למי יש פטיש גדול יותר, לבית המשפט או לראש העיר? תובנות מהדיון המשפטי בעניין דור כימיקלים • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

הסופר פרנץ קפקא היטיב לתאר את המפגש בין האזרח הפשוט לבין מערכת המשפט. בספרו "המשפט" מדובר בלא פחות מחוויה אפוקליפטית, בה מאבד לבסוף האזרח יוזף ק' את חייו מבלי לדעת מדוע. אמנם לא כל המאבקים המתרחשים בזירה זו נראים ומרגישים כך אבל בחלקם בהחלט עשויה להתעורר תחושה של חוסר אונים.

חשיבותה של הזירה הפוליטית במאבק על עתיד מפרץ חיפה
על אף נימה שלילית זו, חשוב לציין שהליך משפטי-מנהלי תקין מהווה בסיס חיוני לקיומה של מדינת חוק. בסיס זה מוגדר אמנם פורמלית בחוק, נהלים, מדיניות וכד' אך הגורם המעצב את כל אלה הוא המשחק הפוליטי. לכן, ניהול מאבק אפקטיבי נגד זיהום האוויר חייב להתבסס על יסודות משפטיים ומנהליים יציבים, אבל ההכרעה המשמעותית תבוא בהכרח מהזירה הפוליטית.

עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

תגובה מפתיעה של ראש עיריית חיפה לפסק הדין, שנתן מרווח פעילות למפעל הפטרוכימי המזהם
התפלאתי לשמוע שכל כך הרבה אנשים כססו ציפורניים בהמתנה לפסק הדין, בעניין רישיון העסק של דור כימיקלים. כמובן שהתוצאה הרצויה הייתה שהחלטת ראש העיר תתקבל, אבל גם המצב שנוצר בו שונתה החלטת ראש העיר, עדיין לא מבשר על סוף המאבק אלא רק על הצורך בשינוי שדה הקרב. לאור זאת, התגובה של ראש העיר לפסק הדין הייתה מפתיעה במקצת, מכיוון שהיא בחרה דווקא לברך על החלטה שתאמה יותר לאינטרסים של המפעל הפטרוכימי.


המהלכים הציבוריים והפוליטיים הם בעלי חשיבות עליונה
בעולם פוליטי, כמו זה שאנו חיים בו, האמירה של ראש העיר ביחס לפסק הדין איננה משמעותית כל כך. האמירה המשמעותית של ראש העיר צריכה הייתה להציג את המהלכים הציבוריים והפוליטיים שיש לבצע, על מנת להגשים את חזון המפרץ הירוק. הסתפקותה של ראש העיר בפסק הדין כפתח לניהול מדיניות אכיפה נוקשה יותר נגד המפעלים תשיג בדיוק את התוצאה ההפוכה. היא תתרום לזהירות יתר של המפעלים, אשר תבסס את נוכחותם במפרץ ואף תתרום להכשרת התרחבותם העתידית.

ארגז כלים עצום בידי ראש העיר
בנקודה זו חשוב להציג את מאזן העוצמה בין ראש עיר לבין בית המשפט. ארגז הכלים של ראש עיר גדול יותר, מגוון יותר ועוצמתי הרבה יותר מבחינה פוליטית. חשוב להדגיש שראש עיר אינו נמצא מעל החוק בשום תנאי, אבל בכל זאת יש ביכולתו ליזום מדיניות ציבורית במגוון תחומים, להנהיג ציבור, לייצר לובי במגוון תחומים, להפעיל לחץ על קובעי המדיניות בירושלים, לשלוט בנרטיב הפוליטי, להשפיע על השיח, לנהל את יחסי הציבור במרחב והיד עוד נטויה.

חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)
חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)

מנהיגה פוליטית המייצגת מאות אלפי בני אדם
מבחינה טקטית יכול ראש עיר להחזיק בכל רגע נתון במגוון גדול של יועצים, בהם יועץ פוליטי, יועץ תקשורת, יועץ אסטרטגי, יועץ תחבורה ועוד. לרשותו של ראש העיר קיימת מחלקה משפטית ענפה שבראשה יועץ משפטי וכן אפשרות לשכור את שירותיהם של עורכי דין מכל התמחות שהיא. ואולי הדבר החשוב מכל הוא שראש העיר של חיפה היא מנהיגה פוליטית המייצגת מאות אלפי בני אדם אשר רואים בה אחראית לעיצוב עתידם. בית המשפט, לעומת זאת, ממלא ברוב זמנו תפקידים מווסתים במהותם הכוללים ביקורת, איזון אינטרסים, ענישה ופרשנות של חוק. בית המשפט אינו מחזיק מגוון יועצים רשמיים, כמעט ואינו יוזם מדיניות מנהלית חדשה וכמעט שאינו שולט ביחסי הציבור הקשורים בענייניו.  לאור כל זאת, מתחדדת השאלה, מדוע מתוך כל הכלים והיכולות שיש לראש העיר חיפה בארגזה היא בוחרת להתמקד דווקא בכלים מנהליים צרים כל כך?

מפגינים נגד הרחבת בז"ן בבית המשפט המחוזי בחיפה (צילום: חגית אברהם)
מפגינים נגד הרחבת בז"ן בבית המשפט המחוזי בחיפה (צילום: חגית אברהם)


יתרונות פוליטיים מוחלטים בזירה הציבורית
טוב הייתה עושה ראש העיר אם הייתה משלבת כלים ומהלכים מגוונים במאבק אשר היו ממנפים את היתרונות הפוליטיים המוחלטים שיש לה בזירה הציבורית. ואם היא כבר עושה זאת אז טוב היה אם הייתה מפרסמת ברבים את הבשורה על התרחבות המאבק והתעצמותו. חשוב להזכיר שיצירת מהלך פוליטי רחב, כמנוף לחץ על קובעי מדיניות, אינו מהווה חידוש. ראש העיר לשעבר יונה יהב הקים בשנת 2011 קואליציה רחבה של ארגונים, ממגזרים שונים, לצורך עיבוי המאבק המנהלי שכבר התקיים נגד חשמול הרכבת לאורך החוף. קואליציה זו אמנם לא האריכה ימים אבל בהחלט השיגה הישגים ובזמן קצר למדיי. מדוע? מכיוון שהמערכות הבירוקרטיות מגיבות ללחצים פוליטיים. לכן, כל מה שצריך לעשות בעת הזו הוא שראש העיר חיפה תגיד בפשטות ולעיני המצלמות "באתי להנהיג מאבק ציבורי ענק למען ילדינו – הצטרפו אלי!".

המשך ההתמקדות במאבק המשפטי כחזות המאבק כולו לא רק שממעיטה בכוחה כראש עיר אלא אפילו משחקת לידיו של מפעל דור כימיקלים – שהוא למעשה הצד החלש במערכה הזאת.

לא ניתן להגיב