אסון הזפת – חשד לפיגוע טרור איראני

צילום מתחת למים - זפת בכמויות ענק (צילום: מוטי מנדלסון)

מיכלית בשם Emerald שיצאה מאיראן, עברה בתעלת סואץ, כיבתה את מכשירי האיתור, שפכה נפט גולמי במים הטריטוריאליים של ישראל, המשיכה בדרכה לסוריה ושם הדליקה את מכשירי האיתור, כך מסבירים היום אנשי המשרד להגנת הסביבה החוקרים את אסון הזפת – האסון האקולוגי החמור ביותר בתולדות ישראל.


מכלית נפט לובית בשם Emerald

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:
“איתרנו את מכלית הנפט הגולמי שזיהמה את חופי ישראל. היא בבעלות לובית ונשאה מטען מאיראן לסוריה. נבוא חשבון עם הפושע הסביבתי שזיהם את חופי ארצנו, ונתבע פיצויים בשם כל אזרחי ישראל על הפגיעה בבריאות, בטבע, בחיות ובנוף”.

“מדובר במכלית נפט גולמי בשם Emerald, בבעלות ובהפעלה לובית, שנשאה מטען באופן פיראטי מכיוון איראן לסוריה. האוניה נושאת דגל פנמה. איראן מפעילה טרור לא רק על ידי ניסיון התחמשות בנשק גרעיני או על ידי ניסיון התבססות בגבולותינו. איראן מפעילה טרור על ידי פגיעה הסביבה. המאבק שלנו למען הטבע ובעלי החיים צריך להיות חוצה מדינות. יחד, נבוא בחשבון עם האחראי לטרור הסביבתי שביצע פשע נגד האנושות. אנחנו ממשיכים לשקם את החופים ואת בעלי החיים שנפגעו. יחד ננצח ונסיר את הזיהום מחופי ארצנו.”

אסון הזפת - זפת בחופי בת גלים (צילום: מרום בן אריה)
אסון הזפת – זפת בחופי בת גלים (צילום: מרום בן אריה)

צוות החקירה המיוחד

בתום חקירה מאומצת שהובילה היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה בשבועיים האחרונים, בסיוע שותפים מישראל וגופים בין-לאומיים, הצליח המשרד להגנת הסביבה לאתר את מכלית הנפט שזיהמה את חופי ישראל.

צוות החקירה של המשרד להגנת הסביבה, הצליח לאתר כי המכלית Emerald היא זו שאחראית על זיהום הים והחופים בישראל. הצוות היה בהובלת מנהל היחידה הימית של המשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, ראש צוות החקירה המיוחד, רמי פלג; ניר לוינסקי החוקר הראשי, עו”ד יוני שמיר מהמשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה ומהיחידה ימית מעיין חיים ויואב רטנר; בסיוע המכון לחקר ימים ואגמים וחברת Windward הישראלית, ובשילוב עם נתונים מסוכנויות זרות כמו NOAA האמריקאית ו-EMSA האירופית,

רני עמיר - מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית – המשרד להגנת הסביבה (צילום: נגה כרמי)
רני עמיר – מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית – המשרד להגנת הסביבה (צילום: נגה כרמי)

112 אלף טונות נפט גולמי

בידי אף גורם לא היה מידע מוקדם על כתם חשוד שהוביל לאירוע, שהתגלה לראשונה רק עם נחיתת גושי הזפת בחופי ישראל ב-17 בפברואר. ולכן, כל ניתוח האירועים הוא בדיעבד, באמצעות התחקות אחר נתוני הספינות וצילומי לוויינים.

צוות החקירה גיבש את תמונת המצב הבאה: המכלית אמרלד היא ישנה, בת כ-19 שנה, ומשום כך אינה יכולה להתקבל בנמלי אירופה או ארה”ב. היא נושאת עליה 112 אלף טונות נפט גולמי. אירוע שפיכת הנפט הגולמי אירע בין ה-1 ל-2 בפברואר, בטווח של עשרות קילומטרים מחופי ישראל, בתוך המים הכלכליים של ישראל.

בלוויינים האירופיים נמצא תיעוד בדיעבד של כתם ב-5 בפברואר, שיכול להיות משויך למכלית הנדונה, במרחק של עשרות קילומטרים מחופי ישראל. כתם זה עשוי להיות גלגול מוקדם של הכתם שהתגלה ב-11 בחודש כ-50 ק”מ מול חופי ישראל, ושלפי המודלים ממיקום זה נחתו גושי הזפת בחופי ישראל.

נפט גולמי מאיראן לסוריה

בדיקות המעבדה של הדגימות שלקח המשרד להגנת הסביבה מייד בקרות האירוע ובימים שלאחר מכן מעלות, כי מדובר בנפט גולמי, ומשום כך צומצמה רשימת החשודות הפוטנציאליות מכ-35 אוניות לארבע מכליות: שתי מכליות נשללו בשל מיקומן בימים שקדמו לאירוע; מכלית נוספת נבדקה בספרד על-ידי צוות מקומי וכן ביוון על-ידי צוות החקירה הישראלי ונשללה לחלוטין כמקור לזיהום, והמכלית הרביעית, הנמצאת כעת באיראן, היא זו שאותרה כגורם לאירוע.

מניתוחי תמונות לוויין והרצת מודלים שביצעו חוקרי המשרד להגנת הסביבה, צוות המכון לחקר ימים ואגמים וצוות חברת Windward הישראלית עולה, כי האונייה הבריחה נפט גולמי מאיראן לסוריה. המכלית יצאה מאזור איראן כשהיא “חשוכה”, ללא מערכת AIS (מערכת מיקום אוטומטי). לפני תעלת סואץ היא הדליקה את המכשירים, עברה את התעלה באזור מצרים, ולפני כניסה למים הכלכליים של ישראל כיבתה שוב את המערכת.

תנועה עם מכשירים כבויים

בין 1-2 לפברואר היא זיהמה את המים הכלכליים של ישראל תוך כדי תנועה ועם מכשירים כבויים, וכשהגיעה לאזור סוריה הדליקה מחדש את המכשירים. בין ה-3 ל-14 בפברואר פרקה באזור סוריה את כל הנפט הגולמי שהיה עליה לכלי שיט אחרים.

יש לציין כי בפרק הזמן הזה, בדיעבד, התגלו בלוויינים עוד שני כתמים באזור שבו שהתה האונייה בין קפריסין לסוריה. האונייה שבה לאיראן שוב באותה דרך של החשכת המכשירים במים הכלכליים של ישראל, עד שהגיעה לנמל באיראן, שם היא עוגנת כיום.

המשרד להגנת הסביבה ביחד עם רשות הספנות והנמלים, ידאג כי מדינת ישראל תתבע פיצויים מהקרן הבין-לאומית (IOPC 1992) וכן יפנה למבטחים של המכלית אמרלד.

עוף מים פגוע מזפת בחוף (צילום: מוטי מנדלסון)
עוף מים פגוע מזפת בחוף (צילום: מוטי מנדלסון)

החוקרים של Windward

“כחברה ישראלית שהים חשוב לה, התגייסנו מהרגע הראשון לסייע למשרד להגנת הסביבה לאיתור מקור האסון, ותרמנו את השימוש במערכת שלנו בהתנדבות. המערכת והחוקרים של Windward סיפקו מודיעין איכותי מבוסס בינה מלאכותית דרכו פוענח האירוע״, אומר עמי דניאל, מנכ”ל ומייסד Windward.

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. יאנה אמר/ה

  חאלות!!!שימותו מי שעשה זאת!!!

 2. דרור אמר/ה

  אולי יתחילו להתייחס לזיהום סביבתי כפי שמתייחסים לפיגועי טרור ולאיומים ביטחוניים 🙏.

 3. דני אמר/ה

  לפני יום וחצי היה צו איסור פרסום עכשיו אומרים לנו בלי שום בעיה איראן עשתה עלינו פיגוע..
  מדינה של רמאים

 4. אסתר בכר אמר/ה

  זה היה ברור שהמצב של גושי זפת שמילאו את חופי הארץ הוא לא מקרי ויש כאן יד מכוונת. והנה התגלה המפגע.
  יש להביא את האשמה בפני הגורמים המתאימים ולדאוג שכל בעלי החיים שמתו בעקבות הפיגוע וכל המצב הקשה שנקלענו אליו נפוצה בהתאם ובהתיחס למעשה שנעשה בכוונת פיגוע בפצוי הגבוה ביותר.

 5. חלאות אירניות אמר/ה

  חכו חכו למה שיקרה כשביידן הסנילי יתן להם להוציא חופשי נפט לכל העולם. אצל טראמפ מיכלית כזאת לא הייתה נעה בחופשיות. לנבלות האדם באירן אין שום סנטימנטים לטבע ולבעלי החיים שהרי אין להם את זה לבני אדם.

 6. סיימון אמר/ה

  ברגע שהוציאו צו איסור פירסום על האסון זיהום הנפט היתה לי את התחושה שמדובר בפיגוע מכוון ולאיראן יש האינטרס הגדול ביותר לגרום את הנזק

 7. חלם אמר/ה

  אני לא מודאג יותר מהזפת…
  עכשיו אני מודאג איך מיכלית ענקית כזו נכנסת ״למים הטריטוריאליים של ישראל״ בלי שחיל הים מתעורר?!
  לא פלא שגורמי הביטחון מיהרו להכחיש את השטות הזו. ואם זו לא שטות אלא אמת, אנחנו בצרה אמיתית !

 8. קונילמל אמר/ה

  חלם,
  אנחנו בצרה כך או כך אם זאת ״השרה לאיכות הסביבה״ שיש לנו….
  לסביבת טבריה היא אולי מתאימה אבל לחופי הים התיכון?!
  מסכנים פקידיה

הגיבו כאן לכתבה