אסון הזפת בחופים • זפת טרייה בכמות עצומה נפלטה מהים • צפו

כמות עצומה של זפת בחופים (צילום: רט"ג)

אירוע “זפת בסערה” בחופים • התרעה ליומיים הקרובים 17-19/2/21

המשרד להגנת הסביבה מתריע כי ב-24-48 השעות הקרובות, עלולים להיפלט מהים גושי זפת נוספים ולנחות בחופים מנהריה ועד אשקלון; המשרד הנחה את הרשויות המקומיות להפעיל את תוכניות החירום ולהיערך לניקוי החל ממחר, עם שוך הסערה.

גושי זפת טרייה נפלטו מהים בחופי המועצה האזורית חוף הכרמל | צפו

המשרד להגנת הסביבה מעדכן, כי משעות הבוקר היום (ד’ 17/2/21), נפלטו כמויות משמעותיות של גושי זפת מהים לאורך רצועת החוף – מחופי המועצה האזורית מטה אשר שבצפון ועד לחופי בת ים וראשון לציון שבדרום. נכון לרגע זה, מקור הזיהום אינו ידוע.

המשרד להגנת הסביבה הנחה את הרשויות המקומיות החופיות להפעיל את תוכניות החירום המקומיות ולהיערך לניקוי משמעותי החל ממחר, ככל שהסערה תשכך. בגלל מזג האוויר הסוער לא ניתן לבצע פעולות ניקוי כלל, ופעולות הסיור והפיקוח שבוצעו היום על-ידי כלל הגופים היו מוגבלות.

כמות עצומה של זפת שנפלטה לחופים | צפו

מפקחי היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה נמצאים בשטח, וממשיכים לעקוב אחר היקף נחיתות הזפת. כמו-כן, הם מקיימים קשר ישיר עם הרשויות המקומיות, עם המפעלים לאורך החופים ועם רשות הטבע והגנים. נחיתות של זפת תועדו בחופי 14 רשויות מקומיות בישראל: המועצה אזורית מטה אשר, עכו, חיפה, טירת הכרמל, חוף הכרמל, ג’יסר א-זרקה, חדרה, עמק חפר, חוף השרון, נתניה, הרצליה, תל אביב, בת ים וראשון לציון.

כמות עצומה של זפת בחופים (צילום: רט"ג)
כמות עצומה של זפת בחופים (צילום: רט”ג)

על פי סוג הזפת ומרקמה, ההערכה כרגע היא כי מדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שייט שעבר מול חופי ישראל. אנשי היחידה הימית נמצאים בקשר עם המרכז במלטה REMPEC (מרכז אזורי לתגובה לזיהומי ים וחופים במזרח התיכון) ועם הסוכנות האירופית EMSA, בניסיון לבדוק מקורות אפשריים לאירוע מסוג זה.

תוכנית החירום הלאומית לטיפול בתקרית זיהום ים בשמן (תלמ”ת) אשר אושרה בממשלה ומתוקפה פועל המשרד להגנת הסביבה באירועים מסוג זה, הגדירה 3 רמות (TIER) לתגובה לאירועי זיהום ים וחופים.

המשרד להגנת הסביבה הגדיר את האירוע כ”בין-מקומי” ברמה TIER 2B- באירוע כזה, לא ידוע מקור הזיהום ופעולות הניקוי מבוצעות על-ידי בעלי תוכניות החירום המקומיות שנפגעו מהזיהום, בהנחיית היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:
“המשרד להגנת הסביבה עומד לרשות הרשויות המקומיות החופיות בהנחיה ובייעוץ להתמודדות נכונה עם גושי הזפת שנחתו ממקור בלתי ידוע. המשרד נמצא בקשר עם גורמים באגן הים התיכון כדי למצות את הבדיקות למציאת מקור אפשרי לאירוע מסוג זה”.

חה"כ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (צילום: לשכת השרה להגנ"ס)
חה”כ והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל (צילום: לשכת השרה להגנ”ס)

הידיעה המקורית | שעה 10:00 :
המשרד להגנת הסביבה מעדכן כי משעות הבוקר היום (ד’ – 17/02/21), בשל הסערה, נפלטו כמויות גדולות של גושי זפת טרייה מהים בחופי מועצה אזורית חוף הכרמל (הבונים, מעגן מיכאל, נווה ים).
לא ידוע עדיין על אירוע מיוחד שיכול היה להיות מקור לכך.

זפת היא תוצר של פירוק והתגבשות נפט, שמנים ומוצריהם. בדרך-כלל זו תוצאה של השלכה פיראטית לים מאונייה חולפת, לעיתים במרחק רב מחופי ישראל, או זפת ישנה ששקעה והורחפה בסערה.

גושי זפת בכמות גדולה בחופים | צפו

עדכון רט״ג – תמונת מצב ארצית, זיהום ים | שעה 13:30:
נחיתות של גושי זפת בגדלים שונים נצפו היום לאורך החוף.
מבדיקת החופים שבניהול רשות הטבע והגנים, נראה כי עיקר הפגיעה הנה בחוף גלים, דור הבונים וים גדור. ריכוזים קטנים יותר נצפו גם בחוף השרון , פולג ובית ינאי.
הסערה בים עדיין בעיצומה ויתכן בהמשך שזיהום יגיע למקומות נוספים או יעלם .
רשות הטבע והגנים נערכת למבצע ניקיון מחר.

עדכון מרשות הטבע והגנים נמסר לחי פה – תאגיד החדשות:
רשות הטבע והגנים נערכת באופן מיידי לטפל בזיהום החופים המאסיבי בזפת, כדי למזער את נזקי זיהום החוף. מחוז צפון ברשות הטבע והגנים יפעל בכל גזרות החוף של שמורות הטבע והגנים בחוף כרמל במבצע ניקוי.

זפת נפלט לחופי חיפה (
צילום: שרון עדי ודן בירון, המשרד להגנת הסביבה
כמות עצומה של זפת בחופים (צילום: רט"ג)
כמות עצומה של זפת בחופים (צילום: רט”ג)
יוני ספיר יור עמותת שומרי הבית (צילום: אלבום פרטי)

יוני ספיר, יו”ר עמותת “שומרי הבית” מסר:

האירוע הזה מלמד אותנו על הסכנות שבשפך ימי, הפעם- ככל הנראה מספינה. הגברת תנועת הנפט הימית במפרץ אילת ובחופי אשקלון לצורך שינוע נפט אמירתי לאירופה, כפי שעולה מהעסקה המסחרית שנחתמה, תסכן את החופים שלנו, מי השתייה שלנו שמיוצרים ברובם מהים, החקלאות הימית, הספורט הימי והתיירות הימית. אירוע חריף לא פחות עלול להתרחש במקרים של שפך חומרים רעילים מאחת מאסדות הגז, על פי סימולציות שבוצעו. הגיע הזמן להיגמל מדלקים פוסיליים- אנרגיה מתחדשת זולה יותר, נקיה יותר ואינה מסכנת את אקלים כדוה”א. אני קורא למתנדבים להירשם למבצע ניקיון החופים, שיחל מיד עם שוך מזג האוויר הסוער

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל זיהום זה לא טוב. צריך לטפל בזה מייד. בוקר טוב לכם.

 2. ויקטור אמר/ה

  רפי, תודה! חידשת לי.

 3. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  רפי תמיד מחדש. באופן כללי, תמיד מעניק זוית ראיה מקורית, שטרם חשבתי עליה! תודה שוב!

 4. Jenny אמר/ה

  כואב הלב לראות את זיהום החופים בגלל הזפת ולדעתי יש צורך (בדיעבד) לשלוח מעקב ולנסות להתחקות אחר המזוהם שהגיע בוודאי מאניה זרה. סתם כך לא מגיעים גושי סתם אלא רק מאניה שהחליטה לנקות את האניה ואחרים ינקו אחריהם. יש לקבוע חוק נגד מזהמים של הים שירתיע כי זה לא צחוק. היום זה מאד פשוט לעקוב מהאויר מהיכן ומי עשה זאת.

 5. יואב אמר/ה

  תודה על החדשות החשובות !
  רק לא הבנתי מכל זה מה הסכנה שיש בזפת
  האם הסכנה גם לבני אדם ?
  כיצד זה פוגע ?

הגיבו כאן לכתבה