מי שומר על המתבגרים שלכם ברשת? | הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול בחיפה

הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול

כאשר ילדכם נמצא מול מסך, מי נמצא מולו? האם ילדכם מודע לסכנות שנמצאות ברשת? כיצד מונעים שיימינג או סחיטה במרחב הווירטואלי?

לשם כך, הפעילה הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול בחיפה, תוכנית המותאמת במיוחד למטרה זו, עבור הילדים ועבור הוריהם.

המרחב הווירטואלי הפך להיות זירת העבודה המרכזית בעולם החינוך עקב משבר הקורונה. אין ספק שבמדיה מתרחשים דברים חיוביים שתורמים לנו, אבל כידוע, במרחב הווירטואלי אין רק לימודים ועבודה, יש גם רשתות חברתיות, משחקי רשת, וכשאין שגרה, זמן הגלישה עולה וחורג מהזמן הסביר.

הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול
הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול

על מנת לענות על השאלות הרבות שההורים מתמודדים איתן בתחום הזה, פנינו לאיציק יתח, מנהל הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול, שפועלת במסגרת הרשות לקליטת העלייה.

“למרחב הווירטואלי יש כוח עצום” אומר איציק, “אך בד בבד, יש בו סכנות לא פשוטות. הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול, יחד עם המשרד לחיזוק וקידום קהילתי, אמונה על הנושא הזה. אנו פועלים בשיתוף, כדי לשמור על ילדי העיר גם במדיות הדיגיטליות וגם במרחבים הציבוריים ועושים פעילויות רבות על מנת לנסות לתת מענים רבים ככל הניתן לפגיעות הקיימות”.

כ-1,500 תלמידים וכ-300 הורים

כיצד ניתן לתת מענה אם התלמידים נמצאים בבית ואתם לא פוגשים אותם?
“שאלה מצוינת. לקחנו את פלטפורמת הלמידה הבית ספרית – ה’זום’, ודרכו העברנו את המידע לתלמידי חטיבות הביניים בעיר. לשמחתי, הייתה היענות מרשימה, השתתפו כ-1500 תלמידים וכ-300 הורים, במגוון רחב של פעילויות וירטואליות. המחקרים מראים כי מרבים הפגיעות מתרחשות בגיל חטיבות הביניים. הפעילויות הוקדשו לטובת גלישה בטוחה ברשת החברתית, במטרה להסב את תשומת ליבם של התלמידים לסכנות הגלומות ברשתות, וכמובן, גם הצגנו את המענים לסכנות אלו.

את ההרצאות קיימנו באמצעות מרצים מומחים לתחום ולהתנהגויות מסוכנות. בהרצאה אנו מקיימים שיח מעשיר עם התלמידים, המקנה להם ידע על הרשתות ומאפשר להם להעלות מקרים שקרו להם ברשת ובעיקר מציעים להם פתרונות ריאליים”.

הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול
הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול

אחריות ושיתוף

מה המסר העיקרי שאתם מעבירים לתלמידים?
“המסר הוא כפול:
1. היו ערים לסכנה: הרשת היא מרחב קסום ומעשיר, אך טומנת בתוכה גם סכנות, אפשר לפגוע ולהיפגע וצריך גם להיזהר מ”הזאב הרע” – כל מיני פדופילים שאורבים לילדים ברשת.

2. אחריות אישית ושיתוף מבוגר משמעותי:
ראשית, בחינוך אנחנו עובדים הרבה מאוד על דוגמות רלוונטיות מחיי היום יום, בסופו של דבר הכי קל להתחבר למקרים שהיו, וכיצד נתנו מענה ראוי. האחריות האישית של כל אחד מאתנו וההשפעה שלה על האחריות הקבוצתית של קבוצת השווים שכל אחד מאתנו נמצא בה. 
שיתוף מבוגר משמעותי, כגון: הורים, מחנכים, מדריכי מוגנות, או כל דמות אחרת שתוכל לסייע במתן מענה”.

הרצאות גם להורים

האם גם להורים אתם נותנים מענה?
אני מאמין בתכניות מקיפות ומשלימות הנותנות מענה מערכתי, לכן, במקביל לכלים שמקבלים תלמידי בית הספר, מתקיימות הרצאות ‘זום’ להורים, בשעות הערב, באותו נושא: ביטחון ילדינו ברשתות החברתיות, עם אותם המרצים המקיימים את ההרצאות בבתי הספר. בהרצאות אלו ההורים מקבלים כלים לזיהוי “נורות אזהרה”: מתי ולמה לשים לב, ובנוסף לכך כלים לתקשורת מקרבת, כדי להפוך את השיח בבית למקום הכי בטוח עבור ילדיהם. לשמחתי יש היענות גבוהה מאוד והדים טובים מאוד לפעילויות השונות.

הורים, מה צריך לעשות?

הורה שקורא עכשיו את הכתבה ויש לו רצון לקבל מידע או לדווח, מה הוא צריך לעשות?
למידע נוסף כנסו לדף הפייסבוק של הרשות למלחמה באלימות, סמים ואלכוהול.
לדיווחים התקשרו למוקד 105, מענה 24/7, 365 יום בשנה – במקרים של פגיעה בקטינים ברשת: הטרדות, כולל הטרדות מיניות, התחזות והולכת שולל, ביוש שיימינג, סחיטה ואיומים ועוד.

הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול
הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול

הגיבו כאן לכתבה