מוכנות העיר חיפה לרעידות אדמה

 

אלפי מבנים חוזקו בעיר חיפה, במסגרת תמ"א 38, ועשרות תושבים הוכשרו במתן מענה ראשוני וחילוץ נפגעים לאחר אירוע של רעידת אדמה. במוסדות החינוך העירוניים הותקנו אמצעי התראה מפני רעידות אדמה ומרכז חדש לניהול משברים נבנה כדי לשמש את מערך החירום העירוני וכוחות החילוץ וההצלה בשעת חירום. כל אלה הם חלק מהיערכות עיריית חיפה בפני רעידות אדמה.

 

003-_רעידת_אדמה.png

רעידת האדמה בנפאלרעידת האדמה שפקדה לאחרונה את נפאל וגבתה 10,600 קורבנות, 18,940 פצועים ונזק הנאמד בכ-5 מיליארד דולר העלתה תהיות באשר לרמת המוכנות של ישראל ובמיוחד חיפה לרעשים דומים.

מערכת חי פה, בדקה היכן עומדת העיר חיפה במקרה של תרחיש דומה ומה רמת המוכנות והיערכות עיריית חיפה בפני רעידת אדמה. מבדיקת המערכת עולה כי עיריית חיפה פועלת על פי הנחיות פיקוד העורף, גורמי החירום ומשרד החינוך בכל הקשור להיערכות לרעידות אדמה בכלל ומוסדות החינוך בפרט. במסגרת זו נערכים תדרוכים ותרגילים שוטפים בתחום המוכנות לרעידות אדמה בכל מוסדות החינוך בחיפה עירוניים ופרטיים כאחד.

בעירייה מציינים, כי השלבים הקריטיים ביותר בהיערכות לרעידות אדמה הם השלבים הראשונים בהם קיים חשש כי כוחות ההצלה יתקשו להגיע לאזורים הפגועים. על מנת לתת מענה לשלבים אלה פועלת העירייה להכשיר בכל בית ספר צוותי הוראה שידעו לתת מענה עצמאי ראשוני עד להגעת כוחות הסיוע. במסגרת זו מקיימת העירייה, באמצעות מערך "חוסן" ובשיתוף פיקוד העורף ושירותי כבאות חיפה, סדנאות היערכות והתנהגות בזמן רעידות אדמה. המפגשים כוללים בין היתר סדנאות החייאה ועזרה ראשונה בשיתוף מד"א. עד כה התקיימו כבר מאות סדנאות בהם השתתפו אלפי תושבים בהם מורים ומנהלי בתי ספר מתוך כוונה להגיע למספר גדול ככל הניתן של תושבים שישתתפו בסדנאות.

במקביל החלה העירייה להכשיר תושבים במתן מענה ראשוני וחילוץ נפגעים לאחר אירוע של רעידת אדמה. עד כה השתתפו בקורסים סע"ר (סיוע עצמי ראשוני) 75 תושבים מרביתם פעילים שכונתיים. הקרוסים כוללים הקניית ידע תיאורטי ומעשי אותו העבירו אנשי פיקוד העורף, אגף הביטחון ושירותי החירום בעיריית חיפה, מרכז חוסן והמחלקה לעבודה קהילתית. הקורסים כוללים מתן עזרה ראשונה והחייאה, התמודדות עם רעידות אדמה ושריפות ועקרונות חילוץ והצלה, כולל תרגול מעשי באתרי הרס. קבוצה נוספת שעברה את הקורס משתייכת לעדה הבהאית, שעבורה הותאם קורס מבחינת השפה. בסוף חודש מאי אמור להתקיים קורס נוסף המיועד לתושבים.

בנוסף התקינה העירייה אמצעי התראה מפני רעידות אדמה במוסדות החינוך העירוניים. מערכת זו תתווסף למערכת שליטה ובקרה אותה השלימה העירייה לאחרונה ואשר הציבה את המרכז העירוני לניהול משברים בקדמת החזית הטכנולוגית בארץ בכל הקשור להתמודדות עם מצבי חירום.

התרגילים מתקיימים במרכז החדש לניהול משברים שישמש את מערך החירום העירוני וכוחות החילוץ וההצלה בשעת חירום. המרכז החדש נבנה כחלק מיישום לקחים ומסקנות אותן הפיקה העירייה בשורה של תרגילים ודיונים שנערכו בשיתוף פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית. המרכז מתוכנן לתת מענה לתרחישי מלחמה ואסונות טבע המאיימים על העיר ולהבטיח את יכולת העירייה להמשיך ולספק שירותים גם בתנאי משבר. שטח המרכז החדש כ – 600 מ"ר והוא כולל בין היתר: חדר מבצעים אשר ייואש ע"י אנשי כוחות הביטחון וההצלה וראשי הנהלת העירייה. בחדר המבצעים מותקנות מערכות המולטימדיה המתקדמות ביותר, מערכות קשר שיאפשרו תקשורת בין כוחות הביטחון והחירום גם במקרה בו קווי הטלפון יקרסו.

בצמוד לחמ"ל הוקמו חדרי מבצעים ודיווח ובצמוד להם חדרי המכלולים של פיקוד העורף, משטרת ישראל, מד"א, כיבוי אש והמוקד העירוני 106 שיכלול 24 עמדות למוקדנים שייתנו מענה לציבור הרחב בכל שעות היממה. המרכז כולל מערכות הפעלה, שליטה ובקרה מהמתקדמות בעולם. המערכות הממוחשבות יאפשרו לבצע בזמן אמת אינטגרציה של נתונים אשר יועברו באמצעות מערכות תצפית ייחודיות, ועזרי שליטה יעניקו למקבלי ההחלטות יכולת לגבש תמונת מצב עדכנית בכל נקודת זמן. נתוני השטח יוצלבו עם מאגר הנתונים הממוחשב של מנהל ההנדסה הכולל את כל תיקי הבניין בחיפה ונתונים נוספים ממאגרי המידע העירוניים אשר יספקו לצוותי החילוץ נתונים חיוניים על המבנים והדיירים המתגוררים בו. במקביל, יעמדו לרשות המרכז שני רכבי פיקוד עירוניים מתקדמים המצוידים במערכות תצפית, מחשוב ותקשורת שיאפשרו העברה וקבלת מיידע מכל אתר ברחבי העיר.

עוד עולה מבדיקת מערכת חי פה, כי חיפה היא בין הערים המובילות בארץ בחיזוק מבנים ובקידום תכניות מתאר להתחדשות עירונית בשכונות הוותיקות ובעשור האחרון מאז מלחמת לבנון השנייה חוזקו אלפי מבנים.

עיריית חיפה מעודדת מזה שנים את יישומה של תמ"א 38 ואף פנתה במסגרת זו לאחר מלחמת לבנון השנייה באיגרת מיוחדת לתושבים בקריאה לשדרג את הבתים ולחזקתם מפני רעידות אדמה תוך תוספת ממ"דים ושיפור חזות הבתים. לצורך כך הייתה חיפה לעיר הראשונה בארץ שהפעילה "מסלול ירוק" במתן היתרים להקמת מרחבים מוגנים דירתיים (ממ"ד) בגודל של חדר שינה ממוצע (12.5 מ"ר) ומסלול ירוק לשיפור המיגון של חדרים קיימים. לצד ההגנה היעילה אותם מעניקים הממדים בפני טילים מחזקים הממדים את המבנים גם כנגד רעידות אדמה.

הודות לפעולות העירייה מובילה כיום חיפה ביישום התמ"א גם ביחס לערים במרכז. גישה זו תואמת את מדיניות העירייה המקדמת תכניות התחדשות עירונית והנושא זוכה בעת האחרונה לתנופה אדירה כפי שניתן לראות בחביבה רייך ובשכונת שונות של העיר. הודות למדינות זו אושרו בחיפה מאז מלחמת לבנון השנייה באופן יוצא דופן ובולט ביחס לערים אחרות אלפי מ"מדים בזכותם נהנים תושבי חיפה הן מתוספת בטחון והן מרווחת דיור.

למרות כל אלה יש לציין כי אחוז גבוה מאוד של הבקשות אינו מאושר במסלול ירוק (עד חודש ימים) בשל התנגדות שותפים לנכס או בשל העבודה כי הבקשות כרוכות בהקלות. יצוין כי גם בהליכי הרישוי הרגילים מעניקה העירייה עדיפות לבקשות לבניית ממדים. במקביל מקדמת העירייה בשיתוף משרד הבינוי והשיכון מספר תכניות המטפלות בשיקום מרחבים עירונים נרחבים. בין אלו: תכנית "התחדשות עירונית בשכונות החוף" (נווה דוד, שער העלייה, קריית שפרינצק תחתונה ועין הים) ותכנית שיקום קריית אליעזר וקריית אליהו שיצאו כבר לדרך. יישום התכנית יביא לחיזוקם של אלפי יחידות דיור שנבנו לפני שנים ארוכות הרבה לפני שהתקנים בנושא חיזוק מבנים נכנסו לתוקף. מבנים אחרים בשכונות אלו יהרסו ותחתיהם יבנו מבנים חדשים העומדים בתקנים המחמירים ביותר.

תושבים המעוניינים להגיש אישור לתוכנית תמ"א 38 יכולים לפנות לצוות שהוקם במיוחד לטיפול במסלול ירוק בבקשות לאישור תכניות על פי תמ"א 38 וממוקם במנהל ההנדסה של העירייה ברחוב ביאליק 3 בימים ב' ו- ד'. במקום ניתן לקבל הנחיות ראשוניות לטיפול בבקשה.

תגובה
  1. יעלה לפשיץ אמר/ה

    בואו נודה על האמת .חיפה איננה ערוכה לאסון רב נפגעים .וכך כל הארץ הזו ,שהיסטוריה שלה מלאה בטרגדיות מהסוג הזה .ערים שלמות נחרבו .אני עברתי קורס חילוץ נפגעים ,כפעילה שכונתית .קורס נפלא עם חיילים מדהימים וחכמים .כדאי מאוד לאפשר לכל כניסה של בית .לשלוח לפחות אדם אחד .ללמוד להציל קודם כל את עצמו ומשפחתו ,ואת שאר שכניו .כיצד להתכונן ,ולקשור קשר עם הראשות .יש לזכור שבמצב כזה ,אין תקשורת סלולרית ,אין כבישים לפעמים ,חשמל ,מים. הגאז …נושא נפיץ בפני עצמו . יכולים להתרחש גם פיצוצים …וכאלה .כדאי בהחלט להכין תיק קטן כזה …המכיל גם קופסאות ומזון משומר אחר …ולהחליף אותן מיד כמה חודשים ,מזון יבש חשוב מאוד .לשעת החירום הזו ,בטרם …מגיעים המחלצים …או …להכין תרופות …ולדאוג שישארו בתוקף הזמן שלהם .כדאי לסמן לנו מקום מפגש למשפחה שלנו .ולשם לנסות להגיע ולהתאחד .יש מה לעשות ,והרבה .כדאי גם לקחת קורס עזרה ראשונה והצלה .החיאה .לא נשב לנצח על זרי הדפנה של המחשב …או הטלפון .אננו יודעים מתי בדיוק .נדרש לכל אלה .כדאי שהרעידה הזו ,תהיה נוצת התראה …בעבורנו .הבה נלך ללמוד להציל .עם ישראל ,ערב זה לזה .

לא ניתן להגיב