אַהֲבָה לִדְמּות דִמְיֹונִית – תמרה אמיתי

שיר מתוך - "אלוהים- מה זה בכלל?" - ספרה החדש של תמרה אמיתי

אַהֲבָה לִדְמּות דִמְיֹונִית

הַדָתִיִים הַמַאֲמִינִים,
הַנֶאֱמָנִים וְהַכֵנִים,
אֶת כַוָנֹות הָאֵל תָמִיד מְבִינִים.
ּכְשֶטֹוב לָהֶם וְלִבָם מִתְרַחֵב,
הֵם מֹודִים לֹו מִקֶרֶב לֵב.
כְשֶהֵם נֶחְבָלִים, הֵם מִתְנַצְלִים
עַל אִי מִלּוי הַמִצְוֹות הַמְצֻוֹות.
וכְשֶקֹורֶה אָסֹון אָיֹם וְנֹורָא,
הֵם מַאֲשִימִים אֶת כָל הַחֶבְרָה;
ׁשֶעַל הַשַבָת לא ׁשָמְרָה
וְעַל ׁשְאַר מְאֹות הַמִצְוֹות.
וְכָך אֶת אֱלֹוהֵיהֶם ”הָרַע”
הֵם עֹוטִים בְטָהֳרָה
וְקֹובְעִים אֵיְך יְנֹהֲלּו חַיֵינּו,
כִיכָל מִלָה נֶאֶמְרָה ”מִפִי אֱלֹוהֵינּו”!

השבת הקדושה איור דני אמיתי
 איור: דני אמיתי

 

תמרה אמיתי (צילום: רוני ברששת)

“אלוהים – מה זה בכלל?” – מאת תמרה אמיתי. איורים: דני אמיתי.

הוצאת סטימצקי 2019.

ניתן לקנות בכל חנויות הרשת סטימצקי.

6 תגובות
 1. שירה אמר/ה

  אשרייך כמה אהבת ישראל ואחדות בה את עושה

 2. תמרה אמיתי אמר/ה

  שירה, למרות הערתך הצינית, אני אכן אוהבת את המדינה וכואבת את מצבה. החרדים, אורח חייהם שונה בתכלית משלנו ואין בהם כל רצון לשנותו, שהרי הם מאמינים שכך צווו לחיות. מצדי שיחיו על פי השקפתם, ויניחו לנו לחיות כדרכנו. הציור המצורף לשיר מצביע על אלימות המאוסה בעיניי ללא כל פשרה.

 3. עוזי אמר/ה

  תמרה שלום,
  ברצוני להבהיר מס’ נקודות.
  1. זה הרי ברור שעולם כה מופלא ומדויק מישהו מנהל. כמו שאת מבינה שכל עסק או מוסד לא יכול להתנהל בלי מנהל, כך ברור לכל בר דעת שכזה עולם ענק ומדויק להפליא בכל פרטיו ודקדוקיו מנוהל ע”י מישהו.
  2. חייב להיות שהמישהו הזה הוא משהו עליון גבוה מכל גבוה, ורב כח מכל אנוש. חכם מכולם, וגבור מכולם. תחשבי 2 דק’ על זה.
  3. עוד ברור שיש מישהו עליון שרק הוא נותן חיים ונוטל חיים, נותן בריאות ונוטל בריאות, נותן חושי ראיה שמיעה דיבור ריח והוא גם נוטל אותן לכשירצה. אלו דברים פשוטים וברורים שאי אפשר להתכחש אליהן. זו מציאות, כמו שאי אפשר להתכחש לשמש לירח כך אי אפשר להתכחש לעובדה שיש מנהל-על שמנהל את כל העולם. זוהי טיפשות ואוילות ונאיביות לחשוב שעולם כזה מופלא ומדויק וגרנדיוזי מתנהל לו לבד או ע”י מפצים ופיצוצים.
  4. כמו ששום דבר וחפץ שאת רואה כעת לצידך לא יכול להיווצר ע”י פיצוץ או משהו דומה, כך ברור פי מיליון שעולם כזה גדול לא יכול להיווצר לבד. שוב זה נאיביות ואוילות וחוסר אינטליגנציה לחשוב כך.
  5. מאחר שברור לכולנו שיש אלוקים והוא לבדו מנהל את העולם, הוא בחר בנו – עם ישראל, להיות לו עם סגולה עם חביבו בניו ועבדיו. ובתור יוצר ובורא העולם הוא יודע הכי טוב מה המתכון המדויק לחיות חיים מאושרים בעולם הזה. את ההוראות המדויקות הללו הוא נתן לנו בספר תורתנו הקדושה והטהורה. שבהם ישנן תרי”ג מצוות שהם בעצם הוראות מפורטות ומדויקות בכל מצב ובכל רגע בחיים מה לעשות ומה לא לעשות.
  6. הוכחה אחת קטנה!!! חיים חילוניים הם חיים מסכנים ואומללים אולי בתחילה הם מענגים ומפנקים אבל בטווח הארוך הם חסרי טעם וריח חסרי חיות וחיונות, הבל ריקון ושעמום, תעצרי כל גבר חילוני ברחוב בן 60 ותשאלי אותו כמה נחת יש לו מהילדים אם בכלל. ותעצרי גבר חרדי ברחוב בן 60 ותשמעי ממנו כמה ילדים ונכדים יש לו וכמה שבע-נחת הוא. תסתכלי על הנוער החילוני כמה פשע סמים ורצח ופלילי הוא מייצר כל רגע, כמה המשטרה צריכה להתעסק ולתקן בכל הפשעים של הנוער החילוני. וכמה יש מכל אלו אצל החרדים. (לידיעתך בעיר החרדית בני ברק ישנם כ-100,000 תושבים ואין אפילו נקודת משטרה אחת. ואילו בתל אביב יש 40 נק’ משטרה וזה עדיין לא מספיק).
  7. תהיי קצת אמיתית עם עצמך ותווכחי לדעת שאין דבר יותר טוב לבן אדם בעולם הזה לחיות לפי התורה הקדושה. זה קצת קשה אבל עוד יותר קשה לחיות חיים חילוניים.
  8. יש לי עוד הרבה מה להגיב, אך אין לי כעת זמן להאריך. ישנם ארגונים המסבירים ומבארים את כל הנושא בטוב טעם ודעת ומוכיחים לכל מי שרוצה מה באמת טוב ומה באמת רע. כמו למשל ארגון הידברות, לב לאחים, ועוד.
  המשך יום נעים

 4. תמרה אמיתי אמר/ה

  עוזי, עלי להודות לך, תרתי משמע, על שכתבת את דבריך מכל לב. התרשמתי שהוחזרת בתשובה, ונראה שאתה לגמרי שלם עם עצמך. ולכן אני מרגישה שלא נכון יהיה לערער על עולמך. אך משום שלצדך רבנים שיגנו עליך, אכתוב את דעתי שלי.
  על נקודת המוצא שלך שמישהו מנהל את העולם הקסום הזה, ומכאן שהוא בעל תכונות מופלאות, אני חולקת. זו מסקנה הלקוחה מכל מה שיצרנו אנו. כמו, מי יצר את המטוס העף בשמיים?, מתי?, לשם מה?… לשאלות אלה יש לנו תשובות מדויקות. אך כשמדובר במה שלא יצרנו אנחנו, אין לדעת! כי אם נומר: “אלוהים”, תישאר השאלה כשהייתה. כלומר: מי יצר את האלוהים? …. “ההוראות” שניתנו לנו על ידי האל, הן הוראות של בני אדם, שחשבו על דרך לחנך את העם.
  לדעתך, החיים החילוניים ריקניים, ואני מסכימה, שכאשר אין דרך ברורה, החיים יכולים להיות חסרי ערך ומסוכנים. וכאן מתעוררת המחנכת שבי המבהירה לכולנו איך לדעתי נכון לחיות גם ללא הדת הכופה עצמה עלינו. ועל כך כתבתי בספרי האחרון. אתה מציע לי ללכת לארגונים מסוימים, שידריכו אותי כיצד לחיות, אבל כמו שאני מקווה שהבנת, לי אין צורך בשום מדריך. ראשי – הוא שמדריך אותי ,ורצוני הוא שספרי ייקרא ויבהיר לקרויים חילונים את מחשבתי.
  כמוך, יכולתי גם אני להאריך, אך כתשובה לדבריך אסתפק במילים אלה.

  מאחלת לך כל טוב ומעריכה את כתיבתך הכנה והמכובדת.

  תמרה ( מחברת הספר: “אלוהים – מה זה בכלל”?)

 5. עוזי אמר/ה

  בס”ד
  תמרה שלום,
  תודה על תגובתך.

  1. ציטוט: “תישאר השאלה כשהיתה מי יצר את האלוקים”.
  נניח שמישהו יצר את הקל ולצורך הענין נקרא לו ‘אלף’ עדיין הקושיה תישאר בעינה, מי יצר את אותו ‘אלף’? ואם נניח ש’בית’ ברא את ‘אלף’ שוב תישאר הקושיה מי יצר את ‘בית’? וכן הלאה, חייבים ומוכרחים לומר שיש בסוף איזשהו אחד שרק יצר ולא נוצר.
  אגב, מתוך תשובתך ודברייך ניכר בבירור שגם את מודה בפה מלא שיש אלוקים והוא ברא ויצר את הכל, אלא שאינך יודעת ומתלבטת ‘מי יצר את האלוקים’… לפיכך נחזור למסקנתנו דלעיל, יש אלוקים, זה ברור. והוא מנהל את כל העולם המופלא והמדויק הזה על כל מערכותיו סדריו וכו’. 2. ציטוט: “אני חולקת, זו מסקנה הלקוחה מכל מה שיצרנו אנו”
  נשאלת השאלה מי יצר אותנו? אם נאמר שהורינו יצרו אותנו – מי יצר את הורינו? ואם נאמר שסבינו וסבתינו יצרו את הורינו – מי יצר את סבינו וסבתינו?…. בסוף נוכרח להודות ולומר שיש אדם שנוצר – ע”י מישהו שהוא רק יוצר ולא נוצר. וזהו אדם הראשון וחוה שנבראו ע”י האלוקים בעצמו, שהוא כאמור רק יוצר ולא נוצר, כי אם נאמר שהאלוקים גם נוצר, תחזור הקושיה מי יצר את האלוקים. מוכרחים לומר מכל כיוון שיש אחד יחיד שהוא רק יוצר ולא נוצר.
  ממילא גם מה שאנחנו יצרנו זה בעצם הוא יצר, כי הוא יצר אותנו את אברינו ידינו רגלינו מוחנו שכלנו חכמתנו ראייתנו, הכל הוא נתן לנו במתנה גמורה כדי שנשתמש בהם לכבודו וכפי רצונו, ממילא גם המטוס שהזכרת בדברייך, זה בעצם השכל החכמה והבינה שהוא נתן לאנשים כדי שיוכלו לייצר דברים טובים לאנושות.
  3. ציטוט: “ההוראות שניתנו לנו ע”י הקל הן הוראות של בני אדם שחשבו על דרך לחנך את העם”.
  לא הבנתי. מי נתן את ההוראות הקל או בני האדם? שנית, מי הם האנשים שנתנו את ההוראות, מתי הם היו ומה שמם? אגב, שוב מוכח מדברייך שאת מסכימה בכל פה שיש אלוקים והוא נתן את ההוראות אך את מתלבטת ‘מי יצר את האלוקים’. על כך כבר ענינו קודם.
  4. ציטוט: “אתה מציע לי ללכת לארגונים מסוימים שידריכו אותי כיצד לחיות”.
  לא זו היתה כוונתי, אלא מכיון והיריעה כאן קצרה והזמן דוחק, הצעתי לכל הרוצה להחכים יותר בנושא יפנה אליהם ויצא בעזרת השם עם תשובות חדות בהירות וברורות חכמות ומחכימות.
  5. לא מצאתי בתגובתך התייחסות לגבי הנקודה שהעליתי על ההבדל התהומי בין גבר חילוני בן 60 לבין גבר חרדי בן 60, אולי תכתבי כאן בקצרה דרך חיים המאפשרת לחילוני כשהוא מגיע לגיל 60 לרוות נחת מצאצאיו כמו גבר חרדי בגילו, או לפחות משהו מתקרב.
  6. כמו”כ לא מצאתי התייחסות בתגובתך לגבי ההבדל הקוטבי בין הנוער החילוני לחרדי, מדוע אצליהם אין כל הפשעים שיש אצלנו, ומדוע הם כה עדינים בהליכותיהם (אולי למעט כמה קיצוניים שזורקים מדי פעם אבנים, והתקשורת מנסה להציג כאילו הם מייצגים את כל החרדים. עובדה שחוץ ממקום אחד בירושלים, בשום מקום בארץ לא זרקו אבנים על אף אחד).
  אדרבה, אשמח אם תציגי דרך חיים – שלא לפי התורה והמצוות – המחנכת לעדינות לטוהר המידות להתנהגות מתורבתת ונורמטיבית.
  תודה והמשך יום נעים

 6. תמרה אמיתי אמר/ה

  עוזי, אקצר ואומר. ספר זה לא נועד לאנשים דתיים. כל נקודת המוצא שלך מבהירה לי שאינך רוצה אפילו להבין במה מדובר, וכמו שפתחתי בדבריי הקודמים, אם אתה מאושר ושלם עם הדרך בה אתה חי, אין צורך שתתעמק בטיעוני. די לי שתכיר בכך שקיימת גם דרך אחרת, בה אנשים יכולים להרגיש מאושרים ושלמים עם עצמם.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.