תכנית הבנייה לגובה נחשפה בועדה המקומית בחיפה – תכנית גובה המבנים לפי שכונות – מצגת שנער אדריכלים • עיריית חיפה

מדיניות הבנייה לגובה בחיפה - טיוטת תכנית - שנער אדריכלים - ספט' 2019

מדיניות גובה המבנים הוצגה היום בפני הוועדה המקומית לתכנון ובניה. המדיניות היא חלק מתכנית המתאר והיא קובעת כמה קומות ניתן לבנות.
המצגת המלאה בהמשך הכתבה…

הוועדה המקומית לתכנון ובניה

ד”ר עינת קליש רותם מגבשת מדיניות חדשה שתגדיר את גובה המבנים בכל רחבי העיר חיפה
האדריכל עמי שנער הציג היום בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את מדיניות גובה המבנים בשכונות השונות בעיר. מדובר המסמך שעורר עניין רב גם בקרב יזמים וגם בקרב הציבור הרחב. שנהר התחיל בעיר התחתית ואמר כי העיר התחתית, חזית הים העירונית וקמפוס הנמל הם האגן החזותי האיקוני של חיפה וצריך לשמור עליהם ולא לאפשר בנייה גבוהה יותר.

רצועת רחוב יפה נוף – שדרות הנשיא – בקטע שבקצה תחום ציר הגנים הבהאיים בינוי נמוך בלבד. גובה אחיד של 10 קומות בקו המקביל לקו הרכס.

מדיניות הבנייה לגובה בחיפה - טיוטת תכנית - שנער אדריכלים - ספט' 2019
מדיניות הבנייה לגובה בחיפה – טיוטת תכנית – שנער אדריכלים – ספט’ 2019

מרכז הכרמל – הבינוי במרכז הכרמל כיום הוא בגובה של עד 4 קומות. מומלץ לאשר עד 15 קומות.
קריית אליעזר – לא מומלץ לבנות רק מגדלים. החלופה היא בנייה מרקמית (בניה המקיפה חצרות פנימיות ומוקפת על ידי רחובות) של עד 8 קומות.
המבואות המזרחיים – אין סיבה להגבלה מבחינה נופית.
על קריית חיים יהיה דיון נפרד.

לסיכום אמר שנער כי הגיליון המראה את אפשרות הבנייה לגובה יהיה חלק מתכנית המתאר והוא מתאר בצורה גרפית את הדיון. “באיזורים הנמוכים ניתן לבנות ללא הגבלה, תהיה שמירה על האגן החזותי בעיר התחתית. הבדר הכרמל, אחוזה ורכסי הכרמל תהיה בנייה נמוכה. בציר מוריה תתאפשר בנייה של 7-8 קומות”.

ראש העיר ד”ר עינת קליש רותם אמרה לאחר הסקירה כי האנרגיות העירוניות יוקדשו לשכונות הוותיקות.
“יש עכשיו התמקדות במורדות נווה שאנן ובנווה שאנן. אם מסתכלים על כמות הבקשות כרגע לבנייה בעיר – אנחנו מכפילים את כמות הדירות בעיר ומוסיפים עוד 300,000 דיירים. חלק מהיזמים אולי יאהבו פחות את התכנית. יחד עם זאת, בזכות התכנית יתקבלו היתרים מהירים. לא יהיה כאן יותר שכונה כמו נאות פרס, שהיא שכונה רק למגורים. אנחנו נתעדף לאיפה יגיעו האנרגיות, ואנחנו נפנה אותן לשכונות הוותיקות”.

תכנית הבנייה לגובה בחיפה – שנער אדריכלים
מצגת שהוצגה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. רמי אמר/ה

  1. מקווה שהאדריכלים הללו חשו, “הבינו” מספיק ולקחו בחשבון את הייחוד של העיר חיםה, ושהם אכן שילבו זאת בתוכניתם. לחיפה אוצרות טבע רבים וייחודיים שבאים לידי ביטוי בהר הכרמל (סמל דתי והיסטורי), ריבוי אוצרות הטבע שבתוך העיר ובכלל זה
  “ההר הירוק כל ימות השנה”, הוואדיות העשירים בחי ובצומח, הבתים והשכונות הטובלים בתוך ירוק של עצי חורש וותיקים ומרשימים, הנוף הנשקף מההר לכל עבר ולמרחקים, חשיבות חזות העיר הנראית ממרחקים לבאים בשעריה ובכלל זה מכיוון הים ועוד ועוד. וכל זאת לנוכח בריחת האוכלוסיה מהעיר ב- 15 השנים שחלפו, האוכלוסיה האמידה והמבוססת שלה…
  וגם, לנוכח אדריכלי הטכניון שאיבדו את זה… כפי שרואים זאת על הבניינים חסרי האופי ויופי שצצו בעשור האחרון במקום היחידי שנבנה בעיר- שכונות הכרמל – במסגרת בנייה מכוח תמ”א 38.

 2. ---- אמר/ה

  תודה לעיריית חיפה שהורסת לכולנו את ציר מוריה לטובת לפיינגולד…!

 3. רמי אמר/ה

  והשגיאה מתחילה בהגדרת האייקון של העיר, כי לא העיר התחתית, לא חזית הים העירונית/הנמל (שנגזלו ממנה) ולא קמפוס הנמל (מה שהם כינו: “האגן החזותי האייקוני”), הם האייקון של העיר, ממש לא!! אלא הר הכרמל, הוא הוא חזות העיר, האייקון שלה, האייקון המסמל, שנשקף מרחוק, שטומן בחובו את כל הייחוד ואת אוצרות הטבע של העיר.

 4. טל אמר/ה

  למי שלא הבין – קרית חיים בדיון נפרד מכיוון שהולכים לבנות לנו שדה תעופה בינלאומי על הראש!!!!!!! יאשרו לנו בניינים בגובה 5 קומות כך שלעולם לא יהיה פינוי בינוי.

  עדיף כבר את חוות המיכלים ואת יונה יהב!!!

  מכרה אותנו בזול הקליש הזאת.

 5. ג׳נט אמר/ה

  תוכנית הרסנית לעיר, הורסים כל חלקה טובה שהייתה בה, המפרץ היפה נהרס ע״י הנמל המפלצתי, העצים נעלמים ומפנים מקום למגדלים, התשתיות של העיר לא ערוכות לקלוט תוספת תושבים ומכוניות במרכז הכרמל ובציר מוריה. התושבים בורחים מהעיר ואין צורך לכל הבניה. בעיר יש המון דירות להשכרה ולמכירה שאין להן דורש. העיריה רוצה להרוויח כסף על ארנונה בלי התחשבות ברווחת התושבים. גנבו לנו את הים, את האוויר הנקי ואת היופי הייחודי של העיר הירוקה. במקום להשקיע בתוכניות ההורסות את העיר העיקיה צריכה להשקיע את מירב המאמצים והזמן להגבלת פיתוח של התעשיה הפטרוכימית ובניית בית זיקוק חדש בקרקעות הצפון

 6. עידו מור אמר/ה

  למה אתם מחביאים את נווה-שאנן? איפה נוה שאנן בתכניות?

  איך יודעים מה הגובה המותר בנתיב חן ורחוב הגליל?

הגיבו כאן לכתבה