בית המשפט החליט: דור כימיקלים ימשיך לפעול מלבד הצינור הפגום – התגובות לא איחרו להגיע

שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, תמר שרון נתנאל, החליטה אתמול (רביעי 29/5/19) להתיר לחברת דור כימיקלים להמשיך לפעול, ולהזרים  חומרים בצנרות השונות של המפעל מלבד הצינור בה התרחשה הדליפה.

בהחלטה שניתנה, בהמשך לדיון שנערך ביום שלישי האחרון, כתבה השופטת שרון נתנאל, כי הצו הארעי שניתן על ידי ביום 23/5/19  לרבות האיסור על הפעל הקו החשוד, עד לזיהוי וניטור מלא של התקלה, תיקונה וקבלת אישור כל הגורמים הרלוונטיים לרבות עיריית חיפה יעמוד בתוקפו עד  למתן החלטה המורה אחרת בכפוף לתנאים המצורפים:

  • חברת דור כימיקלים תקיים פעמיים בשבוע בימי ראשון וחמישי סיורים מקיפים לאורך כל קווי הצנרת, לצורך איתור מפגעי ריח או מפגעים אחרים המחשידים בקיומה של דליפה.
  • החברה תערוך רישום של הסיורים בו ייכתבו שמות המסיירים, תאריכים באלו שעות ותוצאות הסיורים. (ככל שהמסיירים יבחינו בריח או בכל סימן אחר המעלה חשד כי קיימת דליפה או קיים חשש לפגיעה בצנרת היא חייבת להודיע באופן מיידי לעיריית חיפה, למשרד להגנת הסביבה ולשרותי הכבאות ולפעול לפי הוראותיהם).
  • חברת דור כימיקלים תבצע בדיקה בלחץ, תקנית של ארבע הצינורות בהם לא בוצעה בדיקה זו בשנה הנוכחית תוך 48 שעות. שתי הצינורות הראשונות עד ליום 09/6/19 והשתיים הנוספות עד ל20/6/19.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "עיריית חיפה מברכת על החלטת השופטת תמר שרון נתנאל בפסק הדין של דור כימיקלים נגד העירייה. החלטתה משלבת באופן מרשים חשיבה ודאגה לשלום הציבור וביטחונו. בניגוד למנדט המצומצם של עיריית חיפה, המאפשר או מתן רישיון עסק או שלילתו, לבית המשפט קיימת יכולת למצוא פתרונות יצירתיים. להמשיך ולהזרים  חומרים בצנרות השונות של המפעל (מלבד זאת שבה התרחשה הדליפה לפני כ 10 ימים)".

מראש העירייה עינת קליש רותם נמסר בתגובה: "אני שמחה שכבוד השופטת הורתה על הפסקת פעילות שני הצינורות הפגומים, אך לא הסתפקה רק בזאת ודרשה בנוסף גם לקיים בדיקות לארבעת הצינורות הנוספים, תחת לוחות זמנים ברורים, צפופים ובתנאים קפדניים. אין כל ספק שעלינו לכונן יחסי עבודה תקינים עם המפעלים וגופי הממשל, יחסים הוגנים ומקצועיים והכל על פי החוק. לשם פנינו מועדות".

עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

מיו"ר הירוקים של חיפה, חבר מועצת העיר אביהו האן נמסר בתגובה: "החלטה רעה מאוד של השופטת שמאפשרת לדור כימיקלים להמשיך לפעול במפרץ חיפה כאילו דבר לא קרה, כאילו לא היה אירוע חמור של דליפת גז. יש כאן המשך הפקרה של תושבי חיפה לרגולטורים חלשים חסרי עמוד שדרה שמשאירים את תושבי חיפה בפוטנציאל סיכון רב. ישבתי בדיון בבית המשפט מספר שעות, גם ראש העיר ישבה שם איתי. כאב לי לראות איך עיריית חיפה הגיע לדיון ללא חוות דעת מומחים, ללא ניתוח סיכונים סביבתיים, ללא הכנה עם איגוד ערים להגנת הסביבה שיציגו דוחות ניטור בעייתיים וחומרים תומכים לאי מתן ההיתר. יותר ויותר מתברר לי שאיגוד ערים הופך להיות גוף נטול שיניים וחסר מוטיבציה לניטור ואכיפה".

אביהו האן - יו"ד הירוקים של חיפה וחבר מועצת העיר (צילום: נגה כרמי)
אביהו האן – יו"ד הירוקים של חיפה וחבר מועצת העיר (צילום: נגה כרמי)

עוד הוסיף: "כואב לי לראות את עיריית חיפה ללא סוללת מומחים מהאקדמיה ומהתעשייה שתגבה את דרישת העירייה לסגירת הפעילות המסוכנת של דור כימיקלים. אני פעלתי בשנת 2015 ו 2016 כדי שלא יתנו לדור לגליזציה והיתר למתקנים המסוכנים שלה וזאת כנגד מהנדס העיר וטרמן וראש העיר יהב שתמכו במתן ההיתר. עצוב היה לי לראות את מהנדס העיר שפעל למען הלגליזציות וההיתרים לדור, טוען כיום כנגדם. משהו רע קורא לחיפה, דור כימיקלים זה רק סימפטום אחד מיני רבים. לתחושתי העיר לא מנוהלת אלא מתנהלת ללא שום כיוון ופסיקת בית המשפט היא עוד רכיב במסלול מסוכן זה".


מד"ר רויטל גולדשמיד, מרכז מחקר סביבתי חיפה נמסר בתגובה: ״החלטת בית המשפט מעמידה בסכנה את תושבי מפרץ חיפה. אנחנו תוהים אם בית המשפט לקח בחשבון את העובדה שהצינורות לא תוקנו, הדליפה עדיין לא נמצאה ולמרות זאת אישרו להמשיך להזרים את הסכנה התחלואתית והביטחונית הזו ברחובות העיר. לצערנו, המשמעות היא שאירוע משמעותי במפרץ חיפה הוא רק עניין של זמן. אנו מצפים מהמשרד להגנת הסביבה ומהרשות המקומית, עירית חיפה, לעמוד בין הציבור ובין הסכנה- ולסגור את דור״.

רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)
ד"ר רויטל גולדשמיד במסיבת העיתונאים של צוות מחקר סביבתי (צילום: חי פה)

מיו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה וחברת מועצת העיר שרית גולן נמסר בתגובה: "קיבלנו את החלטת בית המשפט המאפשרת לחברת דור להמשיך ולהזרים  חומרים בצנרות השונות של המפעל (מלבד זאת שבה התרחשה הדליפה לפני כ 10 ימים). יחד עם זאת בית המשפט לא הסתפק בתנאים קודמים של המשרד להגנת הסביבה והוסיף תנאים נוספים  מחמירים בהם תצטרך חברת דור לעמוד ולדווח לבית המשפט. אנו רואים חשיבות עליונה בפיקוח  הדוק על המפעל ונוודא כי יעמוד בתנאים המחמירים של בית המשפט. במקביל נמשיך לבחון טכנולוגיות מתקדמות על מנת לוודא שמקרים כאלו לא יישנו ובהתאם נחייב את המפעל ליישמם".

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

מארגון מגמה ירוקה נמסר בתגובה: " השופטת תמר שרון נתנאל לא הסתכלה בהחלטתה על סכנות העתיד, הנובעות מחוסר היכולת של המפעל לנטר את מוקדי הדליפה הבאה וכן התעלמה מאחריותו של המפעל והזמן שנדרש לו לאתר את התקלה בעקבות תלונות התושבים. אנו מקווים כי הסיור שתעשה היום המשלחת בראשות מנכ"ל המשרד להגנ"ס יתרום לגיבוש ההבנה כי אין עוד מקום להעברת חומרים נפיצים ומסוכנים שכאלה בצנרת כלשהי מתחת לרגלי התושבים".

מצורפת לעיונכם החלטת בית המשפט במלואה:

לא ניתן להגיב