ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

עובדים רבים בעיריית חיפה מועסקים ללא תקן – מה עושים? מפטרים? ואת מי?

"הכי טוב שתתפטרי"

ישיבת מועצת העיר האחרונה (יום א' האחרון 10/7/22), היתה אחת הסוערות ביותר שידעה המועצה בשנים האחרונות. אחד הדיונים המרכזיים היה בנושא פיטורי עובדי עירייה במטרה להתייעל, במהלכו אמר חבר המועצה צביקה ברבי לראש העיר ד"ר עינת קליש רותם, שבגללה העיר בכאוס והכי טוב שהיא תתפטר: "את יושבת שם, את סופגת וסופגת את האש, זה לא אישי נגדך. יש לנו עוד שנה ושלוש, הכי טוב יהיה אם פשוט תקומי עכשיו ותתפטרי. זה פשוט גדול עלייך. העיר מתה, אין הצלחות, תוהו ובוהו. את גרמת לכאוס בעיר", הטיח ברבי בקליש.

"לא בא לי"

קליש רותם השיבה לברבי: "לא, לא בא לי", חברי המועצה מהאופוזיציה פרצו בצחוק. קליש המשיכה ואמרה לברבי שהיא תישאר ותתקע לו כמו עצם בגרון, לרוחב. "תיזהר לא להיתקע איתי לעוד הרבה זמן", אמרה ראש העיר.

השיחה הזו התקיימה כאמור, בישיבת המועצה השבוע, ביום ראשון האחרון, בדיון בתוכנית ההתייעלות העירונית, כשהבעיה העומדת בלב הדיון היא שישנם בעיריית חיפה יותר עובדים מתקנים, דבר הדורש להחליט מה יעלה בגורל העובדים העודפים וכיצד שכרם ישולם.

ישיבת מועצה – שינוי סעיפים תקציביים | קליש רותם (צילום מסך: עיריית חיפה)

133 עובדים התווספו בשנה האחרונה

יצוין כי רק במהלך השנה האחרונה הצטרפו לעירייה 133 עובדים, מתוכם 14 בכירים. ויכוח התנהל סביב השאלה מי האחראי להכנסת העובדים הללו לעירייה והאם הפתרון כעת הוא לפטר את העובדים שנקלטו מאז שקליש רותם נכנסה לתפקידה, או לגרום לעובדים אחרים, ותיקים יותר, לאבד את משרתם. גזבר העירייה מנה באוזני חברי המועצה את מספר העובדים בפועל בכל אחת מהמחלקות, לצד מספר התקנים המוקצים לכל מחלקה. השאלה היתה כיצד יתמודדו עם הפער, האם לפטר עובדים, ואם כן, אז את מי?

הרוחות געשו

בתוך כך התעוררה סערה גדולה במיוחד כשעלה הנושא של בעלי תפקידי האמון, שיש בידם של חברי המועצה הלעומתית לפטר. המדובר היה בעוזרות סגני ראש העיר, שבעניינן געשו הרוחות.

מועצת השינוי והנהלת העיר שוקדים כבר חודשים ארוכים על תכנית ההתייעלות, העובדים שהכינו את התוכנית כבר אינם עובדים בעירייה. מועצת העיר ביקשה מההנהלה לתת את תכנית ההתייעלות שהם סבורים שתהיה נכונה לעירייה. "אתם לא הראיתם נכונות להיענות לבקשה שלנו", אמרה חברת מועצת העיר עו"ד שרית גולן שטיינברג, "אתם אלה שלא עמדתם בחזקת התקינות (התאמה בין התקן של העובדים למצבת העובדים), ולכן עכשיו לא ניתן להאשים אותנו בזה".

האם ראוי לפטר אישה בהיריון עם 7 ילדים ואם חד הורית ל-2?

מועצת העיר געשה ורעשה על הכוונה לשלוח הביתה שתי נשים, האחת בהיריון והשנייה אם חד הורית לשני ילדים. הנשים עובדות כעוזרות של סגני ראש העיר ולכן ביכולתה של המועצה לפטר אותן.

חבר המועצה קיריל קארטניק סיפר בגילוי לב כי לפני שנה הוא היה זה שפוטר מהיום להיום, ומצא את עצמו לפתע מובטל ומחפש עבודה. "אני מאוד שמח שאף אחד כאן לא יודע מה זה להיות מפוטר ובלי עבודה, אבל אני יודע. לפני שנה מצאתי את עצמי הולך לחתום אבטלה ומחפש עבודה. אתם לא יודעים מה העובדים שאתם מדברים עליהם יעברו בגלל הפיטורים".

מה ההבדל?

חבר המועצה מנחם קפלן אמר שהוא לא מבין את ההבחנה בין אישה בהיריון לבין אימא חד הורית: "נראה לי שחברי המועצה שצריכים לקבל את ההחלטות יש להם שומן מסביב ללב ולכן אני אפילו לא אנסה לדבר אל ליבם. אני אדבר אל מי שצופה בישיבת המועצה, הנשים בבית שחלקן בעצמן אולי בהיריון או שהן חד הוריות עם ילדים. אסור לפטר נשים כאלה, אני מקווה שהנשים בבית מבינות את זה ומבינות את העוול, גם אם חברי המועצה לא מבינים". בסופו של דבר הוחלט שלא לפטר את שתי העובדות.

באופן אישי עלי להודות שהדיון הזה לא כ"כ מובן לי. אם את רווקה ללא ילדים, אז כן ראוי לפטר אותך? למה העובדה שהתגרשת לפני שנה ויש לך שני ילדים, למשל, אמורה לשמור על המשרה שלך? הדיון במועצת העיר נסוב סביב איוש משרות בעיריית חיפה, מבלי שהיה תקן עבורם ולא קיים תקציב לשלם לשלם את שכרם ולכן צריכה להיות התאמה בין מצבת העובדים והתקן.

מבחינת צורכי העיר, השאיפה צריכה להיות להשאיר את העובדים המצטיינים שתורמים לאיכות החיים בה. החוק בישראל מגן על נשים בהיריון, כיוון שבמהלך תקופת ההיריון הן יתקשו למצוא משרה חדשה, אך האם העובדה שאת חד הורית צריך לתת לך יתרון מול אישה נשואה? האם לאישה נשואה בת 50 יהיה קל כ"כ למצוא מקום עבודה אחר? נוצר הרושם שאם את "מסכנה" צריך לעזור לך ולא לפטר אותך, ואם את מסתדרת, את כבר תתמודדי עם הפיטורים. אני חוששת שרחמים לא אמורים להוות לא פרמטר כשניגשים לשקול אילו מהעובדים לפטר ואילו להשאיר.

צילום מסך ישיבת מועצת העיר (עיריית חיפה)

אין תקציב פרסום אבל עובד חדש שאחראי לפרסום דווקא יש

חברי מועצת השינוי שאלו בדיון על מחלקת הדוברות, ומדוע ישנם בדוברות עיריית חיפה 3 עובדים חדשים. הדבר שעורר את חמתם של חברי מועצת השינוי במיוחד, הוא העובדה כי התקבל עובד חדש לדוברות שאחראי על הפרסום, בעוד תקציב פרסום כלל לא אושר. "מה עושה העובד שהגיע כדי להיות אחראי על פרסום, אם אין תקציב פרסום?" דרשו לדעת.

בדוברות יש תקן ל-10.5 עובדים, כשבפועל יש 12.56 עובדים. חברי המועצה ביקשו לדעת ממתי התווספו שני התקנים הללו. מתברר שבשנתיים האחרונות הצטרפו 3 עובדים חדשים: דובר לשפה הערבית, דוברת לשפה הרוסית ועוד עובד, שהגיע לעירייה ממשרד פרסום. "אנחנו מבקשים לדאוג ששני עובדים יסיימו לעבוד ולעשות את זה על פי העיקרון שראשון נכנס, ראשון יוצא (FIFO, FIRST IN FIRST OUT, עיקרון מתחום המניות, המניות הראשונות שנמכרות, הן המניות האחרונות שנקנו) ובלי לפגוע בעובדים ותיקים".

הגזבר שמוליק מרמלשטיין שאל מה הוא אמור לעשות אם ההחלטות שיתקבלו על פיטורים לא יבוצעו והוא יצטרך להעביר משכורות. ימית קליין הסבירה שכשרשות מקומית מחויבת מצד אחד להחלטות מועצת העיר, אבל היא לא יכולה לפעול בצורה כזו שתאפשר לעובדים ללכת לבית הדין לעבודה ולנצח כיוון שהיה הליך פיטורים לא תקין. קליין הסבירה שהיא, כמעסיק, מחויבת להסכמי עבודה ויותר מזה, גם אם היה מכרז לא תקין, והיא לא אומרת שהיה דבר כזה, אך אם נוצר מצב כזה, ועובד הולך לבית הדין וטוען שהוא אייש משרה ולא ידע שהמכרז למשרה לא היה תקין, סבירות גבוהה שבית הדין יצדד בעובד ולא ברשות. "אני מודיעה לכם שהכסף של העירייה לא ילך על תביעות בבית הדין. העובד שקוף לתהליך, גם אם הוא היה לא כדין, לא תמיד העובד ימצא חסר, אלא העירייה".

"לא כדאי שתנסו אותי כי כולכם תפגעו"

אמנון עידו - יו"ר ועד העובדים בעיריית חיפה (צילום: ראובן כהן)
אמנון עידו – יו"ר ועד העובדים בעיריית חיפה (צילום: ראובן כהן)

לישיבה הגיע יו"ר ארגון עובדי העירייה אמנון עידו. "תוציאו את העובדים מהמשוואה", צעק לעבר קליש רותם ועל חברי המועצה, "אנחנו רוצים לעבוד. את ראש העיר", פנה לקליש רותם, "את נבחרת בבחירה ישירה. את ושאר חברי המועצה, אתם לא יכולים לפעול בצורה חד צדדית. העיר הזאת תהיה לונה פארק. אל תאלצו אותנו להראות מה אנחנו יכולים לעשות. תתעשתו, העובדים הם עובדים טובים ומסורים. הם עובדים משעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הערב המאוחרות. תעזבו את הפוליטיקה. זה אנשים שמרוויחים שכבר מינימום ויש להם ילדים לפרנס. אני לא אאפשר פגיעה בעובדים. יש לי הרבה כוח ואני מגלה אחריות, אבל יש גבול. בסוף המטרה של כולנו היא לשרת את הציבור. לא כדאי שתנסו אותי, כי כולכם תפגעו".

יש לציין, שבמהלך הישיבה עידו פנה לעובדי העירייה וחברי מועצת העיר וקליש רותם שוב ושוב ביקשה ממנו לא לדבר, כיון שהוא לא הוזמן לישיבה. בסופו של דבר אחרי ויכוחים רבים היא אמרה לנוכחים בישיבה, שעידו הוא שקוף והיא מבקשת להתעלם ממנו. קליש רותם אמרה לו עוד שהוא יכול לקבוע איתה פגישה ולבוא ולדבר איתה. הוא אמר לה, שהוא קבע והיא דחתה, והיא השיבה, שזה קרה פעם אחת. בהמשך הם התווכחו גם על מי יקבע מי יהיה בצוות של קליש רותם. "אתה תקבע מי יהיה בצוות שלי?", שאלה אותו קליש רותם, "תשכח מזה. אתה תשב עם מי שאני אחליט". עידו ענה לה, "את לא תחליטי". בתקרית אחרת ראש העיר הייתה באמצע משפט ועידו קטע אותה והתחיל לדבר. קליש רותם פנתה אליו ואמרה לו: "אתה לא תיתן לי להשלים משפט?". עידו התעלם מהדברים והמשיך לדבר.

"רוצים לקצץ בתקנים, כשגם עכשיו אין מספיק עובדים"

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

לקראת סיום הישיבה הגיעו חברי המועצה לדון במצב במנהל ההנדסה. מזמן ידוע שיש מחסור בעובדים במנהל ההנדסה, כשקבלנים, יזמים ותושבים שזקוקים לשירותי המנהל, טוענים שקשה מאוד בחודשים האחרונים לקבל אותו, פשוט כי אין עובדים.

הגזבר אמר שבלשכת מהנדס העיר יש תקן ל-8.8 עובדים ובפועל ישנם 12. "בחודשים האחרונים מנהל ההנדסה עבר רה-ארגון, שהיה זקוק לו", אמר מהנדס העיר אריאל וטרמן, "אני עבדתי קודם במנהל ההנדסה ברעננה, שהיא עיר הרבה יותר קטנה מחיפה, ושם היו פונקציות שאין לנו במנהל ההנדסה בחיפה. אני מדבר על סגן למהנדס העיר, בעוד יש ערים בהן יש שני סגנים, ואני מדבר על אדריכל העיר. מדובר בתפקידים בסיסיים, שתומכים במהנדס העיר".

וטרמן ציין עוד, שמאוד חשוב להבין את חשיבות עבודת מנהל ההנדסה. וטרמן ציין שישנם עובדים שאחראים על ביקורת מבנים, וכי הם מצויים כעת בפיגור גדול מאוד מבחינת עבודת הביקורת. כיוון שמדובר בבטיחות של מבנים, אמר, מדובר בעבודה בעלת משמעות כבדת משקל.

"לפרק ולהקים מחדש"

ברבי אמר בדיון על מחלקת הפיקוח, שהפקחים איבדו צילם אנוש. ברבי סיפר כי כמה שעות לפני ישיבת המועצה הוא פנה לפיקוח על מנת לבטל קנס שקיבל נהג נכה בעודו ברכבו. "צריך לפרק את מחלקת הפיקוח ואחרי זה להקים אותה מחדש".

חברת המועצה עו"ד שרית גולן שטיינברג שאלה את ראש העיר האם בכוונה לבדוק אם השינויים במצבת העובדים בוצעו. "אני מצפה שעובדי העירייה יעבדו", השיבה קליש. חברי המועצה השיבו שהיא צריכה לעבוד. קליש בתגובה פנתה אל הנוכחים: "הצווחנית הזו לא מסוגלת לשלוט על עצמה. איך לא נמאס לכם ממנה? לא נמאס לכם מכל הצעקות האלה?" גולן שטיינברג לא השיבה.

מחלקת התברואה: קיבלו עוד עובדים או לא?

בשנה האחרונה, כאמור, התקבלו לעירייה 133 עובדים. לטענת מחלקת משאבי האנוש 30 מהם הם עובדי פינוי אשפה חדשים. "אתם פונים אלינו כל הזמן עם מסלולים חדשים ואנחנו עושים הכול על מנת שהעובדים יספיקו לעשות את כל מסלולי פינוי האשפה, אבל אני מודיע לכם פה שלא קיבלנו אף עובד בתברואה. אנחנו מפסיקים לעשות מסלולים חדשים. אתם הופכים את העובדים לעבדים ואני לא אתן לזה יד. ראש העיר הבטיחה לעובדים תנאים טובים, תאי הלבשה, בפועל העובדים שלנו מחליפים בגדים ברחוב", אמר עידו.

בסופה של הישיבה, שארכה 4 שעות, הוחלט לא לפטר את שתי העובדות במשרות האמון ולא לפטר את הפקחים. הדיון הסתיים לפני שנערכו כל ההצבעות כך שיהיה צורך בדיון נוסף.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

12 תגובות

 1. הכי טוב שתפטרי את כל המקורבים שלך שהכנסת ללא תקנים אח"כ תדברי על קיצוצים של עובדים ותיקים חזירה אחת!

 2. אותי מעניין ברבי , האיש השקיע בבחירות הקודמות כסף גדול כדי להיבחר וזאת כדי להיות חבר מועצה בהתנדבות .
  ממש מעניינת אותי המוטיבציה הזאת .

  • רסק בסיס בפנסיה. איש רע. שיש לו חברים שעוזרים לו והוא להם.

 3. מינוי ועדה קרואה ימנע את הויכוחים האלה .כי היא תפעל בצורה מקצועית להפעלת אגפי העיריה. נכון שלא יהיו מייזמים חדשים בעיר אבל גם עכשיו העיר לא הולכת לשום מקום.

 4. עיריית חיפה היא משקולת כבדה מדי על תושבי חיפה.
  רוב תקציב שוטף / פיתוח של העיר כבר נזלל למשכורות ופנסיות העתק של 2000 גמלאי העיריה – 350 מליון שקל עלות פנסיה ל-2000 הפנסיונרים המליונרים, כמו תקציב שלם של עיר בקריות.
  אי אפשר להמשיך ככה, ולא יעזרו שביתות פרועות. 400 בכירים, 2000 גמלאים, ותקציב שכר כמו שתי ערים בקריות.
  העירייה כושלת!!!
  היא מכשילה את העיר.
  ועד העובדים אמנון עדו – מספיק הרסתם.
  ועדה קרואה מיידית.

 5. היא כי הגוף הרפה והפרגרסיבי הזה החליט להעביר מועמדים "מבחני אמינות" מול מחשב במקום מבחני קבלה מודולריים שהיו מתקיים פעם באופן פרונטלי, לבד ובקבוצה.

  אני עברתי את המיון הראשון וצברתי רקורד עבודה משובח של שנתיים, עם המלצות ותעודות.
  לא עברתי את המיון השני וערערתי, וכשסוף סוף הגעתי לדבר עם בן אדם (ולא עם תוכנה) בכיר מאגף משאבי אנוש הוכיח לי שאין לא מושג במשאבי אנוש וספק אם ברור לו מה זה אנוש. התעלם מההמלצות ששלחתי ממנהלים שעדיין עובדים במקום ואמר לי "המבחן אומר שאתה לא אמין".

  בתור קינוח שלחתי אותו ללמוד על תוקף ומהימנות מבחנים כאלה למיון תעסוקתי ואתגרתי אותו למצוא הגדרה אופרציונלית מוסכמת על שני אנשים לפחות של מה זה "אמינות" וכלפי מי היא אמורה להיות מופנית.

  לסיכום, שיטת בחינה לא תקפה או מהימנה שמביאה לכשל מאד מאד ברור – עובדים טובים עם תעודות לא נכנסים יותר, עובדים חדשים שעוברים את המבחן המפגר נכנסים ואז בדיעבד מגלים איזה הרס הם עושים למקום, כל זה בשיא הקורונה בזמן שאנשים יורקים דם כדי למצוא פרנסה.

  אגב ללא קשר, פעם הבאה שאתם מעקלים לי את חשבון הבנק בצהרי שישי של אמצע סגר, תוכלו לכל הפחות לשלוח הודעה? כי לא הודעתם לי וחזר לי השיק של השכירות.

  בברכה,
  תושב שלא יתן לכם יותר כלום.

 6. יישר כוח לראש העיר חיפה , ד"ר עינת קליש – רותם על עבודתה המרשימה. אכן עינת באה לעשות סדר בעירית חיפה.כפי שהבטיחה. כל הכבוד לך עינת.בוקר אור.

 7. אם אין תקן אי אפשר לשלם
  תשלום מהווה עבירה פלילית לכאורה של המשלם ושולחו ראש העיריה.
  לכאורה לא הראשונה…
  באם עובדים מוכנים לעבוד ללא שכר שיבושם להם

 8. אמ:לק: קחו הסבר:
  400 עובדים בכירים בעירייה, 40 אלף ש' בחודש. רבע מיותרים.
  מרויחים כמו יתר 4000 העובדים.
  ראש העיר מפחדת מיו"ר הועד אמנון עדו ואין לה גם קואליציה. האופוזיציה מנסה לייעל בהפחתה מינימלית של כמה עובדים ונחסמת בתירוצים הזויים ופרסונליים ללא דיוו עומק על פיטורי בכירים ואגפים מיותרים. כי אותם לא ניתן לפטר. למה?
  אמנון עדו מחפה על הכשלון והבלאגן וחוסר היעילות.
  הוא מאיים על המועצה ועל ראש העיר.
  מכל זה ברור שהבעיה היא עיריית חיפה שתקציב הבכירים ופנסיות הגמלאים זה משקולת כבדה מדי על תקציב העיר. ופוגע בתפקוד העיריה כולה ופיתוח חיפה.
  מה שנחוץ כרגע זו ועדה קרואה. חד וחלק.

 9. לא סתם ברח מנהל האגף למשאבי אנוש הביתה ואפילו לא המתין 3 חודשים, הוא צריך להתבייש כי הכל קרה בתקופה שלו, הוא חושב שמהעירייה שהוא הגיע מתפקידו הקודם לחיפה החוקים שחלים שם חלים גם על 3 הערים הגדולות הוא לא הבין כלום בחיפה, אילו אילן שדות היה בתפקיד היום זה לא היה קורה, הוא מספיק נלחם עם יונה על הרבה מקרים דומים. קליש לכי הביתה את תופרת מכרזים לבכירים בכל העירייה את והצוק שלך.

  • אומר מנסיון,
   עצוב ומזיק מאד לאזרח.

 10. אתם ממש משועממים , אין לכם חיים , מה יהיה כשקליש תלך ? תסגרו את התאגיד של 2 האנשים שלכם

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...

אותות הוקרה ללוחמים דרוזים שסייעו לארגון 'ההגנה' בתקופת המדינה שבדרך

בסניף ארגון 'ההגנה' בחיפה, הוענקו ביום חמישי 13/6/24 אות ההגנה ואות על"ה (עיטור לוחמי המדינה) לבני משפחתם של שני לוחמים דרוזים, שיח' תופיק חלבי...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר הכרמל ומשם היא צופה אל הים בדרום-מערב ואל מפרץ חיפה ועמק זבולון בצפון-מזרח. קיצור תולדות האוניברסיטה תחילתה...