האם השלום האמיתי יתחיל כאן? • עמותת סיפור – חכאיה

איור כריכת הספר: 'פלסטינים וישראלים'

הכירו את עמותת סיפור – חכאיה, שמטרתה לחשוף את הנרטיב הישראלי לציבור הפלסטיני ואת הנרטיב הפלסטיני לציבור הישראלי במטרה לקדם תהליך שלום אמיתי

עמותת סיפור – חכאיה, היא עמותה שממשיכה פרויקט שהחל בראשית שנות ה-2000, ע”י עמותה בבית ג’אלה, ובמסגרתו נכתב ספר ע”י שני פרופסורים, ישראלי ופלסטיני מבית לחם: דן בר און ז”ל וסמי עדוואן.

היוזמה לכתיבת הספר החלה לאחר חתימת הסכם אוסלו. שני הפרופסורים האמינו שכדי להתחיל שלום אמיתי, יש לשנות את ספרי ההיסטוריה ושכדי יתקיים שלום, מן הראוי שיוודאו שההיסטוריה מתייחסת בכבוד באהבה ובהוגנות לצד השני.

כריכת הספר “פלסטינים וישראלים”

הישראלי והפלסטיני, זה לצד זה

זמן קצר לאחר שהחלה היוזמה, החלה האינתיפאדה השנייה, והיה קשה לבנות היסטוריה משותפת. לאור זאת, החליטו בר און ועדוואן, לכתוב ספר שיבנה את שני הנרטיבים, הישראלי והפלסטיני, זה לצד זה.

הם גייסו היסטוריונים ומורים להיסטוריה משני הצדדים והחלו לבנות מודל שונה: ספר שיכתוב את ההיסטוריה והנרטיב של 130-140 השנים האחרונות, מהזווית הישראלית ומהזווית הפלסטינית, (הכוונה לפלסטינים מעבר לקו הירוק).

לקח להם 8-9 שנים לגבש את הספר בן 290 העמודים. כשהסתיים המטרה היתה ללמד אותו במסגרת מערכת החינוך בבתי ספר התיכוניים הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני, אך הצעתם נהדפה ע”י שני הצדדים.

העמותה קיבלה פרסים רבים והוקרה בעולם על הפרויקט, אשר זכה לתמיכה מהאיחוד האירופי. אך כשהספר לא נכנס ללימוד במסגרת בתי הספר באיחוד האירופי, הופסקה העברת הכספים לעמותה. מה שנשאר, הוא ללמד את הרעיון שנכתב בספר, במסגרת פרומים להורים שכולים, ומכון “ערבה”.

ספי דונר

לכל מטבע יש שני צדדים

ספי דונר, איש עסקים מחיפה, בעל חברת ספורטס איוונטס 365 ומקים עמותת סיפור חכאיה, סיפר לחי פה:

כשנפגשתי עם ההיסטוריון אייל נווה, פרופ’ מאוניברסיטת ת”א והוא סיפר לי את הסיפור, הסברתי לו, שכאיש עסקים ובעל ניסיון והבנה בכל הקשור לתקשורת המונים, אנחנו יכולים לנסות לקדם את הנושא יחד. כך החלטנו להקים את “סיפור – חכאיה”.

במסגרת העמותה אנחנו מביאים שני סיפורים – שני נרטיבים (הישראלי והפלסטיני), במטרה ללמד אותו ולחשוף אותו לציבור הישראלי. אנחנו מתמקדים בללמד את הצד הישראלי שלכל מטבע יש שני צדדים, כמו בכל דבר בחיים, כמו בוויכוח עם השכנים, וויכוח במשפחה וכיו”ב.

אנחנו רוצים שהישראלים יחשפו לנרטיב הפלסטיני שאותו הם לא מכירים. שיכירו את הנכבה של הפלסטינים מה זה עושה למשפחות הפלסטיניות ולמה הם, מבחינתם, מתנגדים לציונות.

אנחנו לא רוצים שהישראלים יהיו אנטי ציונים, אבל ברגע שכל צד נחשף ושומע מה הצד השני חושב ומרגיש, יותר קל להבין מה עובר לצד השני בראש, גם אם לא מסכימים עם הדברים.

אתר העמותה כתוב באנגלית ובעברית ובימים הקרובים יהיה גם כתוב בערבית

דונר מוסיף: “החזון של העמותה הוא ללמד את הנושא הדו-נרטיבי בבתי הספר, במכללות, באוניברסיטאות ובפורומים של מבוגרים. אנחנו רוצים שבפיייסבוק ובאתר שלנו, אנשים יוכלו לקרוא חומרים ובמקביל ננסה לעשות משהו דומה בצד הפלסטיני, כאשר המטרה הסופית היא שהציבור בשני הצדדים יבין את הסיפור של האחר, ואולי נוכל להתחיל מהלך של פיוס וחשיבה איך לגרום למנהיגים לעשות שלום אמיתי.

הספר נכתב ליהודים בישראל ולפלסטינים מעבר לקו הירוק, אנחנו רוצים שהוא ידבר גם לערביי ישראל, למרות שהם לא קהל העיד הראשון. זאת כמובן, מבלי להפחית מחשיבות החיים המשותפים ושיפורם כאן בארץ”.

דונר, שמימן את העמותה במשאבים הדלים שיש ברשותו, ישמח לתרומות ומימון לקידום העמותה והחזון של שלום אמיתי.

איור כריכת הספר: 'פלסטינים וישראלים'
איור כריכת הספר: ‘פלסטינים וישראלים’
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

    שלום ובטחון,אושר ואחווה במזרח התיכון לו אנו מתפללים.

הגיבו כאן לכתבה