקיבלו מנדט מתושבי העיר לקבוע את האופן שבו תיראה העיר. ברגע שהוועדה המחוזית דנה במסמך המדיניות היא בעצם מבטלת את הסמכות שניתנה לוועדה המקומית ולחברי המועצה המרכיבים אותה.

כזכור, בשבוע שעבר הייתה אמורה להתקיים ישיבה של הוועדה המחוזית, שבוטלה, כיוון שלא היו 10 חברי מועצה – המינימום הנדרש לקיימה. התושבים שהגיעו לישיבה על מנת לדון במגוון פרויקטים, נאלצו לשוב לביתם כלעומת שבאו.

בדיעבד התברר כי אלפר היה חולה בקורונה וקליש רותם שהתה בחו"ל. חברי המועצה מהאופוזיציה טענו לפני שבוע, שלא ייתכן מצב שבו קליש רותם ואלפר לא מבטיחים את קיום הישיבה, גם אם הם יודעים שהם עצמם לא יהיו נוכחים בה. העיר חייבת, לטענתם, להתנהל בצורה תקינה לטובת התושבים, או שבמקרה שידוע להם כי אין אפשרות לקיים את הישיבה, עליהן להודיע מראש על ביטולה ולמנוע טרחה מיותרת מהתושבים ומיתר המשתתפים.

מהעירייה נמסר בתגובה כי נבצר מראש העיר להשתתף בדיון מאחר שהיא חולה.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. חיפאי אמר/ה

  שרית את סתם מנסה בכל הזדמנות לבטל כל התקדמות של העיר חיפה ולהחזיק אותה מאחורה.

 2. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  מעבר לויכוחי נוהלים וסדרי דיון ומי הגיע ומי לא: אפשר לדעת לגופו של ענין מה עמדת מועצת השינוי בנושא הבניה לגובה? הנתי שהם פוסלים את תכנית ראת העיר. מה החלופה שהם מציעים? זכות הציבור לדעת!

 3. עד כדי כך חולה שלא יכולה לשבת מול מסך? אמר/ה

  רפואה שלמה קליש,
  נמתין לעדכון.

 4. איפה כן לבנות לגובה אמר/ה

  נאות פרס והמשכה דרומה לא מסתירות לאף אחד, לאף שכונה. מניתן לבנות כפול מהגובה בו איפשרו בנאות פרס (14-18 קומות).
  בנייה נמוכה של שיכונים בנוסח אריאל ווטרמן בנאות פרס, זה בזבוז משווע של המשאב הכי חשוב כיום – קרקע.
  והם ממשיכים לשכפל את הטעות הזו הלאה להרחבת נאות פרס דרומה. במקום 25-35 קומות עם נוף לכל הדיירים, ממשיכים עם השיכוניאדה ופה ושם כמה בנייני 14-18 קומות. זה ממש חזרה לתכנון הכושל של שנות ה-70 שאפשר לראות בשער עלייה או שפרינצק. במקום לבנות שכונה אינטנסיבית, עם חזיתות מסחר רציפות לאורך הרחוב, מגדלי דירות וקומות משרדים מעל ולקבל רחובות עירוניים אמיתיים טובים ובנייה שמנצלת אופטימלית את משאב הקרקע ויוצרת רחובות פעילים אז קבלנו עוד מהשממה של נאות פרס. הולכים לאורך הרחובות שם – הכל מת. לא מרגישים שכונה מרגישים כמו בצ'ק פוסט ליד חוצות המפרץ. כביש ראשי 4 נתיבים ולאורכו אין כלום.

הגיבו כאן לכתבה