פרויקט החזירים של קליש עלה על שרטון בדיון התקציב במועצת העיר ◄ צפו בדיון ותוצאותיו

היום (ד' 15/3/23) התכנסה מועצת העיר לא מן המניין לדיון דחוף ביותר, בכל הנוגע להתמודדות עם תופעת החזירים בעיר חיפה. בדיון משתתפים בנוסף לחברי המועצה גם גורמי מקצוע על מנת שתוצג היריעה העובדתית המלאה והכוללת לדרכי הפעולה המומלצות ותוכנית העבודה העירונית שגובשה בתיאום ושיתוף מול רשות הטבע והגנים.
אנו מצויים בשיאת עונת ההמלטה והאביב והפרויקט של קליש עולה על שרטון רציני, כאשר מרבית סעיפי התקציב לא אושרו. הסעיף המשמעותי ביותר (מבחינה תקציבית) שכן אושר הוא הלכידה וההמתה.
צפו בדיון הסוער.

♦ הסעיפים שאושרו ואלה שלא אושרו – תוצאות הדיון בסוף הכתבה!

לפני שניגש לדיון במועצת העיר, חשוב להבין את כמות חזירי הבר בחיפה ובשביל זה התבצע מחקר באוניברסיטת חיפה

המחקר שהתבצע ב2021 באוניברסיטת חיפה בהובלת פרופ' דן מלקינסון, ד"ר אחיעד דוידסון ואלה אבידור, הוא חסר תקדים בהיקפו בישראל ובעולם, ונאסף בו במשך שנה מידע רב על חזירי הבר, המבוסס על דיווחי תושבים, עשרות מצלמות שהונחו בנקודות שונות בעיר, ניתוח צילומים, בחינת מסלולי הליכה של חזירים ועוד.

מטרת המחקר הייתה לאפיין את תנועת חזירי הבר בעיר, לבחון את הגורמים שמשפיעים על תנועתם, ועל שחרור המזון. בתוך כך ניסו החוקרים להעריך כמה חזירים יש בעיר נכון לשנת 2020. 9 חזירים נלכדו לטובת המחקר, הוצמד להם משדר, הם קיבלו שמות כמו: ספיר, רמזי, יהושע, ולאונרדה, ושוחררו חזרה לטבע (או לעיר במקרה שלנו) . המשדרים העבירו את מיקום החזירים כל 15 דקות והמידע נאגר במתקן שהורד כל 2-3 שבועות באמצעות אנטנה שהותקנה על רחפן. בסך הכל, במהלך תקופת ניטור תנועת החזירים נאספו למעלה מ-37 אלף מיקומי GPS.

כדי לדעת את מספר החזירים בעיר הותקנו מצלמות באזורים שונים בעיר בשלוש תקופות: חורף, סוף אביב תחילת הקיץ, וסוף הקיץ ותחילת הסתיו. בחורף הוצבו 26 מצלמות בהן צולמו 2,833 חזירי בר. בקיץ 8 מצלמות תיעדו 1,179 חזירים. ו- 8 מצלמות שהוצבו בסתיו צילמו במשך 3 שבועות 1,899 תמונות של חזירים.

לפי הנתונים שהוצגו בדיון, עיריית חיפה השקיעה בפרויקט החזירים מעל 6 מליון ש"ח בארבע שנים, מעבר לתקציב האחזקה השוטף ולתביעות הנזיקין.

דילול החזירים, העתירה של בית המשפט המחוזי ודו"ח מבקר העירייה

בתקופת יונה יהב בוצע דילול קבוע בחזירי הבר, אך כאשר קליש נכנסה לקדנציה שלה היא הפסיקה את הדילול, בטענה כי זה אינו חוקי להרוג חיות.

מדו"ח מבקר העירייה שיצא בשנת 2021 עולה כי הפעולות החלופיות שקליש הפעילה, במקום הדילול, בוצעו רק באופן חלקי, אם בכלל:

המבקר טען שבעוד שהתקציב להקמת תחנות להאכלת חתולים הלך וגדל מ-25 אלף שקלים ב-2018 ל-250 אלף שקלים ב-2020, הרי שבעוד שהתקציב נוצל במלואו ב-2018, ב-2020 הוא לא נוצל כלל ואין כוונה להמשיכו.

בנוסף, חזירי בר נצפו אוכלים מתחנות אלה, עובדה המצביעה על חוסר יעילות של הפתרון. גידור לשכונות תוקצב ב-2020 ב-1,500,000 שקלים. בפועל נוצלו רק 150 אלף שקלים לצורך זה. מתקני קיבוע לפחים נגד חזירי בר תוקצבו ב- 2019 ב-819 אלף שקלים. בפועל לא אושר כל סכום לביצוע.

עוד נציין כי ראש העיר לשעבר, יונה יהב תמיד טען כי לקליש אין בסיס משפטי לטענה שהדילול בלתי חוקי ולראייה שחוות דעת משפטית כזו מעולם לא הוצגה. המדיניות של יהב לדלל את החזירים עמדה למבחן בית המשפט המחוזי בחיפה והעתירה נגד הדילול נדחתה והוא המשיך להתבצע ואושר כל השנים והיה שקט מוחלט.

התקציב החדש הלא כל כך חדש

מ2018 קליש מכהנת כראש העיר וב2019 הופסקה לגמרי הדילול. קליש ניסתה להימנע ככל שאפשר מדילול החזירים, למרות אישור בית המשפט המחוזי, למרות ההצלחה של הקדנציה של יונה יהב ולמרות תלונות התושבים. קליש ניסתה להפעיל שיטות מרובות ויקרות, אך הן לא הביאו לתוצאה הרצויה לרבים מתושבי חיפה.

ישיבת מועצת העיר – התקציב אשר יקבע את המשך הפרויקט

15/3/23 יום ד' התכנסה הישיבה מועצת העיר, דחופה, שלא מן המניין, על מנת לאשר נושאים "חשובים שאין להם דחייה" (לפי הגדרתה של קליש) ובראשם התמודדות תופעת חזירי הבר בחיפה ואף פתרון ממשי.

לישיבה הצטרפו אנשי מקצוע שהציגו את חוות הדעת שלהם. אנשי המקצוע הציגו בפני חברי המועצה מספר רב של נתונים, אותם תוכלו לראות בקטעי הווידאו שהכנו עבורכם

צפו בהסבר של אקולוגית עיריית חיפה – יעל אולק

(צילום: עיריית חיפה)

שרית גולן: "הסבר על הצעת תקציב צריך לתת את כל המידע לא חצאי מידע לפי מה שנוח למבקשי התקציב"

עו"ד שרית גולן לאחר הגיבה לנאומה של יעל אולק והחלה בסדרת שאול שאלות נוקבות. היא התייחסה לכל סעיף בבקשה לתקציב, כגון למה הדילול נפסק באוגוסט 2019 למרות הצלחתו, איפה הפרויקטור שאחראי על נושא החזירים למרות התקן והמשכורת שהינו מקבל (הוא אינו מגיע לישיבות), למה צריך לייבש כיכרות אם אולי יותר זול לדלל חזירים, לגבי החלפת פחים למה לא מראים תמונות המראות כי עדיין חזירי הבר מצליחים להפיל את הפחים ועוד.

צפו בשאלותיה של שרית גולן

(צילום: עיריית חיפה)

אולק משיבה:

יעל ענתה לשאלותיה של שרית, התחילה בכך שאכן מאז אוגוסט 2019 כן עלה מספר הפריטים של החזירים מאז שהופסק הדילול, אבל אינה מאשימה את הפסקת הדילול אלא את הטבע והאבולוציה שהפריטים עוברים.

צפו בתשובתה של יעל אולק

(צילום: עיריית חיפה)

צביקה ברבי דורש תשובות על כשירות אנשי המקצוע

צבי ברבי פנה לימית קליין, היועצת המשפטית לעירייה, בה הוא שאל על עמדתה בנוגע לכשירותם של המומחים לטיפול במפגע חזירי בר בעירייה.

צפו בשאלה של צבי ברבי

(צילום: עיריית חיפה)

ניר שובר

חבר המועצה ניר שובר טוען שעושים "תעמולת בחירות" על הגב של החזירים והתושבים, ובעצם לא מתעסקים באמת בעיקר וביישום התקציב. שובר ממשיך וטוען כי יש פחות חזירים ברחובות גם בלי תרבות הציד, האופיינית לאירופה.

צפו בנאומו של ניר שובר

(צילום: עיריית חיפה)

חבר המועצה יואב רמתי הסביר ליעל אולק שהנתונים שהוצגו במצגת על מנת להסביר לחברי המועצה את הסיבות לאישור התקציב אינם מספיקים כדי לאשר תקציב וכי אולק תצטרך להשלים עוד נתונים על מנת שיוכלו לאשר.

צפו בנאומו של יואב רמתי

(צילום: עיריית חיפה)

חברת המועצה סופי נקש טענה בפני חברי המועצה כי הדבר היחיד שבאמת יעזור ובאמת יהיה יעיל הוא הדילול, למרות הכאב הכרוך בדבר. לדבריה, הדילול יחסוך לכולם הוצאות מיותרות שעד עכשיו ממילא לא הוכיחו את עצמן כיעילות.

צפו בדבריה של סופי נקש

(צילום: עיריית חיפה)

חבר המועצה איציק בלס שאל את יעל אולק לגבי הגדרת החזיר הסורר

צפו בדבריו של איציק בלס

(צילום: עיריית חיפה)

תשובתה של יעל לאיציק בלס – הגדרת חזיר סורר

(צילום: עיריית חיפה)

ניר מריאש, מנכ"ל עיריית חיפה: כל סוגיית פרויקט החזירים אינו יושב חלק לחברי המועצה והם אינם יודעים מהו בעצם תפקידו של מנהל הפרויקט.

צפו בהסברתו של ניר מריאש

(צילום: עיריית חיפה)

סיכום – שרית גולן

שרית גולן סיכמה את הדיון חזירי הבר בכך שלדעתה הם לא צריכים לאשר את כל הסעיפים בבקשה לתקציב, וצריך לחזור לחשוב על דילול חזירי הבר.

צפו בדבריה של שרית גולן

(צילום: עיריית חיפה)

ימית קליין – ההסכם עם רט"ג והחסינות של חברי המועצה

לפני ההצבעה, עו"ד ימית קליין היועצת המשפטית לעירייה, ענתה לכל השאלות שהופנו אליה ואף הוסיפה על הסכם החזירים עם רטג.
קליין הסבירה את גבולות החסינות של חברי המועצה והחשיפה המשפטית שהם לוקחים על עצמם במהלך ההצבעה ועוררה סערה בדיון.

◄ צפו בדבריה של ימית קליין

(צילום: עיריית חיפה)

הסעיפים שאושרו ואלה שלא אושרו

 1. קמפיין ההסברה – 120 אלף ש"ח: לא אושר
 2. החלפת אשפתונים בגנים ציבוריים – 200 אלף ש"ח: אושר
 3. אחזקת גדרות בין העיר לוואדיות – 200 אלף ש"ח: לא אושר
 4. המשף העסקת פרוייקטור רט"ג – 400 אלף ש"ח: לא אושר
 5. מתחמים מיוחדים לחזירים – מליון ש"ח: לא אושר
 6. העסקת קבלן לכידה והמתה – מליון ש"ח: אושר
 7. קרן גידור לחצרות התושבים – 210 אלף ש"ח: לא אושר
 8. קיבוע פחי אשפה – 400 אלף ש"ח:אושר
 9. ביטול מדשאות בכיכרות: לא אושר
 10. הוספת גדרות בין העיר לוואדיות – 200 אלף ש"ח: לא אושר

צפו בהצבעה על סעיפי תקציב הטיפול בחזירים

10 תגובות
 1. אבו יאיר אמר/ה

  רק שהליכוד ירדו יקטנו מספר החזירים מכיוון שהחזירים הם תומכים מובהקים של ביבי,תרדו מקליש

 2. רפי רפול - חסון.חיפה❣.עיתונאי אמר/ה

  גברת קליש תמצא פתרון ,לדעתי, לבעיית חזירי הבר בחיפה. שבת שלום שרי קאדרי.

 3. עמנואל אמר/ה

  הסתכלתי על הוידאו הראשון אחרי זמן מה שלא צפיתי בשידורי המועצה, ואז נזכרתי שוב, אין תרבות דיבור..

 4. בשני כובעים אמר/ה

  אני רוצה להתייחס לתגובות המכוערות בפייסבוק בשידור המועצה
  אני "אוהב" את הסיסמאות של הכותבים המסיתים בשעת המועצה על תרבות הדיבור איך צועקים ושואלים שאלות למכביר לאקולוגית יעל שהיא אישה נחמדה מדברת בנועם באמת רואים שהיא בחורה מקצועית עם הרבה סבלנות להסביר וגברת ראש העיר הגנה עליה כמו על ילדה קטנה והתערבה כל הזמן שלא יפגעו "בילדה המסכנה".
  יעל האקולוגית זכתה בחוזה אישי עם משכורת נאה במשך שנתיים וחצי ומה לעשות מה שקובע הן התוצאות הגרועות והנתונים לגבי הצייד שגם נשכר בחוזה אישי שערורייה ולא מביא תוצאות של דילול(הריגה)
  מה לעשות שהחיים קשים ותושבי חיפה רוצים תוצאות בשורה התחתונה מספר החזירים גדל תושבי העיר סובלים
  יותר הוצא הרבה כסף על ניסוי ותהיה וזהו כישלון.
  ולבסוף איפה היה מנהיג הירוקים שטוען לכתר של ראש העיר מר אביהו האן בסוגיה נפיצה של חזירי הבר?

 5. אחוזה אמר/ה

  מה עם מבצע עיקור וסירוס? ככה לא הורגים בצורה פעילה, אלא סבילה.
  לא ראיתי שיורים בחתולי רחוב, אבל כן ראיתי שמסרסים אותם. למה זה שונה עם חזירים?

 6. לימבו אמר/ה

  רמה של כיתה ד׳

 7. אורטל אמר/ה

  חזירים על 4 מהטבע שלא עשו כל רע מפריעים לחזירים האמיתיים על 2 טפחו בפשע, ביוקר המחייה והדיור, בכפייה דתית..באלימות. עלובים

 8. אייל אמר/ה

  לשם שינוי כל הכבוד לחברי מועצת השינוי שלא אישרו את סעיפי הספין והתעמולה המיותרים ממילא של קליש.
  יעל שהרצתה עשתה לחברי המועצה עבודה קלה כי התשובות שלה הבהירו שאין קשר בין הסעיפים למיגור תופעת חדירת חזירי הבר.
  אבסורד להוציא מדשאות בכל העיר במקום לדלל.
  אבסורד לעשות שוב קמפיין הסברה. פשוט לקנוס מאכילים.
  אבסורד לקשקש שטויות על מתחמים מיוחדים לחזירים במליון ש'.
  כל פרויקט ניטור חזירי הבר שעלה מליונים רבים שיכלו ללכת לשיפוץ וחיסוק מבני ציבור. או לשיפוץ והנגשת בוסתן ואדי שיח. או לשיקום מגרשי ספורט בעיר. ועוד ועוד – הלכו לנטר כמה חזירים שנתנו להם שמות ומיפו כל צעד שלהם. בשביל מה?!
  פרויקטור הרט"ג – שלא עושה עלום מלבד להזמין עת מי שמדלל לאחר שקבע מהו 'חזיר סורר'. ועל זה מאות אלפי שקלים. אפילו
  לא טורח להגיע לדיון. ויעל מקשקשת שזה פרויקט תקדימי ופורץ דרך. כן, אף עיר לא משלמת סכומי עתק לרט"ג לייעץ לה מה לדלל בפינצטה, פשוט רואים חזיר שנכנס ואוכל בתוך הרחובות וממיתים. מה הסיפור. בדיוק הדילול שעשו בתקופת יהב ועבד מצוין – ראינו חזירי בר פעם בחצי שנה בקצה ואדיות ולא פעם בשבוע במדרכות.
  ההתעקשות של קליש יצרה נזק של מליונים רבים לקופת העיר וטרללת שלמה טנזק מיתוגי לחיפה ונזק פגיעה בבטחון האישי ופחד ילדים לשחק בחוץ ועוד. בושה וחרפה לשפוך עוד מליונים על כל פתרון שאינו דילול. לא לגדר עצמנו בלי סוף ולא לייבש לנו את מעט המדשאות שיש בעיר גם ככה יש מיעוט קיצוני של שטח גינות לנפש לעומת ערים אחרות אז גם את זה להרוס?!
  מה שברור שצריך לטפל ביד קשה ביותר בכל אדם שמאכיל חזירי בר ומייצר את סייקל החדירה לשכונות מחדש בחיפושי אוכל.
  אם קנסות לא עוזרים, יש במקרים קיצוניים צורך לשקול כתב אישום על פגיעה במאזן האקולוגי ואפילו מאסר.

 9. יואב אמר/ה

  אז המומחית היחידה טוענת שדילול לא יעיל, ומה התקציב היחיד שאושר? מיליון ש"ח לטמבל עם רובה שיירה בחיה מסכנה שמחפשת אוכל בתחמושת חיה באמצע עיר!

  זכור לי שגם בתקופת יהב היו חזירים.

לא ניתן להגיב