מקבצי נדבות בצמתים, חסרי בית על ספסלים ומדרכות • תופעה מתרחבת בחיפה

מהלכים בין המכוניות בצמתים (צילום: שרון לייבל)

(חי פה) – הומלסים שזרוקים על המדרכות או ישנים על ספסלים, מקבצי נדבות שמהלכים בין המכוניות ברמזורים, אלה כבר נהיו חלק מהנוף בחיפה והגיעו בזמן האחרון גם לאזור הכרמל, שם פוגשים בתופעה יותר ויותר. אי אפשר שלא לשאול מדוע זה קורה, היכן הרווחה והעירייה ומה תפקידה של המשטרה בעניין?


הומלס - חסר בית - דר רחוב שהתמקם בחניון של קניון עזריאלי בחיפה (צילום: ירון כרמי)
קבצן – חסר בית שהתמקם בחניון של קניון עזריאלי בחיפה (צילום: ירון כרמי)

בשנים עברו כמעט לא נראו הומלסים ומקבצי נדבות בחיפה, ולפגוש בהם במרכז הכרמל או בציר מוריה היה דבר נדיר מאוד. היה ניתן היה להיתקל בחסרי בית בודדים בעיר, לרוב בשכונת הדר או בעיר התחתית, או כאלה שהשתלטו על חצרות וחדרי מדרגות של בנייני מגורים משותפים, עליהם גם נכתב בחי פה מספר פעמים.

לצערנו, בשנתיים האחרונות אנו רואים כי יותר ויותר הומלסים ומקבצי נדבות מופיעים בצמתים מרכזיים בעיר, דבר שכמעט לא היה כלל בקודם לכן בחיפה, ודאי לא בסדר גודל כזה.

מקבץ נדבות – מרכז הכרמל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

התופעה הפכה למטרידה ומדאיגה, כשאנשים מדווחים כי בדרכם לעבודה או לסידורים, הם נאלצים להיתקל בחסרי בית שרועים על מדרכות וספסלים, אנשים שקופים ומוכי גורל שוודאי זקוקים לעזרה, שמנגד נוכחותם גורת אי נוחות ואף לחששות.

כשאדם מתקרב אל חלון הרכב שעוצר בצומת ולפעמים אף דופק על החלון, אין זה רק בלתי נעים, אלא עלול ממש להבהיל. כאן נשאלת השאלה היכן הרווחה והעירייה, מה חלקה של המשטרה בעניין ומי אחראי לטפל בתופעה, לטובת כל הצדדים? הרי מדובר גם הפרעה לתנועה ואף סיכון ציבור הנהגים, שהרי לא פעם הם עוברים בין המכוניות כשהרמזורים מתחלפים.

מהלכים בין המכוניות בצמתים (צילום: שרון לייבל)
דרי רחוב מרכז הכרמל 2023 (צילום: פרדי אוביץ)

לאחרונה זלגה התופעה לאזור הכרמל והפכה למטרד של ממש. ניתן לפגוש לפחות חמישה-שישה הומלסים במרכז הכרמל משני צדדיו. בטיילת לואי, בגן האם, בתחנות האוטובוסים, לצד חנויות, ישנים ומכוסים באמצע הרחוב ההומה. מקבצי הנדבות תפסו להם פינות בפינת הנשיא-דרך הים, מול אזור 'שער הכרמל' לשעבר, מול סניפי בנק, בצומת ליד גן האם, בצומת מוריה/שמשון, בהמשך בצומת מרכז חורב ועוד.

י' היא תושבת חיפה ותיקה (שמה שמור במערכת), מספרת בשיחה לחי פה: "התופעה מדאיגה אותי מאוד, הקבצנים גם נראים במצב ירוד. בפעם הקודמת כשנתקלתי במישהו שהבריאות שלו נראית ירודה ופניו עם כתמים דיווחתי למוקד העירייה 106 אך סירבו לקבל את הפנייה והפנו אותי למשטרה. האמת לא פניתי למשטרה כי איני חושבת שהמשטרה היא הכתובת לטיפול באנשים במצוקה".

ה', תושבת העיר בשנות השלושים לחייה ואמא לשני ילדים, עובדת באחד מסניפי רשת מזון במרכז הכרמל, מספרת לחי פה: "אני מגיעה לעבודה בשעות הבוקר המוקדמות. אזור מרכז הכרמל, שבעבר היה אזור בטוח, כבר לא מרגיש ככה. אני רואה אנשים זרוקים על המדרכות, פוגשת שיכורים ונרקומנים וזה מפחיד, אין תחושת ביטחון. גם לראות אנשים ללא בית, ישנים על ספסלים או על מדרכות, זה קורע את הלב. אני תוהה איפה עיריית חיפה ואיפה אגף הרווחה? למה לא עושים שום דבר בנדון?".

מהמשטרה נמסר לחי פה:
"בכל מקום בו ישנה עבירה פלילית המגיעה לידיעת המשטרה מתבצעת אכיפה ובתוך כך גם כאשר ישנה סכנה לשלום הציבור. משטרת חיפה תמשיך לתת מענה מיטבי לכלל תושבי העיר".

דרי רחוב מרכז הכרמל 2023 (צילום: פרדי אוביץ)
דוד עציוני מתמודד לראשות העיר (צילום: מיכה בריקמן)
דוד עציוני מתמודד לראשות העיר (צילום: מיכה בריקמן)

דוד עציוני, מועמד לראשות העיר חיפה:
"תופעת חסרי הבית קשורה לבעיות רווחה ונפש ומחייבת התמודדות משולבת של אכיפה ורווחה. אמנה אחראי/ת לתיאום כלל הגורמים ואשים יעדים ברורים למיגור התופעה ולמתן סיוע טיפולי לדרי הרחוב.
חלק מתפיסה של מיגור הפשע בחיפה אימצתי את המודל המוצלח "חלונות שבורים" למלחמה בפשיעה שהצליחה בניו-יורק ובמקומות שונים בעולם. מודל זה קובע אפס סובלנות לתופעת הזנחת הרחובות וביניהם גם אפס סובלנות לדרי רחוב. לכן כראש עיר הפעל להוציא דרי רחוב מרחובות חיפה, תוך טיפול אישי של שירותי הרווחה ומציאת הוסטלים לשיקומם".

אביהו האן (צילום: הירוקים של חיפה)
אביהו האן (צילום: הירוקים של חיפה)

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה ומתמודד לראשות העיר:
"אנחנו רואים בחיפה יותר ויותר קבצנים, ודרי רחוב, חלקם מכורים, חלקם עריריים – אם זה בצמתים או בשכונות המגורים. אלו תופעות שפעם היו נדירות בעירנו ועכשיו הפכו נפוצות. זה סימפטום לעיר שנחלשת והופכת מוזנחת, ולמערכת רווחה שקורסת.
חברה נמדדת ביחסה לחלשים שבקרבה, ובחיפה בראשותי אעשה הכול בשביל מצד אחד לחזק את תחושת הביטחון האישי של התושבים, שמגיעה להם עיר נעימה ובטוחה, ומהצד השני לפעול יחד עם משרדי הממשלה באיגום משאבים בשביל שאף אחד לא יישאר מאחור.
למדינת ישראל יש תוכנית לטיפול באוכלוסיית דרי הרחוב, הכוללת תקצוב מסגרות טיפול בהם.
צריך ראש עיר עם חמלה, מחובר לעיר ולתושבים, שידע לטפל גם באוכלוסיות המצוקה שגרות בעיר היפה שלנו".

יעקב בורובסקי

יעקב בורובסקי מתמודד לראשות העיר חיפה:
קבצנים ופושטי יד הם תמונת ראי למצב הכלכלי של העיר, אבי מורי שלמה בורובסקי אמר שאם אדם פושט יד אל תדון אותו ואם יש ביכולתך לתרום עשה זאת בנדיבות
חברה נמדדת ביחסה לחוליות החלשות.טיפול פרטני לדרי רחוב וטיפול מערכתי לפושטי היד
אדישות ואי איכפתיות לא בבית ספרנו

בעיריית חיפה סירבו להגיב לכתבה.

דרי רחוב מרכז הכרמל 2023 (צילום: פרדי אוביץ)
דרי רחוב מרכז הכרמל 2023 (צילום: פרדי אוביץ)
הגיבו כאן לכתבה

31 תגובות
 1. רונן אמר/ה

  הפתרון פשוט: אל תתרמו להם אפילו שקל.
  היום הם עושים מאות שקלים ביום, אבל כשהם יבינו שהם עומדים יום שלם בצומת בלי לראות שקל הם יבינו.
  אגב, גם כל להטוטני הצמתים זה מטרד. כבר ראיתי מישהיא ששניה לפני שהרמזור התחלף נפל לה כדור מהיד והתחיל להתגלגל במורד שד' פיק"א.

  זה מה שאנחנו יכולים לעשות אבל זה עדיין לא מסיר אחריות מהעיריה.
  צביקה ברבי (שהאתר הזה מתעלם ממנו) הבטיח להילחם בתופעה.

 2. רונן אמר/ה

  אני גר בסמוך לשכונת זיו ושם יש שניים כאלו באופן קבוע.
  אחד מהם התנחל פעם מתחת לבניין שלי ואף עשה שם את צרכיו ונאלצתי לפנות למשטרה.

  האיש עם הזקן – כל פעם שהוא אוסף מספיק כסף לפחית בירה, הוא הולך וקונה בה בירה (הוא אוהב 88).
  אל תתרמו להם.
  זה אפילו לא בשביל פרנסה. אני לא תורם לאנשים שחיים מבירה וסיגריות (במקרה הטוב – יש גם מסוממים).

 3. רונן אמר/ה

  למה לכל כתבה אתם מביאים את תגובת דוד עציוני, ולפעמים אביהו האן ולא של מתמודדים אחרים.

 4. אריאלה אמר/ה

  תמיד היו וגם במרכז הכרמל. גן ראשונים שברחוב שער הלבנון היה חביב עליהם.
  אני זוכרת במיוחד הומלס, שהיה בזמנו מוסיקאי ומנצח ידוע, והיה נשוי לפסנתרנית ידועה, בוגרת הראלי (איני זוכרת את שמותיהם). את שנותיו האחרונות בילה על ספסל בגן ראשונים, בחברת מזודה אחת.
  אני זוכרת גם הומלס שהיה נכנס לחדר המדרגות בבנין בו אני גרה, עולה למעלה וישן לפני דלת ביתי.
  בפניה לעיריה היא היתה דואגת לפנות אותם לדירה מיוחדת שהוחזקה למטרה זו.

 5. ישוע המשיח אמר/ה

  לדעתי….עניים חייבים לקחת הלוואה ולעזוב את הארץ

 6. מיכל אמר/ה

  מה עם מחלקת הרווחה של עיריית חיפה?
  אין מספיק עובדים/ות?
  תאור התפקיד לא כולל יציאה לשטח?
  המנהלים/ות לא מצליחים להניע את העובדים ליציאה לשטח?
  לפני כמה שנים דיווחתי למוקד העיריה על אדם שראיתי שוכב על המדרכה ברחוב הרצל. אמרו לי שיוצאים מהעיריה לראות מה איתו. זה נגמר, הטיפול מהסוג הזה?

 7. תמר אמר/ה

  מצב בארץ מדרדר! לאחד לא הכפת מהשני…עצוב מאוד!

 8. יעקב אמר/ה

  הרבה יותר גרוע.
  יש מקבצי נדבות עם מגברים שעושים רעש נוראי ליד בתי מגורים לאורך כל היום.
  הפיתרון פשוט :
  להסיע חצי מהם לאילת וחצי שני למטולה.
  הרוב רוסים שהביאו את מנהג קיבוץ נדבות מרוסיה.
  גם רוב נותני הכסף, רוסים שכנראה מכירים את המקצוע הזה, מרוסיה.

 9. תושבת נו"ש אמר/ה

  למה משתמע שאכפת לכותבים לדבר על התופעה רק כי היא הגיעה לכרמל "היוקרתי" ואנחנו לפני בחירות לעירייה?
  קבצנים תמיד היו ותמיד יהיו ולא ברור למה עכשיו פיתאום נהיה דחוף לעסוק בתופעה

 10. מרסל אדרי אמר/ה

  וזה רק ילך ויחמיר חיפה היא חלק ממדינת ישראל ואלה הם פניה של החברה הישראלית ולבוחרים ש"ס וביבי אתם אשמים מכון שהאנשים השקופים האלה לא מעניינים לא את ש"ס לא את הממשלה ובטח ובטח לא את ביבי רק לפני עשרים שנים לא היה דבר כזה בחברה שלנו כל ממשלה שהיא לא ביביסטית ושס דאגו לאזרחי המדינה שיחיו בכבוד אבל כבר שניי עשורים שביבי הרשע הגדול החליט שהם צרכים לחיות ככה בלי דיור בלי עבודה בלי תנאים מינימלים ואתם כל תומכיו יש לכם חלק בכאב הזה

 11. האחד אמר/ה

  מעניין למה אתם מביאים את דבריהם של חלק מהמועמדים לראשות העיר.
  הכתבות שלכם נגועות באי הגינות של קידום מועמדים מטעם או אלה שמשלמים למערכת המקומון הזה כדי למכור את מרכולתם!!!
  מה עוד שאלה מועמדים שלא ראויים כי עד כה לא תרמו דבר לעירנו וחסרי כישורים להנהיג עיר בשל חוסר ניסיונם ו/או כישורים בניהול ארגון בסדר גודל של חיפה לא כל מנהל / בעלי משרד עו״ד או מי שניהל וועד עובדים יכול להפוך לראש עיר !

 12. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  הפתרון פשוט: אל תתרמו להם אפילו שקל אחד.

 13. קורלי אמר/ה

  רק שחיפה לא תהפוך לאט לאט לדרום ת"א. דחוף בחירות, דחוף תקציבים. העיר התדרדרה בשנים האחרונות. ניקיון גרוע, חזירי בר בכל מקום, אין מספיק אירועים מסודרים, הכל המוני ולא מוסדר, והכי גרוע- בונים עוד ועוד יחידות דיור, כשההגירה בכלל שלילית, אז לכבוד מי הבניה המאסיבית? הופכים את העיר לצפופה ופקוקה, וכל מי שנשאר לגור פה, סובל מפקקים נוראיים ומחסור בעבודות. עדיין אין מספיק מקומות תעסוקה בחיפה. כולם יוצאים מהעיר לעבוד. עיר גדולה כל כך, שאין בה מקומות תעסוקה , לא תצליח בשום דבר אחר. כי המוחות הצעירים בורחים, צריכים לשרוד.
  החלוצים של מדינת ישראל הבינו את זה, הם יצרו תעסוקה לכולם.
  איפה החלוצים של חיפה שיצילו את העיר היפה בישראל?
  המתמודדים מבטיחים כל מיני דברים לרווחת תושבי העיר ומפספסים את העיקר- בלי מקומות תעסוקה (ולא רק הייטק או מכירות) אין עיר. אז בבקשה להתחיל בזה.

 14. איכפתית מאוד אמר/ה

  בושה ,בושה,בושה,לכם הבושה במקום להפגין ,להסית להיות דיקטטורים ורעל למדינה טפלו א בחסרי הישע ,ב. בחזירים ההולכים על 4 ועל אלה הנוהרים ל"נבוח"בכל מוצא שבת בצמתים .בשריפת מכוניות באופן קבוע ,ובמזבלה שנאגרת בעיר ,חיפה עיר תחתית שהגיעה לתחתית

 15. איכפתית 8מאוד אמר/ה

  בושה ,בושה,בושה,לכם הבושה במקום להפגין ,להסית להיות דיקטטורים ורעל למדינה טפלו א בחסרי הישע ,ב. בחזירים ההולכים על 4 ועל אלה הנוהרים ל"נבוח"בכל מוצא שבת בצמתים .בשריפת מכוניות באופן קבוע ,ובמזבלה שנאגרת בעיר ,חיפה עיר תחתית שהגיעה לתחתית לא אמרתי את התגובה הסאת מפחדים לפרסם אותה?לא מקבלים את האמת עליכם סו לא דמוקרטיה ,צה שנוח לכם לפרסם אתם מפרסמים

 16. מאיר אמר/ה

  כי בגין המתמודדים אחרים הומלסים נמצאים כאן….
  מובן לך?????.
  בטיפול נכון של מח הרווחה,לא היו מסתובבים הומלסים
  פני העיר כפני ראש העיר….

 17. אין שכל אין דאגות אמר/ה

  כדאי לעשות סדר, ״מקבצי הנדבות״ הם קבוצה מאורגנת שמגיעה מדי פעם בהסעה. זו חלק ממאפיה ש״מיייבאת״ אנשים אומללים ממדינות מזרח אירופה לארץ לצורך עשית כסף. זה לא קשור לרווחה של העיריה אלה לפשיטת הרגל הכללית של המשטרה בכל הנוגע לעברינות.
  התופעה התחילה דווקא בכרמל, איפה ״שהכסף הגדול״ יושב, מסיבות ברורות. העיריה, תפקידה לסלק את המטרידים מהצמתים עם פקחים ( אבל כבר מאז שקקאליש בתפקיד ממילא אין עיריה, והמשטרה תפקידה לעצור פשיעה מאפיוזית אבל ממילא הם לא מתפקדים.

 18. שטויות בכתבה אמר/ה

  כדאי לעשות סדר, ״מקבצי הנדבות״ הם קבוצה מאורגנת שמגיעה מדי פעם בהסעה. זו חלק ממאפיה ש״מיייבאת״ אנשים אומללים ממדינות מזרח אירופה לארץ לצורך עשית כסף. זה לא קשור לרווחה של העיריה אלה לפשיטת הרגל הכללית של המשטרה בכל הנוגע לעברינות.
  התופעה התחילה דווקא בכרמל, איפה ״שהכסף הגדול״ יושב, מסיבות ברורות. העיריה, תפקידה לסלק את המטרידים מהצמתים עם פקחים ( אבל כבר מאז שקקאליש בתפקיד ממילא אין עיריה, והמשטרה תפקידה לעצור פשיעה מאפיוזית אבל ממילא הם לא מתפקדים.

 19. אדי מור אמר/ה

  הכלכלה הגלובלית השתנתה, וכיום אין יותר שימוש בכסף מזומן קטן, שבעבר היה ממלא את הכיסים. הקבצנים במקומות ציבוריים היו עושים שירות חיוני לציבור, כאשר היו עוזרים לעוברי האורח במקומות מרכזיים להיפרד מהמשקל המיותר שהמטבעות יצרו, באמצעות תרומה קטנה במקום ובזמן אסטרטגי. כיום כולם משתמשים, גם לצרכי תשלומים קטנים מאד, ברב-קו, אפליקציות, כרטיסי אשראי וכדומה. הלב נכמר למראה הקבצנים מהדור הישן, אשר דבקים בשיטה הישנה, ואינם מודעים לשינויים הכבירים בכלכלה, אשר רוקנו את כיסי האזרחים מכסף מזומן. הקבצנים מכלים זמנם לריק, ומתישים את בריאותם, שהיא ממילא לקויה, כיוון שאין באפשרותם, כמובן, להחזיק ברשותם מסוף סליקה כספי נייד, ולחייב עוברי אורח באמצעותו. התוצאה היא שהקבצנים כיום הם הרבה יותר חולים, מוזנחים ומיואשים, מאשר בעבר. מי שממלא את החלל שנוצר הן עמותות התרומות, אשר משתמשות באמצעים שיווקיים מתוחכמים על מנת לגבות תרומות דיגיטליות, בפרט לקראת החגים.

 20. עמרי אמר/ה

  מענין לא רואים אתיופים מקבצי נדבות.
  זה כמעט תמיד המסומנים והשתויים מהמגזר הרוסי

 21. ירון חנן אמר/ה

  תופעה מבישה ומעוררת חמלה כאחד. בהרבה ערים הבעיה הזו טופלה היטב. רק צריך רצון טוב ונחישות…אבל בשנים האחרונות קיימת אדישות ובריחה מאחריות בעירייה. דווקא במקרה הזה הפתרון איננו באחריות המשטרה, למעט במקרים נדירים. רוב האחריות רובצת על העירייה!

 22. שוקי אמר/ה

  רק כשהתופעה מגיעה למרכז הכרמל זה מהווה מטרד ?…..
  הרי לא אכפת כבר שנים לשרותי הרווחה ולמשטרה לגבי הקבצנים בכבישים (״כביש אגרה״) ומי שמחריף את הבעיה הם אלו שתורמים להם ובכך מעודדים עוד אנשים לעסוק בזה בהבנה שזה רווחי .בוא נראה אם משהו ישתנה אחרי הבחירות….אני טוען שלא

 23. שרון אמר/ה

  אף פעם לא ראיתי אתיופי מקבץ נדבות. זה לא קורה. זה לא בתרבות.

 24. יוסי אמר/ה

  אשמע הזוי ל"שפויים כבייכול" , תקראו לאט כדי להבין: זו אחד משלל השיטות של השילטון ואולי גם של האילומינאטי להחליש את האזרחים!!!! , להלן דוגמאות: כשאדם בא להגיש תלונה במשטרה על דבר-מה , אז אפילו הופכים אותו ממאשים לנאשם , צועקים עליו ואף מאיימים עליו באשפוז פסיכיאטרי כפוי! וזאת כדי ש'המגן הראשי'=המשטרה של האזרח יהפך לגורם רציני שעל האזרחים לפחד מהם שיותקף . בעירייה ובראשויות הגבייה הארציות הרבה אטימות! , שופטים מושחתים ומתעלמים! , פרקליטות מושחתת ומופקרת! , ראשי אירגונים ומוסדות ציבוריים פושעים ונוכלים! , אלימות ופשע שבכוונת מכוון אינם מטופלים כדי שהאזרח יישקע בפחד מתמיד ובדיכאון! , כך גם תופעת ההומלסים וקבצני הצמתים הם שלוחה ישירה או עקיפה של … השב"כ(לא התבלבלתי: שב"כ=שירות-הביטחון-הכללי!) ואם מיתוך תחושת חוסר-ברירה , האזרח ייתגונן בכוח הזרוע אז תוך שניות תופיע "משטרה יעילה" ותאזוק אותו והוא יואשם ב"הפעלת כוח אלים שלא בדין , ועשיית דין לעצמו" . בכול הארץ בונים ומשחדים את העם בדירות מרווחות וחדישות יותר באמצעות "פינוי בינוי" כשלמעשה בכך המדינה בעצמה בכוונת-מכוון מתכננת "התפוצצות אוכלוסין" שסופה הרעבה למוות בייסורים ממושכים בשל חוסר באוכל וביינתיים האזרחים למעשה כולאים את עצמם במגדלים צפופים בנוסח סין!
  מה הפיתרון ?:
  קו-מו-ני-זם!!! קומוניזם=קיבוץ-עירוני/כפרי . רק צורת חיים קיבוצית נותנת ליחיד ולמשפחה , הגנה אמיתית! … רובכם רשעים מרושעים ותגיבו עלי שאני kuku , אתם מקרבים במו ידיכם גם מלחמת אזרחים בנשק-חם בין יהודי-ישראל וגם פלישה מסיבית עולמית של צבאות להשמדת מדינת ישראל ואזרחיה היהודיים! כשהפתיח יהייה מלחמה גרעינית בין איראן לישראל! … ושימו-לב: זה יהיה רק הפתיח!

 25. גבי אמר/ה

  חובה על מחלקת הרווחה בעיריה לטפל בהם ולא להתעלם מהם.

 26. יובל המבולבלאביבה אבידן אמר/ה

  זה מפריעה לכם ביגלל שזה בכרמל בואו רדו לקירות חיים שמואל תקומו כולכם ותיראו את רובע עזה שזה ק חיים מערבית אלה שקמים את הראש באדמה חושבים שלו רואים אותם קומו כולכם יפה הנפש ותעיפו את איגוניי הפשע שיושבים במחלקת היתחדשות עירונית כולכם שם מושחתים אחד אחד גועל נפש זה כבר נימצה אצל מבקר המדינה מושחתים

 27. עמרי אמר/ה

  כדי להגיע לשלטון עליך להיות פושע, ולהסתיר זאת היטב.
  שני סוגים: אלו הפושעים הנתפסים, ואלו הפושעים היודעים להגיע לשלטון ואז נתפסים או לא.
  דבר אחד בטוח בישראל יש לכולם קופת שרצים על כולם. מאיימים זה על זה – כנראה שככה מתקדמים בתפקידים.

 28. תמי אמר/ה

  זמן לחלק שמיכות ומזון חם לקבצנים. החורף בפתח.

 29. חוסר עניין אמר/ה

  הפתרון באמצעות שיטה פשוטה כפי שצויין: דמוי (לא ממש כמו) מרקסיזם (אני לא משתמש במילה קומוניזם בגלל שזה לא שלטון סובייטי).
  למילים יש קונטציות (אם האיות נכון) ..
  במקרה הזה היא היסטורית.
  זהו שכר(סכום) מקסימלי ומינימלי של קיום – שמעתם על זה כבר.
  הפתרון כבר קיים – היישום כשל.

  פשע לא קיים אם אין סודות – ויש לא מעט סודות חשוכים ..
  אחד מהסודות הוא שהעשירים תמיד חיים על חשבון אחרים.
  הקבצנים אינם בהכרח בעלי כספים או מומים.

  סודות גלויים פשוטים .

  תנסו לשנות מערכת שפועלת בכוח תקבלו מערכת שפועלת נגדכם.

  בסוף המערכת תפעל כמו שצריך – בלי עידוד או עם בלי עזרה מבחוץ/מהפכות/תיקונים או עם.

 30. חוסר עניין אמר/ה

  דרך אגב – לא בטוח שהם (בצמתים) חוקיים..
  ממש לא בטוח.

 31. גד אמר/ה

  קודם כל רואים שזה פתאום מפריע לכם בגלל שזה בכרמל ושנית זה מרגיש כמו כתבה להזכיר שיש פה בחירות ואתם עסוקים בלקדם את המועמדים שלכם!!

הגיבו כאן לכתבה