פרויקט ‘אמץ סבא’ בחיפה והסביבה

פרויקט אמץ סבא בחיפה. באים לתת לומדים לקבל (צילום: איה נוימן ויניב מור).

‘אמץ סבא’ הנו פרויקט חברתי ש שם לו למטרה להקל על בדידות של קשישים בקהילה ולחזק את תחושת העצמאות שלהם, באמצעות יצירת קשר בינם לבין סטודנטים מתנדבים. הצמד נפגש פעם בשבוע בבית הקשיש, תוכן המפגשים משתנה בהתאם לתחומי העניין של המשתתפים. העמותה פועלת בשמונה קמפוסים ברחבי הארץ, בניהם אוניברסיטת חיפה והטכניון, ומעל 350 קשישים ומתנדבים.

 'אמץ סבא' באים לתת - לומדים לקבל (לוגו הפרויקט).
‘אמץ סבא’ באים לתת – לומדים לקבל (לוגו הפרויקט).

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית תשע”ט, החלו 30 סטודנטים וסטודנטיות מהטכניון ומאוניברסיטת חיפה לקחת חלק בהתנדבות של פרויקט “אמץ סבא” במסגרתה הם מבקרים קשישים וקשישות שמעוניינים במפגש הבין-דורי מאזור חיפה ועוספיא.

 פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור)
פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור)

אז איך נראית השנה? בתחילת השנה עוברים הסטודנטים הכשרה מקצועית על-ידי הרכזות והעובדות הסוציאליות מעיריית חיפה בנוגע למפגש עם הקשישים. משוחחים על מטרת המפגש, אופנים וסוגי המפגשים שניתן ליצור בהפרש גילים שכזה. המפגש נועד להפיג את תחושת הבדידות שחלק מהקשישים חווים ולאפשר לסטודנטים ליהנות מחוכמת החיים ומכישוריהם של הקשישים.

ארבעת רכזות הפרויקט 'אמץ סבא' בחיפה (צילם אותה יניב מור).
ארבעת רכזות הפרויקט ‘אמץ סבא’ בחיפה (צילם אותה יניב מור).

במהלך השנה, כל קשיש פוגש הסטודנט שלו. הם נפגשים בבית הקשיש למפגש חד שבועי, שאורך כשעה-שעתיים. כמובן שנערכים אירועי שיא במסגרת ההתנדבות. אירוע הדלקת חנוכייה אשר נערך בחנוכה ובו סטודנטים מתקבצים ועוברים בחבורות בין בתי הקשישים להדליק נרות ולשיר את שירי החג; זיכרון בסלון (מתקיים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה או בימים הסמוכים לו ) אשר בו אנו מקבצים סטודנטים מהפרויקט ומחוצה לו להתארח אצל קשישי הפרויקט אמץ סבא. בילוי חוץ – יציאה להצגה, סרט או ארוחה, המוענקות לקשיש ולסטודנט והשיא, הוא ערב הסיום והפרידה אשר נערך בסמוך לסיום שנת הלימודים האקדמאים.

 פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור)
פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור)

דברי הרכזת של אוניברסיטת חיפה, איה נוימן:

בתור מי ששנה שעברה בחרה לקחת חלק בפרויקט והתנדבה עם קשיש, החלטתי לרכז את הסניף של אוניברסיטת חיפה ולהמשיך להגדיל את כמות המתנדבים והקשישים אשר יחשפו לפרויקט המיוחד והמרגש הזה. בתור מי שגדלה לסבתא ניצולת שואה שכל ילדותה הקשיבה לסיפוריה ושחזוריה של סבתי הבנתי את כוחה העוצמתי של ההקשבה. את רוח הנעורים שמאפשרת לקשישים תיקון ונחלה לזיכרון מן העבר או למשימה שלא הושלמה. ואנחנו הצעירים מצדינו רוצים ללמוד מחוכמת החיים, מהשמחה הגדולה והצער העמוק, לכלכל את צעדינו ולשמוח בחלקנו.

ערב הסיום נפתח בסדנת פלייבק – “של מי השורה הזאת”, הועברה על ידי שקד רגב “גייב & טייק”, אשר ברגישות וחכמה גרם לכל הנוכחים בחדר לצחוק ולשמוח בסיכום שנת הפעילות. הסדנה חשפה בהומור ובפתיחות את הקשישים לחידושי הצעירים וגילוי עובדות היסטוריות אשר הפתיעו את הצעירים. בסיום, זכו המשתתפים במתנת עציצי תבלינים, תעודות הוקרה ומתנה מיוחדת מטעם עיריית חיפה על השתתפותם בפרויקט.

 פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור).
פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור)

הערב היה שיא של מערכות היחסים והקשרים המיוחדים שנרקמו בין הקשישים לסטודנטים. היה ניתן להרגיש באוויר את קסם הנתינה והקבלה, על היכולת להיות עם האחר, גם אם לרגע קטן או כשאין יותר איך לתקן, אלא רק להיות נוכחים וקשובים לאינספור זיכרונות. היושבים באולם גילו את סוד הקסם של הקשר הבין דורי שכל זוג יצר השנה וזאת בשל פער של עשרות שנים. נראה שדווקא מרחק השנים מסייע לחלומות לצוף, לבדיחות לצאת ולרוח השטות להשתלט. זה בתמצית סוד הקסם של ‘אמץ סבא’. כשמתחילה השנה, הקשישים והסטודנטים שואלים איך נקשר ממפגש של פעם בשבוע? מה זה כבר ישנה? אין ספק שערב הסיום הוכיח שההיקשרות עלתה על כל דמיון.

הסטודנטים קיבלו מהקשישים המון השראה, כוחות, פרספקטיבה לחיים משמעותיים ומעוף לחלום רחוק. הם למדו מהתעוזה והכוחות שלהם, מהדרך שעברו, מהעליות ומהמורדות. דווקא בתקופה שבה אנחנו, הסטודנטים, לומדים מקצוע לעתיד וממוקדים במטרה אחת, זה הזמן להיזכר שהחיים הם מכלול וצריך לחלום אופק. להבין בשנים המעצבות של גיל ה-20 איזה אנשים אנחנו רוצים להיות ואיזו חברה אנו רוצים ליצור. ואת כל זה יצרנו יחד, הקשישים והסטודנטים.

מי ייתן ועוד סטודנטים רבים ירתמו ויחברו למשפחת אמץ סבא, אשר זקוקה לכמה שיותר סטודנטים אשר מעוניינים ליצור קשר ולגרום לקשישים לשמוח ולהפיג את הבדידות.

פרויקט אמץ סבא
פרויקט אמץ סבא (צילום: איה נוימן ויניב מור)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. עליזה סנש אמר/ה

    לפני שנים רבות כתבתי על ההכרח להיות שם עבור זקניי השבט שלנו ואין מאושרת ממני על הפרוייקט.
    יחד עם זאת יש לתת מקום ולשים דגש על צרכים פרקטיים איתם לזקן קשה להתמודד בעידן דיגיטלי זה.
    עם הזקנים העתידיים התמיכות תשתננה בהתאם לצורך..כל הכבוד על אחת היוזמןת הברוכות ביותר

  2. גבי כץ אמר/ה

    פרויקט מקסים ומבורך , יש כל כך הרבה קשישים עזובים ובודדים . יש לי כמה רעיונות לשקם ת השכונות החלשות בחיפה נוה דוד…. וכו… שמי גבי כץ פעילה חברתית הפרויקט העכשיו שלי הוא לגייס את נשות הליף סטיל שיסדתי לאחר 8 שנות נשיאות בליידיס בני ציון , נשים שתרמו למען בריאות האשה ולצערי נדם… כיום הנשים שאני מובילה שרובן מתנדבות בעמותות בקהילה וכל פעם תורמות לעמותה אחרת . הפרויקט הבא הוא למען האגודה למלחמה בסרטן. , ואחריו נערות במצוקה. אשמח אם תהיה פריסה מרחבית ולו לגרום לקשישבאחד עזוב לחייך . אפילו פרח קטן ליד ספסל בגינה השכונתית העזובה תעשה לו טוב בנשמה . פוליטיקה לא תורמת לנשמה…. בשכונות האלה. כרב טוב גבי כץ 9523882726

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.