בג”ץ: יש להגיש תוך 45 יום תוכנית לסגירת מיכל האמוניה בחיפה

בית המשפט העליון הורה היום (ב’) למשרד להגנת הסביבה להגיש תוכנית לסגירת מיכל האמוניה בחיפה. יונה יהב: “נגמרו המשחקים וגרירת הרגליים”.

003-_מיכל_אמוניה.jpg
(צילום: צבי רוגר)
בית המשפט העליון דן היום בעתירה של “חיפה כימיקלים” נגד עיריית חיפה, שסירבה לתת למיכל האמוניה של החברה היתר בניה ורישיון עסק. שופטי בית המשפט העליון הורו למשרד להגנת הסביבה להשיב כיצד הם מיישמים את החלטת הממשלה על הקמת מפעל אמוניה בנגב וסגירת מיכל האמוניה בחיפה תוך 45 יום. בנוסף, המשרד נדרש להשיב האם ישנה תוכנית להפחתת כמות האמוניה במיכל, לאור העובדה שהכמות המינימלית הדרושה למדינת ישראל בכל זמן היא 2500 טונות ולא 12 אלף טונות שנמצאים במיכל.

עו”ד חן: “בזמן המלחמה נפלו טילים וזו הייתה רולטה לבנונית. לא סוד איפה המיכל, ואם היה פוגע טיל, אינני יודע כמה אנשים היו נהרגים”.

IMG_1727.JPGעו”ד רשף חן, שייצג את עיריית חיפה, הזהיר מפני הסכנות הצפויות בהשארת מיכל האמוניה: “אין מחלוקת שאם טיל יפול באזור המיכל יהיו עשרות או מאות. אם כדור הארץ יחליט לרעוד, המיכל יגרום להרג המונים. העובדות היו לפני עשר שנים ואז העירייה סירבה לתת רישיון בניה ודרשה לסגור המיכל, ולמדינה יש את הקצב שלה ואת האיזונים היא עושה. כשפרצה מלחמת לבנון היו 8 טון במיכל ולפני המלחמה קיבלו אישור ממשרד הביטחון, בזמן המלחמה נפלו טילים וזו הייתה רולטה לבנונית. לא סוד איפה המיכל, ואם היה פוגע טיל, אינני יודע כמה אנשים היו נהרגים”.

יהב: “נגמרו המשחקים וגרירת הרגליים”.

IMG_1758.JPGראש העיר יונה יהב, המוביל מאז נבחר לתפקידו מאבק משפטי וציבורי לסילוק מיכל האמוניה ממפרץ חיפה קיבל היום את ההחלטה ואמר: ” ההחלטה מעניקה רוח גבית למאבק אותו מובילה לצערה עיריית חיפה מזה זמן רב לבדה. הכתובת כבר שנים על הקיר – והיא אומרת; סכנה. נגמרו המשחקים וגרירת הרגליים של הגורמים האחראיים. על ממשלת ישראל להקצות לאלתר את התקציבים הנדרשים להפסקת פעילות המיכל ולסלק אותו מלב מטרופולין המפרץ מוקדם ככל הניתן. אנו מצפים כי הדבר יקרה עוד לפני היעד שקבעה הממשלה”.

מעמותת צלול, שמובילה את המאבק לסגירת מיכל האמוניה בחיפה נמסר בתגובה: “ההחלטה מוצדקת ומוכיחה מעל לכל ספק שמיכל האמוניה של ‘חיפה כימיקלים’ מיושן ומסוכן כפי שטענו כבר שנים. אסור שמיכל כזה, עם 12 אלף טונות של גז נפיץ ורעיל, ימוקם בלב המטרופולין השלישי בגודלו בישראל. רק סגירת המיכל תסיר את האיום הזה מעל ראשי התושבים ועל המשרד להגנת הסביבה לעמוד בהתחייבותו ולפרסם בימים הקרובים את המכרז להקמת מפעל אמוניה בדרום שיחליף את המיכל – כפי שהבטיח השר החדש אבי גבאי”.

הגיבו כאן לכתבה