סוף דבר: בית הספר הפתוח שוב פתוח בחיפה

לאחר שבועיים וחצי של שביתה, נפתחו היום הלימודים כסדרם בבית הספר הפתוח בנווה שאנן. כמו שהובטח, המשא ומתן בין ועד ההורים למשרד החינוך התחדש מיד לאחר החזרה ללימודים.

לאחר שבועיים וחצי נפתחו הבוקר לראשונה הלימודים כסדרם בבית הספר הפתוח בנווה שאנן. אתמול בשעות הערב המאוחרות הועברה הודעה של וועד ההורים הקוראת להורים להחביא הבוקר את הילדים ללימודים וכך היה. הבוקר חיכו לילדים בלונים לבנים בכניסה לבית הספר וההורים, שהביאו את הילדים בבוקר לפתח בית הספר, קיבלו פרחים לבנים.ממשרד החינוך במחוז נמסר לחי פה: כי בשבוע האחרון נפגש מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל נפגש עם קבוצות הורים מבית הספר לשיח פתוח, שלא כלל משא ומתן אלא התייחסות לגבי האופן בו משרד החינוך והעירייה, יחד עם ההורים, יפעלו לשמירה על צביון בית הספר, תשלומי התל”ן ונושא אזורי הרישום.

הקמת צוות משותף

היום בשעות הצהריים התקיימה פגישה במשרד החינוך בין נציגי הנהגת ההורים של הפתוח, נציגי עיריית חיפה ונציגי משרד החינוך במחוז. בפגישה הוחלט על הקמת צוות משותף עם מתווה פעולה לשנה הקרובה, שיכלול את הנהלת בית הספר, משרד החינוך, העירייה, נציגי הורים ויועץ מלווה, שיאושר על ידי משרד החינוך. לאורך הפגישה הובהר, כי משרד החינוך והרשות המקומית מאמינים בבית הספר ובצוות החינוכי ויפעלו לשמור על ייחודיותו ועל צביונו בעיר. עוד הוחלט כי הצוות ייפגש באופן סדיר ויבנה לעצמו יעדים, מטרות ואת הסדרי העבודה המשותפת לאורך השנה. הצוות ירוכז על ידי מפקחת המחוז ויחל עבודתו מיד לאחר חופשת הסוכות.

בשורה התחתונה

במהלך החודש האחרון, כל מי שהחינוך בחיפה מעניין אותו, יכול היה לעקוב אחרי המאבק בבית הספר הפתוח ועכשיו, לאחר שהוא הסתיים, נשאר רק לקבוע מי המנצחים ומי המפסידים. ללא ספק, משרד החינוך במחוז והעירייה הם המרוויחים הגדולים. מנהל המחוז במשרד החינוך ד”ר סער הראל וראש מנהל החת”ר אילנה טרוק אמרו בצורה ברורה לאורך כל השביתה, שעד שהתלמידים לא יחזרו ללמוד בבית הספר, לא יהיה משא ומתן עם ההורים.

ד”ר סער הראל והמנהלת גלית אמסלם. צילום: דוברות משרד החינוך

ברגע שהילדים חזרו ללמוד, הדיאלוג עם ההורים התחדש. אם הורים בבתי ספר אחרים בוחנים את המשבר בפתוח ושואלים את עצמם האם שווה להשבית בית ספר, על מנת לקבל את מה שנראה להם הכרחי עבור ילדיהם, הם בוודאי מבינים שמשרד החינוך והעירייה לא מנהלים משא ומתן עם הורים, שלא שולחים את הילדים לבית הספר.

גם ההורים הרוויחו:

גם ההורים בבית הספר הפתוח הרוויחו הרבה מאוד מהמשבר. ההורים העלו לסדר היום הציבורי את השמירה על אופיו הייחודי של בית הספר הפתוח. הם הדגישו שוב ושוב בהפגנות וברשתות החברתיות, שהם עושים מאמץ גדול כיון שהם נלחמים על מה שהם מאמינים בו, חובתם להתעקש על כך שבית הספר של הילדים שלהם ייתן את המענה הטוב ביותר לילדים.

ההורים של הפתוח הסבירו לציבור ולילדיהם, שהדרך הקלה, כשאתה כהורה לא שבע רצון מבית הספר, היא להתעלם מכך, אבל הם לא בוחרים בדרך הקלה, הם יוצאים ונלחמים על מה שהם מכנים “הבית”. הם העבירו לילדיהם שיעור במאבק ציבורי על מה שנתפס על ידם כצודק וראוי. הישיבה היום והצוות המשותף, שהוקם, הוא פועל יוצא משבועיים וחצי של השבתה ושל מאבק אזרחי. האם ניתן היה להגיע להקמת הצוות גם בדרכים אחרות או לא – קשה לדעת.

אז מי בכל זאת הפסיד:

יש שיאמרו כי התלמידים והעובדים בבית הספר, אשר צריכים לפעול יחד במסלול החינוכי, יתקשו לחזור לשגרה. ההורים של הפתוח מסבירים שוב ושוב כמה חשוב בעיניהם החינוך הפרוגרסיבי ולפתור סכסוכים ברוח של הפתוח. ללא ספק, לא לרוח של הפתוח הילדים שלהם נחשפו בשבועות האחרונים. הטונים הגבוהים, הכעס, הצעקות בהפגנות, גם אם הייתה מאחוריהם כוונה טובה, אף הורה לא רוצה לחשוף את הילד שלו למחאה שמופנית כלפי בית הספר, שבו הילד לומד.

הפגנת הורי בית הספר הפתוח המתקיימת בכיכר זיו בחיפה – 07/09/2018 (צילום: חגית אברהם)

ללא ספק, צוות ההנהלה והמורים בבית הספר הפתוח שחיכה לפתוח שנת לימודים בשמחה ובהתלהבות, כמו בכל אחד מעשרות בתי הספר ומצא את עצמו באמצע מאבק בין ההורים לעירייה ולמשרד החינוך גם הוא חווה תקופה לא פשוטה.
עכשיו ההורים יחזרו לעיסוקיהם והמורים והתלמידים ימצאו את הדרך לחזור ללמידה משותפת ואולי גם לבנות מחדש את האמון שנפגע בין כל הגורמים הסובבים את בית הספר.

אנו במערכת חי פה מאחלים לצוות המורים, לתלמידי ולהורים, שנת לימודים פוריה ושיתוף פעולה.

הגיבו כאן לכתבה