מנהל חדש לבית הספר הפתוח: שלומי אלון

וועדת האיתור בחרה במי שמנהל כרגע את בית הספר היסודי אילנות, שלומי אלון, להיות המנהל החדש של בית הספר הפתוח בנווה שאנן. אלון יחליף את המנהלת היוצאת לפנסיה גילה שויקה לאחר 3 שנים בתפקיד. בחודשים האחרונים אלון ניהל את בית הספר היסודי אילנות בכרמל המערבי במקומה של מנהלת יעל רהב-ליכט, שהייתה בחופשה. בספטמבר רהב-ליכט תחזור לנהל את אילנות ושלון יגיע לבית הספר הפתוח.

פתוח סגור פתוח: ההורים בבית הספר השביתו את בית הספר על מנת להחליף מנהלת קודמת

הפגנת הורי בית הספר הפתוח המתקיימת בכיכר זיו בחיפה – 07/09/2018 (צילום: חגית אברהם)

כזכור, בית הספר הפתוח ידע סערות לא מעטות בעבר. לפני שויקה ניהלה את בית הספר גלית אמסלם. אמסלם הגיעה לנהל את בית הספר הפתוח, שלומדים בו תלמידים מכיתה א' עד ט', אחרי שהייתה מאוד מוערכת כמנהלת בית הספר לחינוך מיוחד אופקים בדרך הים. ההורים בבית הספר הפתוח התקשו לקבל את סגנון הניהול שלה והשביתו את הלימודים. הם עדכנו את מנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל, שהילדים ישבו בבית עד שאמסלם תוחלף. לטענתם אמסלם פגעה ברוח של הפתוח, וניהלה את בית הספר בדיוק כמו שמנוהל כל בית ספר אחר. הראל היה אז בחודשים הראשונים שלו והוא בשום פנים ואופן לא הסכים שיקבע תקדים לפיו ההורים קובעים מי ינהל את בית הספר. בסופו של דבר נערך משא ומתן בתיווך העירייה וההורים החזירו את התלמידים לספסל הלימודים בכפוף לבדיקה שתערך בבית הספר. בסוף אותה שנה אמסלם התקדמה במשרד החינוך במחוז, ושויקה הגיעה לנהל את בית הספר.

עיריית טירת כרמל – רחב
בית הספר הפתוח בחיפה (צילום: ירון כרמי)
בית הספר הפתוח בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מה מחכה למנהל החדש של הפתוח?

על פניו ההורים היו מרוצים משויקה ועל בית הספר עברו 3 שנים שקטות. יחד עם זאת, בחודשים האחרונים התחילו להופיע בפייסבוק פוסטים לגבי בית הספר הפתוח. בפוסטים האלה הורים טוענים, שהיום בית הספר הפתוח הוא ממש כמו בתי ספר אחרים. ההורים טוענים שעל פי עקרונות בית הספר הפתוח קונפליקטים בתוך בית הספר בין מןרים לתלמידים ובכלל אמורים להיפתר על ידי שיח ובמקום זה ההורים מאוד מוטרדים לגלות שכשיש סכסוכים כאלה הפתרונות הם כמו בבתי ספר אחרים בעיר. אחת האימהות סיפרה לא מזמן שילדים קיבלו עונש לא לצאת לשחק באחת ההפסקות. אותה אימא טענה, שהיום הרבה הורים שהילדים שלהם רק התחילו ללמוד בפתוח, מרוצים מבית הספר כי הם פשוט לא יודעים מה היה בבית הספר לפני 10 שנים, למשל.

בנוסף, יש הורים שטוענים שכשהילדים מגיעים לתיכון, הם צריכים לשבת שעות על גבי שעות עם מורים פרטיים על מנת להגיע לרמת הכיתה ולגשת לבגרויות. הטענה הזו נשמעת כבר לאורך שנים גם ממורים שמקבלים את התלמידים בכיתה י', ורואים שיש להם פערים לא קטנים מול תלמידים, שלמדו בחטיבות ביניים אחרות בעיר.

בפני אלון ניצב עכשיו אתגר לא פשוט. יש לו אפשרות להחזיר את בית הספר הפתוח למה שהוא היה לפני שנים, כשהתלמידים באמת יישמו את העקרונות והפילוסופיה של בתי הספר הפתוחים. לצד זה, הוא צריך לקבל החלטות לגבי התחום הפדגוגי ומה יש לעשות על מנת שמי שמסיים את בית הספר הפתוח לא ימצא את עצמו בפער מול תלמידים מבתי ספר אחרים.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. מיכל אמר/ה

    ציונים זה לא הכל… ביתי וחברותיה סגרו את הפערים הלימודיים. מי שרצה בית ספר יותר סטנדרטי, עבר כבר בסוף היסודי לחטיבה אחרת.

הגיבו כאן לכתבה