באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

יעל וינר יוספי מחיפה חובשת בכירה ונהגת אמבולנס במד"א

יעל וינר יוספי מהתנדבות ועד לראש צוות שטח.
יעל וינר יוספי הינה חובשת בכירה ונהגת אמבולנס במד"א. את דרכה בארגון החלה כמתנדבת נוער בתחנת יקנעם (מרחב כרמל) בצבא שירתה כחובשת במחנה 80. לאחר השחרור המשיכה להתנדב ובסיום הכשרה על נהיגה באמבולנס הוצע לה לעבוד בארגון.

יעל וינר יוספי:

זהו סיפוק רב להקדיש את עצמך לחיים של האחר, ישנה תחושה שקשה להסביר במילים, אנחנו עוסקים בהצלת חיים! בעיניי אין משהו שיכול למלא אותך יותר מלדעת שעזרת לבנאדם והוא חי היום בזכותך ובזכות הצוות המסור!
יעל יוספי (צילום: אסף דיין, דוברות מד"א)
יעל וינר יוספי (צילום: יונתן סנה, דוברות מד"א)

את דרכה בארגון החלה כמתנדבת נוער בתחנת יקנעם (מרחב כרמל) בצבא שירתה כחובשת במחנה שמונים ולאחר השחרור החליטה שהיא רוצה לעבוד בארגון בו התנדבה. מד"א הינו ארגון ההצלה הלאומי של ישראל, הוא כולל כ 1,850 עובדים וכ 14,000 מתנדבים אשר חלקם הגדול הם בני נוער ועד למתנדבים בגיל 75.

ההתעסקות בחיי אדם משפיעה רבות על העובדים והמתנדבים של מד"א. כיצד בתור מתנדבת נוער זה השפיע עלייך?

ההרגשה שאת עושה משהו משמעותי באמת בתור נערה גורם לך להתבגר מהר יותר, צריך להיות מאד בוגר מנטלית על מנת להגיע למקרים כמו שאנחנו מגיעים ולתפקד בצורה מיטבית. גם יש משהו "באקשן" ובאדרנלין שממכר אותך לעשייה הזאת ובמפגש עם המצבים שההתנדבות מביאה אליהם ומה שמתבקשים אליו בתור מתנדבי נוער. ההתבגרות קורת בליווי אנשי הצוות המבוגרים שמכשירים אותנו ומלווים אותנו במהלך ההתנדבות.

יש מקרים קשים שאת זוכרת עד היום?

מקרה קשה לא חייב להיות תאונות דרכים עם הרוגים או החייאות לא מוצלחות, אלא לפעמים זה מקרים בהם מגיעים לאנשים שמכירים. היה לי מקרה שהגעתי לחולה שהיה דמות חינוכית מאד מוכרת ומשפיעה בשכבת גיל שלי בבית ספר ולצערי הוא נפטר, זה משהו שתמיד ילך איתי לאו דווקא כזיכרון רע אלא כמשהו שמחשל ומבגר אותך.

יעל יוספי (צילום: אסף דיין, דוברות מד"א)
יעל וינר יוספי (צילום: אסף דיין, דוברות מד"א)

רוב מתנדבי הנוער לא ממשיכים במד"א, פונים לכיוונים אחרים בחיים. מה גרם לך לרצות לעבוד במד"א?

זאת התאהבות במקצוע, בהתחלה רציתי להיות חובשת מתנדבת ואחר כך נהגת אמבולנס, אבל לאחר כמה מחשבות הבנתי שאין עוד מקום שנותן לי אפשרות להציל אנשים ולהיות שם עבורם. תחשוב על זה, אני לא מכירה הרבה מקומות עבודה שמשלמים לי כדי לעשות מה שאני הכי אוהבת.

מה מבחינתך השוני בין מתנדבת נוער בארגון לעובדת בארגון כנהגת אמבולנס?

כנהגת אמבולנס יש לי הרבה יותר אחריות, בסופו של דבר אני ראש הצוות. בנט"ן (בניידת טיפול הנמרץ). אני עובדת בצמוד לפראמדיק שהוא ראש הצוות אבל גם כאן ישנה אחריות מרמה של ידע רפואי ורמה מקצועית, ניהול הצוות, לדאוג שהחולה או הפצוע יקבלו את הטיפול הטוב ביותר. בנוסף לאחריות יש גם צוות לנהל שזו משימה בפני עצמה, אני צריכה לחלק הוראות, להאציל סמכויות ולדאוג שכל אחד מבצע את זה כמו שצריך. זה גם יותר אינטנסיבי, אני היום מגיעה למשמרות בתדירות יותר גבוהה ואני מגיעה לעשרות מקרים בשבוע ולכולם אני רוצה וצריכה לתת את ה101% שלי.

יעל יוספי (צילום: אסף דיין, דוברות מד"א)
יעל וינר יוספי (צילום: אסף דיין, דוברות מד"א)

את חווה קושי בלהיות נהגת אמבולנס כאישה?

אין ספק שזו עבודה מאתגרת, אבל ההשקעה הפיזית היא לא העיקר. תפקיד נהג האמבולנס לרוב נתפס כתפקיד גברי אך היום יש לא מעט נהגות אמבולנס שעושות עבודה מרשימה. הפן הפיזי מתחלק בין אנשי הצוות ואנחנו לוקחות חלק מלא גם בזה, העיקר הוא הטיפול, ההבנה והגישה. ואני חושבת שבתור נשים זה מקנה לנו יתרונות לא מעטים.

את היום בוגרת תואר ראשון בחינוך וסטודנטית לתואר שני בחינוך, איך התואר מתקשר לעבודה שלך במד"א?

אני חושבת שזה מפגש בשני אופנים. הראשון זה העבודה עם בני הנוער, במפגש איתם אני מביאה את הידע שרכשתי ורוכשת בלימודי החינוך ומבינה את המקום המשמעותי שלי בעבודה היום יומית שלי איתם. מצד שני, יש את העבודה היום יומית עם אנשי הצוות השונים, המטופלים והסביבה שלהם. אני חושבת שאני מצליחה להבין ולגשת אליהם טוב יותר מהמקום של בוגרת תואר ראשון בחינוך וסטודנטית לתואר שני בחינוך, כלומדת על טבע האדם והסביבה שלו והגישה אליהם.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

איתי גולדשמידט
איתי גולדשמידט
גולדשמידט פרסום ויח"צ - 052-9527773 | [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

2 תגובות

  1. יעל את אלופה… כל הכבוד לך ולשאר המתנדבים שעושים ימים כלילות בשביל לעזור ולסייע ובעיקר להציל חיים ! יישר כח !

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פעילות אכיפה כנגד טרקטורונים ואופנועים משופרים שמסכנים את הציבור וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר • צפו

(חי פה) מאבק המשטרה בם שנוסעים בניגוד לחוק, מסכנים את הציבור ברכס הכרמל וגורמים למטרדי רעש וזיהום אוויר https://youtu.be/Ct3yu5crbE0 מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: במסגרת...

הנחיות להדלקת מדורות ל"ג בעומר לתושבי חיפה

(חי פה) - השנה יחול ערב ל"ג בעומר במוצאי שבת הקרובה 25/5/24 ובעיריית חיפה פועלים ליישום הנחיות צו נציב הכבאות הארצי, האוסר על הדלקת...

רוכב אופניים נפגע מרכב ברחוב נתן אלבז בחיפה

ממד"א נמסר לחי פה: בערב יום ג', 21/5/24, בשעה 18:40, התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל על רוכב אופניים שנפגע מרכב ברחוב...

המשך השבעת חברי מועצה וקידום מספר נושאים ◄ צפו בשידור ישיבת מועצת העיר חיפה

(חי פה) - מועצת העיר חיפה תתכנס הערב (שלישי 21/5/24) בשעה 18:00 באולם הישיבות להמשך השבעת חברי מועצת העירייה שטרם הושבעו, העלאת הצעות לסדר...

אם וילדה קטנה הותקפו באבנים בחיפה

(חי פה) - אישה ובתה בת ה 8.5 שנים הותקפו באבנים ע"י צעירים דתיים ברחוב הפועל בחיפה. הילדה סובלת מחרדות והאם נחבלה ברגלה ונזקקה...