הבריכה האולימפית כבר אולי בדרך לחיפה – אבל האם החזון החיפאי הקיים מתאים יותר לגיגית? • דעה • ד”ר יריב שגיא

בריכת גורדון בתל אביב (צילום: יריב שגיא)

מהרגע שהחלו להצטבר הודעות ועדויות על האפשרות שתוקם בריכה אולימפית חדשה בחיפה, אני כבר לא יכולתי להתאפק. בדמיוני כבר התחלתי לפנטז על מרבד מים אולימפי המנצנץ באור החמה ובלב מרכז העניינים. הרי למה שלא יהיה לנו מתחם מפואר כמו בריכת גורדון בתל אביב או קאנטרי עירוני מפונפן כמו זה הקיים ביקנעם?
כמות האלטרנטיבות עצומה וכך גם ההזדמנויות. לאור זאת, העמקתי בדיווחים השונים בכדי להבין מהו לוח הזמנים והיכן אולי יקום הנס הרטוב הזה. אבל ככל שהעמקתי כך עלו עוד ועוד סימני שאלה ביחס להתכנות לפיה ינוצל המשאב היקר הזה כראוי. זאת כנראה הסיבה שבגללה בחרתי לכתוב על כך את הטור הזה. אני פשוט רוצה לוודא שלא יהיה מדובר בהחלטה שתגרום לבריכה האולימפית לתפוס ריבוע אקראי אי שם בעיר, אלא במהלך שיתרום כמה שיותר לעיר חיפה ובעיקר לתושביה. על מנת להשיג זאת חייב הציבור החיפאי להיות מודע למתרחש ומעורב בהתפתחויות. לדעתי זאת סיבה נהדרת לקיום מפגש “אצלנו בסלון” בבניין העירייה!
אבל אשמח יותר אם יתקיים תהליך שיתוף ציבור איכותי בנושא.

בריכת גורדון בתל אביב (צילום: יריב שגיא)
בריכת גורדון בתל אביב (צילום: יריב שגיא)

כשיום בהיר אחד נופלת עלינו בריכה אולימפית

על מנת לקבל את המענק הממשלתי לבניית הבריכה נענתה העירייה לקול קורא ממשלתי.  זה אומר שהמדינה הציעה כסף להשתתפות בבניית בריכה אולימפית בעיר כלשהי בארץ והעירייה קפצה על המציאה וניגשה למכרז. במקרה או שלא במקרה זה גם התאים לתכנית העבודה השנתית של העמותה העירונית לפיתוח תיירות. מה הקשר בין בריכה אולימפית לתיירות?  זה בדיוק אותו הקשר שבין הקמת מדרגות נעות ברחובות העיר לבין תיירות, כלומר שום קשר.
האתגר המהותי יותר הוא שעיר בסדר גודל של חיפה אמורה לא רק לזכות בקולות קוראים באופן אקראי אלא גם לקשור אותם לחזון ולמדיניות רלוונטיים. וכאן בדיוק נמצאת הזדמנות הפז להפיכתו של הפרויקט הזה למכרה זהב קהילתי. הרי לא רק שניתן לשתף את הציבור בהתלבטות בנוגע למיקום הבריכה והשירותים הנלווים לה, אלא ניתן בקלות גם להפוך את הבריכה לציר מרכזי בפעילות שכונתית או עירונית עבור מגוון אוכלוסיות. כך תהפוך הבריכה לנכס עבור כלל הקהילה וכך יעשה השימוש המשוכלל ביותר בנכס העירוני הזה. 

חזון הבריכות היבשות

הקמה של בריכה עירונית היא דבר מבורך. רשויות מקומיות בכל הארץ מנצלות משאב כזה למטרות רבות. יש כאלו הבונות בריכות כאלה כחלק מפעילותו של מרכז קהילתי (כמו זה שבגבעת זאב בירושלים) ויש כאלו המנצלות את הבריכות הללו על מנת להנגיש שירות מסובסד ואיכותי כזה לאוכלוסיות שידן עד כה לא הייתה משגת (כמו הבריכה ביקנעם).
בחיפה ההזדמנות משמעותית אף יותר. זאת מכיוון שבנוסף ליתרונות שיש לבריכה עירונית על פני זו הפרטית הרי שבחיפה מדובר בהזדמנות פז להתחדשות קהילתית ועירונית. זאת מכיוון שבשניים מהאזורים היותר מוחלשים של העיר קבורות שתי בריכות אשר שיקומן עשוי לשנות את אותן השכונות מקצה לקצה. בלב שכונת הדר הכרמל נמצאת בריכת הפועל, ולחוף בת גלים קבורה בריכה אולימפית לצד הקזינו המתפורר. החייאת אחת מהבריכות הללו עשויה להיות מנוף קהילתי, כלכלי, אדריכלי ותרבותי עצום לשכונה ולעיר בכלל. לצערי הדיווחים הראשוניים מדברים על כך שהבריכה המיוחלת לא תקום באף אחת מהשכונות הללו. היא גם לא תקום בקריית חיים, שם אין אף בריכה גדולה לשימוש הציבור הרחב.

בריכת הפועל - אוקטובר 2013 (צילום: ירון כרמי)
בריכת הפועל (צילום: ירון כרמי)

יונה יהב מתחיל את תש”פ ברגל ימין

על פי הדיווחים הראשוניים, נראה שקברניטי העיר חיפשו פתרון מהיר והגיוני למיקום הבריכה. ואמנם הם הצליחו למצוא מיקום כזה – מתחת לאף של יונה יהב. כרגע, עוד לפני שהציבור הפך לחלק מהדיון החשוב הזה, הוצע לבנות את הבריכה בקצה הדרומי של העיר, כחלק מ”קריית ספורט” שכוללת כרגע את אצטדיון סמי עופר ו…זהו.

אתם כבר מכירים את קריית הספורט הזו היטב. זאת מכיוון שזו אותה הקריה שכבר הופיעה בחזונו של יונה יהב, ושכללה בריכה אולימפית, לתפארת, עוד בשנת 2005. לפיכך, בניית הבריכה שם  מהווה המשך למימוש המדיניות של יונה יהב ותו לא. מבחינה זו הרי שהקול הקורא אולי יספיק לאוהדי שני ראשי העיר המכהנים כיום אבל ספק אם יביא למימוש מלוא הפוטנציאל הטמון במשאב כזה. אני אישית מקווה מאוד שחלופת קריית הספורט לא תקום ולא תהיה. מגיע לעיר חיפה ולתושביה שקברניטי העיר ימנעו מהגשמת המובן מאליו ובמקום זאת ינסו לסחוף את הציבור ביחד איתם על מנת להשיג את הלא-יאומן.

הפרוגרמה המקורית של אצטדיון סמי עופר בחיפה ולידו בריכת שחייה
הפרוגרמה המקורית של קרית הספורט בחיפה משנת 2005 הכוללת בריכת שחייה
7 תגובות
 1. יוסי החיפאי אמר/ה

  עד מתי חי פה – תתנו במה לטקסטים ציניים ופרו יונה יהב ,כפי שתמיד נכתבים על ידי הד”ר הנכבד ?…

 2. מעיין אמר/ה

  כל יום האתר הזה נהיה מביך יותר ויותר…הלוואי שייסגר כבר

 3. מירי אמר/ה

  לצערי,לא הבנתי את המסר…

 4. ירון חנן אמר/ה

  אין בהכרח קשר בין בריכה קהילתית לבריכה ספורטיבית באופייה. בערים רבות בעולם יש גם בריכות קהילתיות וגם בריכה ספורטיבית לאימונים, תחרויות וטורנירים של כדור מים. חיפה עדיין לא נמצאת על המפה הזו.
  צריך באמת במקביל לפתח בריכות קהילתיות ורצוי היכן שהן כבר פעלו בעבר. עדיין בניהול נכון בריכה ספורטיבית אמורה וצריכה להיות מקום שוקק פעילות לאורך כל השנה לספורטאים מכל הגילאים. לכן אני תומך בפרויקט הזה.

 5. שאול אמר/ה

  אתה מדבר פה על בריכה לתחרויות ארציות עם טריבונות לקהל וטוב מאוד שתהיה לנו קריית ספורט. התעלמת גם מנאות פרס השכנה והבניה הרבה שתהיה באיזור, זו תהיה השכונה הגדולה בחיפה תוך כמה שנים עם כמות אוכלוסיה שתצטרך מתקנים בסדר גודל הזה. אפשר לשקם את בריכת הפועל או להקים בריכה עיקונית קטנה במקומות מוחלשים אבל זה בטח לא בא במקום בריכה אולימפית תחרותית.

 6. קלמן אמר/ה

  בתקופת גוראל נבנתה בחיפה בריכה חדשה שבהחלט היתה ברוחב אולימפי. אפשר לבנות כעת עוד אחת כיום
  האורך לא קובע…

  1. מיכאל אמר/ה

   אולמפית 50 מטר 10 מסלולים

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.