מחיר למשתכן בשכונת נאות פרס ב' בחיפה – זכינו או הפסדנו?

נאות פרס וסמי עופר (צילום: צילום מרום בן אריה)

זוכי 'מחיר למשתכן' לא מצליחים לקבל תשובות

תושבים שזכו לפני שנה וחצי בפרויקט מחיר למשתכן בשכונת נאות פרס ב', לא מצליחים לקבל תשובה מהעירייה מתי יתחילו להיבנות תשתיות לשכונה ומתי יוכלו הקבלנים להתחיל לבנות את הדירות.

שכונת נאות פרס (צילום: פפו משה)

כמה שנים?

שכונת נאות פרס ב' עתידה להיבנות סמוך לנאות פרס א', דרומית לאיצטדיון סמי עופר, כשגבולה הצפוני בטירת כרמל. פרויקט מחיר למשתכן הוא פרויקט שבו מי שזוכה בהגרלה יכול לרכוש דירה חדשה מקבלן בעלות מופחתת. הבעיה היחידה היא שלעתים יש צורך לחכות מספר שנים עד שהפרויקט מושלם.

נאות פרס ב' עתידה לכלול קרוב ל-1,000 יח"ד מתוכן 662 יח"ד יוצעו במחירי מחיר למשתכן ושאר יחידות הדיור יימכרו כרגיל. השכונה תבנה ב-3 מתחמים ועל פי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), היח"ד במחיר למשתכן עתידות להימכר לזוכים במחיר מופחת ממחיר השוק ב-31% וב-36%.

תושבים שזכו בפרויקט מחיר למשתכן בנאות פרס ב', פנו לחי פה וסיפרו על המצב בו הם נמצאים. מבחינתם, כך הם אומרים, הם מוכנים לחכות כמה שנים עד להשלמת הפרויקט, אבל על אף פניות חוזרות ונשנות לעירייה, הם לא מצליחים לקבל תשובה ברורה בכמה שנים מדובר.

"רק רוצים לדעת לתכנן"

"בן הזוג שלי ואני גרים בשכר דירה בקריות", אומרת אחת מהזוכות, בסוף שנות ה-20 לחייה, "ואין לנו בעיה לחכות, אנחנו פשוט רוצים לתכנן את הצעדים שלנו, ולכן אנחנו רוצים לדעת מתי העירייה תתחיל לבנות את התשתיות ומתי הקבלן שלנו יתחיל לעבוד. אם היו אומרים לנו שצריך לחכות 5 שנים, היינו מתארגנים ומחכים, אבל אנחנו לא מקבלים שום תשובה.

"מדברים על הגירה שלילית"

אנחנו ועוד מספר אנשים בפרויקט שלנו התארגנו ביחד והכנו מכתב מסודר לעירייה עם כל השאלות שיש לנו, אבל בשום צורה אנחנו לא מצליחים לקבל תשובות פשוטות. זה לא מובן הקטע הזה, העירייה לא אמורה לתת תשובות? מה שמצחיק זה שכל הזמן מדברים על הגירה שלילית מחיפה, והנה אנחנו רוצים לבוא לגור בחיפה לעומת כל מי שעוזב אותה, ואיזה יחס אנחנו מקבלים?"

היא לא לבד. בפרויקט הזה זכו הרבה מאוד חיפאים שכרגע שוכרים דירות ועומדים להתקדם לדירה הראשונה שתהיה בבעלותם. מצד אחד הם שמחים מאוד מכך שלא יצטרכו לשלם יותר שכר דירה ולהנות מדירה משלהם, אך מצד שני, כרגע לא באמת ברור להם אם באמת זכו במשהו, לאור העובדה שהבנייה לא מראה סימנים של התחלה, ולמעשה, לא נראות אפילו עבודות להכנת השטח.

תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)
תמונת היום סמי עופר ונאות פרס (צילום: צילום מרום בן אריה)

"אין שם כלום"

"אני ובעלי גרים בשכונת רוממה תקופה ארוכה בשכר דירה", אומרת הילה, "ושמחנו מאוד כשזכינו במחיר למשתכן. אנחנו גרים בדירה ישנה ומאוד מחכים לעבור לדירה שהיא שלנו והיא חדשה ובשכונה חדשה. הבעיה היא שמצד אחד זכינו ומצד שני אף אחד לא יודע מתי באמת נקבל את הדירה. לפעמים בעלי ואני עולים בכביש פרויד ואנחנו מציצים למקום שהבית שלנו אמור להיות בו ואין שם כלום. אני חושבת שזה מינימום לתת לנו תשובות מתי מתחילים את עבודות התשתית ומתי יתחילו לבנות את הדירות".

מהעירייה נמסר בתגובה כי התוכנית להקמת שכונת נאות פרס ב' כוללת שלב מקדמי, של הנחת תשתיות לשכונה, דוגמת הסדרת קווי ביוב ומערך תחבורתי. לצורך קידום מהלך זה נמצאים גורמי התכנון בעיריית חיפה בקשר הדוק ושוטף מול מקביליהם בממשלה, על מנת למצוא פתרונות לסוגיה זו מהר ככל הניתן.

הגיבו כאן לכתבה

21 תגובות
 1. מחיר לממתין להשתכן אמר/ה

  קחו ריזיקה של שנתיים תשתיות, שלוש שנים בנייה ועוד שנה אתר בנייה מסביב כשתעברו. 2027-28.
  משתלם לקנות יד שנייה ולשפץ לפי טעמכם. לעבור תוך כמה חודשים ולדעת מה מקבלים ובשכונה מסודרת עם כל התשתיות במקום אתר בנייה ל-10 שנים.
  נאות פרס ב' תהיה ראויה למגורים אולי ב—2028—2030 ואז תסבול מרעשי הבנייה של נאות פרס ג'.

  1. איל אמר/ה

   מה זה נאות פרס ג'? המצאת עוד שכונה שלא קיימת?

 2. רינה אמר/ה

  לא הייתי עוזבת את הקריות בשביל נאות פרס העמוסה והדחוסה

  1. עינת קל אמר/ה

   צודקת- מה גם שהשנה בחיפה אני הולכת לקרוע לכולם את הכיס עם ארנונה חדשה ועוד מיסים כגון קנס על שהיה בחופים מעל שעתיים. ביטול 20 דקות זוז ובמקומו תחנות טעינה לרכבים חשמיילם חדשעים , מעקב איחרי התשובים עם משרדי חקירות ותוכנת פגסוס

 3. רון אמר/ה

  הקבלנים לא הבינו לאיזה ברוך הם נכנסים כשהם מנסים לבנות בחיפה בעידן קליש – וטרמן

  1. עינת קל אמר/ה

   הם הבינו לכן הם לא בונים שם

 4. אדם אמר/ה

  כתושב נאות פרס אני יכול להגיד,שהמגורים ליד האצטדיון העירוני הם סיוט שעדיף לא להכנס לתוכו,
  לא חסר שכונות בחיפה שבהן העירייה לא יצרה אסון כזה

  1. איל אמר/ה

   כתושב נאות פרס אני יכול להגיד שהאיצטדיון כמעט ולא מורגש.
   השטחים מסביב טובים לספורט ולילדים ורוב הזמן המקום שומם ונוח ומקסים.

   כשיש משחק של מכבי צריך לדעת להתנהל עם זה… לא סוף העולם!

 5. יונה אמר/ה

  שלום ,
  הפרויקט הוא מטעם ובאחריות המדינה/ הממשלה .
  אם הרשות המקומית , נכון לעכשיו , אינה מסוגלת לתת תשובות , כמו לעוד הרבה נושאים !
  יש צורך להתארגן אל מול משרד הפנים והשיכון על מנת להזיז תהליכים.
  לצערי , הייתי אלו שבחרו בראשת העיר הזו . מכה על חטא !!!!!

 6. איל אמר/ה

  על השורה הראשונה כבר שגיאות. איך אפשר לקרוא כתבות בעיר הזאת?

  נאות פרס ב' תיבנה דרומית לנאות פרס, לא מזרחית!

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   איל, כתושב שכונת נאות פרס, כפי שציינת לעיל, חשוב שתדע את המצב האמיתי בשטח. מזרחית לשכונת נאות פרס הבנויה, מזרחית לכביש 11 ומערבית לכביש פרויד צפוי לקום החלק המזרחי של שכונת נאות פרס. מדובר בתכנית הכוללת 720 דירות ובית מלון (חפ/2185א) – לכך יש להוסיף 132 דירות שאושרו במסגרת תכנית 'מגדלי עופר' ויחידות נוספות הרלבנטיות לתכניות הנמצאות בתהליכי תכנןן – 1,000 דירות נוספות באזור זה הן בהחלט מספר סביר – דבר שיינער את שכונת נאות פרס ויהפוך אותה לכרך סואן – וזה רק החלק הקטן והצנוע. החלק הנוסף והמשמעותי הוא 'שכונת המבואות הדרומיים ב' – תכנית להקמת 5,072 דירות שמספרן יגדל לסדר גודל של 6,500 דירות (בדרך של הקלות המכונות בסלנג 'הקלות שבס-כחלון) על מנת שהפרויקט יהיה כלכלי עבור היזמים / קבלנים ועל מנת להדגיש ולתת תוקף לפקידות המקומית המועדדת מתן הקלות לגורמים הנכונים. במילים אחרות לשכונת נאות פרס הקיימת (כ-1,400 דירות) צפויות להצטרף קרוב ל-8,000 דירות חדשות המתוכננות לקום בצפיפות גדולה בהרבה מהצפיפות הקיימת (הרבה יותר דירות למ"ר שטח מגרש בהשוואה לבנייה הקיימת בנאות פרס) – כ-30,000 תושבים חדשים – הכפלת מספר התושבים פי 7 מהמצב כיום, בתוספת שטח של מאות דונמים בודדים. לכן האמירות כי האזור כיום הוא בדרך כלל שומם או הביטוי 'נוח ומקסים' הם לא מבטאים לצערנו את מה שהולך לקרות בנאות פרס בשנים הקרובות. חשוב להדגיש, המרחב מדרום הכולל שטח פתוח נרחב ובמרכזו נחל עמירם עומד להפוך לשלמת בטון ומלט תוך חיסול הנחלים הטבעיים (נחלים: עמירם, אחוזה ו-עובדיה) ובביטול הפארק בן 100 הדונם שאושר בתכנית המתאר הכוללנית לעיר חיפה חפ/2000 (מתן תוקף מרץ 2019) אך בוטל במסגרת תכנית המבואות הדרומיים ב' הנ"ל. לא רק הנחלים מיועדים לחיסול גם העצים הרבים, בכללם עצי זית רבים, חלק ניכר מהם עתיקים המיועדים כולם לסילוק מהאזור. אין כאן שימור עצים כמקובל במקומות אחרים – רק חיסול העצים. לקינוח אסור לשכוח את קווי החשמל המוטמנים – מתח עליון כ-2 מטר מתחת למדרכות בדרך 11 לאורך של קרוב ל-1 קילומטר – חשיפת עשרות אלפי אנשים, חלקם תינוקות בעגלות תינוק – לשדות החשמליים של המתח העליון במרחק שהמשרד להגנת הסביבה, ביחס למגורים, איננו מסכים לו. כאשר הדו"ח של מומחה הקרינה מוסתר מהציבור ולא צורף למסמכי התכנית של המבואות הדרומיים ב'. כך פרנסי העיר, רשויות התכנון ובית המשפט לעניינים מנהליים דואגים לציבור בכלל ולתושבי נאות פרס הקיימים והעתידיים בפרט.

  2. אילן בורנשטיין אמר/ה

   איל, עוד הערה קטנה: בנאות פרס מזרח מתוך כ-1,000 דירות רק 378 דירות הן בבעלות רשות מקרקעי ישראל ומתוכן ישווקו 302 דירות במחיר מוזל למשתכן ו-76 דירות במכירה בשוק החופשי; יתר הקרקעות לבניית הדירות הן בבעלות פרטית. אותן 662 דירות במחיר למשתכן המצויינות הכתבה, כנראה מיוחסות אכן לנאות פרס דרום אלא, שזה רק חלק קטן מתוך הבנייה המתוכננת במקום. בכל מקרה, רק 1,200 דירות ניתן לבנות בשלב ראשון בשכונת נאות פרס דרום (המבואות הדרומיים ב') מאחר ולא הכינו עדיין כניסה נוספת לעיר חיפה באמצעות צומת ומחלף – עניין זה לא הפריע לרשות מקרקעי ישראל ולחברה 'דירה להשכיר' מטעם מדינת ישראל לשווק הרבה יותר מאותן 1,200 דירות (תוך גביית סכומי עתק עבור הקרקע ועלויות הפיתוח המופרזות) – איך אומרים 'שהקבלנים ייתקעו עם דירות שלא יוכלו לבנות ועם דיירים שמצפים לבניית דירות מוזלות' – עלויות הבנייה והמימון יעלו ויעלו והדרך למחיקת חובות סלולה לאישור בתי המשפט (זה לא כל כך נורא מדובר בעיקר בחברות ציבוריות הנסחרות בבורסה אשר יימחקו הון רב מתוך כספי הציבור, קרנות הפנסיה והגמל כך שכמעט כל אזרח במדינה יוכל 'ליהנות' ממחדלי התכנון ולשאת באופן חלקי בעלות הכספית של הסיאוב, השחיתות וחוסר התפקוד – הזכות הגדולה לשאת בעלויות הנוספות איננה מוקנית רק לרוכשי דירות שצפויים ליפול ברשת, אלא כאמור, גם מוענקת לציבור בכלל) שגם הם יוכלו 'לשים כתף' למאמץ להכשיר את המחדל התכנוני – שהולך להפוך למפלצת בינוי משמעותית בעיר חיפה, בנוסף לפרויקטים של פינוי בינוי מחרידים. בעיות התחבורה (בכלל זה ניתוק רכס הכרמל משכונת נאות פרס ומהמבואות הדרום-מערביים של העיר חיפה – דבר המונע את ניקוז התנועה של רכס הכרמל – בדרך של הקפאת הבנייה בשטחים המיועדים לבנייה למגורים בתכניות איכותיות מאושרות מתקופת המנדט הבריטי החל מיום 16.5.1968 במשך למעלה מ-53 שנים – בעניין זה יצויין התכנון האיכותי (בר קיימא) אותו הכנתי לשכונות אלו בהיקף של כ-11,000 דירות הכולל 70 ק"מ של מסלולי אופניים עם נגישות מעולה להליכה בכל השכונות – תכנון שרשויות התכנון עושות כל מאמץ למנוע דיון בו ומבדיקתו ובחינתו, חלילה שלא לומר לאמץ אותו, והדברים מובנים התכנון מסיר את שליטת הפקידים בהקפאת הבנייה ובוויסות הבנייה בעיר חיפה (הכלי באמצעותו מעלים את מחירי הדירות) – דבר שיצמצם את אפשרותם לסדר גם את הנכדים מבחינה כלכלית ומהווה איום משמעותי לתופעת המאעכרים (מילה עדינה לחשד הכבד לתשלום השוחד) דבר שכאמור יוצר 'פגיעה קשה' באותם פקידים מושחתים – המעטים מתוך עובדי הציבור בחיפה וברשויות התכנון), צפיפות הבינוי והתכנון הפוגע באדם ובסביבה הם המאפיין לעתיד לבוא בחיפה בכלל ובנאות פרס בפרט.

 7. ירון חנן אמר/ה

  תשתיות מקימים עיריות. היטלי השבחה נועדו למטרה הזו, אבל לקליש אין כסף בקופה, כי אף פעם לא ידעה איך לנהל עיר, או אפילו ועד בית ולכן אין לה מושג איך מייצרים הכנסות לעירייה…אבל היא ונחשון צוק הרי יודעים הכל….שילכו ללמוד קצת מעיריית נשר איך מייצרים הכנסות לעירייה ובגדול….הם קיבלו קופה ריקה והביאו הכנסות!

 8. גזרו קופון שמן אמר/ה

  בהתחלה נאות פרס נראתה הימור גרוע במיוחד בשטח כאילו שלא קשור לחיפה ולא לטירת כרמל ,במהלך השנים תפס כזה תאוצה,המחיר שם כבר משלש את עצמו,מי שזכה שם בדירה במחיר למשתכן הלכה למעשה זכה בלוטו בלפחות מיליון שקל.המחיר שם היום לקניית דירה כבר כמעט 20,000 שקל למטר,יותר מפי 2 ממה שהמכרזים בזמנו הוצאו לציבור המשתתפים בהגרלות השונות בחיפה והקריות.
  ברכות לזוכים המאושרים:)

  1. שכונת חצי טוב חצי זוועה אמר/ה

   20 אלף למטר אולי למי שיש נוף במגדלים ברחוב פנימי שקט כל היתר נדפקו בלי נוף, כביש ראשי רועש, מטרד האצטדיון, ושכונה לא נעימה מוקפת כבישים ראשיים.

 9. מוטי אמר/ה

  התכנית הכי לא צודקת כי הורים עשירים קונים עש הילדים זוכים במחיר מסובסד מתגוררים וכל זאת כדי לא לשלם מס רכישה מה לא הבנתם?

 10. נאות פרס א' נוראית, מענין איך ב ג אמר/ה

  נאות פרס ב' ג' "יהנו" גם הן מפקקי מת"ם ופרויד, משולב באסון מיקום האצטדיון עם ימי חסימת השכונה ואלפי רכבי אוהדים שסותמים רחובות בבכל האזור. עוד יהנו מרעשי כביש 4 מהדהדים לתוך השכונה מהעומס הגובר מטירת הכרמל. לפחות נקוה שלא יאלצו לספוג כביש ראשי דרך שכונתם כמו נאות פרס א' בתכנון מזעזע. רחובות ראשיים מתים לחלוטין, מדרכות קטנות בלי מסחר שכונתי, עם גשרון שמחבר את השכונה החצויה. תכנון מזעזע של ורדה ליבמן ואריאל ווטרמן.

 11. יעלה אמר/ה

  לא הגיוני שטירת כרמל היא הגבול הצפוני של השכונה.

 12. מוחמד אמר/ה

  לאט לאט בנתיים תשקיעו בקיים למשל ברחוב קיבוץ גלויות
  וביהודה הלוי תאורה כי ממש חשוך שם.

 13. נתי אמר/ה

  תודה לכל המגיבים על האינפורמציה שנתנו. מה שחשוב שעירית חיפה תגיב ותיתן נתונים ותוכניות לגבי מה עתיד המקום הזה. מה בונים ? היכן? מתי ייצאו מכרזים לקבלנים? וכל אינפורמציה נוספת שתשפוך אור על העתיד לקרות.

 14. יוליה ש אמר/ה

  שלום, האם יש בקהל עוד זוכים בפרויקט הזה? האם ניתן להתאחד ולפנות לעיריה בשביל לקבל תשובות?

הגיבו כאן לכתבה