טיילת בת גלים הפכה להררי חול ופסולת מעשה ידי אדם, אחרי סערת החורף האחרונה – צפו בשידור מהשטח

תופעת הגלים המסתערים מדי שנה בשצף קצף על טיילת מרגולין וממלאים אותה בכמויות חול בלתי נתפשות איננה חדשה, אבל משום מה פינוי החול נעשה באופן חלקי.

נזקי הסופה טיילת מרגולין בת גלים חיפה

הגלים נוהרים במהירות אלי חוף

ים סוער הוא מחזה מרהיב ומפחיד כאחד. הגלים האימתניים שועטים בכוחות מופלאים אל החוף ומתנפצים כנגד הסלעים לאורך טיילת מרגולין בבת גלים. הסלעים העומדים בדרך הגלים כאילו וקוראים תיגר עליהם. הגלים מבחינתם נוהרים במהירות אלי חוף, תופסים גובה לאחר שהסתחררו במערבולות העולות מקרקעית הים מלאות בחול ומפגינים את עוצמתם תוך ניתור מעל הסלעים למרחק נוסף ומגיעים עד לסמטאות מרגולין המקבילות לחוף, שם הם באים אל קיצם עד לבוא גלים חדשים.

הגלים מקיאים לחוף את זיהום האדם את הים

גלי הים נושאים בקרבם שתי תכולות. האחת טבעית ומכילה חול ים לרוב, צדפים, אצות ושאר ממרכיבים שנוצרו בים. התכולה השניה אותה פולטים ומקיאים הגלים לחוף איננה אורגנית אלא תוצרת חומרים מעשה ידי אדם להתבייש. זוהי פסולת של פקקי פלסטיק, שקיות נילון, שברי זכוכיות, חתיכות בדים בשלל צבעים וסוגים, זפת שחורה שמקורה בפליטות אניות וכן הלאה. הים כאילו אומר לאדם "הנה לך הזיהום שהטלת לתוכי, תנקה בעצמך". פסולת האדם הנפלטת חזרה לחוף היא זו שגורמת למוות נוראי של צבי ים, דגים, ושלל בעלי חיים השוכנים בים. פסולת זו חוזרת אלינו גם בתצורת דגי מאכל שבשרם הורעל מזיהום האדם. "עד מתי?" שאל הים ונותר ללא מענה.

פינוי מערומי חול הים – עבודה חלקית

כפי שניתן לראות בסרטון, כמויות החול שהגיעו מהים וכיסו את טיילת מרגולין ואת כל שטחי המדשאות לאורכה פונו באופן חלקי ומאלצים את באי הטיילת להתבוסס בחול עמוק.
הצטברות החול הגיעה בנקודות מסויימות למטר אחד וכיסו ספסלי ישיבה עד לקצה גובה משענתם.
הדחפור שנשלח לפנות את החול פינה רק את קטע הטיילת בין רחוב אלישע לפינת גן. מרחוב פינת גן לכיוון הקזינו נותר החול כמו שהיה ולא פונה. העוסקים בספורט ההליכה וריצה לאורך הטיילת מנסים לעקוף את המכשול ומדלגים על סלעים בצידי הטיילת ואו מתבוססים בחול. ההולכים להנאתם, וכאלו המוליכים את כלביהם או דוחפים עגלות תינוקות, גם להם אין ברירה אלא לטבוע החול או להסתובב במקום ולשוב כלעומת שבאו.

טירת כרמל – רחב

הים, האדם ועיריית חיפה

(תגובת עיריית חיפה תפורסם לכשתתקבל במערכת)

6 תגובות
 1. חיפאי אמר/ה

  חודש ספטמבר 2020 וטרם בנו חיץ בין הים לטיילת אשר ימנע את הררי החול בטיילת לאחר סערה בחורף. מישהו בעירייה צריך להתעורר ולהקים מחסום הגנה בין הים לטיילת בכדי שמצב זה לא ישוב גם בחורף הקרוב.

 2. חיפאית אמר/ה

  שישאירו זאת כך ובמקום לבזבז כספים לתיקון,שיוציאו את הכסף לשיקום לכיוון הכנת חופי רחצה ,הקמת בוטקה למצילים,הקמת בתי קפה, הצללות, ויתנו לתושבי חיפה אפשרות לרחוץ בים ולא רק להסתכל עליו. יהיה גם עוד מקומות עבודה לתושבים.
  מה שהיה לפני הסערה היה סתם מקום יפה ללא תועלת ושימוש, משעמם בלי שום עיניין .

 3. הדסה שירי פילה אמר/ה

  תודה ,כתבה נפלאה ,ממש פיוטית ומספרת באהבת אין קץ
  את סיפורו של הים ,גליו ,החול ,תרבות בפנאי והבריאות ,הנרמסת תחת אזלת ידם של מתכנני חופים .טיילת בת גלים ,איננה לבדה ,גם טיילת דדו ,אבניה הפכו לאוסף נוראי של פירורי בטון וזכוכית .הרי ,בכל שנה עולה הים ,היום ,הוא רמס את היבשת השסועה והקרועה לגזרים .האדם ,כעץ השדה ,אינו חש את כאבה של אימא אדמה .והיא …עוד תגיב ,בזמן שהיא תקבע …ותשאב עלנו את מימי הים עד ,שנחנק כולנו בזבל של עצמנו .ולא נקבל מענה ,גם לא נפטון אל הים

  1. מנשה שמש אמר/ה

   תודה

 4. דורון רז אמר/ה

  ומה נותן לך לצפות מהעירייה לעבודה לא חלקית?

  1. חיים י אמר/ה

   תכנון הטיילת היה שגוי.
   מאפשר לגלים להתנפץ "ולעלות" על הטיילת.
   תכנון נכון היה מונע זאת.
   כל שנותר לעיריה להחזיר את החול למקומו, על שפת הים.
   ואת הלכלוך, מעשה ידי אדם, לאסוף.
   אין כמו הים של בת גלים!!!!
   מי כמוני מכיר. אוהב

לא ניתן להגיב