ביחד ולחוד: מהם ההבדלים בין תשתית לספק אינטרנט?

ספקי אינטרנט וספקי תשתיות (צילום: shutterstock)

ישראל היא המדינה היחידה בעולם שבה עדיין מתבצעת הפרדה בין ספק לבין תשתית אינטרנט – אך כבר בשנת 2022 צפוי המצב להשתנות. מה עומד בבסיס ההפרדה ומה יותר משתלם?
התשובות בכתבה הבאה, מאת: רותם גרנות

אם למשל עברתם דירה לאחרונה ואתם מעוניינים לקשרה לרשת החשמל, למי תיפנו? רבים אולי ירימו גבה ויגידו – לחברת החשמל, כמובן, מה השאלה? אז זהו, נראה שהשאלה רלוונטית גם בכל הנוגע לחיבור לאינטרנט. לא בכדי הבאנו כדוגמה את חברת החשמל, שכן בארץ היא הבלעדית בתחום שמאפשרת אספקת חשמל לבתים, אך לא בכל העולם זהו המצב. בארצות רבות פועלות חברות חשמל רבות וצרכן קצה המעוניין לקבל שירותי חשמל לביתו בוחר לאיזו חברה ירצה להתחבר בהתחשב במחירים ובשירות שהן מציעות. 

כדי למנוע היווצרותו של מצב דומה גם בתחום האינטרנט, הוחלט בשנת 2000 לפצל את השירות מה שאפשר לחברות להציע ללקוחות ספקי תשתית ואינטרנט נפרדים. כיום, רבות מהן מספקות שירותי תשתית וספק אינטרנט משתלמות ואטרקטיביות הן כחבילה אחת והן בנפרד, והשאלה הנותרת היא – האם עדיין משתלם להפריד בין השניים? על כך נדון בכתבה הבאה. 

מה ההבדל בין ספק תשתית וספק שירותי אינטרנט?

גם חברת החשמל מציעה למעשה שירותים ותשתית שעבור צרכני הקצה הם שקופים: או שיש או שאין חשמל בבית. האינטרנט אינו שונה במהותו ועל מנת שיהיה חיבור אינטרנט בביתם, יזדקקו צרכני הקצה לשני דברים עיקריים: חוטים אשר יגיעו בדרך כזו או אחרת לביתם ויחברו אותם לרשת חוטים ארצית וגוף אשר מעביר את המידע מהאינטרנט על גבי תשתית החוטים הקיימת עד לפתח הבית. החברות אשר אחראיות על פריסת תשתית החוטים והכבלים נקראות ספקי תשתית אינטרנט, ואילו אלו אשר אחראיות על העברת המידע על גבי אותם חוטים נקראות ספקיות שירותי אינטרנט.

משמעות הפיצול בין ספקי תשתית לספקי אינטרנט

עבור משתמשי הקצה, משמעות הפיצול ברמה המעשית היא בירוקרטיה רבה ולעיתים גם עלות גבוהה יותר. אם קמתם בבוקר וגיליתם כי חיבור האינטרנט שברשותכם אינו פועל, למי סביר שתפנו? כלקוח קצה אין לנו את הכלים לקבל על כך תשובה. יתכן ומשהו השתבש בתשתית עצמה דוגמת כבל שנקרע למשל, ואולי דווקא מקור הבעיה הוא בספקיות האינטרנט כמו שרת שקרס. כלקוח קצה זה לא אמור לעניין אותנו אך כאשר קיים פיצול, זמן ההמתנה למענה עולה והשירות, במקביל – יורד. התקשרתם לספק האינטרנט ומוקד השירות ציין שהכל אצלם כשורה? סביר שתופנו על-ידו לספק התשתית. התקשרתם לספק התשתית? תמתינו שוב על הקו ותענו (בהקדם) ויתכן ותקבלו תשובה דומה.

גם אם תכננתם לעבור דירה או שנכנסתם לכזו חדשה, הופכת הלוגיסטיקה למסורבלת יותר במקרה זה של פיצול הספקים. במקום שתפנו לחברה אחת, תידרשו לפנות לשתי חברות שונות על מנת להתחבר לאינטרנט וגם התשלום, יפוצל במקרה זה לשתי חשבוניות שונות.

מה משתלם יותר – באנדל או פיצול?

עד היום, על פי חוק, היו החברות שעסקו באספקת התשתית ואלו שעסקו באספקת המידע שונות. ב-2015, במסגרת מהפכת “השוק הסיטונאי”, אפשר החוק לספקי שירותי אינטרנט, אשר עסקו באספקת המידע, לחכור תשתית מחברה שהעבירה כבלים ברחבי הארץ ולספק “באנדל” שירות אחוד תחת חשבונית אחת ומוקד שירות יחיד. במוקד זה קיבלו לקוחות הקצה חיבור לאינטרנט – לא תשתית וספק אינטרנט אלא את החבילה כולה – אפשרות שנמנעה מחברות התשתית. 

למרות המצב אשר לכאורה קיים כיום בארץ, העדיפו כשני שליש מהלקוחות להישאר עם שירות מפוצל. היו חברות תשתית אשר החכירו לספקיות האינטרנט חבילות תשתית במחירים מופרזים ובכך מנעו מהן להציע שירותי אינטרנט כוללים במחירים תחרותיים. אחרות הגבילו משמעותית את רוחב הפס שהחכירו לספקיות אינטרנט והעדיפו לשווק באופן ישיר את קווי הפס הרחבים ישירות ללקוחות הקצה. 

ספקי אינטרנט וספקי תשתיות (צילום: shutterstock)

בנוסף, היו חברות תשתית שחשבו להיכנס לתחום ספקיות המידע במטרה להציע באנדלים הפוכים אך בגלל האיסור לשלב תשתית ומידע, נאלצו להקים חברות בת ולנהל אותן בעלות גבוהה – שמנעה אף היא הוזלת עלויות לצרכן הקצה. כיום אין תשובה מוחלטת לשאלה מה עדיף – פיצול או שילוב, עקב המצב הקיים. לרוב, כלכלית משתלם יותר לרכוש באנדל מאשר שירות מפוצל אך גם שם הפערים הקיימים גדולים.

מה צפוי להשתנות בתחום כבר בשנת 2022?

השינוי הצפוי החל משנת 2022 – ביטול הפיצול בין ספקיות האינטרנט וחברות התשתית, צפוי להשפיע על שוק האינטרנט הביתי בלבד ואינו מוחל כלל על השוק העסקי. הטענה העומדת בבסיס היגיון זה היא כי ספקי האינטרנט מציעים כיום שירותים בעלי ערך תוכני רב וייחודי, המאפשר להן להתחרות בהצלחה עם חברות התשתית המועטות הקיימות בארץ. 

השינוי פועל בעיקר לטובת חברות התשתית הקיימות ומסיר את ההגבלה הקיימת עליהן לשווק ישירות גם שירותי אינטרנט. כדי למנוע מצב של ניצול כוחן והעלאת מחירי החכרת התשתית לספקיות האינטרנט הקטנות, נקבעו הגבלות בחוק אשר דורשות הספקת חבילות סיטונאיות במחיר הוגן עבורן תחת איום של דחייה בחצי שנה למימוש החוק. 

בסופו של דבר, מטרת החוק היא להוזיל משמעותית את עלויות האינטרנט ללקוחות, תוך ביטול הבירוקרטיה הכרוכה בהתנהלות מול שני גופים שונים, ללא פגיעה בספקיות אינטרנט קטנות.

הגיבו כאן לכתבה