"הפקקים בלתי נסבלים ועל חנייה קרוב לבית בכלל אין מה לדבר" • תושבי הרחוב בחיפה מיואשים

בית הספר הפתוח בחיפה (צילום: ירון כרמי)

תושבי רחוב ברל כצנלסון: בלתי אפשרי להחנות ברחוב שלנו

תושבים מרחוב ברל כצנלסון בנווה שאנן, שמתגוררים סמוך לבית הספר הפתוח, טוענים שהרחוב פקוק מספר פעמים ביום, בגלל הורים שמביאים את התלמידים לבית הספר ברכבים, זאת בנוסף לכך שנוצר מצב שלא נותר להם מקום להחנות את רכביהם בקרבת מגוריהם ברחוב.

בתקופה האחרונה, המצב עוד החמיר, שכן בביה"ס מתקיימים ימי הורים ופעילויות נוספות בשעות הערב ואחה"צ, כשדיירי הרחוב חוזרים מיום עבודה, וכך הם מוצאים את עצמם ללא מקום חנייה כלל.

רחוב חד סטרי, עומס ומשאיות

"הרחוב שלנו הוא חד סטרי ויש בו נתיב אחד, ובאופן קבוע בשעות הבוקר, סביב תחילת יום הלימודים, בשעה 13:00 ובשעה 16:00 כל הרחוב הופך להיות פקק אחד גדול", אומר אחד מתושבי הרחוב. "שלא לדבר על הקטע של החניות, שפשוט לא ניתן למצוא חנייה קרוב לבית. בתקופה האחרונה יש כנראה הרבה אירועים בבית הספר בשעות אחר הצהריים, ושוב ושוב אני מגיע הביתה עם קניות ומוצא את עצמי חונה במרחק 200-300 מ' מהבית ונסחב הביתה עם הקניות".

לטענת התושב, בגלל הבניה של הפרויקט בסוף הרחוב, יש באופן קבוע תנועה מסיבית של משאיות, שעוד יותר מקשה על התנועה בכביש.

בית הספר הפתוח בחיפה (צילום: ירון כרמי)
בית הספר הפתוח בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בית ספר על אזורי

"אחת הבעיות היא שמדובר בבית ספר על אזורי, אומר תושב נוסף, "מגיעים אליו תלמידים מכל העיר, ולכן חלק גדול באים עם ההורים במכוניות. אם זה היה בית ספר רגיל, חלק מהתלמידים היו מגיעים ברגל, כי זה היה קרוב אליהם הביתה, והבעיה היתה נפתרת חלקית.

מה שאנחנו רוצים זה שיצבעו את חלק הרחוב הקרוב אלינו ולבית הספר בכחול לבן ויאפשרו לנו התושבים להחנות ללא עלות. זה נעשה ברחובות אחרים בעיר בגלל בעיות דומות, ברחובות מסדה וטשרניחובסקי למשל, ואין סיבה שזה לא יקרה גם אצלנו".

שלמישהו יהיה אכפת

הוא ממשיך:" מה אפשר לעשות עם בעיית הפקקים? את זה אני לא יודע, אבל הייתי שמח לראות שיש מישהו בעירייה שאכפת לו מהמצוקות שלנו, האזרחים הקטנים, אבל כשאנחנו פונים ומתלוננים, זו לא התחושה שאנחנו מקבלים".

מעיריית חיפה לא התקבלה תגובה.

הגיבו כאן לכתבה

24 תגובות
 1. ברווז אמר/ה

  ואתם חושבים שלמסדה זה עזר?! מסדה\הלל\ארלוזרוב הם רחובות עם בעיית חנייה חמורה ביותר, ומאז שנפתחו כל בתי הקפה במסדה והלל פשוט אי אפשר למצוא שם חנייה אחרי השעה 16:00. קבוע. על הפקקים שנוצרים בגלל היציאה מהלל, אני כבר לא מדבר. אבל בגלל שזה הדר, אף אחד לא מטפל בזה, ואין כתבות במקומונים על זה.

 2. מאמין בניסים אמר/ה

  תבואו לבקר בשעות הבוקר/צהרים/אחה"צ ברחוב יאיר כ"ץ-ביה"ס דוד ילין החדש ואז תבינו שהבעיה היא כלל ארצית. כל המכוניות החדשות נמכרו, היום צריך לחכות מספר חודשים לקבל מכונית חדשה אבל נפח הכבישים נשאר קבוע ולכן הצפיפות הולכת וגדלה. אני מקווה שיישאר אוויר לנשימה…

 3. אייל אמר/ה

  מיכל לא יעזור לדווח על "פקקים שנוצרים מהורים שמסיעים" פעם בד'יזרעאלי, פעם בצפרירים, פעם בברל כצנלסון. וגם לא על מצוקות חניה למורים בבתי הספר. וגם לא מצוקת התושבים שאין להם איפה להחנות.
  חיפה כולה באותה בעיה וקוראים לה במילה אחת – פינוק. המצוקה לא כחול לבן, אדום לבן, או צהוב אדום. המצוקה היא חוסר הנכונות של תושבי חיפה לעבור לתחבורה ציבורית. תושבים. תלמידים. מורים. וחוסר הנכונות של העיריה להעמיד סגן ראש עיר ואגף בעיריה שייקראו "אגף תחבורה ציבורית חיפה" ויתעדפו אותה בלבד. לא אגף חניה, לא אגף תווים, לא אגף חניונים, לא אגף דרכים. אגף לתחבורה ציבורית. לדרוש בבתי הספר הגעה באוטובוסים. לסגור שכונות בבוקר לכניסת משאיות ולכניסת רכבים ללא תוית שכונה לרחובות סביב בתי ספר כולל דרישה מבתי ספר לבטל חניוני מורים בתוך תחומי המוסדות, ולחייב מורים להגיע בתחבורה ציבורית בלבד. כולל ביטול חנייה כחול לבן למול בתי ספר בכלל, והפיכתם למפרצי הורדה לאוטובוסים בלבד. כולל דרישה מכל תושבי חיפה להימנע מרכב שלישי ורביעי למשפחה ולחייב דיווח על משפחות המחזיקות מעל 2 רכבים שאין ברשותן שתי חניות ולאסור זאת בחוק עזר עירוני. כן כן ככה פועלת עיריה שרוצה לקדם תחבורה מהירה ובת קיימא בתחומה. דואגים להרשות על בעלי רכבים מיותרים. שיחנו גם חצי קילומטר מהבית. ולהבא שיקחו אוטובוס. ולהוסיף מיידית 50 קוי אוטובוס בחיפה, של מיניבוסים נוסח תיק תק בשכונות אל מוסדות לימוד. ככה שהורה במוריה ישלח את הילד במיניבוס לבית הספר אילנות ויסע בעצמו למתם לעבודה באוטובוס ולא ברכבו. רק ככה מטפלים במצב. רק ככה, שום גימיקים של תוספת חניונים וכחול לבן לא יעזרו. הציבור חייב להיפרד לשלום מהרכב הפרטי.

 4. דין דין אמר/ה

  החניה הפכה חמורה בכל הרחובות. חיפה הפכה לפקוקה. לכן יש לאפשר פינוי בינוי בהקדם כדי לאפשר חניה בקומות המרתף של הבנינים.

  1. אייל אמר/ה

   יופי נחמה. את מוזמנת ליצור קשר עם תושבי אם המושבות בפתח תקוה, שבה לכל המגדלים יש חניונים ולכל דירה שתי חניות. עומדים רבע שעה ביציאה מפתח החניון להשתלב בכבישים. מתי תבינו – עוד חניונים לא פותרים בעיה אלא מחריפים אותה.
   להיפך, בשכונות בלי חניונים בכלל, גם אין פקקים בכלל. ככה במרכז תל אביב מפנים את החניות לטובת מדרכות להולכי רגל,
   מגבילים כניסת רכב פרטי, ומגדילים את הנתיבים לאוטובוס בלבד. ולזה יתווספו קוי רכבת קלה ומוניות תיק תק / באבל דן ובמדרכות אופניים וקורקינט חשמליים. התוצאה היא שירות תחבורה ציבורית שמעודד הליכה ותחבורה אישית, שהולך ומדייק ומשתפר עד לנקודה, כמו בערים רבות בעולם, שלא צריך להחזיק רכב בכלל והוא מוצר שאפשר לשמור באיזה מחסן ברחבי העיר רק לנסיעות מחוץ לעיר.

  2. יעל אמר/ה

   בפינוי בינוי אין עודף חניה. להפך. תשכח מזה

 5. מציאות אמר/ה

  לא כי בדרך הים / ריאלי מרכז הכרמל – המצב יופי יופי

 6. יוסי אמר/ה

  בעיה מאותו סוג ברמת אשכול. בשעות הערב בשעות חזרה מהעבודה 17:00 עד 18:30 הופכת השכונה לרחוב עוקף פקק. אנו לא יכולים לצאת לכביש מחניית הבית וכניסה לחניה. היו צריכים להפוך א הכניסה הצםונית לחד סיטרי. לא נעשה דבר. אם היו מוזילים את מעבר המנהרות בשעות הלחץ. או הופך לחינמי הבעיה היתה נפתרת.

  1. יש פתרונות, השאלה מה הכח שלכם לדרוש אותם אמר/ה

   יוסי ברמת אשכול גרים אנשים "טחונים" "חזקים" שיכולים להפעיל גם מחסום שכונתי שימנע ממי שלא בעל תוית שכונה כניסה בשעות העומס.
   דבר שני, תושבי השכונה צריכים להצטרף לדרישה להגדיר בדרך פרויד נתיב שלישי לתחבורה ציבורית בלבד, על מנת שאוטובוסי אגד לא יעמדו בפקקים בכלל וככה תושבי העיר יעדיפו לרדת למת"ם באוטובוסים ושאטלים בלבד.
   סלילת נת"צ ועדיפות שלו לכל אורך פרויד, צומת מתם, ומרכז חורב זה הפתרון הטוב ביותר.
   מנהרות הכרמל שכולכם חשבתם שיביאו ירידה בעומסים – התבררו כבלוף. עוד כבישים לא פותרים כלום אם לא הופכים אותם למסלולי אוטובוס ומוציאים מהם את הרכב הפרטי.

 7. יש אגד תיק תק. גימלאים לא צריכים רכב. אמר/ה

  אגד תיק תק עולה בכרטיסיה של 10 נסיעות – 120 שקל.
  במחיר של אחזקת רכב (1000 שקל לחודש טסט, ביטוחים, דלק ושמן, פחת, טיפולים).
  אתם יכולים לנסוע באגד תיק תק 80 פעם. לגימלאים 50% הנחה. אתם יכולים לנסוע איתו 160 פעם בחודש בעלות החזקת רכב.
  שזה לכל מקום בחיפה, במונית משלכם. לים, לרכבת, למרכז חורב לשתות קפה וחזרה, לנכד, למרפאה, להצגה. הלוך וחזור והלוך וחזור ככה 80 פעם בחודש בלי לראות הגה ובלי מתח ולחץ מחיפוש חניה.
  ועוד יש כרמלית ומוניות רגילות ומוניות שירות.
  גמלאים יקרים, תמכרו את האוטו.

 8. אילן בורנשטיין אמר/ה

  יש אפשרות לפתור את בעיית פקקי התנועה והגיעה השעה. דיון בוועדות התכנון ובמועצת העיר בתכניות אותן הכנתי ל-6 שכונות בעיר חיפה יספק פתרון ראוי ונכון (מעל ל-11,000 דירות – 70 ק"מ של מסלולי אופניים איכותיים ברכס הכרמל ההררי – מסלולים להליכה ברגל בהיקפים גדולים מאוד – נגישות איכותית, בכל הדרכים בשכונות ובדרכים המקשרות בין השכונות, נגישות מעולה המחליפה שימוש ברכב פרטי – פתרון משמעותי לפקקי התנועה בציר רכס הכרמל – תוך השפעה על עומסי התנועה בכל העיר) – הם בסיס ראשוני להנגשת המרחב הציבורי וצמצום השימוש בכלי רכב פרטי בכל רחבי העיר – הדיון בתכנון שלי יממש את הפתרון – צריך פשוט לבטל את החרמת התכנון שהכנתי – צריך לקדם את העיר חיפה; חשוב לזכור – מימוש חלק קטן מהפרויקטים של הפינוי בינוי הנמצאים בשלבי אישור מתקדמים יגרום לעומסי תנועה שהמונח 'פקקי תנועה' המוכר לנו היום יהיה גן עדן לעומת מה שצפוי לקרות. הגיעה השעה לקיים דיון ענייני ומעשי.

 9. רועה חשבון אמר/ה

  לדעתי עיקר התלונה היא על שעות אחה"צ .
  בכל חיפה יש לצבוע בכחול לבן ולהעלות את מחיר החניה בצורה משמעותית ככה שגם העירייה תרויח וגם תושבים יבינו שיקר להחזיק רכב .

 10. חוני אמר/ה

  ואו סיוט מזל שגרים בישובים ולא בערים

 11. חיפאי אמר/ה

  תעברו לנאות פרס. שכונה מדהימה אוכלוסיה מדהימה. אין בעית חניה.

  1. חחח אמר/ה

   לנאות הרס יש 20 בעיות אחרות יותר חמורות כולל פקקים בעתיד בכביש 4 מטירת כרמל ואתר הבנייה שיקום דרומי. לכם לעשור הקרוב אבק וג'הנום

 12. צפרירית זהר אמר/ה

  זה לא רק ברחוב ברל זה גם ברחוב חביבה שיש בית ספר הבונים זה גם ברחוב פיכמן שיש שני גנים ובית ספר פיכמן ובכלל גם סופר מחסני להב. אנחנו הדיירים ברחובות אלה אין לנו מנוח ואין לנו חניות לרכבים שלנו. המכוניות גם בסכנה מפגיעות המשאיות שבאות ופורקות סחורה במחסני להב. רחוב בורלא אין חנייה משעה 17.00 בערב ומי שמסיים עבודה יותר מאוחר אין לוהיכן לחנות . כל חיפה בסכנת פיצוץ אוכלוסין וחניות בפרט. איום ונורא מה שקורא פה. חייבים לעשות משהו שתהיה לנו אכו חיים טובה יותר .

 13. הצועדת מרחקים אמר/ה

  הבעיה הזו קיימת בכל רחוב שיש בו בית ספר, ובכל רחוב סמוך לבית חולים, ולכאן נוסף פרויקט גדול וצפוף שעוד נמצא בשלבי בנייה, חביבה רייך דוגמא נהדרת לסיוט, הבעיה שמתוארת ממש לא ייחודית לרחוב ברל ויש מקומות שאפילו מצבם גרוע יותר.

 14. ענת אמר/ה

  הבעיה אינה בית הספר שקיים שם כבר שנים רבות אלא הבנייה חסרת הפרופורציות של פרויקט פרשובסקי. אני גרה ברחוב חביבה רייך בתחילת הרחוב וילדיי לומדים בבית הספר הפתוח. לא ייאמן שחוזרים בברל על אותה טעות איומה שנעשתה בחביבה. בכייה לדורות.

 15. ליביה דוד אמר/ה

  הקושי הוא כמובן חוסר תכנון ואישורים ליזמי בנייה ללא מחשבה. הקושי אינו קשור לבית הספר, אלא לכך שנבנו שם בנייני ענק, ללא מחשבה על הרחוב וללא התחשבות בתושבים. בחביבה רייק ובחרלפ הבעיה היא בבית ספר הבונים או בבניית מגדלי ענק לא מתאימים לרחוב?! הזוי! פשוט לזכור זאת, ולא לקנות שם דירה או להתעקש על חצי מחיר ואז לגלות סבלנות
  ,

 16. או אמר/ה

  הבעיה היא לא בית הספר הבעיה היא בנייני הענק שיונה יהב נתן אותם לקבלנים חזרים צמאי כסף שלא התחשבו בתכנון הרחוב וגרמו לעומס יתר ברחוב . בושה!

  1. ההמשך יהיה הרבה יותר גרוע מהיום אמר/ה

   חכו 800 הרכבים מהפרויקט של 400 דירות של פרשקובסקי זה רק ההתחלה. לאורך הרחוב וברחוב אז"ר רוצים להוסיף, אתם יושבים? 1200 דירות בפינוי בינוי. המשמעות של זה? 2000 רכבים נוספים בברל כצנלסון ומרכז זיו. ברור לכם שהפקקים יהיו לא רבע שעה ביציאה מהרחוב, אלא שעה ורבע בעוד כמה שנים.
   תברחו משם, העירייה הזו בבצע כסף וארנונה הולכת להשמיד את כל האזור. חביבה רייך ופרשקובסקי זה רק קדימון.

  2. אייל אמר/ה

   רק לשם השוואה כמה המצב ברחוב ברל כצנלסון חמור – בכל שכונת שמבור, ובכל שכונת כרמליה, ובכל שכונת אחוזה, נוספו בכל אחת על פני עשור של תמא 38, 400 דירות ובערך 800 רכבים.
   בברל, זה קורה בבת אחת מפרויקט פינוי בינוי אחד שמוסיף מיידית ונקודתית כאלו כמויות של תנועה ודירות.
   העומס על מרכז זיו ביציאה מברל הולך להיות בכותרות בשנים הקרובות ללא הפסקה.
   להערכתי ה"פתרון" של העירייה הולך להיות השמדה מוחלטת של נחל זיו, לכביש שייחבר את ברל כצנלסון לגרנד קניון.
   אנחנו הבנו את זה ברגע שאישרו את הפינוי בינוי הענק הזה, שלא יתכן שישאירו את מרכז זין כיציאה היחידה.
   זו הסיבה שלא קנינו דירה ברמת ספיר עם "נוף" לעבר נחל זיו. ברור לנו שהנוף הזה זמני בהחלט ויתחלף בכביש דומה לכביש נחל גיבורים, יהיה אוטוסטרדה נחל זיו בין הגרנד קניון לברל כצנלסון. זה יהיה קטסטרופה לכל הואדי אבל העיריה יודעת שהתושבים ילחצו לעשות את זה ברגע שיהיו פקקי ענק ביציאה ממנו. אז יאשרו משם עוד ירידה תוך הריסת הואדי והנחל לחלוטין.

 17. ביבי אמר/ה

  התגובה היחדה מ עריית חיפה אין תגובה העיקר יש דובר עירייה עם שכר של 40 אלף שח שיגיד אין תגובה

 18. תגובת יועצי תחבורה בעירייה? אמר/ה

  לראש העיר יש יועצי תחבורה?
  חחחחח היא דוקטור לערים לא?
  היא מבינה בהכל טוב יותר
  אחלה תפנו אל יועציה בתלונות.

הגיבו כאן לכתבה