כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג תומך לחימה עם נשמה

מתנדבי חמ"ל אזרחי בציפורית - כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

הדרך מחיפה לאזור התעשיה ציפורית עוברת בין מרחביו הירוקים של עמק יזרעאל, הזריעה המתחדשת בשדות המושבים, מטעי הזיתים והאלונים ומסתיימת במחסן לוגיסטי אחד שבו צומח מותג תומך לחימה לחיילים מכל הארץ.

חמ"ל עם לב פועם

בשלושה שבועות האחרונים הצטרפתי למתנדבים במרכז הלוגיסטי (מרלו"ג) באזור התעשיה ציפורית. מיומה הראשון של המלחמה המחסן מתפקד , אם תרצו, כתומך לחימה לחיילים מכל הארץ לצד עזרה משמעותית למשפחות מפונים, תמיכה בעסקים מקומיים וגיוס משאבים.

אם אני צריכה לאפיין בשלוש מילים את האנשים שממשיכים להגיע ולהתנדב בחמ"ל האזרחי הרי שאלו אנשים שלא-אומרים-לא. כבר שלושה חודשים שנשים , גברים, פנסיונרים, בוגרי תיכון, עצמאים ושכירים מגיעים למרלו"ג כדי לעבוד במשמרות בוקר או אחר הצהריים והם הלב הפועם שמניע את המקום. ביחד הם מפעילים מערך מאורגן למופת, דואגים לענות לכל הפניות שמגיעות, לחבר אנשים, לדאוג לחיילים, לתת מענה למפונים, לשנע מוצרים, להקים מבני מחסה לשטח ולתמוך בעסקים המקומיים.

רוח ישראלית

יש פה רוח ישראלית שקשה להתעלם מעוצמתה, רוח של נתינה והתגייסות ללא תנאי, אלו אנשים שבאים לעבוד ומאבקי האגו מהם והלאה . הרצון היחיד שמחבר את כולם , מקומיים ומתנדבים מחו"ל שמגיעים למקום, הוא לתת כתף ולהושיט יד והם עושים זאת דרך ארגון 'אחים לנשק' שעם פרוץ המלחמה מתג את עצמו מחדש ופועל כיום כארגון האזרחי הגדול והמשמעותי בישראל.

כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

נשים בקנה

הוא אחד הפרויקטים שמתנדבי ציפורית מתרגשים ופועלים להרחיבו תוך דאגה לנשים הלוחמות שנמצאות בשטח. אחת לשבועיים מתקבלות תרומות של מוצרי היגיינה, ניקיון וטואלטיקה מחברות ועסקים במשק עבור הנשים הלוחמות שנמצאות בשטח וצוות של מאות נהגים מתנדבים הפרושים בכל הארץ, משנע את המוצרים ליעדם.

סוכות ברזנט

כבר שלושה חודשים שמתנדבי החמ"ל האזרחי נוסעים בכל הארץ ואוספים מאנשים את מוטות הברזל של סוכות הנחלים שנמצאות בביתם. במחסן הלוגיסטי (המרלו"ג) נערמות המוטות ויריעות ברזנט נקשרות סביבן כך שמאות יחידות שנמצאות בשטח יכולות להנות ממקום מוגן מגשם ורוח. באותו האופן, נתרמים גם משטחי עץ שמרצפים את הסוכות ומאפשרות לחיילים להתכנס במקום ללא הבוץ הכבד.

כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

חמ"ל אזרחי – מההתחלה

אייל מאירוביץ , מנהל מרכז הלוגיסטיקה , החמ"ל האזרחי, בפארק התעשיה ציפורית מספר על הקמת מערך המתנדבים במקום: "אחר השבת השחורה מצאתי עצמי מחפש כיצד לתרום למאמץ הלאומי ולקחת חלק בעשייה. במרחב קמו אז יוזמות סיוע רבות אך לא היה בינהן תיאום. הצעתי עצמי לחמ"ל האזרחי וגוייסתי לצוות ההקמה של החמ"ל והמרלו"ג הצפוני כדי לבצע את אותו התיאום. כך הוקמה למעשה "קהילת יוזמות הסיוע צפון" בה נתנו מטריית שירותים לכל יוזמות הסיוע המקומיות. מאז השתנה המבנה הארגוני והיום כשאני מנהל את חמ"ל החיילים ואת המרכז הלוגיסטי הצפוני שהוא חלק מהאופרציה הצפונית של החמ"ל האזרחי, אני גאה לקחת חלק במה שעשינו כאן בחודשים האחרונים."

כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

חופת ברזנט – חתונה בתנאי שטח

"חופת ברזנט" החתונה המרגשת של דני ודנדן מפלוגה בנח"ל ו"כיתת ברזנט" שעשינו לסטודנטים של פלוגת שריון הם חלק מהפרויקטים שיזמנו בציפורית. ב"חמים ונעים" התגייסנו לשנע אוכל ביתי, ב"מבצע מלביש" אנחנו מחלקים מעילים חמים לחיילים בצפון הקר ובדרום,  ב"נשים בקנה" שנענו אלפי חבילות עם מוצרי היגיינה עבור לוחמות, במסגרת פרויקט "משטחים במחנה" ספקנו ליחידות ששקעו בבוץ משטחי עץ שנתרמו על ידי כל כך הרבה מפעלים וחברות, תמכנו בחמ"לים חיצוניים שנתנו שירותי כביסה לחיילים, הקמנו חנויות "אחים לביגוד" בחיפה וטבריה למפונים שיכלו לבוא ולקחת בגוד יד ראשונה בחינם, מענה אישי לבודדים ולקבוצות והכל כחלק מחומת מגן של החברה שלנו. ככה בונים חומה".

כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

בצבא אני כבר לא יכול להועיל

מריו אוטמאכר יליד ארגנטינה , מתגורר בקרית טבעון  ומתנדב קבוע בחמ"ל האזרחי. "אחד הפרויקטים הראשונים שהוקמו בחמ"ל  נקרא "כיפת ברזנט" ותוך ימים ספורים מהרגע שנשלחו כיפות הברזנט לשטח, גדל הביקוש בעשרות פניות של יחידות. "אני גימלאי, הייתי עובד סוציאלי , מטפל משפחתי , מגשר משפחתי, קצין מבחן למבוגרים ואני גם מתנדב בער"ן. לפני שלושה שבועות הצטרפתי למערך הההתנדבות בחמ"ל האזרחי בהכנת "כיפת ברזנט".

אנחנו מקבלים את יריעות הברזנט הארוכות, יוצרים טבעות ניטים עם מכונה וגוזרים עפ"י מידות הסוכה שתוקם והיריעות יכסו אותה. למעשה, אנחנו מייצרים מקום מוגן לחיילים בשטח, מפני הגשם והרוח. אני מרגיש פה משמעותי. בצבא אני כבר לא יכול להועיל ואילו פה אני עוזר ופעיל".

כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

כל אחד צריך עוד זוג ידיים

ג'ק גרהם מאוסטרליה מספר לחי פה: "אני הייתי בארץ בשנת 1979 במשך ארבע שנים וכאן הכרתי את אשתי. יש לנו שלושה ילדים שנדדנו איתם בארץ בנחל עוז, בכורזים ובעמיעד עד שעברנו לגור באוסטרליה. אחרי השבעה באוקטובר הרגשנו שאנחנו לא יכולים להשאר רחוק מישראל וקנינו כרטיסי טיסה לשלושה חודשים כדי לבוא ולהתנדב איפה שניתן. בביקור שלנו כאן עזרנו בקטיף אבוקדו, התנדבנו במטה משפחות החטופים וסייענו בשמירה על מרעה עיזים. כל אחד צריך עוד זוג ידיים ואנחנו באנו להציע את שלנו."

כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

אנשים שהלב שלהם במקום הכי נכון בעולם

נעם נוב קולודני מספרת לחי פה: "אני בת 18 , סיימתי י"ב בקיץ בבית הספר הריאלי בחיפה ואני גרה בקרית טבעון. קודם התנדבתי בחמ"ל בהנטקה של המחאה החיפאית, כשהוא נסגר הגעתי לפה. הייתי כבר עם ניסיון של רכזת מידע, לפני כן לא עשיתי שום דבר דומה. כשהגעתי לפה זה היה היום הראשון לפרויקט "כיפת ברזנט". חשבנו שתוך שבוע נצליח לענות לכל הבקשות שזרמו אלינו מהשטח . אבל בינתיים הוצאנו כבר 1,500 יחידות יחד עם הצוות המטורף של מתנדבים שמגיעים באופן קבוע ,או קבוצות, אנשים שהלב שלהם במקום הכי נכון בעולם."

יוזמה פרטית שהפכה לפרויקט ארצי

יריב דאו משדה נחמיה , לא מפסיק להתנדב גם על חשבון העסק העצמאי שמחכה לו: "עם פרוץ המלחמה התעסקתי בשינוע ציוד ואוכל לחיילים בחמ"לים השונים בגליל. באחת הנסיעות, נאמר לי שיש דרישה של חיילים למכסה מפני גשם והתחלנו לגלגל את זה . היינו שלושה חבר'ה מהצפון והתחברנו למתפרה בחצור הגלילית וביחד התחלנו לאסוף ברזנטים מכל הארץ שתפרנו כך שיתאימו לסוכות נחלים שהבאנו מהבית. כשהבנו שיש דרישה רבה יותר ממה שהצלחנו לייצר, התחברנו לחמ"ל האזרחי בציפורית ומאז ועד היום אנחנו פועלים במרכז הלוגיסטי שלהם בעזרתם של הרבה אנשים טובים שהצטרפו לעשייה שלנו. "

מאלסקה לתפקיד לוחם בצה"ל

קארן פרגרסון, מתנדבת: "הגעתי לארץ כדי לראות את הבן שלי שהוא חייל בודד שמשרת ביחידת ההצלה של חה"א. מאז השבעה באוקטובר אנחנו כל הזמן עוסקים בגיוס תרומות למען צה"ל וישראל. הזמן שבילינו במחסן הלוגיסטי בציפורית והמפגש החם עם מתנדבים אחרים אפשר לנו לשרת את החברה הישראלית. אנחנו מודים על כך ועל פעילותו של ארגון "אחים לנשק" שתורם רבות לחברה ולמדינה."

קארן ואורי - כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
קארן ואורי – כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)

מותג עם מסר

בחמ"ל האזרחי של ארגון "אחים לנשק" במרכז ובציפורית מתנדבים מעל 10,000 אישה ואיש, יש להם מקסימום פריסה גאוגרפית בשטח, הם מסוגלים להתגמש ולהתאים את המבנה הארגוני שלהם עפ"י צרכים משתנים ומעודדים יוזמות חברתיות שמוקצות להן משאבים כספיים מתרומות רבות שמתקבלות בארץ ובעולם. הנתונים האלו מאפשרים להם להערך גם לעתיד ושאיפתם לייצר שתוף פעולה עם ישובים ורשויות נכונה ותמשיך למתג אותם כארגון האזרחי המשמעות ביותר בישראל.

החזון להמשיך ולהשפיע על החברה הישראלית על כל רבדיה בתחומי חינוך, קהילה ותעסוקה היא בשורה שצריך להמשיך ולתמוך בה שכן החמ"ל האזרחי צריך ויכול להיות שחקן מרכזי בתהליך השיקום של המדינה.

מתנדבי חמ"ל אזרחי בציפורית - כולם אחים - במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
מתנדבי חמ"ל אזרחי בציפורית – כולם אחים – במרלו"ג ציפורית מתפתח מותג עם נשמה (צילום: ענבל חן-ברגב)
הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
  1. אורנה נורית עטר אמר/ה

    כל הכבוד לעושים במלאכה! יישר כוח לכולם! אכן "מפעל" עם נשמה! תחזקנה הידיים!

  2. שלומית אמר/ה

    כל הכבוד על התרומות ועל העזרה לחיילים.
    כשאנחנו מאוחדים אין עלינו.
    מספיק עם השטויות.
    ישר כוח.
    יש לי סוכה לתרום.
    למי פונים ?

  3. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

    כל הכבוד.יישר כוח

  4. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

    כולנו אחים,ענבל

  5. המתנדב אמר/ה

    מעניין מאוד מה בדיוק הביביסטים שמגיבים כאן, עוסקים בהתנדבות בימים אלה, חוץ מלהשמיץ לא רואים אותם בשטח, התנדבות אצלם זו מילה גסה, אפילו בזמן מלחמה.
    אלה לא היו ולא יהיו לעולם האחים שלי, עד היום הכרנו את הדתות- יהדות, נצרות, איסלם, בודהיזם, וכעת קמה דת חדשה – ביביזם.
    מאוד דומה ליהדות רק מעשרת הדיברות הם מחקו את המילה "לא"
    תגנוב
    תרצח
    תחמוד….

  6. יוד אמר/ה

    צודק 100%

  7. אייל אמר/ה

    אחים לנזק.
    שוברים – את צה"ל – שתיקה.
    כעת מתחפשים למי שמסייעים ללוחמים. זה מסכה. הם עודדו סרבנות ופלגנות רק לפני 3 חודשים בכל ערוץ צומת ופורום.

  8. יוד אמר/ה

    לאחים לנשק יש מטרה ברורה, לסכל את הימין ןביבי בראשו,
    זו התגנבות וממש לא התנדבות.
    מי שמתנדב שם או שיש לו מטרה (כנ"ל) או שהוא לא מודע שדעתו נחטפה.
    מאחל לארגון זה שיתפרק במהרה או שיקיא מתוכו את "אחים לנשק" אל תשכחו שעד ה 7/10 הם היו אחים לסרבנות.

  9. עזרא אמר/ה

    שלום
    איך אפשר להצתרף להתנדב עזרא

  10. לימבו אמר/ה

    הערות שוליים,
    הדרך לא״ת ציפורי עוברת בין אלפי בתים של ישובים ערבים.
    מרלוג: רק בעזרת גוגול הצלחתי להבין, סה״כ מחסן.
    כולם אחים? מי שהופך דוכני תפילין ומפוצץ תפילה ביום כיפור, הוא לא אח שלי…

  11. אזרחית מודאגת אמר/ה

    כל הכבוד. יישר כח ❣️

הגיבו כאן לכתבה