אסון הזפת | צילומים ממסוק סיור מעל חופי הים לאיתור כתמי זפת נוספים בדרכם לישראל | צפו

מסוק סיור אומד את מצב זיהום הזפת בחופים (צילום: יבגני מלכין, המשרד להגנת הסביבה)

אסון הזפת בחופי הים – הערכת מצב ומבצע ענק לפינוי כמויות הזפת האדירות • עבודת הפינוי רק התחילה…

כ-1,200 טונות של זפת ופסולת בחופי הארץ מבצע פינוי הזפת של המשרד להגנת הסביבה, החברה לשירותי איכות סביבה, רשות הטבע והגנים ואלפי מתנדבים מכל רחבי הארץ

המשרד להגנת הסביבה מתחיל הבוקר (ד’ 24/2/21) את פינוי הזפת והפסולת שנפלטה לחופים כתוצאה מהאירוע הסביבתי החמור שאירע כ-50 ק”מ מול חופי ישראל. הפינוי ייעשה באמצעות זרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה, החברה לשירותי איכות סביבה.

מסוק סיור אומד את מצב זיהום הזפת בחופים (צילום: יבגני מלכין, המשרד להגנת הסביבה)
מסוק סיור אומד את מצב זיהום הזפת בחופים (צילום: יבגני מלכין, המשרד להגנת הסביבה)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

אנחנו מודים לאלפים הרבים של המתנדבים, שבזכותם נאספה הזפת ברוב החופים בארץ, זה מרגש ומחמם את הלב. אחרי אישור הממשלה את התקציב אמש (23/2/21), אנחנו נכנסים לשלב הבא, שיאפשר לציבור לשוב לחופים היפים שלנו. אנחנו מקווים לסיים את הפרויקט האדיר הזה בשבועות הקרובים, כך שניתן יהיה לפתוח בזמן את עונת הרחצה.

מסוק סיור של המשרד להגנת הסביבה, בחיפוש אחר ריכוזי זפת במי הים • צפו

10 מיליון שקל

התקציב שיועבר לחברה לשירותי איכות הסביבה, לפי אישור הקרן למניעת זיהום ים, הוא של 10 מיליון שקל. ככל שיימצא הגורם המזהם, המשרד יפעל בהתאם לכלים המשפטיים ולסמכויותיו על פי דין. 

כ-1,200 טונות של חומר שזוהם בזפת

בהתאם להערכת כמויות, יידרש טיפול בכ-1,200 טונות של חומר שזוהם בזפת (זפת, חול ופסולת מוצקה כדוגמת פלסטיק, עץ, אצות, צדפים). הטיפול כולל: פינוי ומיון הקרקע והפסולת, דיגום ואנליזה של הקרקע והפסולת, ופינוי של הקרקע והפסולת המתאימה לטיפול ביולוגי ולהטמנה כפסולת מעורבת ליעדי קצה מורשים לטיפול ביולוגי ומטמנות לפסולת מעורבת.

השרה גילה גמליאל (צילום: ציביה קצמן, לעמ)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

מיד אחרי אישור הממשלה אתמול פעלנו באופן מידי להעביר את כל התקציבים והאישורים כך שהחל מהבוקר הפינוי יתבצע, ונשיב את החופים נקיים ובטוחים לציבור.

הפסולת בחופים נאספה באמצעות מתנדבים רבים שפעלו בהנחיית המשרד להגנת הסביבה דרך הרשויות המקומיות, עמותת אקואושן ורשות הטבע והגנים. זיהום הזפת הוא לאורך כ-160 ק”מ של רצועת חופי ישראל (מתוך 195 ק”מ), מחוף בצת בצפון ועד לחופי ניצנים בדרום, והוא כולל נחיתות רבות של גושי זפת בכלל הרשויות המקומיות החופיות – ממטה אשר בצפון ועד חוף אשקלון בדרום. 

מסוק סיור בשמי ישראל, בחיפוש אחר ריכוזי זפת במי הים • צפו

לאחר הערכת מצב במשרד להגנת הסביבה, כל הרשויות המקומיות החופיות קיבלו התראה להפעיל את תכניות החירום המקומיות ולהיערך לניקוי. הרשויות מקומיות החלו בפעולות ניקוי הזפת בסיוע מתנדבים ובהנחיית היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית, והעבירו אותם לנקודות אחסון מתאימות בעורף החוף.

בהתאם לאישור הממשלה אתמול (ג’) את הצעת המחליטים של ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל בנושא אירוע הזפת, בכוונת הממשלה לבצע את השינוע, הטיפול וסילוק הזפת. מבחינה סביבתית יש חשיבות לכך שפינוי הזפת והפסולת המעורבת בזפת, מיון ופינוי ליעדי קצה מוסדרים (מתקנים לטיפול בקרקע מזוהמת, מתקנים לטיפול תרמי בפסולת מסוכנת).

מסוק סיור בשמי ישראל, בחיפוש אחר ריכוזי זפת במי הים • צפו

רשות הטבע והגנים על התמודדות עם זיהום הנפט בחופי ישראל – סיכום פעילות יומי 23/2/21

מהערכת מצב שהתקיימה ערב שלישי (23/2/21) ברשות הטבע והגנים, עולה כי עיקר השטחים החוליים בחופים יחסית נקיים מגושים גדולים של זפת אך עדיין ניכרים ממצאים של זפת בגושים קטנים (פתיתים/גודל מטבעות) לאורך החופים. גושים אלה קשים לאיתור ופינוי ונדרש לסנן את החול ולהמשיך בסריקות מאומצות ונרחבות. בתוך כך האזורים הסלעיים בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים ברובם מזוהמים עדיין וייקח עוד פרק זמן ממושך להסיר מהם את זיהום הזפת. על פי זאת הערכת הרשות היא כל החופים עדיין מלוכלכים מזפת, גם אם לא ניכרים בהם גושים גדולים של זפת.

שאול גולדשטיין מנכ״ל רשות הטבע והגנים – על מצב הזפת בחופים • צפו

שיטות ואמצעי ניקוי מיוחדים

רשות הטבע והגנים בשילוב אקולוגים, חוקרים וגופים ברחבי העולם עימם הרשות נמצאת בקשר, מנסים לבחון שיטות ואמצעים מיוחדים להתמודדות עם זיהום הזפת שכיסה חלקים נרחבים מהאזורים הסלעיים בחופים, אותם מורכב יותר לנקות ולשקם מהזיהום. במסגרת זאת בוצעו מספר דגימות של הזפת שאותרה בחופים ותוקם כנראה מעין חוות ניסוי קטנה לבחינת השיטות השונות.

פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)
פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)

בתוך כך רשות הטבע והגנים, בהובלת המנכ”ל שאול גולדשטיין, תומכת ביוזמת שר האנרגיה, ד”ר יובל שטייניץ ובתמיכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, להעביר את הנעת הספינות המגיעות לישראל או משייטות בסביבתה לגז טבעי.

פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)
סרטן פגוע | פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)

כמו כן, הרשות פועלת מול השר שטייניץ לזרז את הרפורמה בחומרים המזינים את תחנות הכוח בישראל לכיוון צמצום השימוש בדלקים פוסיליים ובמיוחד לבטל בהקדם את הנעת תחנות הכוח בדלקים, מזוט ופחם. ברשות מביעים תקווה שהדבר יתקדם תוך הבנה כי הדבר כרוך בהסכמים בין מדינות ולכן טוב שראש הממשלה פועל אף הוא בכיוון זה.

כ-2,250 מתנדבים

במהלך יום האתמול (ג’ 23/2/21), כ-2,250 מתנדבים מקרב קבוצות מאורגנות ויחידים, סייעו לפקחים ולעובדי רשות הטבע והגנים במאמצי ניקוי ושיקום החופים מזיהום הזפת, בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים מצפון ועד דרום. מתנדבים אלו נרשמו דרך מערכת רישום ושיבוץ המתנדבים שהקימה רשות הטבע והגנים באתר האינטרנט שלה, בשילוב כ-12 תחנות קליטת מתנדבים שהציבה הרשות בחופי שמורות הטבע והגנים הלאומיים.

פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)

בואו להתנדב בניקוי החופים

ליום רביעי (24/2/21) נרשמו מראש להתנדבות למעלה מ-1,800 מתנדבים מקרב קבוצות מאורגנות אליהם צפויים להצטרף באופן מזדמן עוד מאות מתנדבים בתחנות קליטת המתנדבים. לפרטים על ההתנדבות והרשמת קבוצות ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים:

ברשות הטבע והגנים מבקשים בשלב זה מהציבור הרחב שלא לפעול עצמאית לניקוי המשטחים הסלעיים בחופים, מאחר שהנזק מניקוי באופן לא נכון עלול להזיק עוד יותר.

פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)
פעילות מתנדבים עם רשות הטבע והגנים בניקוי ופינוי הזפת (צילום: דפנה בן נון)

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. Jenny אמר/ה

    שאלתי היא: למה מדינת ישראל לא פונה למדינה שהאניה. שלה היתה מעורבת בזריקת הזפת לחופים שלנו, לחייב את הצוותים שלהם להועיל ולאחר שמוריד אותם לחוף, לקחת אחריות ולנקות אחריהם. זה פשוט כאילו להיכנס לבית של מישהו, ישאיר לכלוך ויצא החוצה. הרי אנו יודעים מי עשה זאת אז למה לא לוקחים יוזמה? כי לנתניהו לא מתאים? אם זה היה קורה ברוסיה למשל, האם היא לא היתה פועלת בכיוון?

  2. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    סיור חשוב מהמסוק.תמונת מצב

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו