דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

הממשלה אישרה הקמת ועדת מנכ"לים לפיתוח וקידום מפרץ חיפה

תוקם ועדת מנכ"לים שתדון בפיתוח ובקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ

החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, אושרה פה אחד בישיבת הממשלה; תוקם ועדת מנכ"לים שתדון בפיתוח ובקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ; הוועדה תגיש את מסקנותיה לממשלה בתוך 90 יום מהקמתה

ממשלת ישראל אישרה היום ראשון 25/10/20 פה אחד בישיבתה, את הסיכום בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל, על הקמת ועדת מנכ"לים בין-משרדית לנושא פיתוח וקידום מפרץ חיפה ועתיד התעשייה הכבדה במפרץ. לפי החלטת הממשלה, הוועדה תפרסם את עיקרי התוכנית להערות הציבור בטרם הגשתה לממשלה, בתוך 90 יום ממועד הקמתה.

התהליך החל בעקבות עבודה שנעשתה על ידי משרד הייעוץ מקנזי – עבודה אשר הזמין השר לשעבר משה כחלון. בהמשך, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, הפרופסור אבי שמחון, הסביר בכנס בחיפה, כי על פי הדו”ח עולה תמונה ברורה כי סיבת השורש לכישלון הכלכלי של אזור חיפה היא התעשייה המזהמת.
את דבריו של פרופ’ שמחון תוכלו לקרוא כאן:

במקביל לפרסום דו”ח מקנזי, פרסמה רשות מקרקעי ישראל את תכנית “עמק החדשנות”, תכנית המתארת את מהלך הוצאת התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה והסבת השטח למגורית ולתעשייה נקיה. גם את תכנית זו יזם השר לשעבר, החיפאי, כחלון. וכעת הממשלה ממשיכה את המומנטום החיובי שצברה התכנית, אשר נוטעת תקוות בלב רבים בחיפה והסביבה.


הרכב הוועדה הבין משרדים לעתיד מפרץ חיפה

בראש ועדת המנכ"לים הבין-משרדית לפיתוח וקידום מפרץ חיפה יעמוד נציג משרד ראש הממשלה והרכבה יהיה: מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ או נציג בכיר מטעמו, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי; מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד האנרגיה, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, מנכ"ל משרד הביטחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה, ראש המועצה לביטחון לאומי, מנכ"ל משרד הפנים, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, מנכ"לית מנהל תכנון והיועץ המשפטי לממשלה או משנהו.

הנושאים שיידונו בוועדה

הוועדה הבין-משרדית תדון, בין היתר, בעתיד התעשייה הכבדה, בדגש על התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה; תשתיות האנרגיה במפרץ חיפה והשפעתן על משק האנרגיה הלאומי בעתיד; צורכי דיור ופיתוח עירוני של מטרופולין חיפה; פיתוח כלכלי ואזורי, הגברת הפריון ועידוד השקעות; צורכי תעסוקה עתידיים במטרופולין חיפה; סיכונים מחומרים מסוכנים; זיהום אוויר, שיקום קרקע והיבטים סביבתיים נוספים במפרץ חיפה.

מידע מלא על מטרות הועדה שתקום

גילה גמליאל - השרה להגנת הסביבה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
גילה גמליאל – השרה להגנת הסביבה (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל:

זהו יום היסטורי! גם הממשלה היום מצטרפת לעמדתי שלפיה אין מקום לתעשייה כבדה בלב המטרופולין. אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שמוביל את הנושא לטובת תושבי חיפה והקריות. כפי שהתחייבתי, המשרד להגנת הסביבה בראשותי מקדם את המהלך הלאומי של סגירת מפעלי מתחם בז"ן בחיפה, תוך הצבת יעדים סביבתיים ברורים לשיקום הקרקע ולחיזוק מטרופולין חיפה. תעשיית הדלקים הפוסיליים שייכת לאתמול, האנרגיות המתחדשות שייכות למחר. החזון הוא שהתעשיות המזהמות יפנו את מקומן ומפרץ חיפה יהפוך להיות מוקד לפיתוח תעשיות ירוקות וחדשניות לטובת תושבי האזור.

אופק חדש למטרופולין חיפה ולישראל בכלל

ארגוני הסביבה במפרץ חיפה:

עשינו היסטוריה. היום הזה יכנס לספרי הימים של מפרץ חיפה. היום מתחיל אופק חדש למטרופולין חיפה ולישראל בכלל. אנחנו מתקדמים לעבר סוף עידן הנפט בארץ ולקראת סביבה מקיימת ובריאה יותר לאזרחים. אנחנו מברכים על הקמת ועדת המנכ"לים ומבקשים כי נציגיה ינצלו את 90 הימים הקרובים כדי לסגור פערים ולהניח אבני דרך משמעותיות בדרך לסגירת התעשיות המזהמות במפרץ וקידום תכנית החזון החדש שתכלול יצירת מקומות תעסוקה חדשים בקלינטק, ביוטק ואנרגיות מתחדשות שיהיו מנועי הצמיחה לחיפה וכל ישראל במאה ה-21.

אביהו האן יו"ר מפלגת הירוקים של חיפה

אנו מברכים על הקמת ועדת המנכ"לים לטיפול במפרץ חיפה.
אנו הירוקים פעלנו מול גורמי הממשל הרלוונטיים כדי שהועדה תוקם ותאושר בישיבת הממשלה.
לכל גורמי הממשל ברור היום שמפרץ חיפה דורש שינוי מהותי ובסיסו הוצאת המפעלים המזהמים ופיתוח מפרץ חיפה חדש מבוסס על מסחר, מלונאות, מגורים ותעשיות טכנולוגיות נקיות. אנו רואים ניצנים ראשונים להצלחת המאבק של הירוקים של חיפה וארגוני הסביבה.
אנו נפעל מול ועם ועדת המנכ"לים כדי להגיע לפתרון מוסכם בלו"ז קצר.
אנו מצפים לתחילת ביצוע השינוי כבר בשנת 2025 ולא לאפשר מריחה ומשיכת לוחות הזמנים ל 2030.


אלי דוקורסקי מגיב להחלטה על מינוי ועדת המנכלים לעתיד מפרץ חיפה

מבז"ן נמסר לחי פה:

בז"ן מברכת על החלטת הממשלה להקים וועדה בינמשרדית, שתוכל לבחון את סוגיית התעשייה במפרץ חיפה בראייה כוללת – החשיבות והתרומה למשק כולו, העצמאות והבטחון האנרגטיים, תרומה מהותית לתעסוקה בפריפריה ונתוני סביבה אמיתיים המוכיחים את השיפור הניכר שביצעו מפעלי הקבוצה בשנים האחרונות.  

ראש העיר עינת קליש רותם:

אימוץ התכנית ירשם כרגע היסטורי בו חל המפנה שיהפוך את מפרץ חיפה מהחצר האחורית והמזוהמת של ישראל- לעיר מטרופולינית בריאה, שוקקת, ייחודית ונקייה.

עוד אמרה קליש: "החלטת הממשלה היום על הקמת הוועדה מהווה צעד חשוב נוסף בדרך למימוש החזון להפיכת המפרץ לאזור נקי ממפעלים מזהמים. עשרות שנים הורגלנו למציאות בה תושבי מטרופולין חיפה חיים לצד מפעלים מזהמים הפוגעים בבריאותם ובאיכות חייהם – לא עוד!
שיקום המפרץ אינו רק אפשרי כפי שהוכיחו ערים אחרות בעולם אלא הכרחי – על בריאות התושבים לא נתפשר לעולם! במקום תעשייה מזהמת יזכו תושבי המטרופולין לנשום אוויר נקי כשאת מקומן של התעשיות המזהמות יתפסו תעשיות נקיות לצד מגורים ופארקים ירוקים".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

3 תגובות

  1. אין מחשבות להוסיף מישהו שהוא מקומי, בכיר, הוכיח את עצמו, לא ביורוקרט ומבין באזור ובעסקים…אולי…?

  2. עוד ועדה והחוברת תיכנס למגירה מלאת אבק עם תוצאות ועדות קודמות

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...