מייאש: פקקים יום-יומיים בכיכר ספר ובאזור חורב בחיפה

פקק באזור מרכז חורב (צילום: חי פה)

תושבים ברחוב קריית ספר וברחוב ד'יזרעאלי בחיפה מתקוממים על כך שבכל בוקר נוצר פקק תנועה בכניסה לקריית ספר והם נאלצים לעמוד ולהמתין דקות ארוכות כדי להמשיך בנסיעתם.

"זה מדהים כל פעם מחדש"

"זה פשוט דבר לא ייאמן", אומר אחד התושבים, "אני גר ברחוב ד'יזראלי, קרוב לחורב. כשאני חוזר מריצה בים אני מוצא את עצמי מדי בוקר עומד בפקקים, כשאני פונה ימינה בכיכר ספר לתחילת הרחוב שלי (רחוב קריית ספר הופך בהמשכו לרחוב ד'יזרעאלי), זה מדהים אותי כל פעם מחדש. הורים מגיעים עם הרכב, מעמידים אותו באמצע הכביש וניגשים לפתוח את הדלת לילדים. זה לא מעניין אותם כמה רכבים יש מאחוריהם, כמה אנשים מחכים, העיקר שלילד שלהם יהיה נוח לרדת מהרכב ולהיכנס לבית הספר. חלק מהנכדים שלי לומדים בבתי ספר יסודיים ובית הספר מוצא את הדרך שתצמצם את הפגיעה בנהגים ברחוב, חבל שלא עושים את זה גם כאן".

פקק קבוע בד'יזרעאלי (צילום: חי פה)

כל הרחוב פקק תנועה

"כשהייתי ילדה, הייתי בעצמי בתנועת נוער", אומרת שרה, בשנות ה-70 לחייה, שגרה ברחוב ד'יזרעאלי. "לא הייתי בצופים, אבל עדיין אני מרגישה לא נעים להתלונן עליהם. אבל זה פשוט לא הגיוני שבשבתות באופן קבוע יש פקק ברחוב שלנו, בגלל ששבט כרמל של הצופים נמצא בריאלי אחוזה", היא אומרת.

"בשבתות יש פעולה בצופים וכל הרחוב נסתם בכלי רכב של ההורים שמביאים את הילדים ואחר כך אוספים אותם. מה שמעצבן הוא שנראה שכל השכבות מתחילות את הפעולות באותה השעה ומסיימות באותה השעה ואז כל הרחוב נהיה פקק אחד גדול. חבל שלא כל שכבה מתחילה בשעה אחרת, ואז אולי כלי הרכב של ההורים לא היו משמעותיים כל כך ולא היה נוצר פקק כזה. זה מרגיז, אני יודעת שבשלישי ושבת יש זמן שעדיף לי לא לחזור הביתה כי כל הרחוב שלי הוא פקק תנועה אחד גדול".

נדרשת הרבה סבלנות

כמה מאות מטרים משם, בכל בוקר פקק דומה. מי שמגיע לתחילת רחוב חורב אחרי השעה 7:30, צריך הרבה סבלנות ואורך רוח. בתחילת רחוב חורב יש מספר גני עירייה. ההורים שמביאים את הילדים לגנים, צריכים למצוא חנייה על מנת להכניס את הילדים לגנים. כמובן, אין כמעט מקומות חנייה פנויים.

חלק מההורים מחנים בתחנת האוטובוס, ואז אוטובוס שמגיע ורואה תחנה חסומה עוצר בנתיב הימני ותוקע את התנועה. חלק מההורים עוצרים את הרכב בנתיב הימני והולכים במהירות לגן – שוב עיכוב רציני לתנועה. השילוב בין ההורים שלוקחים את הילדים לגני העירייה וההורים שמסיעים ילדים לבית הספר היסודי אחוזה (זיכרון יוסף בשדרות סיני) וגם סתם תושבים שרוצים להגיע למקום העבודה שלהם, הוא מאוד בעייתי. אפילו ביום שישי, היום שבו מרבית התושבים לא עובדים, קשה מאוד למצוא חנייה ברחוב חורב והתנועה מתקדמת בעצלתיים.

משרד התחבורה רצה לעשות מטרונית מהאוניברסיטה ועד כרמל צרפתי. קשה לדמיין מה היה קורה באחוזה בתקופת העבודות. אם הדבר היה יוצא לפועל, אחד הנתיבים היה הופך לנתיב שמיועד רק לנסיעה של מטרוניות, מה שהיה יוצר לחץ גדול יותר על הנתיב היחיד שהיה נשאר לתנועת כלי רכב. בסופו של דבר, התכנית לא יצאה לפועל.

פקק תנועה באזור חורב (צילום: חי פה)

כל בוקר זה מאבק

"אני, תודה לאל, סיימתי עם גנים", אומרת סמדר, שמתגוררת ברמת אשכול ומביאה את בנה לבית הספר זיכרון יוסף. "כל בוקר זה מאבק לצאת כמה שיותר מהר מהבית כדי לא להיתקע בפקקים בפרויד ואחרי זה ברחוב חורב. אני מבינה מאוד את ההורים האלה. כשהילדים קטנים, לוקח זמן להביא אותם לגן, וחייבים למצוא חנייה מסודרת ליד הגן, זה מאוד מורכב. גם ההתמודדות שלי לא פשוטה. אי אפשר לתאר מה הולך ברחוב חורב בשעה 7:40 ואחר כך, לא פחות גרוע, בשדרות סיני. אנחנו ההורים נכנסים לרחוב על מנת להשאיר את הילד או הילדה ואחרי זה כולנו תקועים בפקק ברחוב דקות ארוכות ויקרות לפני יום עבודה. עד שאני מגיעה לכיכר ספר והפקק משתחרר הנשמה יוצאת לי, וההרגשה שלי היא שלאף אחד לא באמת אכפת".

תגובת העירייה:

מרבית מוסדות החינוך בחיפה כמו בכל הערים הגדולות בארץ ובעולם הוקמו לפני עשרות שנים ללא תכנון מוקדם לנפח התנועה של ימינו וללא תשתיות חניה או הסדרי העלאה והורדת נוסעים. עיריית חיפה בוחנת כל פתרון אפשרי ומנסה צעדים שונים על מנת להקל על עומסי התחבורה והחנייה בסמוך לבתי הספר וגני הילדים. כך למשל פועלת העירייה בכל מקום בו ניתן הדבר להכשרת מקומות חנייה ייעודים להעלאה והורדת תלמידים בסמוך למוסדות חינוך והסדרי "נשק וסע" לתלמידי בתי הספר היסודיים וילדי הגנים. בנוסף פועלת העירייה מול משרד התחבורה ואגד על מנת לתגבר קווי נסיעה לבתי הספר ומהם, במטרה לייעל ככל הניתן את התחבורה הציבורית ולעודד שימוש בתחבורה הציבורית על פני הגעה לבתי הספר עם רכבים פרטיים, כמו גם עידוד התלמידים להגעה רגלית לבתי הספר.

הגיבו כאן לכתבה

23 תגובות
 1. שולה אמר/ה

  פעם ילדים הלכו לבד וברגל אל בתי הספר. היום הם צריכים נהג צמוד

 2. יורם אמר/ה

  פעם היה בטוח ללכת ברגל לבית הספר. היום פדופילים משוחררים על ידי בית המשפט ומסתובבים חופשי.

  1. leeora.gorf@gmail.com אמר/ה

   פדופילים תמיד היו. כשהייתי ילדה, תמיד הזהירו אותנו מפני זרים

 3. מנחם אמר/ה

  גם אצלינו החוכמולוגים חוסמים את התנועה העיקר לילד יהיה איך להגיעה כמה שיותר קל

 4. מוטי אמר/ה

  כאשר הייתי ילד הייתי מגיע לבית הספר ברגל והיום בכייני הפקקים שלא הרגילו את הילדים ללכת ברגל תסבלו עד יאוש

 5. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  נכון הדבר מיכל . יש תמיד פקקים באיזור הזה. תודה לך מיכל ירון על הדיווח הנכון. חג חנוכה שמח.

 6. מיכאל אמר/ה

  אני למדתי בזכרון יוסף לפני איזה 45 שנה. אף אחד לא הסיע אותי.. הייתי בתור ילד יורד בתחנה במה שהיום זה מרכז חורב, והולך כמה דקות ברגל, והנה נשארתי בחיים בשביל לספר לכם.

 7. מציאות אמר/ה

  גם דרך הים הווא פקק אינסופי 24 שבע, לתוך מרכז הכרמל.
  בלתי נסבל.

 8. זלמן אמר/ה

  הפתרון פשוט ועירית חיפה פועלת בדיוק כך.
  יש לסגור גנים הרחוקים מהאזור הפקוק (לדוגמא ברח' חורב 45) ולמקם בתי ספר בדיוק בצמתות התנועה המרכזיים והפקוקים (לדוגמא בית הספר המתוכנן ברמת גוראל).

 9. שוקי אמר/ה

  תלכו ברגל לגן. ותעשו גן שכונתי. מה עשו לפני עשרים שנה בלי מכונית לכל ילד? הרסתם את העיר!!!

 10. בר זרחי אמר/ה

  חבל שהפרויקט שמוזכר בכתבה לא יצא לפועל. תשתית תחבורה ציבורית טובה כמו הרכבת הקלה בירושלים או הרכבת התחתית בתל אביב הם הפתרון שמקובל בכל העולם. חבל שבחיפה, ראשת העיר קליש מנעה פיתרון זה שהוצע ותוקצב על ידי משרד התחבורה.

  1. אייל אמר/ה

   מטרונית היא פתרון גרוע ביותר. איטית מסורבלת ומסוכנת בגלל הצורך לגרוע נתיב שלם.
   לעומתה, הכרמלית (קו מטרו שני) ידוע לכולנו לא סובל משום עיכוב ברמזורים, לא מחייב סגירת נתיב או שניים שלמים לאורך
   כל הצירים ויוצר ודאות מוחלטת מתי תגיעו לכל תחנה.
   רק מטרו ברכס הכרמל. עקב תמא 38 שהוסיף 10,000 כלי רכב, אין שום ברירה אחרת.
   הלחץ צריך להיות תכנון מיידי של כרמלית 2 ויציאה לביצוע שיהיה מוכן עד 2030 מהכרמל הצרפתי עד האוניברסיטה.
   דחוף בהול.

 11. אזרחית חיפה אמר/ה

  תפסיקו לפנק את הילדים
  הילדים שלי הלכו ברגל מרחוב הנטקה לבית ספר כרמל
  שנמצא ברח דיזרעלי גם בגשם ולא קרה להם כלום,
  עצרו את הרכב בהתחלת קרית ספר ושילכו ברגל עד בית הספר צריך פקח שלא יתן להכנס לרחוב
  אני פנסיונרית מוכנה לקחת את הילדים עד בית הספר.

 12. פטיש ברזל אמר/ה

  הפקק הכי מתסכל זה העלייה להדר מרחוב הגפן לרחוב הרצליה. זה בית ספר או גן מהמגזר והם עוצרים על 2 הנטיבים. כדיי להוריד את הילדין. הבעייה שההורים יודים עם הילד כדיי לקחת לו את התיק. ולעשות סיבוב של פוזה כאילו הנשים שם עולות לבמה ועושות את סיבוב האופנה לבגד בו באה. ואם חס וחלילה תעיר להם. תוך דקה עשרות גברים ילדים ונשים באים עילך. אפילו שוטרים ופקחים עומדים. מהפחד להעיר או ממש לתת דוחות על חנייה באמצע הכביש. זו עברת תנועה שלא אוכפים ברחוב הזה !
  שוטרים שפוחדים. ופקחים שגרים ליד עברייני התנועה . מה עושים עם זה ?,,
  התשובה הטובה ביותר ; לשים מצלמות בצומת מעל לרמזור ואז הדו"ח תנועה עם קנס כפול מגיע עד הבית ללא הצורך בשוטרים ועם הכנסה של מאות אלפיי ₪ בחודש לעירייה . יש וניתן לפתור את הבעייה . רק שהדג מסריח מהראש הגברת קלייש פחדנית !!!

  1. אפרופו אמר/ה

   כל שדרות הציונות זה בזיון. ציר תנועה מרכזי בעיר שנחסם גם על ידי רכבים חונים שסוגרים נתיב שלם ומפריעים לרכבים שעולים, גם בירידה לרחוב הרצליה כנ"ל אנשים חונים בתוך הנתיב הימני כל בוקר ומפריעים ולא מקבלים דו"חות…
   אין אכייפה במדינת ג'ונגל. כל מדינה אחרת הייתה מציבה שוטרים ומצלמות, כל מי שעוצר את הרכב אפילו לדקה ומוריד נוסע בתוך נתיב נסיעה – דו"ח מיידי.
   אצלנו ג'ונגל. שדרות הציונות כשאני נוסע עם אורחים והם רואים את ואדי ניסנס אני צריך להתנצל שיש בישראל שלטון חוק נפרד ליהודים ולמגזר הערבי וברגע שזו שכונה מהמגזר הערבי אין חוקי תנועה, אין מדרכות אלא חונים איפה שרוצים ומסכנים ילדים בדרך לבית הספר. תמרורים רק המלצה ונהיגה פרועה ברחובות. אני צריך להתנצל שהעירייה שלנו אוכפת את המעט שהיא אוכפת רק כשכבר יש מאות תלונות ותאונות קשות.

 13. מואיז אמר/ה

  בחזית הריאלי בקריית ספר יש מספיק מקום למפרץ חניה עצמאי במקביל לרחוב, בדיוק כמו בבית בירם. צריך ללחוץ על הנהלת בית הספר והעיריה לבצע אותו.

 14. חיפאית ותיקה אמר/ה

  זה כבר שנים ככה, 40 שנה הסיפור הזה וכלום לא השתנה, זה לא מהיום.

 15. די לבניה אמר/ה

  זה כלום חכו שיבנו את המגדל עכשיו זה הזמן של כול הרכס להתאחד ולהלחם ברבי קומות

 16. אייל אמר/ה

  בגלל תמא 38 רחוב ד'ישראלי וקרית ספר השקטים הוסיפו בבת אחת 200 דירות חדשות. תארו לכם עוד 300-400 כלי רכב מנסים להיכנס ולצאת מאותם רחובות נוסף על מאות כלי הרכב הקיימים. עכשיו תכפילו את זה באחוזה, מוריה, שמבור וכרמליה. אלו השכונות המבוקשות ביותר בחיפה ולכן נוספו לכל אחת מאות דירות בתמ"א 38 ועוד מאות בבנייה ממש כרגע.
  על הכבישים הצרים ממילא והפקוקים ממילא בכרמל נוספו בעשור האחרון 10,000 כלי רכב. בבתי הספר נוצרה צפיפות גדולה, לא רק בכבישים. בתי הספר הפכו משרדים לכיתות. הפכו צריפים לכיתות. בנו עוד קומות כיתות מעל כיתות. בבתי ספר כמו בהרצל בנו אגפים נוספים, בגלל העלייה בצפיפות בגלל תמא 38. במקביל העירייה גנבה עוד ועוד מקומות חניה והעניקה אותם ככניסות ויציאות מחניונים. מכירים את הבניינים שפעם לא הייתה להם חניה בכלל וחנו לאורך המדרכה, ועשו להם תמ"א ועכשיו יציאה וכניסה לחניון גרעה 2-3 חניות ברחוב? שוב, תכפילו בכמה מאות כאלו.
  מהנדס העיר חיפה, הרס וחיבל בכל שכונות הכרמל בצורה פושעת ממש. איכות החיים כיום בכרמל היא גרועה, ועוד רוצים להמשיך ולהוסיף עוד תמא 38, עוד פינוי בינוי, עוד מגדל פה, עוד 7 קומות במקום 3 שם. מה חשבתם שיקרה?
  תושבי שכונות הכרמל.
  אלו שמתלוננים אחרי שעשו אצלם תמ"א 38… ואלו שגישים בקשות לתמא 38, ואלו שעברו לתוך תמא 38 כדיירים חדשים.
  מה חשבתם שיקרה?
  האם חשבתם שבנס חנוכה, כל רחוב יכפיל את הנתיבים בו?
  האם חשבתם שבנס חנוכה, לכל השכנים שלכם לא יהיה שני רכבים, רק לכם?
  האם חשבתם שבנס חנוכה כשכל הרחוב הוסיף מאות רכבים כמו הבנין שלכם, לא יווצרו פקקי ענק בשכונות ובצירים?
  האם חשבתם שבנס חנוכה, עוד כבישים, עוד מנהרות הכרמל, עוד חיבור לפרויד ועוד ירידה מפה לשם תפתור את הבעיות?
  תשובת העירייה, היא ההזייה בהתגלמותה.
  עוד פתרונות "להקל" על המשך ההגעה ברכב פרטי של מורים ותלמידים. אין גבול לטרלול כנראה.
  שמחתי לקרוא על הפקקים האלו ומייחל לעוד הרבה פקקים, לא רבע שעה אלא שעה שלמה לכל בעלי הרכבים, שמסרבים להשתמש בתחבורה ציבורית ותורמים בעצמם למצב העגום בשכונות.
  בברכת – פקק חנוכה שמח. ושבמהרה בימינו העירייה תתעשת ותפעל להקמת קו מטרו כרמלית לאורך רכס הכרמל הפקוק,
  תוך סגירת הקמפוסים ובתי ספר לחנייה של מורים וסגל וביטול תוויות סטודנטים וחניות ליד מוסדות חינוך. אמן במהרה.

 17. האחת אמר/ה

  למה אף אחד לא מציין את עוצמות הרעש ברחוב דישראלי ? האם האנשים שמביאים את הילדים שלהם ברכבים לבתי הספר והגנים, וצופרים ללא הפסקה בכל שעות היממה, היו רוצים שיצפרו גם מתחת לבית שלהם ? למה העיריה לא טורחת לטפל במטרדי הרעש האלה ? למה העיריה לא מטפלים בעוצמות הרעש האדירות שמפיק בית הספר הריאלי ברחוב דישראלי, עם צלצול פעמון ששומעים גם בצדו השני של ההר, ועם מוזיקה שמופעלת בעוצמה אדירה ? למה מישהו חושב שזה נורמאלי ?

 18. אייל אמר/ה

  אם כבר פקוק תארו את דרך הים מי הכיכר החדש עד למרכז הכרמל כול יום לוקח בן שעה ל שעה ו20 דקות

  1. אייל אמר/ה

   בכבישים לשכונות הכרמל נוספו 20,000 רכבים תוך 10 שנים, למה שבדרך הים לא יהיו פקקים והם ילכו ויגדלו.
   רציתם תמ"א 38? אז קבלתם

 19. Rzrzרחלי אמר/ה

  כל חיפה היא פקק אחד גדול כולל היציאה מכבביר, ובמיוחד בין 0700 ל0800. הבנתי שקיימים רמזורים חכמים שבהם חיישני נפח התנועה. אולי כדאי שהעירייה תצטייד בהם.
  ישנה כמובן אפשרות שאנישי בקרת הרמזורים יעשו את המוטל עליהם וישנו את פזת הרמזורים בבוקר על פי נפח התנועה, ולאחר מכן אחר הצהריים. הם לא מעוניינים לעשות זאת. השכר זורם גם ככה. מעדיפים לעבוד על פי הספר ולהתערב רק במקרים של תאונת דרכים. עצוב. עצוב ביותר.

הגיבו כאן לכתבה