עולים לחיפה – בין 5 הערים המובילות בקליטת עלייה

עולים חדשים (צילום: הרשות לקליטת עלייה)

מתחילת 2021 הגיעו לישראל כ-20 אלף עולים חדשים, רובם ממערב אירופה וצפון אפריקה 5 הערים המובילות בהגעת עולים חדשים, הן ירושלים, תל אביב, נתניה, חיפה ואשדוד.

שנת 2021 מסתמנת עד כה, כשנה טובה לעלייה לישראל – כך לפי ניתוח נתוני ההגירה והקליטה של משרד הקליטה והסוכנות היהודית שבוצע בחברת אלדר שיווק הנדל"ן. למרות מגבלות הקורונה שעדיין קיימות, הגיעו לישראל מתחילת השנה ועד סוף ספטמבר, כמעט 20 אלף עולים חדשים. לשם השוואה, בשנת 2020 שהתאפיינה במשבר הקורונה, הגיעו ארצה בסך הכל 21,109 עולים חדשים וב-2019 כולה הגיעו 35,119 עולים.

לאן הגיעו העולים החדשים בשנת 2021

כמה עולים הגיעו לחיפה ב 2021

חיפה תקלוט 1,330 עולים חדשים

היישובים המובילים בישראל שאליהם הגיעו העולים החדשים בתקופה זו, הם ירושלים (2,154 עולים), אחריה תל אביב עם 2,049, נתניה 1,970, חיפה 1,330, אשדוד 733, רעננה 708, בית שמש עם כ-700, נהריה עם 661, וסוגרות את העשירייה הראשונה הערים באר שבע (627) ובת ים (605 עולים חדשים). מוצאם של העולים ב-2021 הוא בעיקר מערב אירופה וצפון אמריקה.

שי פישל, מנהל העמותה לקליטת עליה בחיפה אמר לחי פה:

המסה העיקרית של העולים לחיפה מגיעה ממדינות חבר העמים לשעבר, בעיקר רוסיה ואוקראינה. אחריה מארצות דוברות אנגלית כמו ארצות הברית וקצת דרום אפריקה ואנגליה. יש גם, בכמויות קטנות, מצרפת, שוודיה והונגריה. מדובר לרוב במשפחות ואנשים משכילים. בכל שנה מגיעים בין 600-700 עולים ילדים מגיל 0-18.
שי פישל ונגנים עולים - יום העולה בחיפה (צילום: ירון כרמי - חי פה)
שי פישל (צילום: ירון כרמי)

מה מושך עולים בעיר חיפה, מדוע בוחרים בה כבית?
"מה שמושך בחיפה, הוא שהעיר מאוד משפחתית, זו עיר שמתאימה למשפחות, עם מערכת חינוך מצוינת ודיור זול ביחס לשאר הערים הגדולות, דוגמת ת"א וירושלים. יש בחיפה הרבה אולפנים, שזה דבר חשוב בשלבים הראשונים לעולים, ומקל על רכישת השפה. ובנוסף, יחסית יש כאן היצע עבודה יותר מאשר בערים קטנות. יש כאן הרבה הייטק, מוסדות אקדמאיים, נמל, בו קיים ביקוש לעבודה גם בכל הנוגע לשפות וזה נוח לעולים חדשים".

האם העלייה היא דבר חיובי לחיפה?
"בהחלט חיובי, שכן עלייה היא מנוע כלכלי לעיר. האנשים נכנסים למעגל הצריכה ומוציאים את הכסף בתוך העיר. בנוסף לזה שיש הרבה אקדמאיים, גם בתחום הרפואה בו יש מחסור בארץ, זה מהווה נכס לעיר".

פישל מוסיף: "אנחנו עושים הרבה מאמצים כדי לשכנע עולים חדשים לבחור בחיפה בתור הבית שלהם, ואני שמח שזה מצליח במספרים גדולים. עיריית חיפה ורשות העלייה והקליטה עושים מאמצים גדולים מאוד לעזור לעולים ולקלוט אותם קליטה מיטבית. החוכמה היא לא רק להביא אותם, אלא גם לעשות כמה שיותר כדי שהקליטה תהיה טובה, דבר שכרוך במציאת דרכים להקל עליהם, כמו קליטה והרשמה של הילדים במערכת החינוך, לימודי עברית להורים, מציאת עבודה וכיו"ב. עובדה היא שהעולים ממשיכים לבחור בחיפה. אנחנו שמחים על כך ומקווים להביא עוד עולים לעיר.

עיריית חיפה, בשונה ממשרד הקליטה, לא מגדירה זמן לעולים – 10 שנים לעולים מברית המועצות ו-15 שנים לעולים מאתיופיה. בחיפה עולה חדש נשאר עולה חדש כל עוד הוא זקוק לנו, גם מדובר ב-30 שנה. לא מגבילים בזמן".

האם כל העולים נשארים, או שיש כאלה שמתקשים וחוזרים?
"חלק קטן לא מסתדר ומתקשה, אבל אין נתונים מדויקים. בחיפה נשארים הכי הרבה, מעטים מאוד עוזבים אחרי שמגיעים אליה".

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן:

נוכחות העולים החדשים מורגשת במשרדי המכירות. אנחנו רואים יותר פניות מצד תושבי חוץ שמתכוונים לעשות עלייה, ומהעולים שכבר הגיעו ארצה. אנחנו מעריכים גם כי בשנים הקרובות נראה יותר עולים בישראל כי הרבה מתושבי החוץ רכשו דירות על הנייר והם ממתינים להסרת מגבלות הקורונה על מנת לבצע את העלייה בפועל. אם בעבר ראינו בעיקר עולים מצרפת, הרי שכיום יש הרבה התעניינות מתושבי אנגליה, בלגיה, גרמניה, דרום אפריקה וארה"ב. הזרז המרכזי לעלייה ממערב אירופה הוא האנטישמיות הגואה וגם הקורונה והשפעותיה. אנחנו רואים לדוגמה הרבה עולים שמתכוונים לעלות ארצה, אך להמשיך לעבוד או לנהל עסקים מרחוק.
עולים חדשים הגיעו לחיפה בערב ראש השנה (צילום: הרשות לקליטת עליה בחיפה)
עולים חדשים הגיעו לחיפה בערב ראש השנה (צילום: הרשות לקליטת עליה בחיפה)

יקי בריגה, מנכ"ל חברת BRIGA:

יש לעודד את העולים באמצעות תמריצים לישראלים ויהודים שרוצים לעשות עלייה ולחזור לארץ. נתניה היא בין הערים המובילות בישראל בקליטת עלייה, העולים אוהבים את מה שיש לעיר להציע – רצועת החוף והאווירה של חופש ובילוי שיש באוויר, והם חוזרים לכאן שנה אחרי שנה.  יש בסך הכל 15 מיליון יהודים בעולם, 7 מיליון מהם נמצאים בחו"ל, ואם נצליח להחזיר רק 10% מהם – כ-500-700 אלף לפחות, זה יגרום לזה שמדינת ישראל תצא ממשבר הקורונה הכלכלי בדרך הכי מהירה והכי טובה. זה יאושש את הכלכלה ויחזיר כסף לישראל.
הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. גל סייג אמר/ה

  ברוכים הבאים ❤️💚👏👏👏

 2. עופרה אמר/ה

  ברוכים הבאים !
  יחד עם זאת יש להוזיל הדיור לנוער ששירת בצבא וגם לעולים חדשים שתהיה אפשרות לרכוש דירה
  נ

 3. לודמילה אמר/ה

  מרגש ומעודד, ברוכים הבאים.

 4. נ אמר/ה

  ״עליה היא מנוע כלכלי״ בטח. לגנוב מהם את הכסף. במקום לשמר את תושבי העיר.

 5. פרדי אמר/ה

  מגיעים לקרית ביאליק צור שלום , אוכלוסיה זהה. ותעסוקה זמינה

 6. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לעולים החדשים ברוכים הבאים ,לארצכם ישראל.ערב נעים.

הגיבו כאן לכתבה