הרשתות החברתיות • תושבי חיפה בפניה למבקר המדינה

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן פרסם ביום שלישי ה – 14/7/20, את דו”ח הביקורת על השלטון המקומי 2020

מתניהו אנגלמן, מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור:
“אחת המטרות שלנו היא שהביקורת תהיה רלוונטית ואפקטיבית עבור הרשויות ועבור מקבלי השירותים מהרשויות המקומית. לרשות המקומית יש השפעה  על כל אחת ואחד מאתנו ובאופן טבעי כל אדם מתעניין בראש ובראשונה במה שקורה על סף ביתו ולכן פעלנו להנגשת הדו”חות.

שימוש העירייה במדיה החברתית – בעקבות פניות תושבים

בביקורת שהחלה בעקבות פנייה של אזרחים לנציבות תלונות הציבור שבמשרד מבקר המדינה נמצא, כי חלק מהרשויות המקומיות לא ערכו הליך סדור ומתוכנן, לרבות הכנת נהלים ותוכניות עבודה, בנוגע למטרות השימוש ברשתות החברתיות ולאופן השימוש בהן בדרך מיטבית ויעילה.

אין תכנון ואין מטרה ברורה

בבדיקה שנערכה במספר רשויות מקומיות, לא נמצא תיעוד כי נערך הליך סדור ומתוכנן בנוגע למטרות השימוש ברשתות החברתיות ולאופן השימוש בהן בדרך מיטבית בכדי למנוע פגיעה בזכויות הציבור. לא נמצא נוהל כתוב ותכנית עבודה המנחים את הדוברים או מפעילי הרשתות החברתיות למטרות הרשות ונהלי עבודה לגבי הטיפול ברשת החברתית.

שימוש נרחב בפייסבוק

נכון לשנת 2018, שיעור המשתמשים בפייסבוק בישראל היה הגבוה ביותר ביחס לממוצע המשתמשים ברחבי העולם ועמד על 84%. גם הרשויות המקומיות ונבחריהן, עושים שימוש נרחב ברשתות החברתיות המקוונות (בעיקר פייסבוק, יוטיוב, אינסטגרם וטוויטר) להעברת הודעות ומסרים לציבור וביחסי ציבור לרשות. ל- 94% מהן יש חשבון בלפחות באחת הפלטפורמות.

בדיקת המבקר בעיריית חיפה  

בבדיקה שנערכה בעיריית חיפה נמצא כי ביולי 2019 קידמו פוסט המפרסם הופעה של להקה מסוימת בעלות של 20 ש”ח לכרטיס. בין אמות המידה לטרגוט למודעה נכלל גם גיל, 16 עד 43. לשאלתנו מדוע נבחרה דווקא אמת המידה הזו, הובהר לנציגי משרד מבקר המדינה כי מדובר בלהקה הפונה לקהל צעיר יחסית, והם ביקשו להפנות את הפרסום לקהל הרלוונטי, וכי הפרסום הממוקד נעשה נוסף על פרסום המודעה לכלל הציבור באתר המרשתת של הרשות.

העירייה מפלה על רקע גיל?

השימוש בקריטריון הגיל לקביעת אוכלוסיית היעד לטרגוט עשוי להעלות טענה לאפליה בפרסום כלפי קהלים בוגרים יותר או צעירים יותר, שהפרסום עשוי להיות רלוונטי גם עבורם.

עיריית חיפה השתמשה במידע של מי שנרשם ל”מינהלת הורים” לצורך טרגוט מודעות בפייסבוק המיועדות לקהל ההורים. במקרה אחר, העירייה יצרה קהל שהתעניין בקמפיין invent – חלל יזמות עירוני, וביקשה לטרגט להם ולאנשים הדומים להם (lookalike) מודעות בתחום.

לשקול אופן השימוש בפרטים אישיים

במקרים המתוארים, אנשים שהגיעו לאירוע של הרשות הסכימו למסור את פרטיהם לצורך קבלה עתידית של מודעות בנושא מסוים. גם אם ההסכמה האמורה מאפשרת בפועל לרשויות המקומיות להעביר את המידע שברשותן לחברות המפעילות את הרשתות החברתיות, הרי שמדובר בהעברת מידע על הציבור, שנמצא בידי הרשות הציבורית, לגורמים פרטיים כאמור, שהם רשאים על פי תנאי השימוש שלהם לאסוף, לעבד ולהשתמש במידע זה לצורכיהם. מומלץ אפוא שהמאסדרים – הרשות להגנת הפרטיות ומחלקת ייעוץ וחקיקה – יתנו את דעתם לסוגיה ולהשלכותיה.

תגובות בלתי הולמות

במסגרת הביקורת בחן צוות הביקורת אם בדפי הרשויות שנבדקו או בדפים של ראשיהן מפורסמות תגובות בלתי הולמות נגד הרשויות או ראשיהן – לרבות ביוש, גידופים, קללות, והסתה, שאינן בגדר ביקורת לגיטימית או בגדר חופש הביטוי הפוליטי. כמו כן נבחן אם הרשויות שנבדקו חוסמות משתמשים, מוחקות או מסתירות תגובות.

להלן ממצאי הבדיקה

מתוך דו"ח מבקר המדינה 2020
מתוך דו”ח מבקר המדינה 2020

חוסמים משתמשים

יצוין, כי בעיריית חיפה נמצא תיעוד חלקי לחמישה מקרים משנת 2016 שבהם נחסמו משתמשים מדף הרשות. עוד נמצא, כי בכל הרשויות שנבדקו יש מקרים של מחיקת תגובות או הסתרתן.

אין תיעוד לסיבת החסימה

בבדיקה בעיריית חיפה, כמו ברשויות נוספות, לא נמצא כל תיעוד לגבי סיבת חסימת המשתמשים.

העירייה לא מתייחסת

בביקורת ברשויות שנבדקו נמצא כי בדף הפייסבוק של עיריית חיפה, יש אפשרות להעלות פוסטים אורחים, אולם העירייה אינה מתייחסת ואינה מגיבה אליהם – גם במקרים שהם ראויים להתייחסותה. (לעניין הגשת פניות ציבור באמצעות הרשתות החברתיות ומתן מענה להן ראו התייחסות בפרק “טיפול בפניות ותלונות הציבור באמצעות הרשתות החברתיות”).

תגובת עיריית חיפה: 

הדף העירוני מנוהל על ידי מחלקת הניו-מדיה ודוברות העירייה. חלק מעובדי המוקד העירוני מוגדרים בדף העירוני בתפקיד עורכים ויש להם הרשאות לענות להודעות פרטיות ופניות המתקבלות בדף. העובדים במוקד העירוני מנטרים מהפייסבוק פניות שלדעתם דורשות טיפול דחוף. העובדים במחלקת פניות הציבור בעירייה עונים לפוסטים הנוגעים לנושאים שאינם דחופים, וגם לתגובות לפוסטים של העירייה (אם נדרשת תגובה).
תשובות, כאמור, נענות בדרך כלל באופן פרטי, כדי שלא ליצור שיח נוסף שאינו קשור לפוסט.
כל פנייה או תלונה מועתקת למערכת ניהול התלונות במוקד העירוני של פניות הציבור ונשמרת שם.

להלן דוגמאות לפוסטים שנכתבו בדף של עיריית חיפה ולא נענו בפומבי על ידה:

תלונות שלא נענו - דוגמאות
דוגמות של תלונות שלא נענו ע”י עיריית חיפה

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אייל אמר/ה

    העיריות מפקירות את פיתוח האתרים שלהן לטובת מסירת פרטים עלינו לצוקרברג ושות’
    משלמות סכומי עתק לחברות זרות שלא משלמות מיסים בארץ תמורת פרסום מפלה, רדוד, לרוב גם פוחיטי עבור ראש העיר והאדרתו.
    פשוט צריך חוק האוסר על הוצאת כספי רשויות מקומיות באתרים שאינן בבעלותן אלא באישור משרד הפנים.. כל כך פשוט. למה לממן אתרים זרים? וגם מאות אלפים עזהו את פייסבוק ורוצים מידע מאתרי העיריות ולא מרשתות חברתיות.

הגיבו כאן לכתבה