היזמים של דניה הירוקה: אנחנו נעלה את הערך של שכונת דניה בחיפה

דניה הירוקה. הדמיה: Undo Studio

היזמים של דניה הירוקה טוענים שהציבור נחשף למידע לא מדויק לגבי דניה הירוקה לטענתם, הציבור נחשף למידע שגוי לגבי הבנייה המתוכננת.

דניה הירוקה. קרדיט הדמיה: Undo Studio

היזם גלעד קוגלמן:

דניה הירוקה לא תהיה בתוך פארק הכרמל וצריך לזכור שכל חיפה הייתה פעם פארק אחד גדול" התכנית שלנו מדברת על בנייה של 220 יח"ד בלבד והיא תוכננה על ידי מיטב האדריכלים. פעם כל חיפה הייתה פארק אחד גדול. מבחינת הפגיעה בשטחים הירוקים בפארק הכרמל, השטח שלנו נמצא מחוץ לפארק. אין אצלנו במגרש ממצאים, שלא היו בבתים הקיימים כיום בדניה. אנחנו נגרום אותו נזק לפארק כמו שהבתים, שכבר נבנו בדניה, פגעו. תכנית המתאר קובעת שהמגרשים שלנו מיועדים לבנייה כמו תכנית המתאר של שאר השכונה.
היזם גלעד קוגלמן (צילום: יח"צ, אלכס הופמן)

התכנית שלנו מנגישה את פארק הכרמל לתושבי דניה
בשנת 2012 יצא מכרז לשטח עליו תבנה דניה הירוקה והיזמים זכו בו. הצענו בנייה של 130 יחידות דיור על סמך שיתוף פעולה עם העירייה והתושבים, מסביר קוגלמן, נפגשנו עם גורמי התכנון לאחר הזכייה והועלתה דרישה לקבל שטח לטובת מבנה ציבור. הועלה רעיון לבנות מלונית, מלון בעל אופי בוטיקי, אופי מיוחד ויוקרתי. האדריכל רני זיס, שנבחר לתכנן את כל התכנית, יתכנן גם את המלונית. עד שנת 2017 עבדנו על אישור התכניות ותכנון מפורט. בתחילת 2017 הגשנו את התכניות בתמיכת העירייה. התכנית שלנו מנגישה את פארק הכרמל לתושבי דניה. היום הם צריכים לנסוע 15 דקות וללכת לפארק. אנחנו עשינו שבילים ושצ"פים, שמחברים את השכונה לפארק. היינו צריכים לעשות הרבה מאמצים ולהשקיע הרבה מאוד כספים.

על הוספת כ – 80 יחידות דיור פרצה מהומה
בשנת 2017 היזמים הגיעו לוועדה מחוזית, שקבעה שעל 100 דונם צריכים להיות יותר יח"ד ודרשה 600 יח"ד. הטענה של הוועדה המחוזית מתבססת על תכנית מתאר ארצית תמ"א 35, שדורשת מינימום של 11 יח"ד לדונם בחיפה. אחרי הקלה – 9 יח"ד לדונם. אנחנו עשינו 4 יח"ד לדונם. חזרנו להליך תכנוני בשיתוף העירייה. תכננו תכנית של 256 יח"ד, שמתוכן חצי הן יחידות דיור קטנות יותר המיועדות להשכרה. בסופו של דבר הוועדה המחוזית לא אישרה 256 יח"ד קטנות וגדולות אלא 222 יח"ד בינוניות. על 130 יח"ד בהתחלה כולם הסכימו. עכשיו כשהוסיפו 70-80 יח"ד פרצה מהומה.

קוגלמן טוען עוד שהתושבים לא מסתכלים על היתרונות של שכונת דניה הירוקה. השכונה תקבל שטחים ציבוריים. העירייה יכולה לבחור בגני ילדים או בית ספר לטובת כל השכונה. כיום חיפה היא עיר עם הגירה שלילית. איפה אנשים יכולים לרכוש חוץ מבדניה צמודי קרקע? האוכלוסיה היום בדניה הולכת ומתבגרת, השכונה שלנו תרענן את דניה ותביא זוגות צעירים, כי בחיפה אין אלטרנטיבה. זוג צעיר ומבוסס אין לו היום הרבה אפשרויות מעבר לדניה הירוקה. הילדים של התושבים הוותיקים בדניה יוכלו להישאר בחיפה בזכות דניה הירוקה.

הפרויקט יעלה את ערך השכונה
הפרויקט מיועד לקהל הרחב ואין שום כוונה לבנות כאן מקווה. העירייה מחליטה איזה מבני ציבור יוקמו כאן. אנחנו עבדנו קשה מאוד לא להסתיר את הנוף לאף אחד מהתושבים. לא מדובר בבנייה רוויה – יהיו כאן 50 דונם עם 4 יח"ד למגרש. דניה זקוקה להתחדשות הזו, אם לא יבנו היום את השכונה, ככל שעובר הזמן בסוף הבנייה תהיה צפופה יותר. אנחנו מתכוונים לנסות ולמזער את הנזקים גם במהלך הבנייה, אבל אין מה לעשות, כל התושבים שבונים בתים, יוצרים אבק. חשוב לזכור שהפרויקט יעלה את ערך השכונה, כיון ששכונות מזדקנות, הערך שלהן יורד.

היזמים קיבלו אישור בוועדה המקומית להפקיד את התכנית וכעת הם לקראת הפקדה של התכנית בוועדה המחוזית.

9 תגובות
 1. דוד אמר/ה

  מה עם דרך לכביש 4
  למה זה לא בתוכנית

 2. דניאלה בלוך אמר/ה

  הגיע הזמן לרענן את השכונה, כל הכבוד על היוזמה

 3. אלכס אמר/ה

  הכל שקרים. אין חוסר דירות בחיפה וגם בדניה.. בלי יציאה נוספת יהיה בלתי אפשרי לצאת מהשכונה.

  1. דני אמר/ה

   סכנה ממשית בזמן חירום
   הרס הנוף הטבעי הקיים בחיפה.

 4. גיא אמר/ה

  פעם הרבה דברים היו שונים, היה הרבה חורש, הרבה בעלי חיים, הרבה מרחב להסתובב. היום המצב לא כזה, לא נשאר כמעט כלום מחורש הטבעי בארץ (5% מכיסוי ישראל הוא חורש טבעי מפוזר ומקוטע ביותר) ואתם רוצים לבנות על האדמה הכי איכותית מבחינה אקולוגית, בגלל שאפשר. בושה וחרפה. שלא נדבר על כך שאין בכלל משבר דיור, יש דרישה להשקעה בדיור שהתחילה במשבר הסאבפריים. ובכלל הערים שלנו דלילות ביותר ואתם בונים על חורש טבעי במקום לצופף את מרכזי הערים. לא ברור איך אתם ישנים בלילה.

 5. גיא אמר/ה

  "וצריך לזכור שכל חיפה הייתה פעם פארק אחד גדול"- נכון, ואתם רוצים להרוס את מה שנשאר מהפארק הזה, להשאיר כלום לדורות הבאים בשביל הכיס שלכם. בעידן של הכחדת קטסטרופלית של מינים ומערכות אקולוגיות. בושה, עוכרי ישראל!

 6. עודד יעקבי אמר/ה

  מזעזע הקטע הזה שבונים בתים כמו שטאנץ' זול של שיכונים, אפילו בלי נסיון שזה יראה כמו התפתחות טבעית של כפר על צלע ההר שמשתלב עם הטבע… זה בטח הרבה יותר זול לתכנן בנין אחד ואז לחזור על אותה תבנית קופי-פייסט בשורות כמו חיילים, אבל זה כל כך מכוער והורס את הנוף… ממש פשע..

 7. טום אמר/ה

  כל יזם יגיד ויספר לציבור מה שירצה לשמוע
  בפועל שקרים.
  הרס נוף ציבור. הרס שטח המוגדר כשטח ירוק.
  סגירת שבילים בשטח הירוק, חסימה וגידור(התחיל אחרי בחירות ראשות העיר- עינת קליש!)
  שטח שמיועד לציבור הרחב הכולל את המעיין המפורסם בו.
  לא יתכן כי תבנה עוד שכונה בתוך שכונת דניה על התשתיות הקיימות הריי כששכןנת דניה ידעה שריפות מוצא פקק צוואר בקבוק שהיווה סכנה ממשית לכל התושבים!
  הגדלת הדירות פי 2 ו3 על שטח בנייה מוגדר
  הגדלה הגדלה הגדלה והגדלה נטו לרווחים ולכיס של היזמים!
  תשתיות אין, פינוי לחירום אין, פקקים עומס והרס יש.

  איך יתכן שעיריית חיפה לא מתנגדת ועוצרת את הבזיון הזה (כנראה שכסף יותר חשוב מרווחת התושבים, מהנוף והטבע)
  עינת קליש לתת אישורי בניה ,להרוס את הטבע ולחלק דוחות חניה (גם במשחקים כמו בדרבי) =בושה וכישלון
  כל מי שבחר בך ולא בצדק לדעתי תופס את ראשו ואומר ״איזו טעות״ !

  1. יעל אמר/ה

   אחלה רעיון לבנות כמה שיותר בדניה עם כבישים חדשים רחבים ומדרכות רחבות! לשם שינוי….

לא ניתן להגיב