יונה יהב במכתב להורי הפתוח: חצי שעה אחרי שהילדים ילמדו, נתחיל משא ומתן

הבוקר העביר ראש העיר יונה יהב מכתב להורי הפתוח בו הוא מצר על כך שהילדים שובתים כבר שבועיים. הוא קורא להורים להביא את הילדים לבית הספר ביום ראשון בבוקר, ובשעה 8:30 להגיע אליו לנהל דיאלוג ולפתור את המחלוקות.

מתי תחל ההידברות?

ראש העיר יונה יהב פנה היום להורי בית הספר הפתוח והביע את צערו על כך ששבועיים לאחר פתיחת שנת הלימודים, הלימודים בבית הספר עדיין לא מתנהלים בצורה תקינה. “אני שולח לכם אגרת זו וקורא לכם להשיב את ילדיהם לספסל הלימודים ביום ראשון הקרוב, ולאפשר להם את חווית החזרה לבית הספר ככל שאר חבריהם לאחר חזרת כל הילדים לבית הספר, וכאשר הם ישובים לספסל הלימודים, ביום ראשון הקרוב, כבר בשעה 8:30 אני וצוותי נשמח לשבת עמכם ההורים והוועד לליבון כל המחלוקות והסוגיות יחד עם משרד החינוך”.

מכתבו של יונה יהב להורי בית הספר הפתוח – 14/9/2018

מו”מ תמורת השבת הילדים לבית הספר:

יהב מדגיש כאן את אותה הנקודה, שעליה חוזר מנהל המחוז במשרד החינוך, ד”ר סער הראל: משרד החינוך והעירייה מעוניינים בסיום המשבר ובדיאלוג מול ההורים, אבל כל זה לא יקרה עד שהתלמידים לא יתחילו את שנת הלימודים. ההורים השובתים, מצידם, טוענים שדיאלוג בינם לבין משרד החינוך והעירייה היה לאורך תקופה ארוכה, אבל לא הושגה התקדמות, ועכשיו הם מוכנים לצאת ולהילחם על מה שחשוב להם – החינוך של ילדיהם. ההורים טוענים שהם בחרו בבית הספר הפתוח כי הם מאמינים בחינוך הפרוגרסיבי והם מרגישים שבשנים האחרונות בית הספר שלהם הופך לבית ספר חסר ייחוד.

ברשתות החברתיות זוכים ההורים לתמיכה של הורים מבתי ספר ייחודים אחרים בחיפה, שמעלים חשש שאולי בעתיד גם הם עלולים להיקלע למשבר דומה.
כזכור, לטענת הורים מבית הספר הפתוח בנווה שאנן בגלל פרויקט פינוי בינוי של פרשבסקי נבנים בימים אלה מעל 400 יח”ד ברחוב ברל כצנלסון סמוך לבית הספר.

ההורים חוששים שמי שיגור בפרויקט של פרשקובסקי יהיה, באופן טבעי, מעוניין לשלוח את הילדים לבית ספר יסודי ממלכתי ולא לבית ספר ייחודי כדוגמת הפתוח. לטענת הורים הניסיון לטשטש את צביון בית הספר הוא פועל יוצא של האוכלוסייה שעומדת להגיע לרחוב בשנים הקרובות והצרכים שלה.

ההורים מדברים על ההיסטוריה הארוכה של בית הספר הפתוח ודורשים שבית הספר ימשיך לפעול באותה דרך. הם מציינים שעל מנת שבית הספר ישמור על ייחודו, יש צורך לעשות שינוי באופן הרישום של התלמידים לבית הספר על מנת שתלמידים מכל העיר, שירצו להתחנך בבית ספר פתוח יקבלו עדיפות בקבלה לבית הספר לעומת ילדים, שגרים קרוב אבל לא מעוניינים ללמוד בבית ספר ייחודי.

לצד טענותיהם של ההורים השובתים, יש גם ל-מעט הורים שבשבועיים האחרונים הביאו את ילדיהם מדי יום ללימודים. בעוד שמרבית ההורים מאמינים בשביתה, יש הורים שסבורים שבבית הספר הפתוח נעשית עבודה טובה וראויה של ההנהלה והמורים ומרבית הטענות אינן נכונות.

הורי בית הספר הפתוח בהפגנה בכיכר זיו – 31/8/2018 (צילום: מנשה שמש)

ביום שבת, 08/09/2018, פנה וועד ההורים להורים, כדי  לעדכן אותם לגבי המשא ומתן המתנהל. תוך פחות משעה הפיצה מנהלת בית הספר הודעה ממנהל המחוז סער הראל, לפיה לא מתנהל משא ומתן בין משרד החינוך להורים.בעוד שנראה שחלק גדול מהציבור החיפאי לא מתעניין במשבר בבית הספר הפתוח, ללא ספק, עובדי הוראה חיפאים רבים, כמו גם הורים רבים, עוקבים בדריכות אחרי המשבר, לא רק בנוגע למהות המחלוקת, אלא גם הנוגע להתנהלות המוסדות מול וועד ההורים.

נפתלי בנט – שמואל אבואב – סער הראל

היום, מעורבות הורים היא נדבך חשוב בכל מוסד חינוכי, ויחד עם זאת הניסיון של ההורים בפתוח להכניס לבית הספר מבקר, שיבחן את עבודתה של המנהלת הוא לא דבר פשוט. אם משרד החינוך והעירייה יעתרו לדרישת ההורים, עלול להיווצר הרושם שההורים בחיפה הם אלה שמחליטים החלטות פרסונליות לגבי מנהלים ומורים בבתי הספר. מנהל שיושב מול הורה, שיש לו דרישות לגיטימיות עלול לשאול את עצמו מה יקרה אם הוא יסרב להיענות לדרישות, ולכן משרד החינוך והעירייה מדגישים שהם בעד הורים מעורבים במה שקורה בבתי הספר כי מדובר בילדים שלהם, אבל את ההחלטות הפדגוגיות מקבל הגורם המוסמך ולא ההורה.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו