מגדל המים ההיסטורי בנווה שאנן בחיפה • זוכה לשיפוץ

מגדל המים בשכונת נווה שאנן בשיפוצים (צילום: ועד נווה שאנן ורמות רמז)

מגדל המים בנווה שאנן סימלה היפה והאייקון של השכונה – זוכה לשיפוץ

אחד הסמלים היפים והאייקון הנחשב ביותר של שכונת נווה שאנן, נמצא ברחוב הגליל בשכונה. הכוונה כמובן, למגדל המים בשכונה, שזוכה גם הוא לשיפוץ בימים אלה.

מר יעקב שטרית, סגן יו"ר ועד שכונת נווה שאנן בחיפה, מסר לכתב החדשות של 'חי פה':

אין לי צל של ספק, כי מגדל המים שבשכונת נווה שאנן הוא אחד מסמליה היפים של השכונה בכל שנות קיומה וגם כיום. ברצוני להודות לאגף שימור מבנים של עיריית חיפה על השיפוץ הפנימי והחיצוני של מבנה מגדל המים. אנו בשכונת נווה שאנן נמשיך בעשייה ובתנופה ונעשה כל שביכולתנו לשדרג ולקדם את שגשוגו של כל הרובע.
יעקב שטרית, סגן יו”ר וועד שכונת נווה שאנן בחיפה (צילום: אלבום פרטי)

נבנה ב-1925

למי שאינו יודע ולא מכיר נספר לכם כי מגדל המים של שכונת נווה שאנן – המגדל עצמו, נבנה בשנת 1925, שלוש שנים לאחר בניית שכונת נווה שאנן. המגדל שאב מים ממעיין "סעדיה" הנמצא סמוך לאזור הצ'ק פוסט.

ועוד קצת היסטוריה חיפאית

טרם בניית מגדל המים, סופקו המים לתושבי השכונה על גבי חמורים, ממעיין "רושמייה".
בשנות ה-30 נסגר החלל בתחתית המגדל, והוא החל לשמש כמרכז ועד שכונת נווה שאנן. בשל גובהו הרב, שימש המגדל גם להגנת השכונה ותקשורת, ע"י איתותים עם תושבי הקריות עוד מלפני קום המדינה. כיום משמש המגדל גם כתחנת מד"א.
ציור המגדל מופיע כיום בסמלה של שכונת נווה שאנן.

נווה שאנן בחיפה – השכונה הגדולה בישראל

כאמור, שכונת נווה שאנן היא השכונה הגדולה בחיפה ובכלל, במדינת ישראל כולה. ברבות השנים שימש מגדל המים לצרכים שונים של הקהילה, וכיום הוא מוכר כאתר מורשת של ישראל. 

מגדל המים בשכונת נווה שאנן בשיפוצים (צילום: ועד נווה שאנן ורמות רמז)
מגדל המים בשכונת נווה שאנן בשיפוצים (צילום: ועד נווה שאנן ורמות רמז)

מבנהו של מגדל המים

מבנה מגדל המים עשוי מבטון ובנוי בצורת מנסרה בעלת בסיס משושה. שטחו כ-30 מ"ר וגובהו כ-9.5 מטרים. המגדל כולל 2 קומות המחוברות במדרגות ספירליות הצמודות לפנים הקיר המשושה. מעל קומות אלה נמצאת בריכת המים, הממולאת דרך צינור הצמוד לקיר מבחוץ, וגם הגישה אליה, היא דרך סולם חיצוני.

בשנים הראשונות שימשה קומת הקרקע במגדל את משטרת היישובים העבריים (כוח משטרה יהודי חוקי שפעל בחסות הבריטים בתקופת המנדט), ובקומה השנייה ישב ועד השכונה.

בשנת 1934, כשהוועד כבר עבר למבנה משלו, שופצו שתי הקומות, כדי לשמש כמשרד דואר עם חדרון נפרד לטלפון, ועם קיוסק קטן בקומת הקרקע.

באותן שנים הייתה מעין רחבה ציבורית בסמוך למגדל, אליה נהגו להתכנס התושבים במועדים מיוחדים. אותה רחבה גם הייתה היעד הסופי של מצעד המחולות שהיה נערך ביישוב מעת לעת. המגדל עצמו שימש את הנוטרים ששמרו על השכונה לצורך קיום תצפיות ואיתות לאזור הקריות.

אתר מורשת ישראלי

המגדל עבר עוד מספר שיפוצים במהלך השנים (בשנות ה-50 וה-90 של המאה הקודמת), ובשנים האחרונות הוא משמש כמוקד של מד"א ושל המשמר האזרחי.

תושבי השכונה נאבקו שנים כדי לשמר את המגדל ההיסטורי וכיום הוא מוכר כמבנה לשימור אתרים על ידי עיריית חיפה וגם כאתר מורשת על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. מתתיהו אמר/ה

    כל הכבוד לשימור האתר הפרה היסטורי.צריך לשמר גם את הקיוסק קפה של תמיר שנמצא ליד.תמיר אדם ישר והגון,וכשמו כן הוא:"תחנת המזל של תמיר".איש אשכולות.נכס לנווה שאנן.המשיכו לשמר חזק את כל המבנים.

  2. חיים כהן אמר/ה

    יעקב שטרית בולדוזר אמיתי. אם הוא לקח את שכונת נווה שאנן כפרוייקט היא תהפוך לשכונה היפה ביותר בישראל. כל הכבוד , כאלה אנשים התושבים רוצים לראות בצמרת מקבלי ההחלטות בעיריה . יעקב שטרית יעשה סדר . כל הכבוד .

הגיבו כאן לכתבה