באנר קריית אתא עצמאות 080524

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...
באנר גורדון 230524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

"ערימות אשפה, סגירת מוסדות חינוך, תקלות ביוב ועוד…" מנכ"ל העירייה אוהד שגב מזהיר מה יקרה אם לא יאשרו את התקציב

לקראת הניסיון האחרון במהלך 2021 להעברת תקציב 2022

מנכ"ל העירייה אוהד שגב שלח היום מכתב לחברי המועצה בו הוא קורא להם לאשר תוספת לתקציב עד יום חמישי (23/12/2021) או שהעירייה לא תוכל לפעול מתאריך 01/01/2022. לטענת שגב אם התוספת לא תאושר בעוד כמה ימים לעירייה לא תהיה אפשרות יותר לאסוף אשפה מהבתים, לתקן תאורת רחוב שמתקלקלת, לדאוג לתחזוקת מערכת הניקוז ועוד.

מכתבו של אהד שגב לחברי המועצה בו הוא מזהיר מה יקרה אם לא יאשרו את התקציב


האם מותר למנכ"ל העירייה להתערב בנושאים פוליטיים?

עו"ד ליאור דץ טוען שעל פי החוק אין הוראה חוקית אשר אוסרת על מנכ"ל העיריה לפנות לחברי מועצת עיר ולתת להם מידע להשלכות אשר עשויות להיות להחלטה כזאת או אחרת שלהם.

עו"ד ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום - אלבום אישי)
עו"ד ליאור דץ אדריכל ומתכנן עיר (צילום – אלבום אישי)

עו"ד ליאור דץ:
"להפך לפעמים יש לו אפילו חובה כפי שהוא גם כתב כאשר להחלטה שלהם יכולה להיות הרת אסון לעיריה מכל מינה בחינות. לכן על פניו מנכ"ל העיריה עשה את חובתו .השאלה האם במצב הפוליטי, שנוצר ראש העיר משתמשת במנכ"ל העירייה לצרכים פוליטים בכדי ללחוץ על חברי מועצת עיר לקבל את החלטה הנכונה לדעתם והאם המכתב בכלל משקף נכון את המצב. יתרה מזאת חובתו של מנכ"ל העירייה להתייחס גם לטענות של חברי מועצת העיר בדבר תקציב לא מאוזן ומסוכן".

"השאלה האם יותר מסוכן לאשר את התקציב כפי שהוא (כפי שטוענים חלק מחברי מועצת העיר) או שיותר מסוכן לעיר לא לאשר את התקציב כפי שטוען מנכ"ל העירייה. מכוון שמנכ"ל העירייה לא בחר להתיחס לטענות כבדות המשקל של חברי מועצת העיר. נראה כי מכתבו יותר משקף התערבות פסולה בעניינים פוליטיים. מכאן שמנכ"ל העירה חרג מתפקידו. ברור למנכ"ל העירייה שחברי מועצת העיר ממועצת השינוי לא סופרים אותו ורואים בו מינוי פוליטי של קליש. לכן המכתב נועד לעתיד ולא בכדי להשפיע על חברי מועצת העיר, אלא אם מדובר במכתב מוזמן של סיעת הירוקים כסולם לרדת מהעץ ולהצטרף לקליש. כך או כך ברור שזה גם לצרכים עתידים של קליש".
"כמו שזה נראה המכתב המנכ"ל נועד בכלל לצרכים עתידים כחלק מהכנה של קליש לדיונים אצל שרת הפנים כאשר התקציב לא יאושר ואחר כך להליכים המשפטים. הרי על פי החוק במידה והתקציב לא עובר תוך 3 חודשים מהמועד הקובע לאישור שרת הפנים, צריך לקבל החלטה האם לפזר רק את מועצת העיר וראש העיר נשארת בתפקידה או ששרת הפנים מחליטה להדיח את ראשת העיר ולהכריז על בחירות לראשות העיר ומינוי ועדה קרואה לעיר עד להתקיימות הבחירות. לצורך זאת חייבת שרת הפנים לבחון בגלל מי התקציב לא עבר ומי צודק.
לכן מכתבו של המנכ"ל נועד בכדי לסייע לקליש לשכנע את שרת הפנים ואחר כך את בית המשפט כי היא צודקת וחברי מועצת השינוי גורמים נזק לעיר. מכאן שמדובר במכתב בעייתי. על זה נאמר "מסריח אבל כשר".


"מנכ"ל העירייה מנסה להלך עלינו אימים"

סגן ראש העיר מטעם הליכוד שמשון עידו אמר כי סיעת הליכוד בוחנת את התקציב באחריות רבה ובנפש חפצה.

שמשון עידו (אלבום אישי)
שמשון עידו (אלבום אישי)

שמשון עידו:
"האחריות מוטלת על ראש העיר להגיש תקציב מאוזן ומנומק זאת גם הבהרנו בשיחתנו עם ראש העיר לצערנו זה לא בא לידי ביטוי בספר התקציב כפי שהוגש לנו ובו לדעתינו פערים שבין 200 ל 250 מיליון שקל בין ההוצאות לצפי ההכנסות.

הניסיון להלך עלינו אימים ע"י מכתבים מהמנכ"ל ואו מהיועצת המשפטית לא יצלח.
כנראה שמנסים לבנות תיק אליבי למשרד הפנים המסביר את כישלונה של ראש העיר בהעברת התקציב זהו ניסיון פתטי והאחריות כולה מוטלת עליה".


"חברי הקואליציה של קליש נוטים שלא להופיע כלל לדיוני ועדת הכספים"

ממועצת השינוי נמסר בתגובה למכתב המנכ"ל כי למן הקמתה של מועצת השינוי, לפני כחמישה חודשים, נחשפו שורה ארוכה של כשלים בתכנון התקציב העירוני.

מועצת השינוי בישיבת מועצת העיר חיפה 18/7/21 (צילום מסך: חי פה)
מועצת השינוי בישיבת מועצת העיר חיפה 18/7/21 (צילום מסך: חי פה)

הודעת מועצת השינוי:
"עד היום, מרביתם של כשלים אלו לא תוקנו על ידי ראש העיר. מסיבה זו הלך תהליך אישור התקציב לשנת 2022 ונשחק. הטיוטות הראשונות לא אושרו על ידי ועדת הכספים ומועצת העיר והעמדה שהבענו אף זכתה לגיבוי של משרד הפנים. חשוב לנו לשתף את הציבור החיפאי אשר הוא זה שיושפע באופן ישיר מכשלי ראש העיר בניהול התקציב עד כמה קשה ורצופה במכשולים הדרך לקידום תקציב, מאוזן וראוי שישרת את כל תושבי חיפה תוך שמירה על איכות החיים לצד החובה להימנע מקידום תקציב גרעוני אשר בסופו יפגע השירות לתושבים וחיי היום יום.

בשבועות האחרונים דנה ועדת הכספים בגרסה רביעית של התקציב שהגישה ראש העיר.
ועדת כספים קיימה ישיבות ארוכות וקשות בכדי למנוע הבאת העירייה לפי תהום.
לצערנו, ראש העיר אינה שותפה למאמץ הזה כלל ועיקר. חברי הקואליציה שלה נוטים שלא להופיע כלל לדיוני ועדת הכספים וגם לא לדיוני המועצה בעניין התקציב. לא ברור אם מדובר באדישות או בקריסה מוחלטת של הנהלת העיר אבל ברור לנו מאוד מי המפסידים העיקריים מהמצב העגום הזה – אנחנו החיפאים.

ראש העיר מצידה כשלה בהכנת תכנית עבודה שתצביע על מדיניות סדורה וברורה
ואינה עושה את המאמצים הנדרשים כדי לעמוד בתנאי הסף הנדרשים להכנת תקציב ראוי לשנת 2022. ראש העיר אף לא הביאה לאישור בפנינו תקציב פיתוח שיצביע על פרויקטים למימוש חזונה לעיר וטיפול בתשתיות הקורסות.
במקום זאת, היא מבצעת תעלולים ופעלולים אשר נועדו כולם לעקוף את הניהול השקוף אותו הבטיחה בראשית הקדנציה.

חמור מכך, ראש העיר החלה במסע הפחדה כנגד חברי מועצת העיר השותפים למועצת השינוי, והיא מאיימת עליהם בכך שהתנגדותם לתקציב תביא לפיזורם , אלא שראש העיר לא מבינה שהמחויבות של חברי המועצה היא בראש ובראשונה לתושבי חיפה ולא לכיסא שלהם, בדיוק ההיפך מראש העיר שעושה הכל כדי להיצמד לכיסא שלה בכל דרך אפשרית.
אנו נחושות לחסום את נתיב ההתרסקות שחיפה הולכת אליו בשל כישלונה של ראש העיר ושותפיה.
בחודשים הקרובים נמשיך להילחם כדי להביא לאישור תקציב הוגן, ראוי, שוויוני ומאוזן לטובת תושבי חיפה".


"חמור מאוד שמנכ״ל העירייה לקח על עצמו את תפקיד ראש העיר קליש"

יו"ר סיעת הירוקים וחבר מועצת העיר אביהו האן אמר היום כי תקציב 2022 הינו תקציב המכיל כשלים רבים שדורשים תיקון.

אביהו האן

אביהו האן:
"הצגנו לראש העיר את ההיבטים השונים החסרים בתקציב והודענו לה שללא התיקונים והשינויים הנדרשים סיעת הירוקים לא תוכל לתמוך בתקציב. צר לי שראש העיר עסוקה באיומים ואזהרות במקום להתעסק בהכנת תקציב ראוי, איכותי ותקין הנדרש כל כך לעיר. חמור מאוד שמנכ״ל העירייה לקח על עצמו את תפקיד ראש העיר קליש.

הצעתי למנכ"ל העירייה להתעסק בתחומי הפעילות הנדרשים לתפעול תקין ושוטף של העיר ולהשאיר את הקשר עם חברי המועצה לראש העיר בלבד".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

6 תגובות

 1. חסר כסף לאיסוף אשפה ונקיון??
  קצצו במשכורות העתק 30-40 אלף שקל של 400 בכירים בעירייה. קצצו בפנסיות התקציביות של 2000 גמלאי העיריה 15 אלף ש' בממוצע!! למה בזה לא נוגעים אבל מאיימים עלינו שיהיה חסר לנקיון.. מי מאמין

  • עיר בפשיטת רגל לא משלמת פנסיה תקציבית .
   מה יעשו הפנסיונרים? יבקשו לפרק את העיריה? למכור את קליש?

  • זלמן, ראש העיר לא תטפל בפנסיות התקציביות כי מולה יתייצבו שדולות גמלאים, הסתדרות וועד עובדי העירייה שכמובן מיד ישבית את העירייה. לכן היא תקצץ לעובדים שמרויחים שכר מינימום ולא תתעסק עם גמלאים שקצבתם מתייקרת במנגנון אוטומטי והיא אצלם חלק גדול כפול משכר המינימום, אפילו כפול מהשכר הממוצע במשק.
   זאת בדיוק הסיבה לועדה קרואה והדבר הראשון שצריך לקצץ בו זה הפנסיות התקציביות בכל המגזר הציבורי ששדד את דורות העתיד ומכניס את כל גופי המגזר הציבורי לגרעונות עתק אקטואריים. עיריית חיפה מוציאה סכום עתק מדי שנה 350 מליון שקל על תשלומי הגמלאים ולוקחת 100 מליון שקל הלוואות עליהן משלמת ריביות כבדות. כלומר עלויות שכר הבכירים בעירייה (200 מליון שקל) ועלויות הגמלאים (350 מליון שקל) מהווים רבע מתקציב העירייה!!! זה אבסורד מוחלט
   לא יתכן ש-2400 אנשים יזללו רבע מתקציב העיר חיפה מדי שנה!!!
   זאת הנקודה העיקרית שכולם מפחדים לדבר עליה.
   היא מקצצת בתקציבי תפעול שוטפים בתאגידים של כמה מליוני ש' כי הם מחוץ לועד העירייה והכי חלשים, הבנתם??
   כל הפיתוח בעיר זה 100 מליון שקל בשנה בלבד כי הכל נזלל לשכר הבכירים, במקום שיהיה 250-300 מליון שקל לשנה כמו בערים אחרות באותו סדר גודל. זה אבסורד מוחלט מה שהולך בעיריית חיפה.

 2. באם מיום 1.1 יבוטלו כל הפעולות שטוען להם המנכ"ל ממילא ניתן יהיה להפסיק ולשלם שכר לאלפי עובדי עיריה, וישאר תקציב לפעולות חיוניות. מועצת העיר צריכה להחליט מה עדיף – לשלם פנסיה תקציבית לאלפי עובדים לשעבר או להוציא את הזבל?

 3. אז תושבי העיר בינתיים ..מה איתנו? בני ערובה? מישהו סופר גם אותנו???

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...