מהיום ניתן לאבחן מצבים מסכני חיים של פקקת ורידים במיון הקהילתי בלין ללא צורך להגיע  למיון בית החולים

אבחון פקקת ורידים במיון הקהילתי בלין

מאז נחנך המיון הקהילתי של כללית בלין ביולי 2018 בוצעו כבר למעלה מ-100 בדיקות לאבחון או שלילת מצב של פקקת ורידים העמוקה, שהיא מצב מסכן חיים אצל חולים שפנו  או הופנו בשל נפיחות, אודם וכאבים ברגל אחת או בשתי הרגליים.

מנהל מרכז רפואי לין ומומחה ברפואת משפחה, ד”ר אר אלון מסביר: “ישנם גורמים רבים לסימפטומים של נפיחות, אודם וכאבים ברגליים.  אך פקקת בורידים העמוקים הינה אחת המסוכנות שבהן. מרבית המקרים נשללו, אך בתוך חודשים בודדים אובחנו בלין מקרים של פקקת – טרומבוזה בורידים העמוקים”.

פקקת הורידים עלולה להיות סימן הראשון לתהליך סרטני בגוף

“פקקת הורידים העמוקים היא מצב רפואי דחוף שבו הדם נקרש בוריד עד כדי חסימה. זו תופעה נדירה יחסית, המתרחשת בעיקר במצבים של נטייה לקרישיות יתר, סרטן, חוסר תנועה וניידות משך זמן רב, כמו בעת טיסות ארוכות או שכיבה ממושכת בשל מחלות וניתוחים, לאחר פציעות גפיים עם שבר שחלה בו פגיעה בכל הדם. יתר על כן, פקקת הורידים עלולה להיות סימן הראשון לתהליך סרטני בגוף. גורמי סיכון מוכרים נוספים הם הריון, גיל – הסיכון עולה לאחר גיל 60 ובפרט כאשר קיימת הגבלה בתנועה, עישון, משקל יתר או השמנה, התייבשות שמעלה את צמיגות הדם וכן אירועים קודמים של פקקת ורידים עמוקים”.

תסחיף ריאתי שמקורו מקריש דם ברגל גורם למותם של קרוב ל־1,500 ישראלים בכל שנה

עוד מסביר ד”ר אלון: “במצב של פקקת ורידים עמוקה הסכנה היא שקריש הדם מהרגל יסחף לריאה ויגרום בה לתסחיף ריאתי הגורם למותם של קרוב ל־1,500 ישראלים בכל שנה, לפי נתוני החברה הישראלית לקרישת דם ומכאן החשיבות שבאבחון נכון ומהיר.

כרגיל, מגיעים מקרים חשודים למצב זה לחדרי המיון בבתי החולים ותורמים בכך לעומס הרב וכמובן נאלצים להמתין זמן רב. רק למיון בי”ח כרמל הגיעו במהלך שנת 2018 למעלה מ-2000 מקרים עם חשד לפקקת הרגלים. על כן, החליטה כללית לפתח מערך המאפשר אבחון מצבים חשודים לפקקת עמוקה בחדר המיון הקהילתי בלין”.

מנהל מערך ההדמיה של כללית במחוז ד”ר שרבל האשול, ערך הכשרה מקיפה לרנטגנאים ורופאים רדיולוגים מנוסים בלין,  שנבחרו לעסוק בנושא חשוב זה והם למדו כיצד לבצע אבחון זה בבדיקת דופלר שבה עוקבים בבדיקת אולטרה סאונד אחר זרימת הדם בורידים ולשם כך גם נרכש ציוד חדיש.

ד”ר האשול מסביר: “כאשר מאובחן מקרה שכזה, הטיפול מותאם לסיבה לגרימתו: במידה והסיבה ידועה והינה ארעית, כגון קריש דם אחרי שבר וריתוק למיטה או טיסה ממושכת, הטיפול יהיה שילוב טיפול במחלה הבסיסית, כמו השבר יחד עם מתן מדללי דם  לתקופה קצרה, בדרך כלל למשך שלושה חודשים. במידה והסיבה לפקקת הינה על רקע מחלה כרונית כמו ממאירות או קרישיות יתר, הטיפול ארוך יותר ומשלב טיפול במחלה הראשונית וגם בפקקת. כנגד, במידה והסיבה איננה ידועה הטיפול במדללים הינו למשך 6-12 חודשים לפחות, אז מסתייעים בביצוע בדיקת בדופלר חוזרת של ורידי הרגליים כדי להחליט על משך הטיפול המדויק. לאחר תום הטיפול מקובל לבצע בדיקות גנטיות לקרישיות יתר. אם מתגלה שמדובר במטופל עם סיכון תורשתי למחלה ינתן טיפול ארוך טווח”.

השירות החדש מפחית מאות פניות לחדרי המיון

בזכות השירות  החדש בלין ניתן להפחית במאות ויותר את מספר הפונים לחדרי המיון. כאשר בבדיקה נשללת הפקקת, המטופל שב לביתו וכן חלק ניכר ממי שמאובחן עם התופעה וניתן לטפל בו במדללים כבר במיון הקהילתי. כך שגם אז ניתן לוותר על הגעה לבית החולים. שירות זה מקל מאד גם על המטופל וגם בהפחתת העומסים בבתי החולים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. אסתי אמר/ה

    שעות הפעילות????