דילול חזירים בירי בחיפה – המערכה המשפטית החלה

(חי פה) - השבוע החלה מערכה משפטית, כאשר עמותת...

סגר חיפאי

קוֹלוֹת שֶׁבֶר הִרְעִידוּ אֶת שַׁלְוַת הַכַּרְמֶלאֶת נוֹפֵי הַיָּרֹק מִבַּעַד...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר מוזאוני חיפה 010524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

רחוב נורדאו המדרחוב הראשון בעיר חיפה • יוסי לובלסקי

גלגולו של פסאז' שתמהיל הבילוי והפנאי הועתק למתחמי בטון...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

״ארמון״ – מבית קולנוע למגדל משרדים מן הגבוהים בחיפה

מגדל ארמון הינו מגדל משרדים שהוקם במקום בית הקולנוע ״ארמון״...

עמותת "שומרים על דניה" יוצאת למאבק על הבית

תושבים משכונת דניה חיפה אוספים בימים אלה כסף על מנת להתכונן למאבק מול תכנית דניה הירוקה. יו"ר העמותה, עו"ד הלן דורפמן טוענת שכמות יחידות הדיור בתכנית אינה מתאימה בצורה קיצונית לצביון של שכונת דניה.

התושבים בשכונת דניה נערכים לקראת המאבק על התקדמות התכנית 'דניה הירוקה'. התושבים הקימו עמותה, שתנהל את המאבק, "שומרים על דניה" ובימים אלה הם מגייסים כספים לטובת העמותה. כל משפחה מתבקשת לתרום סך של 1,000 ש"ח על מנת לממן את המאבק העתידי. התושבים לא חוסכים מאמצים ואפשר למצוא אותם מחלקים פליירים בימי שישי במרכז המסחרי בדניה או עושים טלפונים על מנת לגייס עוד ועוד משפחות.

כזכור, הוועדה המחוזית קבעה לפני כארבעה חודשים, שהיא מאפשרת את הפקדתה של תכנית דניה הירוקה, לאחר שיעשו בתכנית מספר התאמות. כעת, התושבים ממתינים להפקדת התכנית, על מנת שיוכלו להגיש ההתנגדויות.

יו"ר העמותה עו"ד הלן דורפמן טוענת שכמות היח"ד בתוכנית אינה מתאימה בצורה קיצונית לצביון של שכונת דניה.

כיום בדניה אין בנייה רוויה. התכנית האחרונה, שאנחנו ראינו לדניה הירוקה מדברת על בנייה של  256 יח"ד, בציפות של 5.4 יח"ד לדונם. שכונת דניה מאופיינת בבניה צמודת קרקע בצפיפות נמוכה של 40%. כך שתוספת של 256 יח"ד בבנייה רוויה, באחוזי בנייה בפועל של מעל %100 – תביא לשינוי מהותי בצביון השכונה, אשר עשוי להביא לירידת ערכם של כל הנכסים בשכונה.
יו"ר עמותת "שומרים על דניה" עו"ד הלן דורפמן (צילום: אלבום פרטי)
יו"ר עמותת "שומרים על דניה" עו"ד הלן דורפמן (צילום: אלבום פרטי)

התכנית הראשונה, שהוצגה לשכונת דניה הירוקה על ידי היזם הייתה תכנית להקמת 133 יח"ד בצפיפות של כ – 2 יח"ד לדונם נטו, בדומה לאופייה של שכונת דניה. תכנית זו אושרה ע"י הוועדה המקומית חיפה בדצמבר 2017, אולם נדחתה ע"י הוועדה המחוזית חיפה, תוך דרישה של הוועדה המחוזית להגדלה ניכרת של צפיפות הבניה. דחייה זו הביאה להגשתה של התכנית במתכונתה הנוכחית.

התנגדות התושבים לבניית מלון כחלק מהתכנית
מהתכנית עולה, שיבנה מלון בשטח של כ- 5 דונם, ממש באמצע השכונה, יש אישור גם לבנייה של 1.7 דונם מבני ציבור, שאנחנו לא יודעים מה הם יהיו. נכון שיש 30 דונם שצ"פ (שטחים ציבוריים פתוחים), אבל השטחים האלה מוגבלים מדי בין המגרשים.

אחת הבעיות הקשות לטענתה של עו"ד דורפמן היא בעיית התחבורה

השריפה האחרונה בשנת 2016 הוכיחה שיהיה כמעט בלתי אפשרי להימלט משכונת דניה, אם חלילה תהיה שריפה, גם ככה. לשכונה יש שתי יציאות בלבד. אם נוסיף 256 יח"ד, 3-4 נפשות בכל יח"ד, 1,000 אנשים, נוסיף כמות של מאות רכבים לשכונה. בשעת חירום איך כולנו נצא מהשכונה? גם ככה בבקרים יש עומסי תנועה כבדים בשכונה, מה יהיה עם נוספים על כך עוד מאות כלי רכב?
השטח המיוער אשר מיועד להיות "דניה הירוקה" (צילום: אמיר וינר)
השטח המיוער אשר מיועד להיות "דניה הירוקה" (צילום: אמיר וינר)

הפגיעה בטבע
טענה נוספת, שהתושבים מעלים, היא הפגיעה בטבע. לדעתם, בנייה זו תיצור פצעים חריפים בנוף. על מנת לבצע את הבנייה יש צורך בקירות תומכים בגובה של 16 מ'. זו הדרך היחידה לבנות במדרון. המשמעות היא שהאזור הנושק לשמורת הטבע של נחל נדר עשוי להרס, שכן יש סכנה של דרדרת של עודפי עפר לשמורת נחל נדר, באופן אשר יגרום נזק לשמורה.

מטרת העמותה לשמור על הירוק ועל הצביון של השכונה

אנחנו רוצים לשמור על הבטיחות של תושבי השכונה, מסכמת עו"ד דורפמן, לשמור על ההר ירוק. מבחינה תכנונית העירייה נלחמה כל הזמן בבנייה בוואדיות – מה קרה למאבק הזה? אנחנו מקווים שלא יתאפשר להרוס את השכונה ואת הירוק.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

סמים מסוגים שונים ואלפי שקלים במזומן נחשפו באזור חיפה

(חי פה) - מעל 10 ק״ג של סמים מסוכנים ו-₪11,000 במזומן נתפסו במחסן בקריית ביאליק. שלושה תושבי הקריות נעצרו. מהמשטרה נמסר לחי פה: במסגרת מאבק המשטרה...

חשד לאונס בחניון ציבורי

(חי פה) - המשטרה פתחה בחקירה בחשד לאונס בקריות. מהמשטרה נמסר לחי פה: שוטרי תחנת זבולון פתחו אתמול (שבת 18/5/24) בחקירה, עם קבלת דיווח מהמרכז הרפואי,...

עבודות הרחבת מטרונית חיפה וטירת כרמל, החל מ-19/5/24○ שינויים צפויים בהסדרי תנועה

העבודות צפויות להימשך כ-4 חודשים ובמהלכן יחולו שינויים בהסדרי התנועה ובמעברים להולכי הרגל, שיחסמו ויצומצמו לסרוגין. עבודות פרויקט מטרונית חיפה מערב וטירת כרמל יחלו ביום...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 19/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, ראשון 19/5/24 יתקיים בשעות הבוקר בשטח מכון דוד בקריות ניסוי...

חזיר חטף ילקוט מילד בבית הספר פיכמן – 17/5/24 ◄ תושבי חיפה מצלמים את מפגעי החזירים

(חי פה) - חזירי הבר - בכל שכונה כמעט מדווחים תושבים כי הם נתקלים במשפחות חזירים • נמשכות התאונות והפציעות • תושבי חיפה מצלמים...