"אני, במצב הזה, לא מביא את המשפחה שלי לחופי חיפה" • ואדים מנוב יודע על מה הוא מדבר

ואדים מנוב עם אשתו (ארכיון משפחתי)

ביום כדור הארץ הבינלאומי שחל היום (ה' 22/4/21), ואדים מנוב החיפאי, מנכ"ל חברת "גרין אושן" שסיפקה ציוד בטכנולוגיות ייחודיות לניקוי חופים לכ-40 מדינות בעולם, מספר על המצב בחופי חיפה לאחר האסון האקולוגי שפקד אותם לפני כחודשיים.

"חבל על כל יום שעובר ושלא הביאו ציוד מקצועי וטכנולוגיות נכונות לניקוי ולפינוי הפסולת המזהמת מהחופים"

"נדרשת כאן פעולה הרבה יותר רצינית ממה שקורה היום. אני, במצב כזה, לא מביא את המשפחה שלי לחופי חיפה. אני לא יודע למה פתחו את עונת הרחצה, כנראה זה חוסר אכפתיות. הרי נגרם נזק בריאותי לאנשים ולטבע בכלל", כך מתאר ואדים מנוב (42) את המצב בחופי חיפה כחודשיים לאחר האסון האקולוגי.

ואדים מנוב במשרדי גרין אושן בחיפה (צילום עצמי)
ואדים מנוב במשרדי גרין אושן בחיפה (צילום עצמי)

מנוב מעורה היטב בנושא של ניקוי חומרים מזהמים מחופים, בשש השנים האחרונות הוא מכהן ממשרדו בחיפה כמנכ"ל חברת "גרין אושן" שמייצרת כריות ושרוולים הסופגים שמנים ודלקים. "גרין אושן" מוכרת היטב בתחומה בעולם וסיפקה את ציודה לחופים בכ-40 מדינות במצבי דליפות בדרגות שונות.

"אני מרים את הדגל בתור אזרח מודאג ואיש מקצוע. חוף שקמונה שנהרס, הוא במצב זוועתי ביותר, כולו בכתמי זפת שהיא פסולת מסוכנת לכל דבר ועניין"

מנוב, תושב קריית שפרינצק, עלה לחיפה מרוסיה ב-1994, סיים את תיכון ליאו באק ולאחר השירות הצבאי למד תיירות וכלכלה באוניברסיטה העברית. לאחר מכן הספיק לעבוד בסוכנות היהודית וכבודק תוכנה ומהנדס אינטגרציה באלביט ובבנק דיסקונט. לפני שש שנים נחשף מנוב, ממש במקרה, לרעיון של טכנולוגיית ספיגת שמנים ודלקים ומאז פיתח את אותו הרעיון עם שותפיו לחברה.

ואדים מנוב, מנכ"ל גרין אושן בעבודה (ארכיון משפחתי)
ואדים מנוב, מנכ"ל גרין אושן בעבודה (ארכיון משפחתי)

בתערוכות בינלאומיות שונות בעולם, פגש מנוב את נציגי המשרד להגנת הסביבה, שהבטיחו לבדוק אפשרות לשימוש בטכנולוגיה בארץ. כן, ניסה מנוב להיפגש עם השר להגנת הסביבה לשעבר, זאב אלקין, אך ללא הצלחה.

קיץ מזופת - אסון הזפת בחופים (צילום: מוטי מנדלסון)
קיץ מזופת – אסון הזפת בחופים (צילום: מוטי מנדלסון)

ואדים מנוב:

כאנשי מקצוע, תמיד התרענו שישראל מעולם לא הייתה ערוכה לדליפות מהסוג שארע, וגם עכשיו לא. זה גם היה מצוין במבדקים שנעשו. תמיד לא היה תקציב, או כל מיני סיבות אחרות, כשכל ארגון או רשות מאשימים אחד את השני.

חודש אחרי אסון הזפת, המשרד לאיכות הסביבה פרסם קול קורא להגשת טכנולוגיות לניקוי החופים. מנוב ושותפיו ניגשו לקול הקורא ואף פנו בנושא לעיריית חיפה, שעד כה לא הגיבה.

"זפת היא פסולת מסוכנת לכל דבר ועניין"

"אני מרים את הדגל כאזרח מודאג וכאיש מקצוע. זה פשוט טירוף שהיוונים, התורכים ולהערכתי גם הלבנונים, יש להם ארגון ממשלתי מסודר לזיהומי ים והם ערוכים יותר טוב מאתנו", אומר מנוב.
מנוב מגיע לחופי חיפה באופן קבוע כדי לבדוק את מצבם.

בהתייחסו לחופי חיפה, אומר מנוב:

יש לנו את חוף שקמונה שנהרס, הוא במצב זוועתי ביותר, כולו מלא בכתמי זפת, שהיא פסולת מסוכנת לכל דבר ועניין. אנשים מסתובבים בו ומרימים גבה. הכתמים האלו מגיעים מחוף הסטודנטים ועד לחופי הקריות. הבעיה הגדולה היא שהים ממשיך לפלוט זפת והאבסורד הוא שהדבר מצדיק את ההבנה שזאת לא אונייה שפלטה את החומר.
חיילים בחופי חיפה מנקים זפת (חי פה בשטח)
חיילים בחופי חיפה מנקים זפת (חי פה בשטח)

"להיכנס לים זו סכנה"

מנוב אומר שהטענה העיקרית שלו היא כלפי המשרד להגנת הסביבה, שמקל ראש בנושא. כמו כן, הוא מתריע לגבי הסכנה להיכנס לים בעונת הרחצה שנפתחה.

ואדים מנוב:

זה נזק לכולם, לילדים ולכלבים. אי אפשר לחיות כל הזמן בסביבה מזהמת. גם ככה חופינו מזוהמים מפלסטיק. זה חוסר מקצועיות להסתמך רק על מתנדבים. המתנדבים לא יכולים לנקות את הזפת עם הידיים, הוא נדבק לסלעים וצריך כלים מיוחדים כדי להסירו. בסוף יגיע מצב שאנשים פשוט לא יגיעו לחופים.
14 תגובות
 1. אנה אמר/ה

  צודק, אני השנה החלטתי עם משפחתי שלא נגיע לרחוץ בחופים. מאוד מסוכן, הזפת עדיין קיים בקרקעית הים וזה שלא רואים אותו לא אומר שאין סכנה לנו או לחיות.

 2. איילין אמר/ה

  כרגיל וכצפוי…קאליש לא מתעניינת , לא מטפלת,
  אדישה מרחפת על ענן, וגם החופים המזוהמים
  גם הכבישים ההרוסים בתוך העיר…
  אין לה ענין, אין לה חזון, ולמה אנחנו התושבים
  לא מפגינים נגדה…..תושבים אדישים ורדומים,
  וחבל….

 3. אבנר אמר/ה

  חופים רק להליכה ברגל בינתיים

 4. רם אמר/ה

  מי אני שאגיד לכם "עיתונאים" איך לעבוד אבל מה עם תגובת עריית חיפה לכתבה?
  ביקשתם בכלל?

 5. דן אמר/ה

  חיפני 75 שנה שהולך לחופים כול השנים לישחות וגם בחורף ואני לא חליתי בבקשה לא לזרוע בהלה בחינם ומיותר לתת פרסום לחברה שמתעשרת על חשבון נזקי טבע

 6. אייל אמר/ה

  לפתע זפת מסוכנת כל כך. אל תזרעו בהלות סתם.
  זוכר שכילדים היינו הולכים בחוף למתקן שטיפת זפת מהרגליים בים

 7. אמיר אמר/ה

  היה לי הרבה מה לומר כתבה נכונה מאד אבל זה רק גרגיר חול בלב ים .אין ספק שהציבור שבויי וחלקו מטומטם הכל בסדר גם אני בפנים .אבל הסוף מתקרב . תוך שנתיים מהיום הכל יגמר ….

 8. עליזה אמר/ה

  כמה מאכזבים בעיריית חיפה ובמשרד לאיכות הסביבה . מדוע הטלויזיה לא עושה כתבה להזהיר את התושבים התמימים לא להתרחץ. איםה משרד הבריאות שאינו אוסר רחצה. איפה אחריות העיריה??? חיי אדם הפקר???

 9. פרי אמר/ה

  עירית חיפה נכשלה בכל המדדים!!
  לא שבתקופת יהב היה טוב יותר אך
  עם קאליש העיר התדרדרה עמוקות ואין תקווה לשינוי. יש להקים ועדה קרואה ולהחליף את קאליש מיידית!
  גם שרי איכות הסביבה לדורותיהם,
  לרבות הנוכחית, כושלים ומיותרים.
  גילוי נאות, הח"מ הצביע עבור קאליש ואף תרם מכספו למסע הבחירה שלה.

 10. אמיר שאול אמר/ה

  לא מוכנים להשקיע כסף. אם היה מציע את שירותיו חינם אין כסף, היו פונים אליו.

 11. אילנה גבאי אמר/ה

  מקווה שימרית חיפה תתעשת ולידה את שצריך לעשות
  גם אני לא חושבת להיכנס למים המסוכנים של הים

 12. קובי אמר/ה

  ישראל היא מדינת חלם ה"יהיה בסדר" הישראלי הוא המקומם ביותר ,עד 'שלא קורה אסון לא מתעוררים כאן לא משרדי ממשלה ולא עיריית חיפה העיר מוזנחת למעלה מכמה עשורים תשתיות רעועות הים ,?את מי מעניין בעירייה ?? חזירים עושים ונדליזם בשכונות בפחי האשפה ,הכל כאן חלם מדיניות כושלת בושה שעיר כמו חיפה עם חוף ים יפה ופוטנציאל תיירותי נראת מפגרת כמו לפני שלוש עשורים דבר לא משתנה התפישה והאיכפתיות !עד שמישהו יתעורר . . . שלא יהיה מאוחר מידי

 13. חנה אמר/ה

  שנה שלמה היינו בסגרים בדרגות שונות. הכבישים היו כמעט ריקים והתנועה מועטה… איך לא נוצל הזמן הזה סליחה מחדש ותיקון הכבישים? המצב נוראי, נהיגה כמו בסללום על מנת לא להכנס להורות! שנה שעברה, התפוצץ לי צמיג (ולעוד 4 אנשים שנסעו באותה דרך). פניותינו לכיסוי עלות החלפת צמיג "נופנפו"… במקום בוצע טלאי לאחר כשבועיים…
  בושה!

 14. אמא חיפאית אמר/ה

  כאשר אין חינוך לאיכות הסביבה, כולל מנהיגים בכל הרמות מהארצית למדינית לא מבינים בנושא ולא מעוניינים להבין זה המצב… האבסורד בדבר זה שהכל ייחזור אלינו, תחלואה,חוסר תיירות, קריסת עסקים בחוף ועוד.. אבל למה לחשוב רחוק? אם אפשר לעצום עיניים… עצוב שכל פעם המשפט אין שכל אין דאגות מתאים בדיוק למצבנו .

לא ניתן להגיב